mala_rudraksha_رودراکشا چیست؟ خواص و فواید رودراکشا مالا + نحوه شارژ مجدد و پاکسازی

رودراکشا چیست؟ خواص و فواید تسبیح رودراکشا مالا + نحوه شارژ مجدد و پاکسازی ثبت نظر شما

رودراکشا در هند و کشور های جنوب شرق آسیا در ساخت زیورآلات و مالا (تسبیح ذکر) کاربرد دارد و جزو مهره سنگ های نیمه قیمتی حساب می شود، در مکاتب و فلسفه شرقی رودکروشا درختی مورد احترام و با ارزش فراوان است و دانه رودراکشا بدلیل داشتن نوعی فرکانس انرژی منحصر به فرد دارای خاصیت معنوی و درمانی برای روح و جسم است.

در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.

در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.
در فرهنگ هندو و بودیسم این باور وجود دارد که دانه های رودراکشا دارای حافظه انرژیک هستند و انرژى را به خوبی در خود حفظ می‌كنند.

رودراکشا چیست؟

رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است که در مناطق خاصی از جنوب شرقی آسیا رشد می کند و از نظر گیاه شناسی درخت رودراکشا به درخت همیشه سبز Elaeocarpus Ganitrus معروف است. درختی شبیه به زیتون (با برگ هایی پهن تر و میوه بنفش شبیه بلوبری) که رشد و طول عمر زیادی داشته و در هند درختی با ارزش محسوب می شود.

رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است-جواهر لوکس-javaherlux.com
رودراکشا یا رودراکش (Rudraksha) دانه های خشک شده میوه یک درخت است
نیم ست گردنبند و دستبند رودراکشا + 7 سنگ چاکرا و قلب تایگر آیرون _ کد 401036
نیم ست گردنبند و دستبند رودراکشا + 7 سنگ چاکرا و قلب تایگر آیرون _ کد 401036

تاریخچه استفاده از رودراکشا

تاریخچه استفاده از رودراکشا در هند به ویژه در مکتب و آیین شیوائیسم به ارتباط شیوا با رودکروشا و استفاده شیوا از رودکروشا به صورت گردنبند یا تسبیح است.

شیوا نام یکی از خدایان هندی است، مردم هند این خدا را به صورت مردی که بر پوست پلنگ و یا پلنگ نشسته و ماری بر دوش خود دارد، مجسم می کنند. ویژگی مهم دیگر شیوا این است که او چشم سوم در پیشانی داشته و به گوش خود گوشواره می اندازد. معمولاً در کنار او ظرفی است که در آن آب حیات وجود دارد.

از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا و جاپا، خصوصا مانترای شیوا استفاده می شود.
از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا و جاپا، خصوصا مانترای شیوا استفاده می شود.

از مهره های رودراکشا برای گفتن ذکر یا مانترا، خصوصا مانترای شیوا: Om Namah Shivaya اوم ناما شیوا (ॐ नमः शिवाय ) استفاده می‌شود که معنای کلی آن این است “شعور جهانی یکی است”، این مانترا به صورت جاپا (japa) تکرار می شود. همچنین هندوها از ایام گذشته مهره های رودراکشا را به صورت تسبیح برای اهداف مدیتیشن و تقدیس ذهن ، بدن و روح استفاده میکنند. در عکس های بالا به نحوه در دست گرفتن رودراکشا مالا در دست دقت کنید.

معنی رودراکشا

رودراکشا را “اشک های شیوا” نیز می نامند و افسانه های زیادی در ارتباط با خدای شیوا وجود دارد که منشا آن را توصیف می کند. شیوا (سانسکریت शिव به معنی نیک‌اختر یا فرخ‌پی) یکی از بلندپایه‌ترین ایزدان آئین هندو است. شیوا خدای نگهدار آسمان و زمین، نابودکننده اهریمنان، بخشاینده گناهان و فراوان کننده روزیست. کلمه رودراکشا از “رودرا” (نام شیوا) و “آکشا” به معنی اشک آمده است.

آکشا در فرهنگ لغات سانسکریت معانی دیگری مثل چشم، روح و دانش دینی هم دارد.

افسانه به وجود آمدن و پیدایش رودراکشا و ارتباط آن با اشک شیوا

داستان به وجود آمدن رودراکشا ریشه در فرهنگ هند دارد، اگر به مهره های رودراکش علاقه دارید و میخواهید درک درست و عمیقی نسبت به آن داشته باشید پس ابتدا باید کمی با فرهنگ و تاریخ هندوستان آشنا شوید.

کشور هند محل یکی از قدیمی ترین تمدن های تاریخی دنیاست که هیچ دین رسمی ندارد، هندوستان دارای بیشترین تنوع ادیان و فرقه ها و مذاهب گوناگون است و محل تولد چهار گروه از ادیان بزرگ جهان یعنی هندوئیسم، آیین بودایی، جین و سیک است.

ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت
ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت

بسیاری از آیین ها و فلسفه های مذهبی عرفانی مثل یوگا، مدیتیشن، آیورودا، طالع‌بینی، کارما و تناسخ از فرهنگ و رسوم هندو و بودیسم به سراسر جهان گسترش یافته. ضرب المثلی هست که در هند به تعداد افراد خدا یا ایزد وجود دارد. (به همین تعداد هم افسانه های کهن و باستانی)

تقابل دوا (Devas) و آسورا (Asuras) جواهر لوکس - javaherlux.com
تقابل دوا (Devas) و آسورا (Asuras)

بر اساس وداها (ودا Veda متون تاریخی هند باستان به زبان سانسکریت) خدایان دارای سطوح قدرت و درجات های مختلفی هستند و همچنین ازدواج و فرزند آوری می کنند، بر این اساس در دنیای موجودات ماورای انسانی یا خدایان (چیزی شبیه تایتان ها در فرهنگ یونان باستان) دو دسته نیروی خیر و شر وجود دارد که به نام های دوا (ِ Deva یا دیوا) نیروی خیر و خوبی و آسورا (Asura) نیروی شر و بدی تقسیم و شناخته می شوند.

کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی - جواهر لوکس - javaherlux.com
کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی

طبق افسانه های هندو تاراک آسورا (Tārakāsura) یکی از اساطیر آسورا و دارای قدرت های عظیم بود، او بارها خدایان را شکست داده و تا مرز فروپاشی آسمان نزدیک شده بود تا اینکه سرانجام توسط کارتکیا (Kartikeya) پسر شیوا و پرواتی کشته شد. تاراکاسورا دارای سه پسر تاراکاکشا ، ویدیونمالی و کمالاکشا بود که به Tripurasura (سه آسورا) معروف بودند.

بعد از شکست تاراک آسورا این سه برادر راه خود را از آسورا جدا، ابراز پشیمانی کرده و شروع به اجرای مراقبه تاپاسیا (Tapas انواع روشهای مراقبه معنوی سخت در ادیان هندی) کردند. آن ها صد سال مدیتیشن کردند که تنها روی یک پا ایستاده بودند. هزار سال دیگر روی هوا زندگی کردند و مدیتیشن کردند. آنها روی سر خود ایستادند و هزاران سال دیگر در این وضعیت مراقبه کردند.

براهما (Brahma) خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان
براهما (Brahma) خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان

تا اینکه براهما (Brahma خدای آفرینش ، دانش و وداها و خالق جهان) از این تاپاسیای سخت و دشوار راضی شد. او در حضور آنها ظاهر شد و گفت: “چه می خواهید؟” پسران تاراکاسورا پاسخ دادند: “ما را جاودانه کنید”. براهما پاسخ داد: “من نمی توانم شما را جاودانه کنم، به جای آن چیز دیگری بخواهید”. تریپورآسورا گفتند: “بسیار خوب پس اجازه دهید سه قلعه ساخته شود. اولین قلعه از طلا ، دومی از نقره و سومی از آهن خواهد بود. ما هزاران سال در این قلعه ها زندگی خواهیم کرد. این قلعه ها که هرکدام در جهان های مختلف ساخته شده اند تنها هر 1000 سال یکبار در یک راستا قرار می گیرند. و یک قلعه واحد به نام تریپورا (Tripura) را تشکیل خواهند داد. اگر کسی بتواند تریپورا را تنها با یک تیر نابود کند، این اتفاق مرگ را برای ما به همراه خواهد داشت.”

براهما این خواسته غیر عادی را پذیرفت. یک داناوا (یکی از نژاد های اساطیری در مکتب هندو) به نام مایا وجود داشت که در کار ساختمانی بسیار خوب بود. براهما از مایا خواست تا قلعه های تریپورآسورا را بسازد. قلعه طلایی در بهشت، نقره ای در آسمان و آهنی روی زمین ساخته شده. تاراکاکشا قلعه طلایی ، کمالاکشا نقره ای و ویدیونمالی قلعه آهنی را گرفت. هر یک از قلعه ها به اندازه یک شهر بزرگ بود و در داخل آن قصرها و ویماناهای (Vimana کاخ های معلق) زیادی وجود داشت.

ویشنو (Vishnu) خدای محافظ جهان از شر، کارما و موکشا
ویشنو (Vishnu) خدای محافظ جهان از شر، کارما و موکشا

بعد از این اتفاق قلعه های سه بردادر تریپورآسورا مملو از آسوراها (نیرو های شر) و تبدیل به محلی برای رشد و شکوفایی آنها شد. سایر خدایان این اتفاق را دوست نداشتند. آنها ابتدا به نزد براهما رفتند، اما برهما گفت دیگر کاری از دست او بر نمی آید و نمی تواند به آن ها کمک کند. آسورا‌ها به مزیت تریپورا دست یافته بودند. سپس خدایان برای درخواست کمک به نزد شیوا رفتند. اما شیوا گفت که آسورا کار خطایی نمی کنند و او دلیلی برای ناراحتی خدایان نمیبیند. سپس آن ها به نزد ویشنو (Vishnu خدای محافظ خوبی ها، کارما و موکشا) رفتند، او به سایر خدایان پیشنهاد کرد که راه حل این معضل به خطا کشیدن آسورها است و باید کاری کنیم که آسور ها مرتکب گناه شوند.

طبق افسانه ها هر زمان که جهان با شر ، هرج و مرج و نیروهای مخرب تهدید می شود ، ویشنو در قالب یک نماد (تجسم) فرود می آید تا نظم کیهانی را بازگرداند و از دارما محافظت کند و تعادل را به دنیا برگرداند. پس ویشنو با قدرت های مخصوص خود مردی را خلق کرد با سری تراشیده و لباس های محو و کم رنگ و یک پاتیل چوبی آب در دست و دهان او با پارچه ای پوشانده شده بود. مخلوق به ویشنو نزدیک شد وگفت: “دستور من چیست؟”

ویشنو پاسخ داد: “من تو را آفریدم و آیینی به تو آموزش می دهم که کاملاً مخالف ودا های باستانی است. با این فلسفه و آموزه ها فکر میکنید که Svarga (بهشت) و Naraka (جهنم) وجود ندارد و نتیجه اعمالی که انجام می دهید عواقبی ندارد، بنابراین شما کارما را باور نخواهید داشت.

به تریپورا برو و این دین را به آسور ها بیاموز به این ترتیب آنها از راه خود خارج خواهند شد. و بعد ما خدایان متحد شده و در مورد تریپورا اقدام خواهیم کرد.”

نارادا (Narada) حکیم و  پیام رسان خدایان
نارادا (Narada) حکیم و  پیام رسان خدایان

موجود همانطور که از او خواسته شده بود عمل کرد. او و چهار تن از شاگردانش به جنگلی در نزدیکی تریپورا رفتند و شروع به موعظه کردند. آنها توسط خود ویشنو آموزش دیده اند. بنابراین، آموزه های آنها قانع کننده بود و نوکیشان زیادی داشت. حتی نارادا (Narada  حکیم و  پیام رسان خدایان) هم گیج شد و پس از شنیدن صحبت های آنها تغییر دین داد. در واقع، این نارادا بود که اخبار مربوط به این دین جدید را به پادشاه ویدیونمالی منتقل کرد. او گفت: “پادشاه، یک استاد جدید فوق العاده با دین جدید فوق العاده وجود دارد. من قبلاً چنین صحبت ها و آموزه هایی نشنیده بودم و اکنون تغییر دین داده ام.”

سپس خدایان به سراغ شیوا رفتند و شروع به دعا کردن برای او کردند. وقتی شیوا ظاهر شد، به او گفتند که آسوراها راه شر و بدی را پیش گرفته و باید نابود شوند، آنها حتی پرستش لینگام شیوا (Shiva linga نماد خدای شیوا) را متوقف کرده اند.

شیوا از شنیدن این موضوع خشمگین و ناراحت شد و موافقت کرد تا تریپورا را نابود کند. شیوا، ویشواکارما (Vishwakarma خدای معماری و صنعت) را فراخواند و از او خواست که یک ارابه به همراه تیر و کمان مناسب برای او بسازد. این ارابه کاملاً از طلا ساخته شده بود. براهما خود ارابه ران شد شیوا شد و ارابه به سرعت به سمت تریپورا راهی شد. سایر خدایان هم شیوا را با سلاح های متنوع خود همراهی کردند.

حمله شیوا به تریپورا-Tripurasura-tripura-vimana-vs-shiva
حمله شیوا به تریپورا

درست هنگامی که ارتش شیوا به میدان نبرد رسید، سه قلعه در حال ادغام و ایجاد تریپورای واحد بودند و این شرایط فقط برای یک لحظه ادامه داشت. در همان لحظه، لرد شیوا از مخرب ترین سلاح و قدرت خود یعنی پاشوپاتاسترا (Pashupatastra سلاح مخصوص شیوا که می تواند آفرینش و همه موجودات را شکست دهد و از آن به عنوان مخرب ترین، قدرتمندترین و غیرقابل مقاومت ترین سلاح در اساطیر هندو یاد شده) استفاده کرد و یک تیر به سمت تریپورا پرتاب کرد، بنابراین سه قلعه آسورا به خاکستر تبدیل شد و سه برادر تریپورآسورا به همراه سایر آسورا ها از بین رفتند و شیوا لقب تریپورانتاکا (Tripurantaka کسی که به Tripura پایان داد) و لقب Tripurari را به دست آورد. به این ترتیب نبرد قبل از شروع به پایان رسید!

در حالی که جشن پیروزی نبرد در جریان بود، اساتید مکتب جعلی با موهای تراشیده وارد شدند و به نزد ویشنو رفتند و پرسیدند: “دستور بعدی تو برای ما چیست؟”

شیوا متوجه مسائل شد و از اینکه پسران تاراکاسور ، تادینمالی ، تاراککش و کمالکش به رفتار ناعادلانه و نیروی شر و تاریکی خود بازگشته اند، اندوهگین و چشمانش پر از اشک شد. چند قطره از این اشک های غم و اندوه شانکار (شیوا) روی زمین افتاد، درختی از آن جوانه زد و به درخت رودراکشا یا اشک های شیوا معروف شد.

rudraksha-mala-rosary-33-beads-401024-تسبیح رودراکشا مالا 33 دانه جواهر لوکس-javaherlux.com
تسبیح رودراکشا مالا 5 موکی 33 دانه جواهرلوکس _ کد : 401024

انواع دانه های رودراکشا

به لحاظ علمی حدود 300 نوع انواع درخت Elaeocarpus (رودراکشا) در دنیا کشف شده که 35 نوع از آن در هند یافت می شود. بر همین اساس مهره های رودراکشا هم دارای انواع متفاوتی به لحاظ اندازه، شکل و فرم و رنگ هستند. اما مهمترین معیار در مهره رودراکشا تعداد موخی (Mukhi) یا همان خط های روی یک دانه است.

انواع دانه و مهره های رودراکشا براساس اندازه، شکل، فرم و رنگ دسته بندی می شوند.
انواع دانه و مهره های رودراکشا براساس اندازه، شکل، فرم و رنگ دسته بندی می شوند.

دانه های رودکروشا بر اساس موخی یا تعداد خط

مهره های رودراکشا دارای انواع متفاوتی به لحاظ اندازه، شکل و فرم و رنگ هستند. اما مهمترین معیار در مهره رودراکشا تعداد موخی (Mukhi) یا همان خط های روی یک دانه است. مهره های رودراکشا بین 1 تا 21 خط (موخی) دارند. که هر کدام دارای معنی و تفسیر منحصر به فرد خود است.

انواع مهره رودراکشا بر اساس تعداد موخی یا خط جواهرلوکس-Javaherlux.com
انواع مهره رودراکشا بر اساس تعداد موخی یا خط جواهرلوکس

در زمان های قدیم دانه رودراکش تا 108 موخی (موکی) هم یافت شده ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود. حدود 80 درصد از رودراکشاها دارای چهار ، پنج (رایج ترین نوع) یا شش شیار یا خط هستند. نوع یک موخی و برخی دانه ها با اشکال خاص طبیعی از کمیاب ترین ها به حساب می آید. انواع خاص مهره های رودراکشا کمیاب بوده و ارزش و قیمت بالایی دارد و همین موضوع زمینه ساخت مهره های مصنوعی و بدلی رودراکشا را به وجود آورده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در گذشته دانه های رودراکشا تا 108 موخی (موکی) هم یافت میشد ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود. جواهر لوکس - javaherlux.com
در گذشته دانه های رودراکشا تا 108 موخی (موکی) هم یافت میشد ولی امروزه به ندرت تا 30 موخی یافت می شود.

دانه های رودراکشا بر اساس اندازه و رنگ

دانه های رودراکش از حیث اندازه و سایز هم با هم متفاوت است، به عنوان مثال اندازه رودراکشاهای نپال بین 20 تا 35 میلی متر و اندونزی بین 5 تا 25 میلی متر است. همچنین رودراکشاها در رنگ های سفید، قرمز، قهوه ای، زرد و سیاه یافت می‌شوند که قهوه ای مایل به نارنجی رایج ترین نوع آن است.

دانه های رودراکشا بر اساس شکل و فرم

گائوری شانکار (Gauri Shankar) دو دانه رودراکشا هستند که به طور طبیعی به هم متصل شده اند (رودراکش دوقلو).

گانشا (Ganesha) یک برآمدگی یا زائده شبیه به خورطوم دارد و از نیم رخ شبیه به فیل است.

انواع خاص و کمیاب مهره رودراکشا بر اساس شکل و فرم-جواهر لوکس-javaherlux.com
انواع خاص و کمیاب مهره رودراکشا بر اساس شکل و فرم

ساوار (Sawar) یک گائوری شانکار است که دانه دوم آن فقط یک خط یا موخی دارد.

تریجوتی (Trijuti) سه مهره rudraksha است که به طور طبیعی به هم متصل شده اند (رودراکش سه قلو).

انواع نادر دیگر شامل ود (Ved) چهار قلو و Dwaita (دو ساوار روی یک دانه) است.

نیم ست و دستبند هفت چاکرا و رودراکشا
نیم ست و دستبند هفت چاکرا و رودراکشا _ کد 401036

معرفی درخت و میوه رودراکشا

درخت رودراکشا معمولا در مناطق کوهستانی با آب و هوای سرد و مرطوب به صورت خودرو رشد میکند. البته تکثیر و پرورش آن به صورت نهال و به عنوان یک درخت زینتی و خوش یمن و با ارزش معنوی توسط افراد انجام می شود. 

rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha plant – نهال پرورشی رودراکشا

چوب درخت رودراکشا به دلیل مقاومت و استحکام بالا کاربرد های فراوانی در مصارف مختلف دارد و به همین دلیل در دوره ای حیات این درخت زیبا رو به خطر انقراض بود ولی رشد در مناطق صعب العبور و کوهستانی به حفظ حیات رودراکشا کمک کرد. هنوز هم بهترین و با کیفیترین رودراکشا متعلق به بخشی از کوه‌های هیمالایا است که بدلیل اتمسفر و رطوبت مناسب در آنجا می روید.

rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha tree – درخت جوان رودراکشا که به صورت تزئینی در حیاط منزل کاشته شده
rudraksha-tree-plant-Javaherlux.com-درخت رودراکشا-جواهر لوکس
rudraksha tree – درخت بالغ رودراکشا وحشی در طبیعت

آیا میوه رودراکشا خوردنی است؟

افراد بومی مناطقی که در آن درختان رودرکشا رشد می کنند، تمایلی به استفاده میوه رودراکشا به صورت خوراکی ندارند و به نظر آنها این میوه خوشمزه و خوش طعم نیست و میوه رودراکشا به عنوان یک میوه مصرفی مرسوم و متداول که در فروشگاه ها یا میوه فروشی باشد وجود ندارد و عرضه نمی شود.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه درخت رودراکشا به عنوان خوراکی مصرف نمی شود ولی در طب آیورودا مصرف دارویی دارد.

هرچند خوردن میوه رودراکشا هیچ عوارضی یا مسمومیت ندارد (مگر اینکه حساسیت غذایی داشته باشید یا زیاده روی کنید). با این وجود، وقتی میوه رودراکشا نرسیده و هنوز سبز رنگ است، طعم کمی ترش مزه دارد. هرچند گاز گرفتن آن سخت هست چون میوه هنوز نرم نشده و پوست و گوشت آن سفت است و واقعا خوشمزه نیست، بنابراین هیچ کس را جذب نمی کند.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه سبز و نرسیده رودراکشا سفت و کمی ترش مزه

با رسیدن میوه در اوایل پاییز، رنگ میوه ها از سبز به بنفش براق تبدیل می شود. گوشت میوه در این فصل بسیار نرمتر است و طعم شیرینی دارد و خوردن آن آسان می شود. توصیه میکنیم اگر رسیده آن را پیدا کردید حتما تست کنید، مزه کردن و امتحان کردن آن ضرری ندارد.

blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
میوه رسیده رودراکشا به رنگ آبی مایل به بنفش شبیه به بلوبری
blue rudraksha fruit-javaherlux.com-میوه آبی درخت رودراکشا جواهر لوکس
مهره رودراکشا از هسته میوه های خشک شده رودراکش درست می شود

❤️ این نوشته با همراهی و نظرات شما عزیزان روز به روز در حال کامل تر شدن هست، پس لطفا به این نوشته امتیاز بدین و اطلاعات و تجربه هاتون رو در زمینه رودراکشا با ما و دیگران خوانندگان به اشتراک بگذارید. ❤️

4.1/5 - (23 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad