خواص عقیق

سنگ شناسی و خواص عقیق 8

در دنیای سنگهای قیمتی عقیق را باید گل سرسبد دانست. سنگی با قدمت هزاران ساله که از دیرباز به عنوان یک سنگ زینتی مورد استفاده قرار میگرفت. این موضوع در فرهنگهای مختلف همچون مصریان بسیار دیده می شود. به طوری که با تراش عقیق به ساخت مهره، نگین انگشتر و تزئین ظروف می پرداختند. با جواهر لوکس همراه باشید تا بیشتر درباره عقیق و خواص بیشمار این سنگ قیمتی بخوانید.

خواص درمانی عقیق
خواص درمانی عقیق

عقیق جزو کانی‌هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه‌ای است.

سنگ عقیق به عنوان یکی از خوش رنگ ترین و متنوع ترین سنگها نیز شناخته می شود. به طوری که شما به راحتی می توانید عقیق های به رنگ سفید، خاکستری تیره، سیاه، زرد، سبز، آبی روشن، سوسنی و قرمز پیدا کنید. بهترین عقیق های موجود را باید عقیق یمنی (سرخ) زرد و سفید دانست که ذرات فراوان میکا باعث براق شدن آنها می شود و بسیار زیبا و دیدنی هستند.

تاریخچه عقیق

شاید برایتان جالب باشد که واژه عقیق از کجا آمده است. عقیق از اسم رودخانه ای به نام آگات در شبه جزیره سیسیل مشتق شده است. احتملاً از بستر این رودخانه در ایام قدیم قلوه سنگ‌های عقیق به دست می‌آمده است. عقیق‌هایی که در گذشته از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارای رنگ‌های قرمز صورتی و قهوه‌ای بوده و بین این لایه‌ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می‌شود. این معادن امروزه قابل استفاده نیستند.
یکی از اصلی ترین و مهمترین محل های یافت عقیق در قرن نوزدهم میلادی ایدار اوبرشتاین در آلمان است. در این بین عقیق های برزیلی بسیار معروف هستند و برای حکاکی بسیار مناسب و ایده آل هستند. در کشورهای دیگری همچون چین، مکزیک، نقاط مختلف آمریکا، هندوستان و مالاگاسی معادن بزرگ و مهم عقیق وجود دارد.

عقیق
عقیق

نخستین سنگ ایمان آورنده به خدا ، پیامبر و ائمه علیهم السلام

سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مومنان (ع) فرمود : « یا علی ، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی ! »
حضرت عرضه داشت : « یا رسول الله ، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند ؟ »
پیامبر (ص) فرمود : « آن ها جبرئیل و میکائیل اند »
باز حضرت پرسیدند : « چه انگشتری در دست کنم ؟ »
پیامبر (ص) فرمود : « عقیق قرمز ، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت . »

عقیق در آیات و روایات

ثواب انگشتر عقیق استفاده از انگشتر عقیق در صورتی که حلقه آن طلا نباشد برای مردان جایز و به حسب روایاتی که داریم ثواب نیز دارد و باعث زیاد شدن ثواب و فضیلت نماز هم می شود و از باب نمونه از امام صادق(ع) نقل شده که هیچ دستی که برای دعا به سوی خدا بالا می رود محبوب تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد نیست, (وسائل الشیعه, ج ۷, ص ۱۴۴, باب ۶۶).

پیامبر اکرم (ص): انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد.
امام علی (ع): دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد .

در روایتی از قول حضرت فاطمه زهرا(ع) از پیامبر خدا(ع) آمده: کسى که انگشتر عقیق به دست کند، همیشه خیر می بیند.

در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتری عقیق در دست کنید که مبارک است و امید هست که عاقبت صاحبش مقرون به خیر و نیکی باشد.
در روایت دیگری آمده است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، حاجتش برآورده است.
از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتر عقیق موجب ایمنی است در سفر.

استفاده از این انگشتری ویژه فرد و گروه خاصی نیست، البته باید حرمت آن را حفظ کرد و از آثار و فوائد آن آگاه بود.

در مورد استفاده از آنها، وضو داشتن لازم نیست و حتی رفتن با آن به دستشوئی به نظر همه مراجع اگر باعث هتک حرمت و بی حرمتی نشود، اشکال ندارد.

عقیق
عقیق

خواص و تاثیر عقیق بر بدن :
جواهر لوکس : عقیق برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد و در واقع از روح جدید حمایت می کند : زیرا در دوران بارداری بسیار تأثیر برنگیز است . می توانیم از این سنگ برای درمان سردردها ، گرفتگیهای عضلانی و دردهای پشت استفاده کنیم . برای معالجه بیماری های صرع ، کلیه ، روده ، پروستات، احتقاق و ورم ها نیز می توانیم از آن کمک گیریم . سنگ عقیق ریه ها ، معده ، کبد و مغز را تقویت می کند و محرکی برای دستگاه گوارش است و بیان و سخنوری را تسهیل می کند.

خواص سری و فوق العاده عقیق : 

از بین بردن فقر

افزایش برکت و رزق و روزی

محافظت از چشم زخم

به وجود آوردن خوش شانسی و خوش اقبالی

به وجود آوردن شجاعت و از بین بردن ترس

عقیق و اثر بر روح و روان :

ارتعاشات این سنگ انسداد و موانع درونی را از بین می برد و انرژی منفی را از ما دور می کند . توصیه می شود آن را در آپارتمانها بکار برید تا نیروی منفی بدور باشی.

خواص عقیق
خواص عقیق

تقسیم بندی عقیق :

عقیق ها به دلیل ساختار لایه ای و شکل آنها در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند.
۱- عقیق خزه‌ای:
دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. این نوع عقیق بسیار خاص و زیبا است که بهترین نوع آن را در هندوستان می توانید یافت کنید به این خاطر که یکی معادن مهم این نوع عقیق در هندوستان وجود دارد.

۲- عقیق شجری:
عقیق شجری که در ایران بسیار معروف است و طرفداران بسیاری دارد در کشورهای خارجی به عنوان سنگ موشا نامیده می شود. این نوع عقیق به خاطر رنگ خاکستری و در اکثر موارد بی رنگ، نیمه شفاف و ساختار لایه مانند خود که بر روی سطح آن می توان اشکال مختلفی همچون درخت پیدا کرد بسیار متفاوت و زیبا هستند.

۳- عقیق چشمی :
این نوع عقیق نیز همچون عقیق شجری بسیار معروف است، این نوع عقیق به خاطر لایه های دایره وار موازی و پوسته بودنشان بیشتر به یک چشم شبیه هستند.

۴- عقیق آبدار:
عقیق آبدار را باید زیباترین نوع عقیق دانست که شفافیت و زیبایی خیره کننده ای دارد. خاصیت آبدار بودن این سنگ به خاطر مقدار آبی است که در هنگام پیدایش این سنگ در آن وجود دارد و به راحتی در تراش های نازک دیده می شوند.

۵- عقیق مجوف:
عقیقی که حفره‌های متعدد و توخالی زیادی دارد.

عقیق سلیمانی:
عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری یا خلنگ نوع رگه‌دار سنگ یمنی (chalcedony) است. سنگ یمنی خود گونه‌ای از در کوهی (کوارتز) است.رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش به‌جای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمنی (Sardonyx) می‌گویند.
عقیق یمنی را معمولاً به صورت گنبدی یا به صورت تیله می‌تراشند. برخی از عقیق‌های سلیمانی طبیعی هستند ولی بسیار از آن‌ها را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق تولید می‌کنند.

 جواهر لوکس را در تلگرام دنبال کنید، برای عضویت در کانال تلگرام جواهر لوکس اینجا کلیک کنید.

خواص عقیق
خواص عقیق
خواص درمانی عقیق
خواص درمانی عقیق

8 دیدگاه

 1. Avatar

  باسلام لطفا سئال مرا جواب دهید ۱ -پرا وقتی روی عقیق با لیزر تراش ایجاد می کنیم سفید می شود ۲- این رد سفید را چگونه پاک کنیم؟

  1. jewel craft

   با سلام
   سوال خیلی خوبیست که ممکن است سوال دیگر دوستان هم باشد.
   در تراش سنگ عقیق چه با دست یا دستگاه و لیزر این اثر ایجاد می شود که به خاطر از بین رفتن جلای سنگ در ناحیه کنده کاری شده و حکاکی شده است. پودر سفید رنگ حاصل هم با شستن از بین می رود. برای جلا برداشتن و براق شدن ناحیه داخل حکاکی هم ریزه کاری هایی دارد که بعد از حکاکی انجام می شود که همان مراحل پولیش و جلای سنگ است.

 2. Avatar

  با سلام میشه بگین عقیق برزیلی در چه جایگاهی از لحاظ کیفیت و ارزش مادی قرار دارد ؟

  1. زمرد

   سلام
   از نظر علمی و کانی شناسی عقیق یکی است و محل استخراج آن مهم نیست و مثل سایر سنگ ها کیفیت آن مهم است و بستگی به عوامل مختلفی منجمله رنگ، تبلور، وضوح و پاکی، شفافیت، نوع تراش و… بستگی دارد. اما از حیث عموم و بازار فروش به عنوان مثال در بین مسلمانان عقیق یمن مرتبه بالایی دارد. در شرایط مشابه هرچند که ممکن است یک عقیق خراسان از نظر رنگ و شفافیت و… کیفیت بالاتری از نمونه یمنی خود داشته باشد اما باز هم در بازار نمونه یمنی آن ارزش بالاتری دارد یا به عنوان مثال فیروزه نیشابور در ایران و تمام دنیا به عنوان فیروزه مرغوب و با ارزش بالا شناخته می شود هرچند در مورد مشابه ممکن است یک فیروزه کرمانی از نمونه نیشابوری با کیفیت تر و مرغوب تر باشد چون از معادن فیروزه نیشابور هم مانند سایر معادن سنگ دنیا فیروزه با کیفیت های متفاوتی استخراج می شود ولی چون عموما مرغوب و درجه یک است و بهترین نوع فیروزه تا کنون از معادن نیشابور استخراج شده این نوع در دنیا معروف و مرغوب شناخته می شود. این موضوع شامل تمام سنگ ها منجمله عقیق که سوال شماست هم می شود.
   اما به طور کلی و عمومی و با توجه به توضیحاتی که خدمتتان عرض شد اول عقیق یمنی بعد از آن عقیق خراسان و در مراحل بعدی عقیق برزیل و عقیق هندی و عقیق چینی قرار دارند.

 3. Avatar

  سلام انرژی عقیق برزیلی شامل چه چیزهای میشه؟

  1. انگشتر عقیق

   سلام
   اینکه عقیق کجا باشه تفاوتی در انرژیش نداره

 4. Avatar

  سلام با توجه به اینکه سنگ ماه تولد هر کس متفاوته اگه از سنگ دیگه ای استفاده کنیم اون تاثیری ک براش نوشتن برای ما اثر نداره ؟؟ و نوع عقیق ها تاثیری در انرژی و کیفیت اونها داره یا نه؟ مثلا عقیق سیاه و سرخ مایل بقهوه ای!! ایا خواصی ک برای عقیق سرخ ..نوشتین در عقیق سیاه هم خواص داره یا خیر؟

  1. زمرد

   سلام
   سنگ ها برای همه افراد قابل استفاده هستند و انرژی آن ها در همه افراد تاثیر گذار هست، اگر با سنگ ماه تولد شما یکی باشد تاثیر گذاری آن بیشتر است. سنگ های هم خانواده با هم اثرات مشابه دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi