سنگ جواهر الکساندریت

معرفی سنگ جواهر الکساندریت

گوهر سنگ الکساندریت به انگلیسی Alexandrite سنگی با ویژگی تغییر رنگ از خانواده کریزوبریل است و یکی از کمیاب ترین انواع سنگهای جواهر در دنیاست. ویژگی  الکساندریت، ظاهر شدن به رنگ سبز در روشنایی روز و رنگ قرمز در نور مصنوعی شب است. در متون باستانی از این جواهر نامی برده نشده است. این سنگ تا سال 1830 ناشناخته بود تا اینکه در روز تولد سزار الکساندر دوم کشف شد و به افتخار وی نام این سنگ الکساندریت گذاشته شد. این گوهر را با نام های سنگ سزار یا سزار استون نیز می شناسند.

گوهر سنگ الکساندریت در طیف نورهای مختلف - alexandrite - جواهر لوکس
گوهر سنگ alexandrite در طیف نورهای مختلف – جواهر لوکس

فواید استفاده از Alexandrite

خواص و قواید سنگ Alexandrite گفته شده به تعادل عاطفی فرد کمک می کند و در وی اعتماد بنفس ایجاد می کند، عزت نفس را افزایش داده و در ایجاد تغییر کمک می کند. این سنگ شادی و موفقیت به ارمغان آورده و احساس عشق و لذت جویی را تقویت می کند. Alexandrite سنگ جواهر کمیابی است که قدرت احیا کنندگی دارد. نقل است این سنگ برای کمک به درمان اختلالات لوزالمعده، گره های لنفاوی متورم و بیماریهای طحال و نیز مشکلات متأثر از سرطان خون، مفید است. جواهری بسیار کمیاب و گران قیمت است و اغلب در اوراد عشق و درمراسم مربوط به تسخیر قلوب استفاده می شود. این سنگ شادی و موفقیت به ارمغان آورده و احساس عشق و لذت جویی را تقویت می کند.

الکساندریت - alexandrite - سنگ جواهر لوکس
الکساندریت – alexandrite – سنگ جواهر لوکس

گوهر شناسی الکساندریت

درجه سختی الکساندریت 8.5 و ساختار آن کریستالی لوزی شکل است. فرمول شیمیایی آن Al2BeO4 Al2O۳:۸۰٫۲۹٪  BeO:۱۹٫۷۱٪ از مجموعه کانی هاست و خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کریزوبریل است. از ویژگی های آن نامحلول در اسیدها و ذوب نمی‌شوند. این سنگ برای اولین بار در روسیه کشف شد و از نظر شکل بلور: رومبوئدر- ماکله است و رنگ: سبز روشن – سبز زمردی تا قرمز – بنفش و در رده‌بندی اکسید قرار می گیرد.

انگشتر سنگ الکساندریت - alexandrite - جواهر لوکس
انگشتر سنگ الکساندریت – alexandrite – جواهر لوکس

این سنگ بیشتر در روسیه (اورال مرکزی)، زیمبابوه، تانزانیا، برزیل، برمه و ماداگاسکار یافت می‌شود.

انگشتر جواهر الکساندریت - alexandrite - جواهر لوکس
انگشتر جواهر الکساندریت – alexandrite – جواهر لوکس
enamad