سنگ تانزانیت معرفی خواص و ویژگی ها

معرفی و تاریخچه سنگ تانزانیت

سنگ تانزانیت به انگلیسی Tanzanite Stone یک زوئیسیت به رنگ های آبی روشن تا بنفش است که در دهه 1960 در دامنه کوه های کلیمانجارو در تانزانیای آفریقا کشف شد و گروه جواهری تیفانی با توجه به مکان کشف این گوهر آن را به همان نام تانزانیت خواندند.

تیفانی این سنگ را از روی اسم کشور مبدا نامگذاری کرده و آن را با یک کمپین تبلیغاتی بزرگ در سال 1968 ارتقا داد. با این عمل تقریباً یک شبه، تانزانایت محبوب طراحان پیشرو جواهر و سایر گوهرشناسان خبره و همچنین مشتریانی که به دنبال سنگ های زیبا و غیرمعمول بودند، گشت. در ابتدا در شمال تانزانیا (شرق آفریقا) به صورت پراکنده یافت شد و حدود 5 سال بعد معدنکاران به معدنی بزرگ در مناطق دیگر پی بردند و به صورت جدی اکتشاف را آغاز کردند.

تولید تانزانیت در ابتدا کم بود اما سال 1980 تا ابتدای 1990 به صورت انبوه و با کیفیت جواهر در دسترس قرار گرفت. بزرگترین کریستال تانزانیت در سال 2005 به وزن 839/16 قیراط در معدن C-Block پیدا شده است.

سنگ راف تانزانیت
سنگ راف تانزانیت

معادن و ذخایر سنگ تانزانیت در آفریقا

تانزانیت یکی از نایاب ترین گوهرهای روی زمین و همچنین یکی از کم ارزشترین ها بدلیل نایاب بودنش است. تانزانیت بسیار کمیاب است چراکه فقط در ناحیه ای کوچک با وسعت 4 کیلومتر عرض و 2 کیلومتر طول در دامنه ی کوه های کلیمانجارو در مانیارای تانزانیای شمالی یافت و استخراج می شود.

با توجه به میزان حفاری معدن، در حال حاضر گوهرشناسان تخمین می زنند که موجودی این گوهر بزودی به اتمام می رسد.در نتیجه، تانزانیت به عنوان گوهر یک نسل شناخته می شود؛ زیرا این نسل، آخرین نسلی است که می تواند این گوهر را قبل از اینکه ذخیره اش تمام شود، خریداری کند.

تراش های مختلف سنگ جواهر تانزانیت
تراش های مختلف سنگ جواهر تانزانیت

گوهر شناسی و کانی شناسی سنگ تانزانیت

تانزانیت گوهری با سختی 6 تا 7 در مقیاس موس بوده و گستره ای از رنگ آبی مایل به بنفش از روشن تا تیره، و ارغوانی مایل به آبی و آبی خالص دارد. برای بهبود دهی آن از روش گرما دهی استفاده می شود، در زمینه این گوهر سنگ هایی با رنگ عمیق و پررنگ بیشترین ارزش را دارند؛ ولی این رنگ فقط در سنگ های با وزن بیشتر از پنج قیراط دیده می شود. وزن سنگ نکته ی مهمی در فرایند تراش است.

تانزانیت معمولاً چند رنگ نمایی قوی ای دارد، یعنی از جهات مختلف رنگ های گوناگونی را نشان می دهد. غالباً از یک جهت آبی مایل به بنفش و از سویی دیگر ارغوانی رنگ دیده می شود.

طیف رنگی گوهر سنگ تانزانیت
طیف رنگی گوهر سنگ تانزانیت

این گوهری آبی ارغونی از خانواده کانی زائوسیت (سیلیکات هیدروکسید کلسیوم آلومینیوم) است که به گروه سنگ های اپیدوت تعلق دارد. سختی این سنگ قیمتی 6 الی 7 و ضریب شکست 69/1 – 70/1 را از خود بروز می دهد. در رده گوهر های شفاف تا نیمه شفاف قرار گرفته و وزن مخصوص آن 3.35 است. فرم شکستگی آن صدفی، ناهموار است. نامحلول در اسیدها و دارای تخلخل‌های توده‌ای سیاه رنگ است. ترکیب شیمیایی Ca2AL3(Sio4)3(OH)

نگین تانزانیت در تراش های مختلف
نگین تانزانیت در تراش های مختلف

نگهداری و مراقبت از سنگ تانزانیت

معمولاً تانزانیت هایی که در جواهر فروشی ها عرضه می شود به وسیله حرارت ترمیم شده تا رنگشان را به رنگ آبی سیر تا آبی مایل به ارغوانی تبدیل کنند. در صورتی که تمایل به تمیزکردن و پرداخت کردن گوهرمان را داشته باشیم نباید آن را وارد التراسنیک کنیم. بهتر است آن را با محلول آب و صابون نیمه گرم و یک برس موئی شستشو دهیم و سپس با یک دستمال خشک کنیم.

جواهرات تانزانیت کیت میدلتون همسر پرنس ویلیام شاهزاده انگلستان
جواهرات تانزانیت کیت میدلتون همسر پرنس ویلیام شاهزاده انگلستان

تانزانیت سنگی است که به 2 دلیل به مراقبت خاصی نیاز دارد: این دو دلیل عبارتند از حساس بودن به شوک حرارتی و قابلیت شکنندگی این گوهر. این شکنندگی به میزانی است که در برخی اوقات تغییر دمایی که بین چراغ زیر صفحه گوهر شناسی وجود دارد و سردی شیشه ای که گوهر را بر روی آن می گذاریم، سبب می شود تا ترک های موجود در تانزانیت بیشتر شود. به همین دلیل میزانی خاصیت ضربه پذیری بالایی ندارد.

بدلیل حساسیت بالای تانزانایت نباید به صورت سرسری با آن رفتار شود. توصیه می کنیم افراد جوان و پرجنب و جوش که به دنبال جواهری ساخته شده با تانزانیت هستند سعی کنند قطعاتی را انتخاب نمایند که نسبت به ضربه های تصادفی خیلی آسیب پذیر نباشد. به عنوان مثال آویزها و گوشواره ها انتخاب های خوبی هستند. برای استفاده ی روزانه، بهتر است از جواهراتی استفاده شود که به صورتی طراحی شده اند تا از سنگ محافظت نمایند یا گوهر سنگ استفاده در آن ها دارای مقاومت بالایی در برابر ضربه، فرسایش، مواد شیمیایی و … است.

انگشتر تانزانیت جواهرلوکس
انگشتر تانزانیت

خواص و فواید استفاده از سنگ تانزانیت

تانزانیت گاهی “سنگ معتادان به کار” نامیده می شود، به این دلیل که به شما کمک می کند تا آرام شوید و به خود سخت نگیرید و در نتیجه باعث موفقیتهای بیشتری در زندگیتان می شود.

استرس را کاهش داده و خونسردی، ثبات و هماهنگی را تقویت می کند. با آگاه کردن ما از اصل تعادل، کمک می کند تا علت وقوع اتفاقات را درک کنیم.

تانزانیت “سنگ جادو” است و آگاهی معنوی و بینش ما را تحریک می کند. افسردگی را تسکین داده و همزمان با انرژی منفی، آن را به انرژی مثبت تبدیل می کند.

برای بیماریهای مرتبط با استرس، بخصوص فشار خون بالا مفید است، سرزندگی و شادابی به بدن بخصوص پوست و مو می دهد.

آهنگ فرایند پیری را کاهش داده و نور درونی دارنده اش را افزایش می دهد.

از آنجا که آگاهی معنوی را افزایش می دهد برای مدیتیشن سنگی فوق العاده است.

هنگامی که تانزانیت روی پیشانی قرار داده شود، چاکرای ششم یا چشم سوم و چاکرای هفتم یا تاجی را با قدرت باز می کند، که مراکز غیب شنوی، پنداره، ارتباطات معنوی و تجلی هستند.

گردنبند تانزانیت
گردنبند تانزانیت

تانزانیت سنگ ماه تولد کدام ماه است؟

در سال 2002 سازمان تجاری سنگ قیمتی امریکا تانزانیت را به عنوان سنگ ماه تولد دسامبر (آذر و دی) انتخاب کرد.

این انتخاب اولین تغییر در جدول سنگ های ماه تولد از سال 1912 به شمار می رفت.

enamad