خواص سنگ یاقوت

خواص سنگ یاقوت 13

کانی شناسی سنگ یاقوت:

 

کانی شناسی یاقوت:
سختی:9

سنگ یاقوت، کریستال اکسید آلومینیوم است که با گونه های مختلفی از مواد معدنی، رنگهای متفاوتی ایجاد می کند؛ اگر سنگ یاقوت قرمز باشد، روبی نام خواهد گرفت، رنگ آبی آن به دلیل وجود تیتانیوم و آهن است. آهن به تنهایی رنگ زرد ایجاد می کند که “توپاز اورینتال ” نام دارد. ترکیب تیتانیوم و آهن نیز رنگ سبز ایجاد می کنند و چه باور کنید یا نکنید ترکیب اکسید آلومینیوم، تیتانیوم و آهن رنگ ارغوانی نیز تولید می کنند. گونه کمیاب و محبوب سفایر ، رنگ نارنجی مایل به صورتی، مخلوطی از کروم و آهن است. سفایر سفید کاملاً خالص است و هیچ ماده معدنی دیگری در آن ترکیب نشده است.

خواص سنگ یاقوت
خواص سنگ یاقوت

آرایش ملکولی یاقوت سرخ:

علت توضیح ساختار ملکولی یاقوت برای این است که بدانید چرا ما یاقوت را به رنگ قرمز میبینیم و استفاده آن در صنعت چیست؟
درجه ی سختی یاقوت قرمز 9 در مقیاس مورس است.درمیان جواهرات طبیعی فقط مویزنایت و الماس دارای سختی بیشتر از یاقوت هستند که الماس دارای درجه سختی 10.0 و مویزنایت دارای سختی مابین یاقوت و الماس را داراست.یاقوت سرخ یک آلفا -آلومینیوم است که در آن بخش کوچکی از یون های آلومینیوم 3+ جایگزین یون های کروم 3+ شده است.هر یون کروم به شکل هشت وجهی به وسیله 6 یون اکسیژن 2- احاطه شده است.این ساختار کریستالی به شدت روی یون کروم 3+ اثر گذاشته به طوری که کروم فقط نور سبز-زرد از طیف نور های مرئی را جذب میکند ،بدین ترتیب یاقوت قرمز دیده می شود.وقتی که نور سبز-آبی توسط یون کروم 3+ جذب می شود بازتاب آن به صورت نور قرمز در می آید.هنگامی که ساختار کریستالی توسط نوری با فتون هایی به طول 694 نانومتر تحریک شوند دقیقا نار بازتاب شده همانند نور بین دو آیینه موازی است و شدت تابش آن بشدت افزایش می یابد.این اثر طبیعی یاقوت سرخ اولین بار توسط فیزیکدانی به نام تئودر مایمان به کار گرفته شد و بدین ترتیب اولین لیزر موفق در کارکرد بر اساس یاقوت سرخ ساخته شد.

جواهر لوکس : بعضی از یاقوت های قرمز دارای ناخالصی های سوزن مانندی هستند که در یک نور مستقیم تک منبعی اثری مشابه یک ستاره از خود به نمایش می گذارند که به نام اثر ستاره ای مشهور است و سنگ را باید به صورت کابوشن بتراشند تا این اثر در آن نمایان شود.برخی دیگر از یاقوت ها هم هستند که تغییر رنگ می دهند و در طبیعت بسیار کمیاب و نادر هستند.

ترکیبات شیمیایی یاقوت آلومین خالص است که ممکن است به مقدار کم با مواد دیگر از قبیل کروک و آهن آغشته شود. در لایه‌های آتشفشانی قدیمی هند و تبت یافت می‌شود و دارای اقسام مختلف می‌باشد که مرغوب ترین و قیمتی تر از همه یاقوت آتشی است.
ریشه نهایی این واژه از یونانی باستان huakinthos است که یک بار از عربی به صورت «یاقوت» و یک بار از فارسی میانه به صورت «یاکَند» وارد فارسی شده است. یاقوت یکی از سنگ‌های قیمتی می‌باشد که در صنعت و زیورها کاربرد دارد.
معدن‌های یاقوت در آفریقا، آسیا، استرالیا و گرینلند یافت می‌شوند. بیشتر یاقوت جهان در کشورهای میانمار، سری‌لانکا، کنیا، ماداگاسکار و تایلند قرار دارد. بهترین گونه یاقوت جهان در دره موگوک در میانمار (برمه پیشین) یافت می‌شود.
یاقوت در رنگهای سرخ و آبی و زرد در دسترس می‌باشد.

در ارزشگذاری جواهرات رنگی،مهمترین فاکتور رنگ جواهر است.رنگ خود دارای سه جزء است: اول خود رنگ که از بین رنگ ها یکی یا چند تا برای یک سنگ جواهر مورد تشخیص قرار می گیرد.جواهرات شفاف در یکی از دسته های رنگ قرار میگیرند مانند: سبز،زرد،نارنجی،بنفش،آبی و قرمز.به این دسته جواهرات،جواهرات تک طیف گفته می شود.در روبی طیف اصلی رنگ قرمز است و هر رنگ دیگری که در خانواده کرندوم ها یافت شود سفایر نامیده می شود

تاریخچه و ویژگی های یاقوت سرخ:

خواص سنگ یاقوت
خواص سنگ یاقوت

اسم یاقوت سرخ از کلمه لاتین روبئوس RUBEUS به معنای سرخ گرفته شده و واژه مترادف کبود آن ،سفیر SAPPHIRE به معنای آبی به زبان یونانی است.حدود سال ۱۸۰۰ میلادی یاقوت سرخ و کبود را جزو کانی هایی از گروه کروندم CORUNDUM شناسایی کردند. فلز رنگ ساز در یاقوت سرخ ،کروم است و سایه های قهوه ای موجود در رنگ بعضی یاقوت های سرخ به علت وجود مقدار بسیار کمی فلزآهن در ترکیبات شیمیایی آنست.بهترین رنگ در یاقوت سرخ قرمز خالص با سایه های آبی رنگ می باشد، که معروف به « خون کبوتری » است.یاقوت سرخ نتراشیده ی مات بدون درخشش و دارای جلای روغنی است، ولی پس از تراش درخشش آن ممکن است به اندازه برلیان نیز برسد.

این سنگ در اروپا اواخر قرون وسطی سنگ مورد علاقه کشیشان بوده است. امروزه ذخایر یاقوت اکثرا در برمه، تایلند و سریلانکا وجود دارد که نوع سرخ و شفاف آن بعد از الماس گرانبها ترین سنگ زینتی است، این سنگ هر چه بزرگ تر و سرخی آن خوش رنگ تر باشد گرانبها تر است. یاقوت سرخ و درشت شبیه دانه های انار است و یکی از سنگ های مورد توجه خانم ها به حساب می آید؛ خصوصا زمانی که قرار بر این باشد این جواهر یاقوت نشان را با لباس های شب هماهنگ کنند. باید توجه کرد که این سنگ بسیار حساس است و نباید بر آن فشار وارد شود و مواد شیمیایی مثل پاک کننده نقره برایش ضرر دارد. همچنین نباید حرارت ببیند چون باعث تغییر رنگ و شکستگی آن می شود. یاقوت قرمز پس از الماس سخت ترین کانی محسوب می شود و در سایز های بالا تر از ۵ قیراط از الماس با ارزش تر است.
تکه های یاقوت سرخ درشت بندرت یافت شده است و یاقوت همیشه با کانی هایی مانند یاقوت کبود توپاز، تورمالین همراه می باشد.هیچ ضابطه ای برای مشخص کردن یاقوت سرخ از یاقوت کبود وجود نداردو به همین دلیل به سنگ های قرمز روشن، صورتی یا بنفش هم معمولا با واژه یاقوت کبود خوانده می شود.عنصر رنگ دهنده در یاقوت کبود آهن و تیتانیوم است و در انواع بنفش رنگ وانادیوم است.

درشت ترین یاقوت سرخی که پیدا شده در برمه بوده است که وزن آن حدود 400 قیراط براورد شده است.دیگر یاقوت سرخ معروف جهان یاقوت سرخ ادوارد است که 167 قیراط وزن دارد ودر موزه علوم طبیعی لندن نگهداری می شود.

محل پیدایش یاقوت سرخ

میانمار (برمه) برای قرن ها مهمترین منبع استخراج یاقوت سرخ بوده است.اما در سل های اخیر تعداد یاقوت های با کیفیت که در برمه پیدا شده بسیار کم و انگشت شمار شده.بهترین رنگ یاقوتی که از معادن برمه استخراج می شود به “خون خدایان” معروف است .اخیرا معدن جدیدی برای استخراج یاقوت سرخ در میانمار کشف شده که در استان نامیا و در شمالی ترین قسمت آن معروف به کاچین قرار دارد.

خواص سنگ یاقوت
خواص سنگ یاقوت

فاکتور های ارزش گذاری یاقوت سرخ

الماس ها به وسیله ی معیار های مختلفی طبقه بندی می شوند که به آن 4 سی گفته می شود

4CS: Color Cut Clarity Carat

یاقوت ها هم با همین معیار ها ارزش گذاری می شوند ولی یک فاکتور دیگر هم در ارزش گذاری یاقوت سرخ دخیل است و آن هم محل پیدایش آن است.

بزرگترین و مشهورترین یاقوت های سرخ جهان عبارتند از:
1-یاقوت سرخ ادوارد با وزن 167 قیراط که در موزه لندن نگهداری می شود.
2-یاقوت ستاره ریوز با وزن 139 قیراط که در موزه آمریکا نگهداری می شود.
3-یاقوت لانگ استار با وزن 100 قیراط که در موزه نیویورک نگهداری می شود.

 

یاقوت در روایات:

روایات ائمه اطهار درباره یاقوت:
از حضرت علی بن موسی الرضا(ع) منقول است که انگشتر یاقوت در دست کنید که پریشانی را زایل می کند.
از حضرت امام صادق(ع) منقول است که سنت است انگشتر یاقوت در دست داشتن.

خواص ماورائی یاقوت:

خواص درمانی یاقوت
خواص درمانی یاقوت

باور پیشینیان
بر پایه باور و خرافات پیشینیان همه گوهرها در آتش می‌گدازد بجز یاقوت رُمّانی. محمد بن محمود همدانی در کتاب عجایب‌نامه درباره یاقوت می‌گوید:
«طبع وی گرم و خشک است، به درجه رابع. هر که با خود دارد از طاعون ایمن بُوَد. یاقوت از زر و سرب سنگی‌تر بُوَد. معدن وی کوه رُهون است به سَرَندیب(سریلانکا) که آدم به آن فروآمد، و در میان دریاست. هر که یاقوت با خود دارد، خون در تن وی صافی کند و از خُمود و سکته و صرع ایمن بود.»

اين سنگ (یاقوت سرخ) به رنگ قرمز تيره است كه ماده رنگى موجود درآن كروم است در قرن ما عموما از آن براى بيماريهاى قلبى,جريان خون و تقويت غدد فوق كليوى استفاده ميشود.
اين سنگ (یاقوت قرمز) فشار خون خيلى پايين را افزايش ميدهد و حالت ضعف و ناتوانى را تقويت ميكند,بى حسى و رخوت را از بين ميبرد و جريان خون را در ناحيه چشم ها به گردش مياندازند.
اين سنگ قلب را از عشق به خود و آينده لبريز ميكند.به طور معمول موجب پرورش نيروهاى معنوى ميشود .سنگ ياقوت منجر به حمايت از آرزوها,رها كردن وابستگى ها و مانع از خيانت و بى وفايى شريك زندگى ميشود.
اين سنگ تحت صورتهاى فلكى شير (مرداد) و قوچ(فروردين) وعقرب (آبان) قراردارد.

یاقوت سرخ به منظور افزایش دریافت انرژِی،سخاوت،ایجاد رفاه و موفقیت نیز استفاده می شود.
یاقوت سرخ نماد شانس- عزت و عظمت و احترام برای صاحبش به ارمغان می آورد – نماد قدرت

ايجاد خوشبختي، شادي، عشق ورزي، آرامش، شجاعت، محافظت در برابر امواج منفي، از بين برنده غم، ضد‌ بيري، بيوند زوجين، روشن بيني، ايجاد حس همدردي.
اگر كسي دائما ياقوت به همراه داشته باشد در چشم مردم با هيبت و شكوه جلوه گر مي شود و كسب و درآمدش رونق مي گيرد.

خواص سنگ یاقوت کبود ( سفایر ) Sapphire :

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای پنجم و ششم

معادن بزرگ سفایر ( یاقوت کبود ) در واقع بازمانده رگه های آتشفشانی و دگرگون شده از گرانیت و مرمرند که در بستر رودها و دامنه کوهها دچار هوا زدگی شده اند، مقادیر زیادی از این سنگ در برمه، تایلند، استرالیا، امریکای شمالی، برزیل، کشمیر و افریقا یافت می شود.

زیبایی و استحکام این سنگ باعث شده بعنوان طلسم در میان سلاطین بسیار محبوب باشد.

یک تاریخدان قرون وسطا می نویسد که شاهان این سنگ را به همراه داشتند تا آنان را از صدمات فیزیکی و حسادت درباریان محفوظ دارد.

هنگام امضای معاهده صلح، امضا کنندگان ، سفایر به همراه داشتند تا از صلح واقعی و جلوگیری از خونریزی بیشتر اطمینان یابند.

در افسانه ها آمده اگر یک مار سمی به همراه سفایر در ظرفی باشد، آن مار خواهد مرد چرا که این سنگ، محافظی در برابر سم ایجاد می کند.

در اسطوره های فارسی آمده است که مادر طبیعت روی سفایر  بزرگی استراحت می کند و آسمان بازتاب دهنده این کریستال آبی رنگ است. همانطور که می بینید سفایر ( یاقوت کبود ) نیز مانند عضو دیگر خانواده اش، یاقوت سرخ، هم در روی تاج شاهان و هم در افسانه ها جایگاهی ویژه دارد.

 کسانی که یاقوت کبود را همراه خود دارند، درک و فهم روشنی می دهد وآنها را در برابر خشم و بی صبری حمایت می کند. گاهی اوقات یاقوت کبود را« سنگ خردمندان » نیز معرفی می کند. کبود مستقلا دارای انرژی خاص و مربوط به خود است و به صاحب آن انرژی مثبت تقویت کننده می دهد. گاهی اوقات یاقوت کبود را« سنگ خردمندان » نیز معرفی می کند.

در گذشته سفایر ستاره ای، به عنوان محافظ در برابر چشم بد و بازتاب دهنده نیات پلید به فرستنده اش، استفاده می شد، جادوگران از آن برای افزایش و هدایت انرژی جادوگری خود استفاده می کردند.

هندوان آنرا سنگ سیاره زحل می دانستند و معتقد بودند که دروازه ای به سوی قلمروهای آسمانی است.

سفایر  در دریافت پیامهای الهی و وضوح بخشیدن به آنچه که دریافت کردید به شما کمک می کند. استفاده از آن در هنگام مدیتیشن به شما کمک می کند تا پتانسیلهای پنهانتان را بیابید و بصیرت شما را از مفهوم زندگی تقویت می کند.

سفایر به شما کمک می کند تا به رؤیاها و خواسته های مادی خود دست یابید و همزمان با افزایش ثروت شما، از آن نگهداری می کند.

همچنین در حین کمک به حفظ نگرشی متعادل، به شما اجازه می دهد تا افکارتان را ساماندهی کرده و به موفقیتی حتمی دست یابید.

این سنگ، انصاف و وفاداری را در میان شرکا و کارمندان تقویت کرده و در موقعیتهای ناعادلانه اگر حق با شما باشد، باعث ایجاد نتیجه ای منصفانه می شود.

کریستالهای سبز و آبی بخصوص در درمان انرژی مفیدند. سفایر سبز انرژی احیا کننده قوی دارد که از ارتباطش با مادر زمین، ناشی می شود.

قرار دادن سفایر ( یاقوت کبود ) بر روی پیشانی و کار با چاکرای ششم یا چشم سوم به منظور گسترش آگاهی روان بینی بسیار مؤثر است. سفایر آبی، ارغوانی و سفید همگی برای فعالسازی چاکرای هفتم یا تاجی و پاکسازی مسیر انرژی کوندالینی و جریان آن در سراسر چاکراها، فوق العاده اند.

سفایر زرد برای درمان دردهای روحی باقیمانده از سوء استفاده در دوران کودکی بسیار مفید است؛ طی روند شفادهی سپر محافظ طلایی ایجاد کرده و جملات امنیت بخشی را برای القاء منظور می کند که به کاستن از آلام  و رنج های شخص کمک می کنند.

خواص درمانی یاقوت
خواص درمانی یاقوت

سنگ درمانی یاقوت:

خواص درمانی یاقوت قرمز:

تقویت : قلب ، گردش خون، مغز اعصاب، استخوان ها، عضلات، بینایی، بویایی، کلیه ها، چشم ها، دستگاه گوارش
برای ناراحتی های مزمن گوشی، فکی، سینوس های پیشانی و بطن ها موثر است. چشم ها و بینایی را تقویت می کند،برای آرام کردن عصبانیت، مبارزه بر علیه بی خوابی، سرگیجه و تعریق بیش از حد استفاده می شود .

از جمله خواص درمانی یاقوت قرمز اثر آن بر روی اعصاب و روان است و برای بیماری های قلبی،تنظیم جریان خون،و بهسازی غدد فوق کلیوی را می توان نام برد یاقوت سرخ برای افرادی که فشار خون پایین دارند مفید است .همچنین جریان خون را در چشم ها زیاد می کند و موجب تقویت قدرت بینایی می شود.

یاقوت سرخ به دلیل فوایدی که دارد سنگ با ارزشی به جهت درمانی برای زنان به حساب می آید. خواص خاص آن برای زنان شامل :درمان ناباروری، کاهش دردهای قاعدگی و آسان شدن زایمان است.

 از دیگرفوايد درمانی یاقوت :
1. ياقوت جهت تصفيه شدن خون و تنظيم فشار خون استفاده مي شود .
2. آويختن ياقوت بر گردن مانع لخته شدن خون در بدن گرديده و از سكته جلوگيري مي كند .
3. اگر كسي ياقوت به همراه داشته باشد به بيماري هاي ويروسي خطرناك و واگير دار مبتلا نمي شود .

خواص درمانی یاقوت کبود (Blue Sapphire):

یاقوت کبود در رنگ های آبی، نیلی، و سیاه یافت می شود. این سنگ اعصاب بدن را تقویت و آرام می کند و برای درمان بیماری های صرع، سردردهای عصبی و میگرن مفید است و برای درمان بی خوابی نیز کاربرد دارد.

همچنین این سنگ در درمان دردهای رماتیسمی، مفصلی و نقرس مفید شناخته شده است. مالش آن بر روی پوست باعث درمان جوش های صورت و حساسیت های پوستی است. این سنگ در درمان تارهای صوتی نیز موثر است.

جواهر لوکس : یاقوت کبود توسط ارتعاشات نورانی اش می تواند نیروی تولید کند تا سلولهای پوست، مو و ناخن ها اصلاح و ترمیم کندو از ریزش موها و طاسی می کاهد.به بیماریهای که از اعصاب نشات می گیرد یاری می رساند. درد های عصبی مانند درد عصب ، درد رماتیسم،سر درد های شدید، نقرس یا بیماریهای مفصلی و درد های ناشی از آن ،قولنج، سوزش معده، ناراحتی های عمل، جراحی و دردهای سخت از جراحت های خطرناک را درمان می کند.تورم ها، زخم ها و خونریزی ها در نتیجه استفاده از یاقوت کبود کاهش می یابد.

سفایر مؤثر ترین سنگ جواهر برای درمان سیستم عصبی است، عملکرد غده تیروئید را تنظیم کرده و بنابراین درمانی مؤثر برای کاهش اشتها و مشکلات عصبی قلب است. زمان قدیم در شرق برای مقابله با طاعون استفاده می شده است.

در سطح روانشناسی، ذهن بیمار را متمرکز می کند و به وی انگیزه بهبود می دهد و به درمان همه بیماریها کمک می کند.

این سنگ دیواره رگها را استحکام بخشیده و مانع خونریزی بینی می شود.

یاقوت
یاقوت

خواص یاقوت زرد (Yellow Sapphire):

تقویت دستگاه گوارش، پاک سازی بدن از سموم و رفع ناراحتی های کبدی و همچنین از خستگی روحی می کاهد و برای کسانی که خواب های پریشان می بینند مفید است.

سنگ ماه تولد تیر ماه – یاقوت سرخ

برای آن دسته افرادی که در تیر ماه متولد شده اند سنگ یاقوت قرمز به عنوان سنگ ماه تولد آنها از هزاران سال پیش درنظر گرفته شده است.برخی آثاری که این سنگ بر روی نگهدارنده آن به جای میگذارد عبارت است از : اخلاص،شادی،صداقت و شجاعت. خواص متافیزیکی و ماوراء طبیعی باستانی یاقوت سرخ روی نگهدارنده و صاحب این سنگ -که متولد تیر ماه است-عبارت است از: سرزندگی،اعتماد به نفس و قدرت. خواص شفابخشی هم برای سنگ ماه تیرماه (یاقوت سرخ) در نظر گرفته شده که مربوط به پاکسازی و سلامت خون،درمان عفونت و افزایش الگو های تفکر مثبت می باشد. همچنین یاقوت سرخ به منظور افزایش دریافت انرژِی،سخاوت،ایجاد رفاه و موفقیت نیز استفاده می شود.

یاقوت
یاقوت

نحوه ی نگهداری و شارژ:

مراقبت و شارژ سنگ یاقوت سرخ:

لازم است که یک یا دو بار در ماه آن را در آب جاری بشویید و تخلیه کنید و به مدت دو ساعت در نور خورشید شارژ کنید. (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۱۴۸)

مراقبت و شارژ سنگ یاقوت کبود :

سنگ خود را جهت تخلیه در نمک خشک دریا قرار دهید و برای شارژ کردن آن را در زیر نور خورشید قرار دهید، اما بیشتر از یک ساعت نشود. (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۱۵۳)

منابع معتبر این مطلب جهت مطالعه بیشتر:

روزنامه دنیای اقتصاد
ماهنامه بین المللی گشت و گذار
سنگ درمانی 1 و 2 – نویسنده شوفل برگر – لاندهر
تغییر سرنوشت و درمان با سنگ های قیمتی و جواهرات – نویسنده دایا ساری چکرن
سنگ ها و خواص اعجاب انگیز – نویسنده : موحد ابطحی
خواص سری و درمانی جواهرات و سنگ ها – نویسنده : جمشید مبین
معجزه نگین – نویسنده : علیرضا اسداللهی فرد
حلیه المتقین، چاپ هفتم/1390، صفحه 33
ویکی‌پدیای انگلیسی
همدانی، محمد ابن محمود، عجایب‌نامه، ویرایش متن: جعفر مدرس صادقی، تهران: نشر مرکز ۱۳۷۵خ، ص۳۹۲

برای عضویت در کانال تلگرام جواهر لوکس و اطلاع از تخفیف های ویژه این فروشگاه اینجا کلیک کنید

5/5 - (1 امتیاز)

13 دیدگاه

 1. من مقداری یاقوت دارم که تا هنوز تراش نخورده نمونه خواسته باشید عکس هایش را برایتان میفرستم من نیاز شدید به پول دارم اگر کسی خریدار است بعد از آزمایش واصلی بودن میفروشم

  1. شماره بدین لطفا خرید دارم

   حامد رجالی
 2. سلام عزيزان اينكه هيشكى به اين زيبايى ياقوت نديده و نيست كه كاملا اشتباهه
  بعد كى ميگه بزگتر از اين قيراطى كه گفتين همش ترك داره 😏
  نه عزيز حتما ضربه خورده كه اين ترك رو داره
  منم بيست سه قيراطى دارم اما جهل نميكنم كه اصل يا فرع هس
  بايد ازمايش بشه كه مورد تاييد قرار بگيره
  اگه تاييد شد كه اون موقع ميگم ياقوت دارم
  ممكنه اين ازمايشهايى كه شما ميدين بيرون انجام ميدن رو من خودم هزينه كردم مطالعه كردم باز نميگم اين چى هست و نيست
  بعد شما كه انقدر تلاش كردى ميراث خانوادگى بهت برسه شمام به نسل هاى بعدى انتقال بدين 👌👌
  يا حق

 3. سلام هزینه ازمایشگاه چقدر شما میگیرین .
  واین که اگه من با مطالب سایتتون سنگ رو براتون اوردم با کل همین مشخصاتی ک گفتین یاقوت اصل اینجوی هست میتونین شناسنامه بدین معتبر باشه .
  الانم بردم دانشگاه امیر کبیر و ریز مواد تشکیل دهندشو در اوردم کلا از اکسید المینیوم و کروم تشکیل شده جواب ازمایشگاه این هست و ناخالصی نداره یه قسمتایی متفاوت تر هست زیر میکروسکوپ که اونم ازمایش کردن و اونم کلا از همون المینیوم و کروم هست و بدون ماده اضافی.من شک دارم کسی تو ایران نمونش رو دیده باشه بس ک شفافه همه تو دید اول اشتباه میکنن و میگن مصنوعیه مگه به مصنوعی میتونه این همه اصلی باشه من کوچکترین شکی بهش ندارم ک مصنوعی باشه چون میراثی دست خودمون بوده نسل به نسل رسیده بهم خدا درست کرده .فقط میخوام بدونم که ایا یاقوت مصنوعی شما هم موجود دارین با این خواص
  دست تراش و داری یه ترک طبیعی گوشه سنگ
  عبور نور خورشید با سایه های ابی
  عبور نور فرابنفش
  چگالی4
  فلورنس قوی
  سختی9
  شکست نور1.77
  مواد تشکیل دهنده سنگ المینیوم اکسید و کروم
  وزن 8.96 قیراط
  واین که اگه سنگی با این شرایط بزرگتر از 5 قیراط باشه بدون شکستگی نیست .
  کلی مدرک همه طبیعی بودنش رو میزسونه
  بردم ازمایشگاه میگه این تراشش سنگی هست و نمدی نیست مصنوعیع سه میلیونم پول گرفت همشون دزد خونه باز کردن .
  قصد جسارت به شما رو ندارم ولی در کل تو ایران نداریم جم شناس که پول بگیره و بتونه قانع کنه ادم رو به این دلیل و این دلین مصنوعیه
  میگه این تراشش به جهت برعکس خورده مصنوعیه
  خندم گرفت.میگم مرد مومن تو قدیم اینجوری امکانات نداشتن که ببینن به کدوم جهت تراش بدن بعدش هم اونایی که قدرت ساخت همچین مصنوعی رو داشتن علم اینو نداشتن که به کدوم جهت تراشش بدن .میگه از نظر من مصنوعیع .وقتی یه اقایی میاد همچین حرفی میزنه یعنی ک ما سه میلیونو گرفتیم تو هم برو پی کارت .فقط تیغ میزنن

  اسماعیل
  1. ما خودمون آزمایشگاه نداریم، اگر مشتری ها درخواست شناسنامه داشته باشند براشون ارسال میکنیم آزمایشگاه معتبر و درخواست شناسنامه میدیم. مرکزی که ما ارسال میکنیم برای صدور شناسنامه مورد تایید اتحادیه طلا و جواهر و دارای مجوز از وزارت صنعت و معدن هست و گواهی های صادر شده توسط مرکز موزد تایید سازمان GIA هست. و همینطور که قبلا هم اعلام کردیم آزمایشگاه و مرکز صدور شناسنامه کاملا مستقل و جدا از مجموعه جواهرلوکس کار می کنند. اینکه اگر سنگ شما ارسال بشه تشخیص اصلی بدن یا فرعی بنده هیچ تضمین نمیتونم به شما بدم. به شخصه که نه سنگ شما رو دیدم و نه از چیزی خبر دارم، ما تا الان فقط توصیفات شما رو شنیدیم. ولی در عین حال همونطور که قبلا هم به شما توصیه کردم پیشنهاد میکنم که شما هم مانند نسل های قبلی خودتون این سنگ ارزشمند رو حفظ و این یادگار خانوادگی رو سینه به سینه به نسل های بعدی خودتون منتقل کنید.

   1. سلام من قصد جسارت ندارم .ولی در کل تو ایران کسی نمونه اینو به این شفافی ندیده ک حتی خودشونم میگن در کل دوست عزیز من عقاید نسل های قبلی خودمو ندارم ک بخوام نگه دارم برای نسل های بعدی.بعد من هم خدا هست برای نسل های بعدی .لطف میکنین ادرس به ازمایشگاه بدین دقیق که واقعا اینجور یاقوتی دیده باشن تا بتونن درست تشخیص بدن .حیف ک نمیشه اینجا براتون عکس و مستندات بزارم از یاقوت .همه سایت ها هم زده وقتی یه باقوتی تمام خواص اصلی را دارد تنها راه شناخت اصلی از مصنوعی عبور نور فرابنفش هست که نور از این هم عبور میکنه

    اسماعیل
 4. سلام من یه یاقوت روبی دارم بردم ازمایشگاه سختی 9 خورده و چگالی4 و شکست نور1.77و رنگ قرمزو شفافیت .شفاف خورده و فلورسنس قوی خورده و از مشخصات ظاهریش که بگم دست تراش و قدیمی میراثی هست بهم رسیده و داخلش یه گوشه شکستگی داخلی داره جدارهای بیرون سالمه از داخل یه ترک دیده میشه جلوی افتاب که میگیرم شکستش سایه ابی میندازه ایا این مصنوعی هست که من بردم بفروشم بهم گفتن مصنوعی میگم دلیل مصنوعی بودنش چیه میگن شفافه و شفاف نادر هست دست من و تو نیست حالا من میگم مگه من چمه خدا چندین نسل را کر و کور کرده تا این به من رسیده دلیل نمیشه چون دیت من هست بگین مصنوعی هست یه جای معتبر در خارج میخوام که برای سنگم شناسنامه بگیرم وزن 8.95 قیراط

  اسماعیل لطفا ایمیل بزنین هر روز میخونم
  1. سلام
   من نمیدونم شما کجا بردید سنگتون رو برای کارشناسی
   منتهی اگر آزمایشگاه معتبر و تحت نظارت اتحادیه طلا و جواهر ببرید، اصلا این حرفا نیست تست های مختلف با دستگاه های مختلف انجام میشه و کاملا سنگ بودن و طبیعی یا مصنوعی بودنش مشخص میشه و اما و اگری در این موضوع نیست.

   1. دوست عزیز کلا مطالب پیجتون رو مو ب مو چند باره میخونم و این یاقوت من کل همین شرایط برمه رو داره و بسیار شفاف و بدون ناخالصی هست وقتی جلوی خورشید میگیرم نورقرمز عبور میده با سایه های ابی و نور ماوابنفش هم عبور میده والا تو ایران فقط میزنن تو سر مال ک مفت از چنگ ادم در بیارن منم نفروختم گفتم شما منو فرستادین ازمایشگاه اونجا هم گفته مصنوعی هست من سنگ فروشی ندارم شما دنبال اصلی هستین این به درد شما نمیخوره خواستن دست به یکی کنن جنس اصلو اشغال کنن ک بگن اینقد ارزش داره تمام خخخ باز خوبه خودم تو کار سنگم بدبخت اونایی ک سنگ شناس نیستن چه کلاهایی سرشون میزارن

    اسماعیل
    1. من متوجه نشدم بلاخره بردبد آزمایشگاه گفتند اصل هست یا اصل نیست؟ بالاتر گفته بودید بردین گفتن اصل هست، الان میگین گفتند اصل نیست.
     متوجه نشدم طرف صحبت شما با چه شخصی هست در این کامنت که گذاشتید ولی به طور کلی عرض میکنم برای ما در جواهرلوکس ملاک اصل بودن سنگ داشتن شناسنامه معتبر هست یا اینکه خودمان از نزدیک سنگ رو ببینیم و کارشناسی کنیم و در مورد خرید هم ما کلا خرید یک عدد و 2 عدد نداریم و به طور کلی از کاربران عادی و مصرف کننده خرید نداریم. خرید ما به صورت عمده و در تعداد بالا انجام میشه که بتونیم با قیمت پایین تر خرید کنیم و حد امکان دست اول یا خودمان وارد کنیم یا از دوستان و همکاران معتبر خودمان که سال هاست با هم مراورده و معامله و خرید و فروش داریم تهیه میکنیم. این یاقوت که شما میفرمایید حالا اصل یا فرع بی ارزش یا میلیاردی به نظر من اگر اینقدر خاص و کمیاب و منحصر بفرد هست اصلا نفروشید و برای خودتان نگهدارید، حیف هست همچین سنگی را بفروشید.

  2. سلام دوست عزیز…با توضیحاتی که فرمودید به اصل بودن سنگتون شک نکنید…بنده هم همانند یاقوتی که فرمودید موجود دارم…متاسفانه دفاتر کارشناسیهای ایران مشغول شارژ خوری هستند و اصلا اطلاعات صحیح بابت سنگ نمیدن…که مبادا اشتباه تشخیص بدن که باعث پرداخت ضرر و زیان شوند…در واقع این کارشناسان قلابی اصلا کارشناس نیستند..فقط دفتری باز کردند که سر مردم کلاه بزارن…

   1. ایول خودشون علانن به من گفتن ما کار نمیکنیم ک بعدا برامون درد سر بشه گفتم در اینجا رو گل بگیرین ک قدرت تشخیص دادن ندارید دنبال یه جا معتبر میگردم برای ازمایش تو ایران مانند این من ندیدم هر چه گشتم

    اسماعیل
    1. آزمایشگاه های گوهر شناسی دارای مجوز رسمی از وزارت صنعت و معدن و اتحادیه طلا و جواهر معتبر هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad