mala_rudraksha_رودراکشا چیست؟ خواص و فواید رودراکشا مالا + نحوه شارژ مجدد و پاکسازی

رودراکشا چیست؟ خواص و فواید تسبیح رودراکشا مالا + نحوه شارژ مجدد و پاکسازی 14

رودراکشا در هند و کشور های جنوب شرق آسیا در ساخت زیورآلات و مالا (تسبیح ذکر) کاربرد دارد و جزو مهره سنگ های نیمه قیمتی حساب می شود، در مکاتب و فلسفه شرقی رودکروشا درختی مورد احترام و با ارزش فراوان است و دانه رودراکشا بدلیل داشتن نوعی فرکانس انرژی منحصر به فرد دارای خاصیت معنوی و درمانی برای روح و جسم است.

در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.

در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.
در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.

رودراکشا چیست؟

رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است که در مناطق خاصی از جنوب شرقی آسیا رشد می کند و از نظر گیاه شناسی درخت رودراکشا به درخت همیشه سبز Elaeocarpus Ganitrus معروف است. درختی شبیه به زیتون (با برگ هایی پهن تر و میوه بنفش شبیه بلوبری) که رشد و طول عمر زیادی داشته و در هند درختی با ارزش محسوب می شود.

رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است-جواهر لوکس-javaherlux.com
رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است
نیم ست گردنبند و دستبند رودراکشا + 7 سنگ چاکرا و قلب تایگر آیرون _ کد 401036
نیم ست گردنبند و دستبند رودراکشا + 7 سنگ چاکرا و قلب تایگر آیرون _ کد 401036

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

تاریخچه استفاده از رودراکشا

تاریخچه استفاده از رودراکشا در هند به ویژه در مکتب و آیین شیوائیسم به ارتباط شیوا با رودکروشا و استفاده شیوا از رودکروشا به صورت گردنبند یا تسبیح است.

شیوا نام یکی از خدایان هندی است، مردم هند این خدا را به صورت مردی که بر پوست پلنگ و یا پلنگ نشسته و ماری بر دوش خود دارد، مجسم می کنند. ویژگی مهم دیگر شیوا این است که او چشم سوم در پیشانی داشته و به گوش خود گوشواره می اندازد. معمولاً در کنار او ظرفی است که در آن آب حیات وجود دارد.

از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا و جاپا، خصوصا مانترای شیوا استفاده می شود.
از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا و جاپا، خصوصا مانترای شیوا استفاده می شود.

از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا، خصوصا مانترای شیوا: Om Namah Shivaya اوم ناما شیوا (ॐ नमः शिवाय ) استفاده می‌شود که معنای کلی آن این است “شعور جهانی یکی است”، این مانترا به صورت جاپا (japa) تکرار می شود. همچنین هندوها از ایام گذشته مهره های رودراکشا را به صورت تسبیح برای اهداف مدیتیشن و تقدیس ذهن ، بدن و روح استفاده میکنند. در عکس های بالا به نحوه در دست گرفتن رودراکشا مالا در دست دقت کنید.

معنی رودراکشا

رودراکشا را “اشک های شیوا” نیز می نامند و افسانه های زیادی در ارتباط با خدای شیوا وجود دارد که منشا آن را توصیف می کند. شیوا (سانسکریت शिव به معنی نیک‌اختر یا فرخ‌پی) یکی از بلندپایه‌ترین ایزدان آئین هندو است. شیوا خدای نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان، بخشاینده گناهان و فراوان کننده روزیست. کلمه رودراکشا از “رودرا” (نام شیوا) و “آکشا” به معنی اشک آمده است.

آکشا در فرهنگ لغات سانسکریت معانی دیگری مثل چشم، روح و دانش دینی هم دارد.

افسانه به وجود آمدن و پیدایش رودراکشا و ارتباط آن با اشک شیوا

داستان به وجود آمدن رودراکشا ریشه در فرهنگ هند دارد، اگر به مهره های رودراکش علاقه دارید و میخواهید درک درست و عمیقی نسبت به آن داشته باشید پس ابتدا باید کمی با فرهنگ و تاریخ هندوستان آشنا شوید.

کشور هند محل یکی از قدیمی ترین تمدن های تاریخی دنیاست که هیچ دین رسمی ندارد، هندوستان دارای بیشترین تنوع ادیان و فرقه ها و مذاهب گوناگون است و محل تولد چهار گروه از ادیان بزرگ جهان یعنی هندوئیسم، آیین بودایی، جین و سیک است.

ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت
ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت

بسیاری از آیین ها و فلسفه های مذهبی عرفانی مثل یوگا، مدیتیشن، آیورودا، طالع‌بینی، کارما و تناسخ از فرهنگ و رسوم هندو و بودیسم به سراسر جهان گسترش یافته. ضرب المثلی هست که در هند به تعداد افراد خدا یا ایزد وجود دارد. (به همین تعداد هم افسانه های کهن و باستانی)

تقابل دوا (Devas) و آسورا (Asuras) جواهر لوکس - javaherlux.com
تقابل دوا (Devas) و آسورا (Asuras)

بر اساس وداها (ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت) خدایان دارای سطوح قدرت و درجات های مختلفی هستند و همچنین ازدواج و فرزند آوری می کنند، بر این اساس در دنیای موجودات ماورای انسانی یا خدایان (چیزی شبیه تایتان ها در فرهنگ یونان باستان) دو دسته نیروی خیر و شر وجود دارد که به نام های دوا (ِ Deva یا دیوا) نیروی خیر و خوبی و آسورا (Asura) نیروی شر و بدی تقسیم و شناخته می شوند.

کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی - جواهر لوکس - javaherlux.com
کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

طبق افسانه های هندو تاراک آسورا (Tārakāsura) یکی از اساطیر آسورا و دارای قدرت های عظیم بود، او بارها خدایان را شکست داده و تا مرز فروپاشی آسمان نزدیک شده بود تا اینکه سرانجام توسط کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی کشته شد. تاراکاسورا دارای سه پسر تاراکاکشا ، ویدیونمالی و کمالاکشا بود که به Tripurasura (سه آسورا) معروف بودند.

بعد از شکست تاراک آسورا این سه برادر راه خود را از آسورا جدا، ابراز پشیمانی کرده و شروع به اجرای مراقبه تاپاسیا (Tapas انواع روشهای مراقبه معنوی سخت در ادیان هندی) کردند. آن ها صد سال مدیتیشن کردند که تنها روی یک پا ایستاده بودند. هزار سال دیگر روی هوا زندگی کردند و مدیتیشن کردند. آنها روی سر خود ایستادند و هزاران سال دیگر در این وضعیت مراقبه کردند.

براهما (Brahma) خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان
براهما (Brahma) خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان

تا اینکه براهما (Brahma خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان) از این تاپاسیای سخت و دشوار راضی شد. او در حضور آنها ظاهر شد و گفت: “چه می خواهید؟” پسران تاراکاسورا پاسخ دادند: “ما را جاودانه کنید”. براهما پاسخ داد: “من نمی توانم شما را جاودانه کنم، به جای آن چیز دیگری بخواهید”. تریپورآسورا گفتند: “بسیار خوب پس اجازه دهید سه قلعه ساخته شود. اولین قلعه از طلا ، دومی از نقره و سومی از آهن خواهد بود. ما هزاران سال در این قلعه ها زندگی خواهیم کرد. این قلعه ها که هرکدام در جهان های مختلف ساخته شده اند تنها هر 1000 سال یکبار در یک راستا قرار می گیرند. و یک قلعه واحد به نام تریپورا (Tripura) را تشکیل خواهند داد. اگر کسی بتواند تریپورا را تنها با یک تیر نابود کند، این اتفاق مرگ را برای ما به همراه خواهد داشت.”

نیم ست گردنبند و دستبند رودراکشا 7 سنگ چاکرا و قلب تایگر آیرون _ کد 401036 - جواهر لوکس
دستبند رودراکشا و هفت سنگ چاکرا  _ کد 400704

براهما این خواسته غیر عادی را پذیرفت. یک داناوا (یکی از نژاد های اساطیری در مکتب هندو) به نام مایا وجود داشت که در کار ساختمانی بسیار خوب بود. براهما از مایا خواست تا قلعه های تریپورآسورا را بسازد. قلعه طلایی در بهشت، نقره ای در آسمان و آهنی روی زمین ساخته شده. تاراکاکشا قلعه طلایی ، کمالاکشا نقره ای و ویدیونمالی قلعه آهنی را گرفت. هر یک از قلعه ها به اندازه یک شهر بزرگ بود و در داخل آن قصرها و ویماناهای (Vimana کاخ های معلق) زیادی وجود داشت.

ویشنو (Vishnu) خدای محافظ جهان از شر، کارما و موکشا
ویشنو (Vishnu) خدای محافظ جهان از شر، کارما و موکشا

بعد از این اتفاق قلعه های سه بردادر تریپورآسورا مملو از آسوراها (نیرو های شر) و تبدیل به محلی برای رشد و شکوفایی آنها شد. سایر خدایان این اتفاق را دوست نداشتند. آنها ابتدا به نزد براهما رفتند، اما برهما گفت دیگر کاری از دست او بر نمی آید و نمی تواند به آن ها کمک کند. آسورا‌ها به مزیت تریپورا دست یافته بودند. سپس خدایان برای درخواست کمک به نزد شیوا رفتند. اما شیوا گفت که آسورا کار خطایی نمی کنند و او دلیلی برای ناراحتی خدایان نمیبیند. سپس آن ها به نزد ویشنو (Vishnu خدای محافظ خوبی ها، کارما و موکشا) رفتند، او به سایر خدایان پیشنهاد کرد که راه حل این معضل به خطا کشیدن آسورها است و باید کاری کنیم که آسور ها مرتکب گناه شوند.برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

طبق افسانه ها هر زمان که جهان با شر ، هرج و مرج و نیروهای مخرب تهدید می شود ، ویشنو در قالب یک نماد (تجسم) فرود می آید تا نظم کیهانی را بازگرداند و از دارما محافظت کند و تعادل را به دنیا برگرداند. پس ویشنو با قدرت های مخصوص خود مردی را خلق کرد با سری تراشیده و لباس های محو و کم رنگ و یک پاتیل چوبی آب در دست و دهان او با پارچه ای پوشانده شده بود. مخلوق به ویشنو نزدیک شد وگفت: “دستور من چیست؟”

ویشنو پاسخ داد: “من تو را آفریدم و آیینی به تو آموزش می دهم که کاملاً مخالف ودا های باستانی است. با این فلسفه و آموزه ها فکر میکنید که Svarga (بهشت) و Naraka (جهنم) وجود ندارد و نتیجه اعمالی که انجام می دهید عواقبی ندارد، بنابراین شما کارما را باور نخواهید داشت.

به تریپورا برو و این دین را به آسور ها بیاموز به این ترتیب آنها از راه خود خارج خواهند شد. و بعد ما خدایان متحد شده و در مورد تریپورا اقدام خواهیم کرد.”

نارادا (Narada) حکیم و  پیام رسان خدایان
نارادا (Narada) حکیم و  پیام رسان خدایان

موجود همانطور که از او خواسته شده بود عمل کرد. او و چهار تن از شاگردانش به جنگلی در نزدیکی تریپورا رفتند و شروع به موعظه کردند. آنها توسط خود ویشنو آموزش دیده اند. بنابراین، آموزه های آنها قانع کننده بود و نوکیشان زیادی داشت. حتی نارادا (Narada  حکیم و  پیام رسان خدایان) هم گیج شد و پس از شنیدن صحبت های آنها تغییر دین داد. در واقع، این نارادا بود که اخبار مربوط به این دین جدید را به پادشاه ویدیونمالی منتقل کرد. او گفت: “پادشاه، یک استاد جدید فوق العاده با دین جدید فوق العاده وجود دارد. من قبلاً چنین صحبت ها و آموزه هایی نشنیده بودم و اکنون تغییر دین داده ام.”

سپس خدایان به سراغ شیوا رفتند و شروع به دعا کردن برای او کردند. وقتی شیوا ظاهر شد، به او گفتند که آسوراها راه شر و بدی را پیش گرفته و باید نابود شوند، آنها حتی پرستش لینگام شیوا (Shiva linga نماد خدای شیوا) را متوقف کرده اند.

شیوا از شنیدن این موضوع خشمگین و ناراحت شد و موافقت کرد تا تریپورا را نابود کند. شیوا، ویشواکارما (Vishwakarma خدای معماری و صنعت) را فراخواند و از او خواست که یک ارابه به همراه تیر و کمان مناسب برای او بسازد. این ارابه کاملاً از طلا ساخته شده بود. براهما خود ارابه ران شد شیوا شد و ارابه به سرعت به سمت تریپورا راهی شد. سایر خدایان هم شیوا را با سلاح های متنوع خود همراهی کردند.

حمله شیوا به تریپورا-Tripurasura-tripura-vimana-vs-shiva
حمله شیوا به تریپورا

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

درست هنگامی که ارتش شیوا به میدان نبرد رسید، سه قلعه در حال ادغام و ایجاد تریپورای واحد بودند و این شرایط فقط برای یک لحظه ادامه داشت. در همان لحظه، لرد شیوا از مخرب ترین سلاح و قدرت خود یعنی پاشوپاتاسترا (Pashupatastra سلاح مخصوص شیوا که می تواند آفرینش و همه موجودات را شکست دهد و از آن به عنوان مخرب ترین، قدرتمندترین و غیرقابل مقاومت ترین سلاح در اساطیر هندو یاد شده) استفاده کرد و یک تیر به سمت تریپورا پرتاب کرد، بنابراین سه قلعه آسورا به خاکستر تبدیل شد و سه برادر تریپورآسورا به همراه سایر آسورا ها از بین رفتند و شیوا لقب تریپورانتاکا (Tripurantaka کسی که به Tripura پایان داد) و لقب Tripurari را به دست آورد. به این ترتیب نبرد قبل از شروع به پایان رسید!

در حالی که جشن پیروزی نبرد در جریان بود، اساتید مکتب جعلی با موهای تراشیده وارد شدند و به نزد ویشنو رفتند و پرسیدند: “دستور بعدی تو برای ما چیست؟”

شیوا متوجه مسائل شد و از اینکه پسران تاراکاسور ، تادینمالی ، تاراککش و کمالکش به رفتار ناعادلانه و نیروی شر و تاریکی خود بازگشته اند، اندوهگین و چشمانش پر از اشک شد. چند قطره از این اشک های غم و اندوه شانکار (شیوا) روی زمین افتاد، درختی از آن جوانه زد و به درخت رودراکشا یا اشک های شیوا معروف شد.

rudraksha-mala-rosary-33-beads-401024-تسبیح رودراکشا مالا 33 دانه جواهر لوکس-javaherlux.com
تسبیح رودراکشا مالا 5 موکی 33 دانه جواهرلوکس _ کد : 401024

انواع دانه های رودراکشا

به لحاظ علمی حدود 300 نوع انواع درخت Elaeocarpus (رودراکشا) در دنیا کشف شده که 35 نوع از آن در هند یافت می شود. بر همین اساس مهره های رودراکشا هم دارای انواع متفاوتی به لحاظ اندازه، شکل و فرم و رنگ هستند. اما مهمترین معیار در مهره رودراکشا تعداد موخی (Mukhi) یا همان خط های روی یک دانه است.

انواع دانه و مهره های رودراکشا براساس اندازه، شکل، فرم و رنگ دسته بندی می شوند.
انواع دانه و مهره های رودراکشا براساس اندازه، شکل، فرم و رنگ دسته بندی می شوند.

دانه های رودکروشا بر اساس موخی یا تعداد خط

مهره های رودراکشا دارای انواع متفاوتی به لحاظ اندازه، شکل و فرم و رنگ هستند. اما مهمترین معیار در مهره رودراکشا تعداد موخی (Mukhi) یا همان خط های روی یک دانه است. مهره های رودراکشا بین 1 تا 21 خط (موخی) دارند. که هر کدام دارای معنی و تفسیر منحصر به فرد خود است.

انواع مهره رودراکشا بر اساس تعداد موخی یا خط جواهرلوکس-Javaherlux.com
انواع مهره رودراکشا بر اساس تعداد موخی یا خط جواهرلوکس

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

در زمان های قدیم دانه رودراکش تا 108 موخی (موکی) هم یافت شده ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود. حدود 80 درصد از رودراکشاها دارای چهار ، پنج (رایج ترین نوع) یا شش شیار یا خط هستند. نوع یک موخی و برخی دانه ها با اشکال خاص طبیعی از کمیاب ترین ها به حساب می آید. انواع خاص مهره های رودراکشا کمیاب بوده و ارزش و قیمت بالایی دارد و همین موضوع زمینه ساخت مهره های مصنوعی و بدلی رودراکشا را به وجود آورده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در گذشته دانه های رودراکشا تا 108 موخی (موکی) هم یافت میشد ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود. جواهر لوکس - javaherlux.com
در گذشته دانه های رودراکشا تا 108 موخی (موکی) هم یافت میشد ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود.

دانه های رودراکشا بر اساس اندازه و رنگ

دانه های رودراکش از حیث اندازه و سایز هم با هم متفاوت است، به عنوان مثال اندازه رودراکشاهای نپال بین 20 تا 35 میلی متر و اندونزی بین 5 تا 25 میلی متر است. همچنین رودراکشاها در رنگ های سفید، قرمز، قهوه ای، زرد و سیاه یافت می‌شوند که قهوه ای مایل به نارنجی رایج ترین نوع آن است.

دانه های رودراکشا بر اساس شکل و فرم

گائوری شانکار (Gauri Shankar) دو دانه رودراکشا هستند که به طور طبیعی به هم متصل شده اند (رودراکش دوقلو).

گانشا (Ganesha) یک برآمدگی یا زائده شبیه به خورطوم دارد و از نیم رخ شبیه به فیل است.

انواع خاص و کمیاب مهره رودراکشا بر اساس شکل و فرم-جواهر لوکس-javaherlux.com
انواع خاص و کمیاب مهره رودراکشا بر اساس شکل و فرم

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

ساوار (Sawar) یک گائوری شانکار است که دانه دوم آن فقط یک خط یا موخی دارد.

تریجوتی (Trijuti) سه مهره rudraksha است که به طور طبیعی به هم متصل شده اند (رودراکش سه قلو).

انواع نادر دیگر شامل ود (Ved) چهار قلو و Dwaita (دو ساوار روی یک دانه) است.

نیم ست و دستبند هفت چاکرا و رودراکشا
نیم ست و دستبند هفت چاکرا و رودراکشا _ کد 401036

معرفی درخت و میوه رودراکشا

درخت رودراکشا معمولا در مناطق کوهستانی با آب و هوای سرد و مرطوب به صورت خودرو رشد میکند. البته تکثیر و پرورش آن به صورت نهال و به عنوان یک درخت زینتی و خوش یمن و با ارزش معنوی توسط افراد انجام می شود. 

rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha plant – نهال پرورشی رودراکشا

چوب درخت رودراکشا به دلیل مقاومت و استحکام بالا کاربرد های فراوانی در مصارف مختلف دارد و به همین دلیل در دوره ای حیات این درخت زیبا رو به خطر انقراض بود ولی رشد در مناطق صعب العبور و کوهستانی به حفظ حیات رودراکشا کمک کرد. هنوز هم بهترین و با کیفیترین رودراکشا متعلق به بخشی از کوه‌های هیمالایا است که بدلیل اتمسفر و رطوبت مناسب در آنجا می روید.

rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha tree – درخت جوان رودراکشا که به صورت تزئینی در حیاط منزل کاشته شده

نام علمی درخت رودراکشا الایو کارپوس گانیتروس (Elaeocarpus ganitrus) است.

rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha tree – درخت بالغ رودراکشا وحشی در طبیعت

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

آیا میوه رودراکشا خوردنی است؟

افراد بومی مناطقی که در آن درختان رودرکشا رشد می کنند، تمایلی به استفاده میوه رودراکشا به صورت خوراکی ندارند و به نظر آنها این میوه خوشمزه و خوش طعم نیست و میوه رودراکشا به عنوان یک میوه مصرفی مرسوم و متداول که در فروشگاه ها یا میوه فروشی باشد وجود ندارد و عرضه نمی شود.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه درخت رودراکشا به عنوان خوراکی مصرف نمی شود ولی در طب آیورودا مصرف دارویی دارد.

هرچند خوردن میوه رودراکشا هیچ عوارضی یا مسمومیت ندارد (مگر اینکه حساسیت غذایی داشته باشید یا زیاده روی کنید). با این وجود، وقتی میوه رودراکشا نرسیده و هنوز سبز رنگ است، طعم کمی ترش مزه دارد. هرچند گاز گرفتن آن سخت هست چون میوه هنوز نرم نشده و پوست و گوشت آن سفت است و واقعا خوشمزه نیست، بنابراین هیچ کس را جذب نمی کند.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه سبز و نرسیده رودراکشا سفت و کمی ترش مزه

با رسیدن میوه در اوایل پاییز، رنگ میوه ها از سبز به بنفش براق تبدیل می شود. گوشت میوه در این فصل بسیار نرمتر است و طعم شیرینی دارد و خوردن آن آسان می شود. توصیه میکنیم اگر رسیده آن را پیدا کردید حتما تست کنید، مزه کردن و امتحان کردن آن ضرری ندارد.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه رسیده رودراکشا به رنگ آبی مایل به بنفش شبیه به بلوبری
blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
مهره رودراکشا از هسته میوه های خشک شده رودراکش درست می شود
rudraksha-mala-rosary-7-chakra-stone-500094-javaherlux.com-تسبیح رودراکشا مالا و هفت سنگ چاکرا اصلی
تسبیح رودراکشا مالا و هفت سنگ چاکرا اصلی کد 500094

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

رودراکشا مالا یک نوع تسبیح است که دانه خشک شده (هسته) میوه درخت رودراکشا (Rudraksha) تهیه می‌شود. این مهره‌ها در فرهنگ هندو و بودایی برای هزاران سال به عنوان یک نماد الهی و مقدس شناخته می‌شوند و خواص متعددی برای سلامت روحی و جسمی دارند.

rudraksha benefits - خواص و فواید استفاده از رودراکشا مالا - جواهرلوکس
خواص و فواید استفاده از رودراکشا مالا

در ادامه لیست خواص و فواید رودراکشا مالا را باهم بررسی خواهیم کرد.

خواص و فواید استفاده از رودراکشا مالا

 • کاهش استرس، اضطراب و خشم
 • افزایش آرامش، شادی و خلاقیت
 • تعادل بخشیدن به چاکراهای بدن و هماهنگ کردن آن‌ها با فرکانس‌های مثبت
 • حفاظت از بدن در برابر امواج الکترومغناطیسی نامطلوب
 • بهبود عملکرد سیستم تنفسی، قلبی، عصبی، گوارشی و تولیدمثلی
 • جلوگیری از بیماری‌های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت، آرتریت و سرطان
 • افزایش اعتماد به نفس، شجاعت و قدرت اراده
 • تقویت حافظه، تمرکز و هوش
 • جذب فضایل معنوی مثل عشق، صبر، بخشش و سپاس
 • پاکسازی کارما و رهایی از چرخه تولد و مرگ
 • حفظ تعادل هورمون‌ها، چاکراها و آورداها
 • جذب انرژی مثبت و تبدیل ارتعاشات منفی به مثبت
 • تعادل بخشیدن به چاکراهای بدن و هارمونیزاسیون انرژی
 • ذخیره و تقویت انرژی
 • افزایش شعور عارفانه، عشق و شکرگزاری
 • بهبود خواب، حافظه و تمرکز

خواص و تاثیر رودراکشا بر سلامت

 1. آرامش بخش اعصاب: رودراکشا به عنوان یکی از عوامل طبیعی برای رسیدن به آرامش اعصاب شناخته می‌شود. همراه داشتن این دانه‌ها به دوری از استرس و اضطراب و رسیدن به حالت آرامش و کاهش تنش‌های ذهنی کمک می‌کند.
 2. تسکین درد: برخی افراد باور دارند که رودراکشا می‌تواند در تسکین دردهای مختلف بدن مؤثر باشد، از جمله درد سر، درد مفاصل و درد‌های مربوط به استخوان‌ها.
 3. بهبود خواب: استفاده از رودراکشا می‌تواند به بهبود کیفیت خواب کمک کند. برخی از افراد گزارش کرده‌اند که استفاده مداوم از مهره‌های رودراکشا باعث بهبود خواب و رفع خستگی بهتر آن‌ها شده است.

خواص و اثر‌گذاری معنوی رودراکشا

 1. افزایش تمرکز و عمق ذهنی : استفاده کنندگان از رودراکشا معتقدند که همراه داشتن آن به تمرکز و عمیق شدن حالت‌های ذهنی در زمان انجام مراقبه و مدیتشن کمک می‌کند. این دانه‌ها معمولاً در مراقبه و مدیتیشن استفاده می‌شوند و به کسانی که از آنها استفاده می‌کنند کمک می‌کنند تا ذهن خود را متمرکز نگهدارند و مراقبه عمیق‌تری را تجربه کنند.
 2. پاکسازی و افزایش انرژی مثبت: رودراکشا به عنوان نمادی از پاکی و یک عنصر تصفیه کننده، به تصفیه روح و جذب انرژی مثبت دفع انرژی منفی کمک می‌کند. این مهره‌ها به عنوان یک ابزار معنوی برای تصفیه انرژی منفی و جذب انرژی مثبت به کار می‌روند.
 3. ارتباط با طبیعت: برای بسیاری از افراد، رودراکشا نمادی از ارتباط با طبیعت و عمیق شدن در آن است. استفاده از این دانه‌ها به عنوان یک نماد طبیعت و همراه داشتن و همراه شدن با بخشی از طبیعت و زیبایی آن، به ایجاد ارتباط معنوی کمک می‌کند.

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

خواص فیزیکی و معنوی رودراکشا بسته به باورهای فردی و تجربه‌های شخصی ممکن است متفاوت باشند، اما در مجموع برای بسیاری از افراد، استفاده از دانه‌های Rudraksha به عنوان یک وسیله معنوی و ابزاری برای رسیدن به آرامش و تمرکز مفید است.

روش فعال کردن-شارژ و پاکسازی رودراکشا مالا-جواهرلوکس-activate-cleanse-and-charge-rudraksha mala
چطور رودراکشا را فعال، شارژ و پاکسازی کنیم؟

نحوه فعال کردن، شارژ، پاکسازی و نگهداری رودراکشا

برای استفاده بهینه و موثر از رودراکشا مالا، لازم است که آن را به طور منظم پاکسازی و شارژ کنید. فعال‌سازی، پاک‌سازی و شارژ کردن رودراکشا نقش حیاتی در به‌دست آوردن انرژی مثبت و حفظ خواص آن دارد. برای این کار، روش‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

روش فعال کردن-شارژ و پاکسازی رودراکشا مالا به روش گوروی هندی-جواهرلوکس-Charging and cleansing the Rudraksha in the traditional Hindu way
فعال کردن، شارژ و پاکسازی رودراکشا به روش هندی

شارژ و پاکسازی به روش سنتی هندی

در هند و آیین هندوئیسم، گورو (Guru) ها (عابدان هندو) قبل از شروع به استفاده از رودراکشا برای پاکسازی و شارژ اولیه آن را طبق آداب و رسوم خاص خود آماده می‌کنند. در این روش بخصوص از فرآورده‌های گاوی استفاده می‌شود. روشی که شاید به غلط بسیاری از آن به روش شارژ و پاکسازی رودراکشا با شیر یاد می‌کنند. درحالی که چیزی تحت عنوان شارژ و پاکسازی رودراکشا با شیر نداریم.

همانطور که میدانید گاو در آیین هندو حیوانی مقدس و نمادی مهم که پاک و با ارزش شناخته می‌شود. برای همین گرو‌ ها در روش خود برای فعال کردن و شارژ مهره‌های رودراکشا از پانچاگاویا (Panchagavya) یا پانچامریت(Panchamrit) استفاده می‌کنند.

پانچاگاویا (Panchagavya) مخلوطی تشکیل شده از سرگین گاو (dung)، ادرار گاو (urine)، شیر گاو(milk)، روغن زرد گاوی(ghee) و کشک مایع یا ماست چکیده گاوی (curd) است.

پانچامریت(Panchamrit) ترکیبی از شیر گاو (Cow milk)، عسل (Honey)، قند (Mishri)، روغن زرد گاوی(ghee) و کشک مایع یا ماست چکیده گاوی (curd) است که در ظرف مخصوص اچمنی (Achmani) (ظرف برنجی یا مسی شبیه هاونگ همراه با قاشق مخصوص) است. که نوعی غذای سنتی هندی هم محسوب می‌شود.

این روش در ابتدا با شستن مهره‌های رودراکشا با پانچاگاویا یا پانچامریت انجام می‌شود. سپس مهره‌ها را با آب گنگاجال (Gangajal) که آب رودخانه مقدس گنگ است، شستشو و تطهیر می‌شود. پس از آن، مهره‌ها را روی یک بشقاب مخصوص که با 9 برگ Peepal پوشانده شده قرار داده می‌شود، Peepal برگ‌های درخت انجیر مقدس (Sacred fig) است. سپس، کسی که قرار است رودراکشا مالا را استفاده کند در حالی که مهره ها را در دست دارد، باید 108 بار مانترا «Om Namah Shivaya» را بگوید و همچنین هدایای خود را به لرد شیوا تقدیم کند.

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

در حین انجام این مراسم چراغ‌هایی که با روغن گاوی می‌سوزد روشن است، عود و بخورات مخصوص مثل صندل، کافور و مریم گلی، ریسه گل‌های هندی به رنگ زرد و سفید استفاده می‌شود و گرو ضمن گفتن مانترا مخصوص با استفاده از علف کوشا (Kusha grass) مهره‌های رودراکشا و صاحب آن را تطهیر می‌کند.

Charging and cleansing the Rudraksha in the Tibetan Mala method-پاکسازی و شارژ رودراکشا به روش تبتی-جواهرلوکس
پاکسازی و شارژ رودراکشا به روش تبتی – جواهرلوکس

شارژ و پاکسازی به روش سنتی تبتی

در فرهنگ بودایی تبت، رودراکشا به عنوان یک نماد مهم و مقدس در مدیتیشن و عبادت استفاده می‌شود. برای پاکسازی و آماده سازی رودراکشا برای استفاده، مردم تبت اغلب از روش‌ مخصوص خود استفاده می‌کنند که شامل شستشو و تطهیر با آب مقدس، استفاده کاسه تبتی همراه با عود و بخورات طبیعی و انجام برخی مناسک و آداب مذهبی است.
در این روش ابتدا رودراکشا مالا با آب مقدس که آب چشمه است شستشو داده می‌شود. سپس روی یک پارچه تمیز روی سینی یا روی کوسن پارچه‌‌ای قرار داده شده و صاحب مالا آن را در دست گرفته و در حالت مراقبه شروع به گفتن مانترای مخصوص خود برای دانه‌های رودراکشا می‌کند (108 مرتبه). در این حین عابد تبتی یا لاما (Lama) ضمن گفتن مانترای خود از کاسه تبتی (Tibetan Singing Bowl) برای شارژ و پاکسازی رودراکشا استفاده می‌کند، معمولا در نزدیکی آن و به صورت دایره وار. در برخی موارد هم مالا در داخل کاسه قرار داده می‌شود.

Methods of activating, charging and cleansing the Rudraksha Mala-روش‌های فعال کردن، شارژ و پاکسازی رودراکشا مالا-جواهرلوکس
روش‌های فعال کردن، شارژ و پاکسازی رودراکشا مالا

سایر روش‌های فعال کردن، شارژ و پاکسازی رودراکشا مالا

خوب از آنجایی که ما و اکثر مردم در هند و تبت زندگی نمیکنیم و به عابدان گوروی هندو و یا مرشدان مالای تبتی دسترسی نداریم باید از سایر روش‌‌های توصیه شده برای پاکسازی دانه‌های رودراکشای خود استفاده کنیم. در ادامه یکی از بهترین روش‌ها را با شما مطرح میکنیم:

1- رودراکشای خود را در آب چشمه بشویید، این کار برای از بین بردن هرگونه کثیفی یا گرد و غبار از روی مهره‌ها و تمیز نگه داشتن آن‌ها انجام می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید از یک برس نرم برای تمیز کردن استفاده کنید. (دقت کنید جنس رودراکشا از چوب است و زیاد ماندن آن در آب باعث ترک خوردن و شکستن مهره‌ها می‌شود) آب پاک و طبیعی یکی از بهترین عناصر طبیعت برای پاکسازی است. اگر به آب چشمه دسترسی ندارید آب رودخانه و یا نهایتا از آب لوله کشی استفاده کنید.

2- مالا را با یک پارچه نخی به طور کامل خشک کنید و سپس آن را برای نیم ساعت در معرض یک نور طبیعی قرار دهید (زیر نور خورشید، نور ماه، آتش یا نور شمع) نور های طبیعی یکی از منابع عالی انرژی و محرک‌های مثبت هستند.

3- رودراکشای خود را در کنار کریستال کوارتز یا هفت سنگ چاکرا قرار دهید. مهره های رودراکشا در کنار کریستال‌های طبیعی و معدنی مکملی خوبی برای هم هستند. کریستال کوارتز به پاکسازی و سنگ‌های هفت چاکرا به شارژ مجدد رودراکشا کمک می‌کنند.

4- یک مراقبه خوب را با رودراکشای خود ترتیب دهید. ( شمع، عود یا بخورات طبیعی روشن کنید، ذهن خودتان را تخلیه و روی مهره‌های رودراکشا متمرکز شوید. سپس هر کدام از مهره‌ها را در بین انگشتان خود بگیرید و با تمرکز روی آرزو یا هدف خود عمیق نفس بکشید. مانترای شخصی خودتان را بگویید یا از یک مانترای عمومی استفاده کنید. این کار برای انتقال انرژی و ارتعاش شخصی شما و برقراری ارتباط بین شما و مالا انجام می شود.)

5- می‌توانید از روغن‌های طبیعی مثل روغن اسطوخودوس، چوب صندل، رز، ترنج، بابونه یا درخت چای برای معطر نمودن رودراکشای خود استفاده کنید. به این ترتیب که مقدار کمی روغن را با انگشتان خود به سطح مهره‌های رودراکشا بمالید و در آخر آن را با یک پارچه تمیز نخی پاک کنید. اینکار علاوه بر کمک به شارژ، پاکسازی و معطر کردن رودراکشا عمر آن را هم افزایش می‌دهد.

6- از کاسه تبتی استفاده کنید، مالای خود را روی یک پارچه یا کوسن تمیز نزدیک خود قرار دهید، یک ضربه محکم به لبه کاسه بزنید و قبل از اینکه یک بار دیگر ضربه بزنید و لبه کاسه را بمالید، بگذارید ارتعاش صدای زنگ باز تمام شود. صدا باید واضح و ثابت باشد، اجازه دهید صدای کاسه به رودراکشا منتقل شود. این روش باعث می‌شود که رودراکشا با فرکانس صوتی کاسه همگام شود و تمام ارتعاشات منفی را دفع کند. همچنین می‌توانید با خواندن یک مانترا یا جمله تاکییدی که با اهداف شما همسان است، برای مالای خود قصد و جهت تعیین کنید.

این کار را به هر تعدادی که لازم دانستید تکرار کنید، قبل از پایان جلسه اجازه دهید صدای کاسه کاملاً محو شود. در پایان از کاسه، مالا، کریستال و سنگ‌های خود برای ارتعاشات شفابخششان تشکر کنید.

برای مشاهده و خرید محصولات رودراکشا اینجا کلیک کنید

انجام روش بالا باعث کاهش استرس، اضطراب و درد، بهبود کیفیت خواب و افزایش حس خوب می‌شود. همچنین ارتعاشات طبیعی رودراکشا مالا را بازیابی می‌کند و خواص معنوی آن را افزایش می‌دهد. این روش برای تصفیه و شارژ کردن رودراکشا مالا قبل یا بعد از استفاده از آن‌ها برای مدیتیشن یا مراقبه ایده آل است. همچنین می‌تواند به شما در رسیدن به آرامش روحی و جسمی کمک کند.

Care and maintenance of Rudraksha-مراقبت و نگهداری رودراکشا-جواهرلوکس
مراقبت و نگهداری رودراکشا

مراقبت دقیق و استفاده متعادل از روش‌های مختلف برای فعال‌سازی، پاک‌سازی، شارژ و نگهداری رودراکشا از اهمیت زیادی برخوردار است. این کارها باعث حفظ خواص رودراکشا، افزایش انرژی مثبت و کمک به دستیابی به مقاصد معنوی می‌شود.

روش تشخیص رودراکشای اصلی از تقلبی

یکی از روش‌های قطعی برای تشخیص رودراکشای اصل از رودراکشای مصنوعی یا تقلبی نصف کردن یکی از مهره‌های رودراکشا است. هرچند این یک روش تشخیص تخریبی است و شما یکی از مهره‌ها را از دست خواهید داد ولی مطمئن‌ترین و قطعی‌ترین روش است. اگر مهره رودراکشای طبیعی را از وسط نصف کنید داخل آن حفره‌های وجود دارد که محل بذر اصلی رودراکشا در دانه است. ممکن است بذر داشته باشد یا اصطلاحا پوچ باشد ولی داخل دانه رودراکشای طبیعی حفره دارد ولی نوع مصنوعی یا تقلبی کاملا توپر و بدون هیچ شکل و طرح یا حفره است رودراکشای مصنوعی را وقتی نصف کنید انگار یک مهره خمیری یا پلاستیکی را نصف کرده باشید داخل آن هیچ طرح یا شکل و حفره‌ای ندارد. عکس مهره رودراکشای که در ادامه قرار دادیم کاملا بیانگر موضوع هست.

روش تشخیص رودراکشای اصلی از تقلبی
روش تشخیص رودراکشای اصلی از تقلبی

❤️ این نوشته با همراهی و نظرات شما عزیزان روز به روز در حال کامل تر شدن هست، پس لطفا به این نوشته امتیاز بدین و اطلاعات و تجربه هاتون رو در زمینه رودراکشا با ما و دیگران خوانندگان به اشتراک بگذارید. ❤️

4.3/5 - (80 امتیاز)

14 دیدگاه

 1. سلام وخسته نباشید برای من هم واسه اطلاعات عمومی خوبی بود ان شاالله موفق باشید

 2. تجربه من اینست که رودرکشا انرژی منفی بسیار زیادی دارد هرکس را که من می شناسم که تسبیح رودرکشا استفاده کرده اند دچار حال بسیار بد وحتی جنون شده اند …..واین حال بد مدت زیادی طول میکشد ….شاید برای افراد مختلف متفاوت باشد .فقط تجربه خودم راگفتم …البته تمام کسانی که من گفتم همه مسلمان و به خدا اعتقاد دارند

  1. دچار جنون شدن!!!!! 🤣🤣🤣 من مطمئن هستم شما نه خودت نه هیچ کدام از افرادی که گفتی میشناسی تا الان از رودراکشا استفاده نکردند و پشت حرفی که زدی تعصبات مذهبی هست. چون در آخر گفتی البته تمام کسانی که من گفتم همه مسلمان و به خدا اعتقاد دارند. شما بعد از 1400 سال به خاک کربلا و تربت امام حسین اعتقاد داری چون میگی امام حسین اونجا شهید شده یا اونجا رد شده یا… بعد یک بودایی بیاد بگه من دیدم هرکی تربت کربلا رو استفاده کرد دچار جنون شد و حالش خراب شد به اون هم باید خندید 🤣🤣🤣 یاد بگیریم که هرکس اعتقادات خودش رو داره. هرکسی معنویات خودش رو داره. هرکسی به یکسری موارد باور داره و خدارو یکجور شناخته. به باور ها و اعتقادات هم احترام بگزاریم. مهم این هست که حالمان خوب باشد و آدم خوبی باشیم. حالا حال یکی با همراه داشتن تربت کربلا خوب میشه، حال یکی با رودراکشا خوب میشه حال یک نفر دیگه با یک چیز دیگه. شرابی رو که شما نجس میدونی و احتمالا میگی دیدی که هرکس خورد زندگیش به خاک سیاه نشست. مسیحی در کلیسا مینوشه و جزو آیین مقدس خودش میدونه و بعدش حس میکنه حالش خوب شده. الان هم که همون مسیحیان سال هاست یاد گرفتن در صلح کنار هم زندگی میکنند با فرقه های مختلفی که دارند و پیشرفت کردند ولی ما مسلمون ها به برکت آدم های متعصب که داریم سال هاست داریم تو سر و کله هم میزنیم و سر هم رو میبریم و پسرفت کردیم.

 3. لطفا مانترا هایی که باید با رودراکشا بگیم رو هم قرار بدید. به من گفتن باید مانترا هم گفته بشه برای دانه های رودراکشا

  1. درود
   به زودی مانترا‌های رودراکشا رو هم قرار میدیم

 4. ممنون بهترین نوشته‌ای بود که درباره رودراکشا خوندم. چطور میتونم رودراکشا مالا رو سفارش بدم؟

  1. ممنون از لطف و مهربونیتون
   محصولات رودراکشا رو میتونید از لینک زیر سفارش بدید
   https://javaherlux.com/gemstone/rudraksha

  2. سلام رودراکشای اصل دارم 110تایی
   بصورت گردنبند خیلی عالی جواب میده
   از سایت دیگه خریدم که الان که نگاه کردم قیمت های شما ارزان تر هست ولی بازهم راضی هستم چون برای من عالی بوده

 5. این موضوع رو قبلا نمیدونستم، واقعا جالب بود!

 6. مختصر و مفید…

 7. نکات خوبی رو پوشش دادید ممنون

  سپاسدار
  1. عااااالی بووود 🙏

 8. مطلب مفیدی بود ممنون

 9. خیلی خوب بود! دستتون درد نکنه بابت این مطلب خوب.

  جوانمرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

enamad