الماس آلنات

الماس آلنات ثبت نظر شما

الماس آلنات لقب بزرگترین الماس زرد جهان را با خود یدک می کشد، این الماس دارای وزنی معادل 101 قیراط می باشد که به صورت کابوشن تراش خورده است. این الماس منحصر به فرد توسط موسسه گوهر شناسی GIA در دسته بندی Fancy Vivid Yellow قرار داده است، این دسته یعنی از هر هزار الماس یک عدد به طور طبیعی چنین رنگ زردی دارد. اسم اين گوهر از نام اولين مالک آن يعنيMajor Alfred Ernest Allnatt که يک سرباز، ورزشکار، حامي هنر و نيکوکار بود گرفته شده است.

الماس آلنات

الماس آلنات
الماس آلنات

این سنگ بر اساس نام یکی از صاحبان آن به نام میجر آلفرد ارنست آلنات نامگذاری شده می‌باشد که یک سرباز، حامی هنر، ورزشکار، و تاجر بود. هيچ کس دقيقاً نمي داند منشا اصلي اين سنگ قيمتي کجاست. افراد در قرن بيستم بر اين باور بودند که از آفريقاي جنوبي بدست آمده اما در سال هاي اخير با توجه به رنگ الماس هاي زرد آفريقاي جنوبي اين گفته تکذيب شده است. برخي از متخصصان بر اين باورند که از معدنDe Beers Premier Diamond استخراج شده است. پس از خریدن الماس، وی با کارتیه قرار گذاشت که آن را طراحی کرده و برای آن قاب بسازد. قاب ساخته شده شامل یک گل از جنس پلاتین با 5 عدد گلبرگ، یک ساقه و دو برگ بود که تماماً با الماس تزئین شده بود.

جواهر لوکس : در سال 1996 اين قطعه جواهر در حراج Christie ژنو با قيمتي بيش از 3 ميليون دلار به شرکت SIBA از هنگ کنگ فروخته شد. در آن زمان وزن اين الماس 102.07 قيراط بود ولي شرکت SIBA آن را دوباره تراش داد. با وجود اينکه اين تراش 0.78 قيراط از وزن اين الماس را کم کرد ولي باعث افزايش چشمگير رنگ آن شد و پس از آن بود که رنگ اين الماس از نوع fancy vivid yellow تشخيص داده شد.

Allnatt تا به امروز 2 بار در موزه تاريخ طبيعي موسسه Smithsonian واقع در واشنگتن به نمايش گذاشته شده است. بار اول در سال 2003 به عنوان بخشي از نمايشگاه جلال و شکوه الماس (Splendor of Diamonds) که در تاريخ 27 ژوئن تا 30 سپتامبر برگزار شد و در آن الماس هاي معروف به نمايش گذاشته شدند. بار دوم در سال 2005 به عنوان بخشي از نمايشگاه الماس (Diamonds) حضور پيدا کرد. اين نمايشگاه در تاريخ 8 جولاي 2005 تا 26 فوريه سال 2006 برپا بود و الماس Allnatt توجه بسياري را به خود جلب کرد.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad