شرف الشمس چیست؟ آیا حرز شرف الشمس طلسم است؟

اگر شما هم به دنبال سوالاتی مثل اینکه شرف الشمس واقعا چیست؟ داستان سنگ شرف الشمس، آیا حرز شرف الشمس طلسم است؟ آمد و نیامد شرف الشمس برای صاحبش و یا اینکه انگشتر شرف الشمس را در کدام دست قرار دهیم بهتر است؟ به سایت جواهرلوکس آمدید در ادامه با ما همراه باشید تا تمامی جوانب و حواشی نگین شرف الشمس را با هم بررسی کنیم.

اقدام به تهیه نگین عقیق زرد و حکاکی دعای شرف الشمس در تاریخ مقرر آن آداب مخصوصی دارد بهتر است عزیزانی که تمایل به خرید نگین شرف الشمس که به صورت اختصاصی به نام و نیت ایشان تهیه و حکاکی شده، قبل از تهیه ابتدا این مطلب را مطالعه کنند:

 

فهرست محتوا

شرف الشمس چیست؟

شرف الشمس در اصل یک اتفاق نجومی است اما در حوزه جواهرات و سنگ های قیمتی به نگین عقیق زرد رنگ گفته می شود که روی آن حرز یا دعای شرف الشمس حکاکی شده باشد، اما حکاکی این دعا اصول و قواعد خاصی دارد که حتما باید رعایت شوند تا نتیجه مطلوب از همراه داشتن این سنگ حاصل شود و برای دارنده آن تاثیر گذار باشد.

 

حکاکی شرف الشمس روی عقیق زرد
حکاکی شرف الشمس روی عقیق زرد

 

زمان و موعد حکاکی شرف الشمس چه زمانی است؟

حکاکی شرف الشمس باید در تاریخ 19 حمل انجام شود که از سالیان دور تا کنون آن را معادل با 19 فروردین دانسته اند و در تمامی این سالیان حکاکی آن در روز 19 فروردین انجام می شود، عده ای از منجمان و صاحب نظران در علم نجوم اعلام کرده اند به دلیل حرکت تقدیمی زمین صورت فلکی حمل نسبت به نقطه اعتدال بهاری هر سال مقداری جابجا شده و این موضوع باعث تغییر زمان پدیده شرف الشمس شده و به عنوان مثال در سال نوشتن این مطلب توسط نویسنده (1396) تاریخ وقوع پدیده شرف الشمس معادل با 17 اردیبهشت می گردد.

البته در عرف و میان بزرگان بازار جواهرات و اساتید حکاکی تاریخ شرف الشمس 19 فروردین در نظر گرفته شده و تمامی نگین های شرف الشمس موجود در بازار تاریخ 19 فروردین حکاکی می شود.

در فروشگاه جواهر لوکس تصمیم و انتخاب را بر عهده شما عزیزان قرار داده ایم مشتریان گرامی می توانند با توجه به اطلاعات اعلام شده تاریخ مورد نظر خود را انتخاب بفرمایند تا در همان تاریخ برای ایشان حکاکی شرف الشمس با رعایت تمامی آداب و اصول انجام شود. توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخ علمی و زمان نجومی شرف الشمس تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

 

دعای شرف الشمس
دعای شرف الشمس

 

آیا حرز شرف الشمس طلسم است؟

این مورد بستگی به تعریف شما از طلسم دارد، اگر از جنبه منفی و عامیانه نام طلسم به معنی جادوی سیاه یا منحوس که قصد آسیب رساندن یا انجام کاری خلاف خواسته افراد را دارد به آن نگاه کنیم، جواب خیر است، ولی اگر به معنی کلی طلسم نگاه کنیم جواب بله است.

 

آیا حرز شرف الشمس طلسم است؟
آیا حرز شرف الشمس طلسم است؟

 

طلسم چیست؟

پس اول بدانیم طلسم چیست؟ و در ادامه با توجه به تعریف طلسم، متن شرف الشمس را بررسی کنیم. متونی که در ادامه آماده بخشی از سایت ویکی پدیا و ویکی فقه است.
ویکی پدیا: طلسم (به انگلیسی: Talisman) شیء یا نگاره‌ای متشکل از واژگان، شمارگان، اشکال و جداول است که دارای قدرت جادویی یا ماورایی است. زمان ماندگاری طلسم بسته به تعیین عامل و ارجاعات او به مبادی انرژی‌های غریبه است.
ویکی فقه: طلسم، آمیزه‌ای از ترکیب قوای فعال آسمانی با قوای منفعل زمینی جهت تأثیرگذاری شگفت آور بر پدیده‌ها را گویند. طلسم از دانش‌های مکتوم و پنهان « هیمیا » است که از ترکیب قوای آسمانی با عناصر زمینی با هدف دستیابی به آثار شگرف بحث می‌کند. طلسمات بر پایه همین دانش است.
دارندگان این دانش بر این باورند که اوضاع آسمانی و سیارات با رویدادهای زمینی مرتبطند؛ چنان که عناصر زمینی و مرکبات و کیفیات طبیعی آنها با حوادث زمینی ارتباط دارند.

 

داستان و ماجرای پیدایش سنگ شرف الشمس

در زمینه تاریخچه و داستان پیدایش سنگ شرف الشمس اطلاعات دقیقی در دسترس نیست البته در اکثر منابع اسلامی آن را منتسب به امام علی علیه السلام دانسته اند و به نظر می رسد اول دعای شرف الشمس بوده و بعد سنگ عقیق زرد به همراه دعا که به سنگ شرف الشمس معروف شده. گفته می شود متن طلسم یا حرز شرف السمش ترکیبی از اسامی اعظم خداوند در کتب برجسته آسمانی قرآن، انجیل و تورات است. پس دانستن معنی و تفسیر شرف الشمس به ما کمک میکند تا بیشتر بدانیم.

در تایید این موضوع باید به داستان حضرت سلیمان هم توجه نمائیم، همانطور که همه می دانیم همه ملک سلیمان را خداوند در انگشتر او قرار داده بود، هرگاه سلیمان آن در دست مى گذاشت تمامى جن و انس و شیاطین و همه پرندگان و وحوش به نزد وى حاضر گشته و از او اطاعت مى کردند . باد مأمور حمل تخت او بود و همه شیاطین و انسانها و پرندگان و چهار پایانى که تحت اوامرش بودند همگى آنها را جابه جا مى نمود.

 

داستان و ماجرای پیدایش سنگ شرف الشمس
داستان و ماجرای پیدایش سنگ شرف الشمس

جواهر لوکس: سلیمان به گاهی اوقات ، انگشترش را در اختیار برخى از خدمتکارانش قرار مى داد. روزى شیطان آمد و خادم او را گول زد و انگشتر را از او ستاند و آن را در دست نهاد ، نتیجه آن شد که تمام شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش مسخر او گشتند و آن حضرت در جست و جوى انگشتر شد ولى آن را نیافت.

سرانجام شیطان ترسید که مردم متوجه حیله او شوند آن را به دریا انداخت . خداى – عزوجل – ماهى را مأمور به بلعیدن آن انگشتر نمود ، بنى اسرائیل چهل روز در جست و جوى حضرت سلیمان بودند و از آن طرف سلیمان در ساحل دریا به دنبال انگشتر بود و با گریه و زارى به سوى خداى تبارک و تعالى استغفار مى نمود و از این اتفاق به جانب خدا توبه مى کرد . پس از چهل روز به صیادى رسید که ماهى صید مى کرد ، حضرت سلیمان به او کمک نمود.

آن صیاد پس از صید ، یک ماهى به سلیمان داد ، او شکم ماهى را شکافت انگشتر خود را در آن دید و انگشتر را به دست کرد و شیاطین و جن و انس و پرندگان و وحوش در برابرش خضوع کردند و پادشاهى او به همان حالت اول بازگشت و حضرت ، آن شیطان (که انگشتر را ربوده بود) به همراه لشگرى که همراه او بودند به وسیله اسماء الهى حبس نمود و عده اى را در دل دریا و بعضى را در میان سنگ و صخره ها زندانى نمود و آن شیاطین تا روز قیامت زندانى و معذب هستند.

 

معنی دعای شرف الشمس چیست؟

دعای شرف الشمس از علوم غریبه است و در علوم غريبه به آن توصيه شده است و به همین دلیل هم معنی دقیق اشکال و حروف آن بر همگان مشخص و مغهوم نیست، برخی می گویند نوشته شرف شمس شامل 7 اسم اعظم خداوند است (یا فرد، یا جبار، یا شکور، یا ثابت، یا ظهیر، یا خبیر، یا زکی) برخی دیگر حکاکی شرف الشمس را شامل ۵ اسم اعظم خداوند کلمات مبارکه « الله ؛ جمیل ؛ رحمن ؛ مومن ؛ نور » دانستند در رمز گشایی دیگر شرف الشمس را تشکیل شده از سیزده اسم اعظم خداوند دانستند:
5 اسم اعظم از قرآن کریم
4 اسم اعظم از تورات
4 اسم اعظم از انجیل
که به حروف ابجد نوشته می‌شوند.
برخی دیگر بر این باورند که شرف شمس امضاء رمزی مولا علی (علیه السلام) است که این موضوع در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است.

 

معنی دعای شرف الشمس چیست؟
معنی دعای شرف الشمس چیست؟

کفعمی در حاشیه کتاب می‏نویسد: «در بعضی از کتاب‏های علمای شیعه دیدم که این شکل از امیرالمۆمنین (علیه السلام) نقل شده است که وقتی عازم جهاد بود در بین راه که استراحت می کردند این شکل ها را بر روی سنگی حک کرد و فرمود: این رمز پیروزی ماست. به نظر می‏رسد بیان چنین نقلی محکم نیست؛ چون سند این روایت تا امیرالمۆمنین(علیه السلام) ذکر نشده است.

برخی به ثبت نام موکل شمس را قبول دارند برخی می گویند دعای شرف شمس روی انگشتر حضرت سلیمان (علیه السلام) همراه با عبارت لااله الالله الملک الحق المبین ویا الملک لله حک شده بوده ولیکن عظمت شرف شمس و آداب نوشتاری باطنی آن بالا تر از همه اینها است و حک کردن یا نوشتن آن کار هر کسی که واقف به علوم غریبه نیست نمی باشد، در سال یکبار شرایط مهیا میشود تا موکلین خورشید به زمین بیایند و خورشید در بهترین موقعیت خود در کل کهکشان ها قرار گیرد تا خورشید در آن زمان نسبت به سایر کواکب روی زمین قدرت بیشتری داشته باشد.

 

شرف الشمس در نگاه فقها و بزرگان

مرحوم شیخ بهائی در کتاب سرّ المستتر می گویند: که شرف الشمس را باید در روز 19 حمل که مطابق با روز 19 فروردین است، از طلوع آفتاب تا ظهر بر عقیق زرد و در صورت عدم امکان بر کاغذ زردی نوشته و با خود حمل نماید.

در کتاب «جنه‏الوافیه» مشهور به «مصباح کفعمی» آمده است: این حروف (دعای شرف شمس) شکل اسم اعظم است، سپس در حاشیه کتاب یاد شده می گوید: در بعضی از کتاب های شیعه دیدم که از امیر المؤمنین (ع) نقل شده است.(بحارالانوار، ج 54، ص 22.)

در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته 977، تألیف آیت الله حسن زاده آملی نیز مطالبی راجع به شرف شمس آمده است.

در کتاب ریحانه الادب هم ذیل نام “ابو البدر” از عالمان قدیم شهر اردبیل ، به نقل از او شرح مفصلی در باره شرف الشمس و حروف آن و اشعاری که به امام علی در مورد این حروف منسوب است و طرز نوشتن این حروف داده است.( 1. ریحانه الادب، ، مدرس تبریزی ، ج7 ، ص23-24،چ چهارم، تهران،خیام، 1374؛)

حضرت آیت الله مظاهری: “شرف الشمس مورد اعتماد است.”

در کتب قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری آمده، شرف الشمس از علوم غریبه است و در دفع فقر و بیماری ها و حفظ صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی تاثیر دارد.

علامه مبشر کاشانی در کتاب خود به زمان، آداب و کیفیت شرف شمس اشاره می‌کند و آن را از علوم غریبه می دانند.

در كتاب “جواهر مكنونه” كه از كتب خطي اذكار است به شرف شمس اشاره شده است.

علامه حسن زاده آملی ( حفظه الله ) مي نويسد :

چون شمس در هر دوره به حرکت خاصه خود به 19 حمل رسد، و آن در هر سال شمسی مطابق با 19 فروردین ماه شمسی خواهد بود، در آن یک شبانه روز ، حروف عالیات شرف شمس را که هفت و سیزده اند ، بر نگین انگشتری حک کنند.و چنان انگشتری مزین به شرف شمس را نزد خواص شرفی خاص است .دروس هیئت و سایر رشته های ریاضی ج1-ص71.

 

عقیق شرف الشمس
عقیق شرف الشمس

در مورد شکل شرف شمس و برخی از خواصش حضرت علامه حسن زاده آملي در كتاب هزار و يك نكته ص 798 نقل کرده اند:

اولى خاتمى همى بايد ******* كه بود پنج گوشه آن خاتم

ليك شرط نوشتنش اين است ******* كه نراند بر آن دوباره قلم

بنويسد عقيب آن سه الف ******* كه صد و يازده بود برقم

بر سر هر سه چون سنان مدى ******* بكشد آنچنان كه نبود خم

بعد از آن ميم بی دمى باشد ******* كه بود كور و چشم او بر هم

پس بود نردبان سه پايه ******* كه نباشد از آن زياد و نه كم

بعد از آن چار الف بود هم سر ******* چو انامل ستاده پهلوی هم

هست آنگاه ها و پس واوى ******* كه بود كج به هيأت محجم

سيزده حرف باشد اينصورت ******* هر يكى در صفا چو باغ ارم

چار حرف وى است از تورات ******* چار ز انجيل عیسی مریم

پنج حرف دگر ز قرآنست ******* اسم اعظم همین بود فافهم

ای تویی حامل چنین اسما ******* ایمنی از همه بلا و سقم

نگزد مار و عقربت هرگز ******* نشوی تا تویی غمین و دژم

از وبا و علل تو آزادی ******* و ز تب و درد و جملگی الم

بسیاری از نکات و اصول شرف الشمس را می توان از اشعار بالا استخراج نموده که در طول ای مطلب به آن اشاره شده است.

 

خواص و فواید استفاده از شرف الشمس چیست؟

البته که امید اول همه ما خدا و اهل بیت (ع) هستند و باید حاجات خود را از ایشان بخواهیم و درکنار آن شرف الشمس انشاالله موثر باشد. خواص شرف شمس از دو جنبه اهمیت دارد یكی در خواص بی نظیر خود سنگ عقیق نهفته است و دیگری در قدرت اسم اعظم الهی که پشت نگین حکاکی می شود.

چندی از خواص  عقیق شرف الشمس کارگشای بسیار قوی، دفع فقر، حفاظت اموال، باز شدن ابواب رزق و روزی، دفع بیماری، حفظ از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دشمنان، کسب عزت و مقام است. بی شک آثار سریع و متداوم این نگین در گسترش رزق و روزی مورد تایید همگان است و گشایش امور را در سریعترین زمان به شكل كاملا مشهودی ایجاد می نماید.

بر اساس آنچه در کتب قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری آمده، شرف الشمس از علوم غریبه است و در دفع فقر و بیماری‌ها و حفظ صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و کسب عزت و بزرگی تاثیر دارد.

 

عقیق شرف الشمس

دعای شرف الشمس را می توان روی هر سنگ زرد رنگ و یا حتی کاغذ زرد نوشت اما توصیه شده برای دعای شرف الشمس از سنگ عقیق زرد و یا عقیق یمنی زرد استفاده شود.

اما به جز این، سنگ عقیق هم خواصی دارد که در روایت دینی همراه داشتن آن توصیه شده است. این سنگ باعث ایمنی در سفر، افزایش روزی، رفع چشم زخم ، گشایش امور ، برآورده شدن آرزوها ،خیر و نیکی، آسانی و استجابت دعا است و شر و بدی را از فرد دور می‌کند.

ارزش سنگ عقیق مخصوصاً عقیقی که مزیّن به شرف شمس باشد را نمی توان در چند جمله بیان نمود، پیامبران و ائمه اطهار (ع) بر سنگهای انگشتر صحه گذاشته اند اما نه به خاطر آنکه اثرى جادویى دارند، بلکه آن نگین هرچه باشد برگزیده شده و براى دارنده آن اثراتى از جمله فتح مهمات و دفع بلیات و غیره دارد و اثرات آنها ذاتى نیست و از جانب خداى تعالى است . پس اگر کسى اثر آنچه را که همراه خود مى دارد ، ذاتى و مستقل بداند به خداى یگانه شرک ورزیده است .

 

چرا شرف الشمس

روزی که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل باشد. آنها می گویند این روزخاص بنابه محاسبات نجومی، روزی بابرکت و خوش یمن است و البته در ساعت های خاصی در این روز، بهترین موقعیت خورشید در کهکشان در سال است.

ابوریحان بیرونی در کتاب التفهیم در باب « در احکام نجوم » فصل « بهرهای (بهره ها ) ستارگان اندر بروج » زیر عنوان «شرف و هبوط ستارگان کدامند ‌‌» مطالبی را در خصوص شرف سیارات نوشته است .

براساس جدول کتاب التفهیم شرف شمس هنگامی است که خورشید ۱۹ درجه در برج حمل باشد.

در میان عامه مردم هم این روز، روزی است که موکلان خورشید به زمین می آیند و چند ساعتی را در زمین می گذرانند. ساعت هایی که برای اهل زمین، از جمله خوش یمن ترین ساعت ها سال است.

 

اصول و آداب حکاکی شرف الشمس
اصول و آداب حکاکی شرف الشمس

 

اصول و آداب حکاکی شرف الشمس

نوشتن شرف الشمس همراه با رعایت آداب خاصی توصیه شده که از این میان می توان به :

انجام غسل مستحبی با نیت روز شرف الشمس در بامداد آن روز و بعد از خواندن نماز صبح

پوشیدن لباس هایی به رنگ روشن (سفید و زرد طلایی) و عدم استفاده از لباس های مشکی و تیره

رفتن به دامان پاک طبیعت و یا اماکن متبرکه و مقدس و قرار داشتن در مکان پاک جهت انجام اعمال روز شرف الشمس

رو به قبله بودن

استفاده از شمع و بخورات خوشبو و عود حین انجام اعمال

تلاوت سوره های مبارکه قدر، شمس، نور، واقعه، یوسف، کهف، ص، ق و فاطر.

در صورتی که انجام دهنده اعمال روز شرف الشمس از لحاظ معنوی دارای مراتب و درجات عالیه باشد اثرات آن دعا و یا انگشتری بیشتر می شود.

دارنده دعای شرف الشمس دو رکعت نماز به نیت سلامتی حضرت ولی عصر (عج) خوانده و در پایان نماز 19 مرتبه << بسم الله الرحمن الرحیم >> و 19 مرتبه صلوات بفرستد و سپس سوره های مبارکه بالا را تلاوت نماید و به فقیری کمک کند.

بهتر است دعای شرف الشمس هر ساله تجدید شود و یا روی اثر حکاکی آن مجدد خراشانده شود و تازه گردد.

البته عده ای با چله نشینی و بیابان خوابی و وسواس اینکه آلیاژ مس و طلا با چه عیاری ساخته شود و چه نقشی زده شود و چند روز در ابریشم سرخ زیر چه فرایندی را طی کند و چه دعایی بر آن خوانده شود و … اصول و آداب شرف الشمس را بسیار پیچیده می دانند که البته در این مورد هم همانند بحث معنی اشکال و متون دعا و زمان انجام آن اطلاعات متفاوت است اما قطعا همراه داشتن سنگ عقیق توسط تمامی ائمه و بزرگان توصیه شده و تجربه افراد مختلف در طول سالیان سال حاکی از اثرات مثبت همراه داشتن این سنگ پر انرژی در امور روزانه و زندگی افراد است و مزین کردن این سنگ سرشار از خواص بی نظیر به اذکار و ادعیه بر قدرت آن خواهد افزود.

شایان ذکر است که خیلی از افراد هر ساله اثرات مطلوبی از انگشتر و یا دعای شرف الشمس مشاهده نموده و به خیلی از حوائج مهم خود با توکل بر خدا و توسل به ائمه معصومین (ع) رسیده اند.

از آنجایی که به همراه داشتن سنگ عقیق بسیار توصیه شده است ، لذا دعای شرف الشمس را بر روی سنگ عقیق زرد (یا نارنجی) حکاکی می کنند.
با این کار ، شخص استفاده کننده هم از خواص سنگ عقیق بهره مند می‌شود و هم خواص شرف الشمس را استفاده می‌برد. (عقیق شرف الشمس)
در حقیقت بهترین و آسان ترین راه استفاده از شرف الشمس نیز همین است.

 

دعای شرف الشمس:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه‍ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

 

نکات مهم درباره شرف الشمس

جواهرلوکس هنگام حکاکی دعا و حرز شرف الشمس این نکات را بخاطر داشته باشید:

 

 • آداب عمومی اذکار مانند طهارت، توجه و غیره رعایت شوند.
 • حتماً در وقت شرف شمس نوشته شود.
 • از سمت راست شروع به نوشتن شود.
 • هیچ خطی دوبار کشیده نشود.
 • سوراخ های ستاره و میم و ها و واو بسته نشود.
 • خطوط ابتدا و انتهای ستاره یگدیگر را قطع نکنند.
 • اندازه الف ها یکسان باشد.
 • واو آخر روی تمام نقش کشیده شود.
 • با گلاب و زعفران بر روی نگین زرد یا ورق طلا یا کاغذ زرد حک و نوشته شود.
 • اگر از نگین استفاده میکنید سعی کنید بهتر است هر سال در ساعت ذکر شده و با آداب کامل بوسیله یک سوزن روی نقش کنده شده را دوباره خراش دهید.
 • اگر روی کاغذ نوشتید آن را باز نکنید و به کسی نشان ندهید و در آخرین چهارشنبه سال به آب روان بسپارید.

 

خرید عقیق شرف الشمس

می‌توانید عقیق شرف الشمس را بصورت نگین تک خریداری و آن را داخل کیف یا جیب خود داشته باشید.
در جواهرلوکس محصولات متنوع را برای خرید انگشتر ، مدال و یا . . . که نگین عقیق شرف الشمس دارند برای شما عزیزان آماده کرده ایم.
می‌توانید هر کدام از محصولات را که مد نظر دارید انتخاب نمایید تا نگین آن را با نگین عقیق شرف الشمس تعویض نماییم.

شما عزیزان می‌توانید سوالات خود را در این‌باره با ما در میان بگذارید. کارشناسان جواهر لوکس آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.
عزیزانی که تجربه استفاده از شرف الشمس را دارند می توانند تجربه خود را در بخش نظرات همین مطلب با دیگر دوستان به اشتراک بگذارند.

این نوشته همواره در حال تکامل پیدا کردن هست و امیدورایم با همراهی و نظرات شما عزیزان روز به روز کامل تر و جامع تر بشه پس لطفا اطلاعات و تجربه هاتون رو در این زمینه با ما و دیگران خوانندگان به اشتراک بگذارید. ❤️

5/5 - (6 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. اگر کسی دعانویسی سراغ دارد که میتوانه سحر و جادو باطل کنه، لطفاً پیام بده یا تماس بگیره. اطرافیان با سحر و جادو زندگیمون را نابود کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad