سنگ رودوکروزیت معرفی خواص و ویژگی ها

گوهر سنگ رودوکروزیت به انگلیسی rhodochrosite gemstone سنگی سفید و صورتی زیبایی است که برای اولین بار در آلمان غربی کشف شد اما رودوکروزیت کانی رسمی ایالت کلرادو است. گاهی نمونه هایی عالی شفافی از این سنگ را می توان یافت که جهت ایجاد تراش نگین های جواهری بسیار مناسب هستند. بلور های درجه یک و نمونه های کلکسیونی این کانی زیبا تا ده ها هزار دلار در حراجی ها به فروش می رسند.

کریستال با کیفیت رودوکروزیت استخراج شده از معدن کلرادو-rhodochrosite crystals
کریستال با کیفیت رودوکروزیت استخراج شده از معدن کلرادو -rhodochrosite crystals

کانی شناسی رودوکروزیت

رودوکروزیت یک ترکیب شیمیایی متغییر دارد. با اینکه این کانی یک کربنات منگنز است اما منگنز متناوباً با آهن، منیزیم و یا کلسیم به گونه ای که در فرمول (Mn,Fe,Mg,Ca)CO3نشان داده شده است  جایگزین می گردد. این عناصر جانشین منگنز، ترکیب شیمیایی،  وزن مخصوص، سختی و رنگ کانی را تغییر می دهند. در پاسخ به این تغییرات شیمیایی، رنگ صورتی براق می تواند مایل به خاکستری ، مایل به زرد یا مایل به قهوه ای گردد. یک سری کامل محلول جامد بین رودوکروزیت و سیدِریت (FeCO3) وجود دارد. رودوکروزیت در شعله عادی می‌سوزد و در اسیدها حل می شود.

رودوکروزیت راف-rhodochrosite
اسلایس رودوکروزیت -rhodochrosite

خواص و فواید استفاده از رودوکروزیت

رودوکروزیت از کلمات یونانی رودو rhodon یعنی صورتی و khroma به معنای رنگ اخذ شده‌است و به رُز اینکاها معروف است چرا که اینکاها معتقد بودند خون فرمانروایانشان به شکل رودوکروزیت متبلور شده است. از آنجا که این سنگ سفید و صورتی زیبا باعث توازن و تقویت عشق در همه انواعش می شود به “سنگ عشق و توازن” معروف است.

رودوکروزیت به ما کمک می کند تا با اعتقادات معنویمان زندگی کنیم. فرایندهای عاطفی را متعادل می کنند که منجر به همسویی با خود برتر می شود.

rhodochrosite در تثبیت فشار و گردش خون مؤثر است و در درمان تصلب شرایین استفاده می شود، همچنین درمانی مؤثر در برابر میگرن های مزمن است.

در درمان حمله های حاد، میتوان این سنگ را روی محل درد و پشت سر قرار داد تا زمانی که درد از بین برود.

این سنگ صورتی آرام بخش، دوگانگی باور نکردنی دارد. اگر در زمان فعالیت بدنی شدید همراه فرد باشد، به وی انرژی می دهد اما همچنین عواطف و جسم را آرام کرده و استرس زدایی می کند.

رودوکروزیت چاکراهای ریشه ای، خاجی و قلب را فعال و پاکسازی کرده و فرایندهای ذهنی و عاطفی را متعادل می کند. یکی از مهمترین سنگهای عشق برای چاکرای قلب، بخصوص برای دریافت و ارسال عشق است.

این سنگ میدان انرژی و هاله را در اطراف دارنده اش تقویت کرده، تأثیر عمیقی بر شهود و خلاقیت دارد و رؤیا بینی را تقویت میکند.

گوهر سنگ rhodochrosite بر اندام های تناسلی تاثیر گذار بوده و موجب تقویت و بهبود عملکرد آن می شود.

رودوکروزیت موجب تعادل و تنظیم چاکرای چهارم و رفع دوگانگی جسم و روح می گردد.

مجسمه رودوکروزیت-rhodochrosite
مجسمه رودوکروزیت-rhodochrosite

سنگ ماه تولد

رودوکروزیت سنگ ماه تولد مرداد ، شهریور ، آبان ، دی است.

رودوکروزیت مناسب جهت گوهرتراشی و نمونه های کانیایی تنها در اندک مکان هایی در جهان یافت می گردد. این مکان ها عبارتند از آرژانتین، آفریقای جنوبی، پرو، روسیه، رومانی، گابُن، مکزیک و ژاپن ایالت های مونتانا و کلرادو.

enamad