خواص سنگ عقیق

خواص و فواید عقیق + سنگ شناسی و معرفی انواع سنگ عقیق + قیمت سنگ عقیق 3

خواص و فواید عقیق چیست؟ در دنیای سنگ‌های قیمتی عقیق را باید گل سرسبد دانست. سنگی با قدمت هزاران ساله که از دیرباز به عنوان یک سنگ زینتی و دارای ارزش مادی و معنوی مورد استفاده قرار میگرفت و همیشه با این سنگ با ارزش و احترام برخورد شده است. این موضوع در فرهنگ‌ها و تمدن‌های باستانی و کهن مختلف بسیار دیده می شود. به طوری که با تراش سنگ عقیق به ساخت انواع مهره، نگین، گردنبند، انگشتر و انواع ظروف می‌پرداختند. با جواهر لوکس همراه باشید تا بیشتر درباره عقیق و خواص بیشمار این سنگ قیمتی بخوانید.

عقیق که در زبان انگلیسی و به صورت بین المللی به آگیت یا آگات (Agate) شناخته می شود، در ایران و خاور میانه نام خود را از یکی منابع و معادن معروف این سنگ که کوهی در یمن به نام عقیق است برگرفته و در بین الملل این نام از کلمه Acates گرفته شده است، نام قدیمی رودخانه Dirillo در سیسیل ایتالیا، زیرا یونانیان از قرن چهارم قبل از میلاد مشغول به استخراج کالسدونی عقیق از نواحی اطراف این رودخانه بودند و در شهر تجاری کالزدون در یونان که کلمه کلسدونی هم از نام این شهر می آید، انواع عقیق با لایه هایی رنگی از خاکستری تا قهوه ای مبادله می شد.

خواص درمانی عقیق
خواص درمانی عقیق

سنگ عقیق از کجا می آید؟ نحوه استخراج و بدست آوردن سنگ عقیق چطور است؟ مشخصات عقیق اصل چیست؟ انواع سنگ عقیق کدام است؟ خواص و فواید سنگ عقیق چیست؟ انواع عقیق چه نام دارد؟ عقیق سنگ ماه تولد چه ماهی است؟ قیمت عقیق چقدر است؟ چطور عقیق اصل را از بدل تشخیص دهیم؟

اگر به واسطه پبدا کردن جواب برای هرکدام از سوال های بالا به این صفحه آمدید به شما تبریک میگوییم چون جای درستی را پیدا کردید، در این صفحه و این مطلب قصد داریم به کمک شما عزیزان کامل ترین صفحه معرفی و شناخت سنگ عقیق را ایجاد کنیم. پس در همین جا از شما دعوت میکنیم تا انتها همراه ما باشید و در انتها اطلاعات، تجربیات و نظرات خودتان را درباره این گوهر سنگ زیبا و دوست داشتنی با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید.

فهرست محتوا

تاریخچه سنگ عقیق

از دوران قدیم و تمدن های کهن سنگ عقیق به عنوان گوهری گران بها و سنگی برای ساخت جواهرات یا مجسمه های هنری کوچک بوده و خواص سنگ عقیق نیز از نظر انرژی و تاثیرات آن نیز از مواردی بود که توجه بشر از جمله ایرانیان باستان را به خود جلب می کرد. تاریخچه ی عقیق به 3000 سال قبل برمی گردد یعنی زمانی که مصریان باستان از آن به عنوان وسیله ای تجملی و همینطور حفاظت در برابر بلایا و سحر و جادو استفاده می کردند.

سنگ عقیق حکاکی هرمس خدای جنگ مربوط به قرن 2 پیش از میلاد مسیح
سنگ عقیق حکاکی هرمس خدای جنگ مربوط به قرن 2 پیش از میلاد مسیح

عقیق جزو کانی‌هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. ترکیب شیمیایی آن سیلیس است و البته گاهی عناصری نظیر Al،Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می‌گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق نیمه شفاف، مات و دارای جلای شیشه‌ای است.

سنگ عقیق به عنوان یکی از خوش رنگ ترین و متنوع ترین سنگها نیز شناخته می شود. به طوری که شما به راحتی می توانید عقیق های به رنگ سفید، خاکستری تیره، سیاه، زرد، سبز، آبی روشن، سوسنی و قرمز پیدا کنید. بهترین عقیق های موجود را باید عقیق یمنی (سرخ) زرد و سفید دانست که ذرات فراوان میکا باعث براق شدن آنها می شود و بسیار زیبا و دیدنی هستند.

کشف و پیدایش عقیق

شاید برایتان جالب باشد که واژه عقیق از کجا آمده است.

نام این گوهر سنگ Agate برگرفته از رودخانه آگات Achates در شبه جزیره سیسیل ایتالیا مشتق شده است احتمالا از بستر این رودخانه در دوران قدیم قلوه سنگ های عقیق بدست می آمده. فیلسوف یونانی به نام تئوفراستوس‌ Theophrastus این گوهر را در قرن چهارم در آن رودخانه کشف کرد و آن را عقیق نامگذاری نمود.

کاسه تراش داده شده از سنگ عقیق به همراه مجسمه عقاب سنگ جاسپر
کاسه تراش داده شده از سنگ عقیق به همراه مجسمه عقاب سنگ جاسپر

عقیق‌هایی که در گذشته از معادن آلمان استخراج می‌شدند، دارای رنگ‌های قرمز صورتی و قهوه‌ای بوده و بین این لایه‌ها گاهی نیز نوارهای خاکستری رنگ دیده می‌شود. این معادن امروزه قابل استفاده نیستند. کاسه ها و ظروف ساخته شده از جنس انواع سنگ عقیق در طول امپراتوری بیزانس روم شرقی – قسطنطنیه بسیار محبوب بودند، جمع آوری این کاسه ها در بین خانواده های اشرافی اروپا در دوره رنسانس متداول شده بود که امروزه در بسیاری از موزه ها نظیر لوور فرانسه به نمایش گذاشته شده اند.

گلدان تمام سنگ تراش داده شده از عقیق سلیمانی
گلدان تمام سنگ تراش داده شده از عقیق سلیمانی

یکی از اصلی ترین و مهمترین محل های یافت عقیق در قرن نوزدهم میلادی ایدار اوبرشتاین در آلمان است. در این بین عقیق های برزیلی بسیار معروف هستند و برای حکاکی بسیار مناسب و ایده آل هستند. در کشورهای دیگری همچون چین، مکزیک، نقاط مختلف آمریکا، هندوستان و مالاگاسی معادن بزرگ و مهم عقیق وجود دارد.

عقیق
کشف و پیدایش سنگ عقیق

تنها در یک مجموعه بیش از سه هزار کاسه از جنس این گوهر که توسط شاهزاده ای ایرانی با اجداد یونانی به نام مهرداد ، پادشاه سرزمینی باستانی ‌استپونتوس واقع در جنوب دریای سیاه در ترکیه کنونی اندوخته شده بود به عنوان نمونه ای از این است که چگونه در گذشته این جواهر نیمه قیمتی مورد توجه قرار می گرفت.

اولین اشاره به جلا و تراش سنگ عقیق در سال 1548 میلادی در متون تاریخی دیده می شود با این حال به طور رسمی تراش نگین های جواهری این سنگ از ابتدای قرن شانزدهم در شهری از آلمان آغاز شد امروزه ایدار – اوبراشتاین Idar-Oberstein آلمان از بهترین مراکز کنده کاری این گوهر در جهان شناخته شده است، روزانه طیف عظیمی از سایر سنگ های قیمتی از سراسر جهان نیز جهت تراش کاری و حکاکی وارد ایدار می شود.

ارزش سنگ عقیق در عهد قدیم بسیار بالا بود، ولی در حال حاضر ارزش آن نسبتا کم است، نوع آبی هلی یا نوع سبز و نادر به نام کریزوپراس Chrysoprase دارای ارزش بیشتری می باشند.

سنگ راف عقیق سبز کریزوپراس Chrysoprase
سنگ راف عقیق سبز کریزوپراس Chrysoprase
نگین تراش دامله سنگ عقیق سبز کریزوپراس Chrysoprase
نگین تراش دامله سنگ عقیق سبز کریزوپراس Chrysoprase
عقیق
عقیق شجر درختی زیبا

هزاران سال است که عقیق به عنوان گوهر سنگ مورد استفاده بوده است شعرای پارسی بارها در شعرهایشان نام این سنگ را بکار برده اند هرچند در زمانهایی از رونق افتاد ولی امروزه به دوران شکوه خود باز می گردد متداول ترین برش آن کبوچان و بید است که برای زینت انگشتر، گوشواره، آویز و دیگر زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرند.

عقیق تراش کبوچان یا تراش کابوشن یا دامله Cabochon
عقیق قرمز تراش دامله یا کبوچان یا تراش کابوشن Cabochon

مشخصات علمی و فیزیکی سنگ عقیق

سنگ عقیق از انواع بسیار دانه ریز یا مخفی بلور کوارتز می باشد درواقع این سنگ متعلق به خانواده کوارتزهای رشته ای و گروه کلسدونی (یمانی) است سختی عقیق بین 6.5 تا 7 درجه در مقیاس مو ( مقیاسی جهت تعیین درجه سختی سنگ ها از صفر تا ده است که سخت ترین آنها الماس با درجه سختی 10 می باشد ) است بدین ترتیب گاهی سخت و یا گاهی نرم مخصوصا حین تراش و حکاکی حس می شود این گوهر معمولاً از نوارهای پی در پی کلسدونی و کوارتز تشکیل می شود که به سبب وجود اکسیدهای فلزی به رنگ های متفاوت ظاهر می شود در جدول زیر مشخصات فیزیکی سنگ عقیق آورده شده است.

ترکیب شیمیایی عقیق: عقیق سیلیکات SiO2

رنگ عقیق: همه رنگ ها و به شکل نواری

رنگ خاکه: سفید

شفافیت: مات تا اوپاک

رخ: ندارد

شکستگی: ناصاف

جلا: روغنی

ضریب شکست نور: 1.54 – 1.53

شکست دوگانه: تا 0.04

سختی موس: 7 – 6.5

وزن مخصوص: 2.64 – 2.60

سیستم کریستالی: تری گونال و میکروکریستالین

فلورسانس: گوناگون در نوارها : نسبتا قوی : زرد و آبی سفید

حلقه سنگی عقیق سلیمانی تراش جواهری مدل فونیکس _ کد : 400952
حلقه سنگی عقیق سلیمانی تراش جواهری

چگونگی تشکیل سنگ عقیق

سنگ عقیق از ته نشین شدن سیلیس موجود در آب های زیرزمینی در حفرات موجود در سنگهای آتشفشانی آذرین تشکیل می شوند این محلول ها بر اثر تبلور فازهای سیلیکاته در ماگمای در حال سرد شدن و انباشت سیلیس در حفره توده سنگهای لاوا بوجود می آیند هرچه حفره های میزبان بزرگتر باشند شانس تولید این گوهر در اندازه های بزرگتر بیشتر است.

این مواد ته نشین شده گاهی در اطراف دیواره های حفره، توالی نازکی از لایه های متراکم و مدور سیلیسی به وجود می آورند و در برخی مواقع این لایه ها از کف حفره به سمت بالا به صورت لایه های مسطح تشکیل می شود این ساختمانهای لایه ای یکی از ویژگی های این گوهر سنگ می باشد که با حضور ناخالصی های موجود در محلول مذکور، به رنگ های متفاوتی دیده می شود.

تسبیح عقیق ام البنین دستساز کوچک _ کد : 500081
تسبیح عقیق ام البنین دستساز کوچک _ کد : 500081

خواص و تاثیر عقیق بر بدن :

جواهر لوکس : عقیق برای بیماری ها و ناتوانیهای چشمی بسیار موثر است و همچنین دارویی تقویتی برای دستگاههای تولید مثل می باشد و در واقع از روح جدید حمایت می کند : زیرا در دوران بارداری بسیار تأثیر برنگیز است . می توانیم از این سنگ برای درمان سردردها ، گرفتگیهای عضلانی و دردهای پشت استفاده کنیم . برای معالجه بیماری های صرع ، کلیه ، روده ، پروستات، احتقاق و ورم ها نیز می توانیم از آن کمک گیریم . سنگ عقیق ریه ها ، معده ، کبد و مغز را تقویت می کند و محرکی برای دستگاه گوارش است و بیان و سخنوری را تسهیل می کند.

دستبند سنگ عقیق شجر _ کد : 400830 - جواهرلوکس - javaherlux.com - dendritic-agate-stone-bracelet-code-400830
دستبند سنگ عقیق شجر _ کد : 400830 – جواهرلوکس – javaherlux.com – dendritic-agate-stone-bracelet-code-400830

خواص متافیزیکی و ماورایی عقیق : 

از بین بردن فقر

افزایش برکت و رزق و روزی

محافظت از چشم زخم

به وجود آوردن خوش شانسی و خوش اقبالی

به وجود آوردن شجاعت و از بین بردن ترس

عقیق و اثر بر روح و روان :

ارتعاشات این سنگ انسداد و موانع درونی را از بین می برد و انرژی منفی را از ما دور می کند . توصیه می شود آن را در آپارتمانها بکار برید تا نیروی منفی بدور باشی.

خواص عقیق
خواص استفاده از سنگ عقیق

عقیق در اسلام

نخستین سنگ ایمان آورنده به خدا ، پیامبر و ائمه علیهم السلام

عقیق از دیرباز با توجه به روایات نقل شده از اهل‌بیت (ع) به‌ عنوان یکی از « احجار کریمه » بسیار توصیه شده است و امروزه مقاله‌های علمی بسیاری هم درباره خواص و انرژی این سنگ در قالب علم سنگ‌‌شناسی و سنگ‌درمانی نوشته‌ شده ‌است. سفارش‌های دینی و تحقیقات علمی نوین کمک کرده تا امروزه عقیق همچنان جزو سنگ های پرفروش و مورد توجه قرار گیرد.

سلمان فارسی روایت می کند که روزی پیامبر اکرم (ص) به امیر مومنان (ع) فرمود : « یا علی ، انگشتر را در دست راست کن تا از دسته مقربان الهی باشی ! »

حضرت عرضه داشت : « یا رسول الله ، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند ؟ »

پیامبر (ص) فرمود : « آن ها جبرئیل و میکائیل اند »

باز حضرت پرسیدند : « چه انگشتری در دست کنم ؟ »

پیامبر (ص) فرمود : « عقیق قرمز ، پس همانا سنگ عقیق اول کوهی است که اقرار کرد به وحدانیت خدا و به پیامبری من و به وصایت تو یا علی و امامت فرزندان بعد از تو و به بودن بهشت برای محبان تو و شیعیان فرزندانت . »

تسبیح عقیق شجری 33 دانه سنگ طبیعی _ کد : 500084
تسبیح عقیق شجری 33 دانه سنگ طبیعی _ کد : 500084

عقیق سبز و آبی هم از انواع دیگر عقیق هستند که ممکن است بعضی فکر کنند با زمرد و فیروزه اشتباه گرفته می‌شود. عقیق آبی حالتی بلورین دارد ولی بافت فیروزه دقیقا توده‌سنگی و مات است. فیروزه بعد از تراش و صیقل معمولا کمی جلا می‌‌گیرد اما باز هم بلورین و شفاف نیست. عقیق سبز هم به اندازه زمرد درخشان نیست و بافت مولکولی آن ساده‌‌تر از زمرد است.

عقیق در آیات و روایات

ثواب انگشتر عقیق استفاده از انگشتر عقیق در صورتی که حلقه آن طلا نباشد برای مردان جایز و به حسب روایاتی که داریم ثواب نیز دارد و باعث زیاد شدن ثواب و فضیلت نماز هم می شود و از باب نمونه از امام صادق(ع) نقل شده که هیچ دستی که برای دعا به سوی خدا بالا می رود محبوب تر از دستی که در آن انگشتر عقیق باشد نیست, (وسائل الشیعه, ج ۷, ص ۱۴۴, باب ۶۶).

پیامبر اکرم (ص): انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که آدم آن را با خود داشته باشد اندوهی به او نمی رسد.

امام علی (ع): دو رکعت نماز با انگشتر عقیق بهتر است از هزار رکعت که با آن نباشد .

در روایتی از قول حضرت فاطمه زهرا(ع) از پیامبر خدا(ع) آمده: کسى که انگشتر عقیق به دست کند، همیشه خیر می بیند.

در حدیث معتبر از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتری عقیق در دست کنید که مبارک است و امید هست که عاقبت صاحبش مقرون به خیر و نیکی باشد.

در روایت دیگری آمده است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، حاجتش برآورده است.

از حضرت صادق علیه السلام منقول است که انگشتر عقیق موجب ایمنی است در سفر.

خواص سنگ عقیق
خواص سنگ عقیق

عقیق در روایات:

ابن شهر آشوب نقل کرده است:

روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد و گفت: “یا رسول الله، پروردگارم بر تو درود می فرستد و می فرماید: انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسرعمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.”

پیامبر پیام جبرئیل را به امیر مومنان علی (ع) رسانیدند. حضرت علی(ع) عرضه داشتند:” یا رسول الله عقیق چیست؟” رسول خدا (ص) فرمود:”عقیق کوهی در کشور یمن است”
امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: عقیق فقر و درویشی را برطرف می کند و در درست کردن عقیق نفاق را زایل می کند.
از امام جعفر صادق (علیه السلام) منقول است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، عاقبتش مقرون به خیر و نیکی است و عقیق در سفر موجب ایمنی است و هر کس انگشتر عقیق در دست بگیرد پریشان نشود.

در تحفه حکیم مومن آمده است که بهترین آن سرخ، زرد و سفید است.گفته حکیم مومن شاید برگرفته روایت بشیر دهان باشد که می گوید: به امام باقر علیه السلام گفتم: «چه نگینی برای انگشترم انتخاب کنم؟»

فرمود: «چرا عقیق سرخ و زرد و سفید را انتخاب نمی کنی؟ اینها در بهشت، سه کوه‌اند. معدن عقیق سرخ در بهشت در کنار خانه رسول خدا است، معدن عقیق زرد در کنار خانه فاطمه علیهاالسلام و معدن عقیق سفید در کنار خانه امیرالمؤمنین علی علیه السلام.

پای هر کوهی رودی روان است از برف سردتر، از عسل شیرین تر و از شیر سفیدتر که جز محمد و آل محمد و شیعیانشان از آن نمی نوشند. هر سه رود از حوض کوثر سرچشمه می گیرند و به یک جا می ریزند. این کوه های سه‌گانه خداوند را تسبیح و برای دوستان آل محمد استغفار می کنند. شیعیان آل محمّد هر یک از این سه عقیق (سرخ، زرد، سفید) را به انگشت خود کنند، جز خوبی و نیکویی و فراوانی ِ روزی و امنیت از بلاها و شر پادشاه ستمگر و انچه که مایه ترس آدمی است نخواهند دید.

در روايتي از حضرت فاطمه زهرا(ع) از پيامبر خدا(ص) آمده است : كسى كه انگشتر عقيق به دست كند، هميشه خير مي بيند.(وسائل الشيعه, ج 5 ص88, ابواب احکام الملابس,باب52 حديث2 )

ودر روایتی از پیامبر (ص) نقل شده است کسی که انگشتر عقیق به دست کند حوائجش برآورده میشود همچنین در روایتی از آن حضرت آمده است انگشتر عقیق به دست کنید چون مادامی که در دست است غمی به دارنده آن نمی رسد.

استفاده از این عقیق ویژه فرد و گروه خاصی نیست، البته باید حرمت آن را حفظ کرد و از آثار و فوائد آن آگاه بود.

در مورد استفاده از آن، وضو داشتن لازم نیست و حتی رفتن با آن به دستشوئی به نظر همه مراجع اگر باعث هتک حرمت و بی حرمتی نشود، اشکال ندارد.

انواع رنگ عقیق، بررسی تنوع رنگ سنگ عقیق

این گوهر رنگارنگ در بیش از ۳۰ رنگ مختلف در طبیعت دیده می شود این کانی با توجه به کیفیت رنگ و پدیده هایی که نشان می دهد، در زمره سنگ های نیمه قیمتی قرار می گیرد. دامنه وسیعی از رنگ مانند سفید، خاکستری، قهوه ای، قرمز، صورتی، بنفش، سبز، آبی و سیاه در آنها دیده می شود. از جمله عوامل اصلی تأثیرگذار در رنگ آن می توان به ساختار میکروسکوپی آن ها، وجود ادخال های مایع، جامد، گاز و به ویژه حضور عناصر فلزی رنگ زا مثل آهن، کروم، مس، تیتان، منگنز، کبالت و نیکل اشاره کرد.

گردنبند عقیق قرمز حکاکی و ان یکاد الذین _ کد : 400822
گردنبند عقیق قرمز حکاکی و ان یکاد الذین _ کد : 400822

عقیق رنگی و روش رنگ کردن و بهبود رنگ عقیق

رنگ کردن یا بهینه سازی رنگ در انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی امری مرسوم و متداول است، به نحوی که اکثرا گوهر سنگ ها قبل از ارائه و فروش در بازار عملیات بهینه سازی و بهبود رنگ را پشت سر میگذارند. البته این روش ممکن است در ذهن مخاطب نا آشنا با موضوع پدیده ای مثل رنگ زدن دیوار یا خودرو و یا سایر اشیا به نظر بیاید که یک لایه رنگ روی سطح را پوشش می دهد که البته به این صورت نیست، در روش های رنگ کردن یا بهسازی و بهبود رنگ سنگ های قیمتی به نحوی انجام می شود که ساختار درونی سنگ هم دچار تغییرات شود و با این روش ها معمولا تمام سنگ دچار تغییر با بهبود رنگ میشود و اصطلاحا رنگ مغز سنگ هم تغییر میکند.

بهینه سازی و تغییر رنگ عقیق به روش شیمیایی
مراحل بهینه سازی و تغییر رنگ عقیق به روش شیمیایی

رنگ کردن عقیق روشی مرسوم و متداول است به نحوی که تقریبا تمام سنگ های عقیق موجود در بازار رنگ شده هستند. اکثر عقیق ها در طبیعت به رنگ خاکستری و شیری یافت می شوند که  دارای ارزش گوهری پایینی هستند، به این ترتیب می توان با رنگ آمیزی و بهبود رنگ ارزش اقتصادی آن ها را افزایش داد رنگ آمیزی مصنوعی کانی ها و سنگ های نیمه قیمتی عموما به یکی از سه روش زیر انجام  می شود:

 • حرارت دادن یا اصطلاحا پخته کردن سنگ
 • استفاده از محلول های شیمیایی
 • تابانیدن اشعه رادیواکتیو

روش اول، از روش های سنتی و روش آخر، از روش های نوین رنگ آمیزی مصنوعی است.

سنگ عقیق تغییر رنگ داده شده یا اصطلاحا رنگ شده در انواع رنگ ها
سنگ عقیق تغییر رنگ داده شده یا اصطلاحا رنگ شده در انواع رنگ ها

روش تشخیص عقیق اصل از بدل

در زمینه تشخیص اصالت سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی جواهری توصیه ما مراجعه به کارشناس خبره و مراکز گوهر شناسی معتبر و مورد تایید مراجع می باشد، تنها راه تشخیص قطعی استفاده از ادوات و ابزار آلات مخصوص گوهر شناسی است.

مراجعه به کارشناس با تجربه گوهرشناسی برای تشخیص نگین اصلی از تقلبی
مراجعه به کارشناس با تجربه گوهرشناسی برای تشخیص نگین اصلی از تقلبی

نحوه تشخیص عقیق اصل از تقلبی

اولین روش برای تعیین طبیعی با مصنوعی بودن این گوهر سنگ تست کردن درجه سختی آن است همانطور که می دانید درجه سختی این کانی بین 6.5 تا 7 درجه موس است، از آنجایی که گونه های مصنوعی بافت نرم تری نسبت به نوع اصل خود دارند پس کشیدن سنگ هایی مثل یشم (که درجه سختی ای برابر با سنگ عقیق دارد) و یا سنگ های سخت تر روی سنگ عقیق مصنوعی ایجاد خراش می کند.

تشخیص عقیق اصل از تقلبی با ایجاد خراش روی نگین
تشخیص عقیق اصل از تقلبی با ایجاد خراش روی نگین

روش های دیگر مانند خط انداختن یا ایجاد خراش با عقیق روی شیشه و یا کشیدن اشیا تیز مثل چاقو و… نیز مرسوم است که توصیه نمی شود. چرا که امکان آسیب به جلای سنگ و نگین وجود دارد ضمن اینکه در صورت مصنوعی بودن نگین معیوب و خراب می شود.

تشخیص عقیق اصل از بدل با تست سختی و خراش سنگ
تشخیص عقیق اصل از بدل با تست سختی و خراش سنگ

تشخیص عقیق اصل از روی وزن

نکته مهم دیگر اینکه در شرایط مساوی نوع بدلی آن معمولا سبک تر از نوع اصل و طبیعی عقیق می باشد که این مورد مربوط به چگالی مولکولی سنگ طبیعی است.

تشخیص سنگ اصل از بدل با مقایسه و سنجش وزن و چگالی سنگ
تشخیص سنگ اصل از بدل با مقایسه و سنجش وزن و چگالی سنگ

تشخیص سنگ عقیق اصل از طریق رنگ و رگه و ناخالصی ها

نوع طبیعی معمولا دارای اشکال ابر مانند، حباب یا اشکال شش ضلعی شبه به کندو می باشد. البته این موارد همیشگی نیست.

برای تشخیص سنگ عقیق اصل جزئیات سنگ را به دقت بررسی کنید
برای تشخیص سنگ عقیق اصل جزئیات سنگ را به دقت بررسی کنید

از نظر رنگ نیز معمولا گونه های طبیعی رنگ شفاف تری و رگه های واضح تری برخوردارند و مثلا لکه های قرمز روی نوار های سنگ یا نگین واضح تر می باشند، در نوع مصنوعی انتهای نوار دارای الگوی گلبرگی است.

نگین اصلی دارای معمولا با ناخالصی رگه ویا الگو های طبیعی داخل سنگ همراه است
نگین اصلی دارای معمولا با ناخالصی، رگه ویا الگو های طبیعی داخل سنگ همراه است

همچنین سنگ یا نگین که مثلا یک دست قرمز روشن مثل یک گوی شیشه ای یا اینکه خیلی مات باشد مشکوک است، زیرا عقیق های طبیعی دارای شفافیت یکسانی نیستند و بی نظمی هایی از نظر شفافیت و رنگ یا رگه های خود دارند. همینطور نگین هایی با تراش کاملا یک دست، یکنواخت و یک اندازه، صاف، دقیق و متقارن می تواند مشکوک باشد.

شناسایی عقیق اصل با گرما، حرارت و آتش

روش دیگر واکنش سنگ طبیعی در برابر گرما و سرما می باشد. در نوع عقیق اصل و طبیعی تغییر درجه حرارت کند تر و آهسته تر از نوع مصنوعی انجام می پذیر، یعنی سنگ به آرامی گرم شده و زمانی که گرم شد حرارت خود را به مرور از دست داده و خنک می شود و بلعکس.

تست نگین سنگ عقیق اصل با بررسی گرمی و سردی سنگ
تست نگین سنگ عقیق اصل با بررسی گرمی و سردی سنگ

عقیق اصل طبیعت متضاد با فصل دارد؛ تابستان خنک و زمستان گرم است، درصورتی که نوع صنعتی آن متناسب با تغییرات دما تغییر می‌کند. عقیق قرمز طرفداران بسیاری دارد و نمونه طبیعی آن کمتر از بقیه انواع آن است.

نحوه تشخیص عقیق اصل از تقلبی
نحوه تشخیص عقیق اصل از تقلبی

مقاومت عقیق در برابر حرارت بسیار بالاست به طوری که اگر شک حرارتی به سنگ وارد نشود در برابر حرارت واکنشی از خود نشان نمی دهد و مقاوم است مگر اینکه در حرارت بسیار بالا انواع رنگ شده یا بهبود داده شده دچار تغییر رنگ شوند. ولی نوع مصنوعی اگر از رزین، شیشه و پلاستیک و یا انواع مصنوعات دیگر باشد از بین خواهد رفت. به دلیل خطرات احتمالی تست به این روش اصلا توصیه نمی شود.

عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
تصویر عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
تصویر عقیق زیر میکروسکوپ گوهر شناسی
تجزیه و تحلیل شیمیایی نوار عقیق نشان می دهد که محتوای بالاتر آهن منعکس کننده رنگ قرمز است.
تجزیه و تحلیل جئو شیمیایی عقیق نشان می دهد که وجود آهن بیشتر در عقیق منعکس کننده رنگ قرمز است.

سنگ عقیق یمنی بهتر است یا عقیق خراسان؟

سنگ های عقیق یافت شده از معادن کشور یمن به لحاظ علمی و ساختار کانی شناسی هیچ تفاوتی از لحاظ کیفیت و کمیابی نسبت به عقیق های سایر مناطق جهان ندارند اما به دلیل بعضی روایات دینی ذکر شده استفاده از عقیق یمنی برای مسلمانان دارای ارزش معنوی بالاتری نسبت به عقیق های دیگر دارد. ولی به لحاظ کیفی بسیاری از عقیق های خراسان کیفیت و زیبایی به مراتب بالاتری نسبت به عقیق های یمنی دارد. شاید بهتر باشد ما از کالای ایرانی حمایت و موجب اشتغال زایی بیشتر در کشور شده و برند خود را به جهان معرفی کنیم.

نمونه انگشتر با سنگ عقیق یمنی
نمونه انگشتر با سنگ عقیق یمنی
انگشتر عقیق یمن
انگشتر عقیق یمن

تراش حکاکی و کنده کاری روی سنگ عقیق

عقیق تراشی شامل حکاکی روی عقیق یا برجسته سازی روی آن و تولید اشیاء کوچک و هنری و تزئینی از آن است . پیشینه تراش عقیق در ایران به عهد سومر بر می گردد . روش کار در این صنعت به این شکل است که پس از برش سنگ ، آن را بوسیله چرخ تراش داده و سپس جلا می دهند و پس از آن طرح مورد نظر را روی آن بوسیله قلم های مخصوص تراش می دهند و زیورآلاتی همچون انگشتر با نگین عقیق حکاکی شده می سازند . مرکز هنر عقیق تراشی و حکاکی رو عقیق در استان خراسان شهر مشهد می باشد.

نمونه تراش حکاکی و کنده کاری روی سنگ عقیق خراسان
نمونه تراش حکاکی و کنده کاری روی سنگ عقیق خراسان
نمونه تراش حکاکی و کنده کاری روی سنگ عقیق خراسان
نمونه تراش حکاکی و کنده کاری روی سنگ عقیق خراسان

سایر سنگ های گروه کالسدونی (یمانی)

به طور عامیانه سنگ هایی مثل سنگ اونیکس یا ساردونیکس به ترتیب به عنوان “عقیق سیاه” و “عقیق باباغوری” شناخته می شوند، هرچند از نظر علمی سنگ عقیق و اونیکس هر دو از گروه یمانی می باشند ولی این واژه تقریبا برای همه سنگ های این گروه بکار می رود. از نظر شکل خطوط سنگ عقیق منحنی و روی سنگ اونیکس بصورت موازی می باشد، همچنین رنگ اونیکس سیاه و سفید می باشد و خواص این دو سنگ نیز متفاوت است.

نگهداری و شارژ سنگ عقیق

شاید شما نیز مطالبی راجب شارژ سنگ عقیق شنیده باشید. اغلب سنگهای حساس همچون فیروزه در اثر تماس با مواد چربی همچون انواع کرم و مواد شیمیایی جلای خود را از دست داده و کدر شده و یا حتی تغییر رنگ می دهند اما عقیق جزو این سنگهای حساس طبقه بندی نمی شود و نیازی نیست تا در زمان استحمام و یا شستشو آن را کنار بگذارید. البته لازم به ذکر است تمامی سنگها و زیورآلات در صورت توجه زیاد و دوری از انواع مواد شوینده طول عمر به مراتب بالاتری خواهند داشت و جلا و درخشش چشمگیر خود را از دست نمی دهند. برای شارژ سنگ عقیق هم کافی است آن را ۲ساعت در آب زلال قرار دهید و بعد به اندازه ۳دقیقه و نه بیشتر زیرتابش مستقیم نور آفتاب بگذارید. اگر از عقیق به‌خوبی محافظت کنید می‌توانید مطمئن باشید که موقع فروش ارزش آن کم نمی‌شود.

انواع سنگ عقیق

انواع سنگ عقیق معمولا به فرم لایه های مدور یا مسطح دیده می شوند ولی حضور ناخالصی های با اشکال مختلف که برخی اوقات تصویر گیاهان، جنگل با منظره ای را ایجاد می کنند، سبب ارزشمندتر شدن آنها می شوند.

نوع این اشکال سبب ایجاد نام های مختلفی شده است که در ادامه به آن اشاره می کنیم:

عقیق ژئود Geode Agate
عقیق ژئود Geode Agate

عقیق ژئود Geode Agate : ژئود همان بلوردان یا سنگ های خام عقیق ضخیم گرد و توخالی ای یا توپی در مناطق آتشفشانی است که داخل آن ها از مواد بلورین و کریستالین کوچک کوارتز پر شده است. درواقع علت ایجاد این کریستال های کوچک زیبا به میلیون ها سال پیش بر می گردد، در یک فرآیند بسیار طولانی هنگامی که آب داخل حفره های این گونه سنگ های توخالی آذرین نفوذ می کند و مواد سیلیسم و کلسیت محلول در آب، درون سنگ نفوذ کرده و به دیواره آن می چسبند بهترین منابع آنها مصر، برزیل، اروگوئه و اسکاتلند می باشد.

عقیق نواری یا لایه ای Banded Agate
عقیق نواری یا لایه ای Banded Agate

عقیق نواری یا لایه ای Banded Agate : متداول ترین نوع سنگ عقیق است که با نوارهای روشن و تیره منظم دیده می شود.

عقیق منظره Scenic Agate
عقیق منظره Scenic Agate

عقیق منظره Scenic Agate : در آن حضور انواع ناخالصی ها قهوه ای و قرمز، مناظر زیبا مانند دریاچه، درختان و اشکال گوناگون را ایجاد می نماید.

عقیق آتشین Fire Agate
عقیق آتشین Fire Agate

عقیق آتشین Fire Agate : که حاوی ناخالصی هایی از جنس لیمونیت است که با برش مناسب و صیقل خوردن سنگ، پدیده ای مانند شعله آتش در درون گوهر دیده .

عقیق چشمی Eye Agate
عقیق چشمی Eye Agate

عقیق چشمی Eye Agate : دارای دایره های متحدالمرکز است که دایره داخلی رنگی تیره دارد.

عقیق آگوا نیوا (مکزیکی) Agua nueva Agate
عقیق آگوا نیوا (مکزیکی) Agua nueva Agate

عقیق آگوا نیوا (مکزیکی) Agua nueva Agate : این سنگ بیشتر دارای رنگهای بنفش و صورتی است و در منطقه آگوانیوا مکزیک یافت می شود.

عقیق مجوف Tubular Agate
عقیق مجوف Tubular Agate

عقیق مجوف Tubular Agate : این نوع داخل خود قسمتهای حفره ای لوله مانند دارد.

عقیق کوندور Condor Agate
عقیق کوندور Condor Agate

عقیق کوندور Condor Agate : این نوع با رنگ های روشن اولین بار لویس د لوس سانتوس در سال 1993 در منطقه سان رافائل آرژانتین کشف کرد و به علت طرح های خاص خود در بین کلکسیونرها محبوب می باشد هنگامی که پرنده های کرکس در حال پرواز را حین این کشف دید نام آن را Condor Agate  به معنی عقیق کرکسی گذاشت.

عقیق ابری Cloud Agate
عقیق ابری Cloud Agate

عقیق ابری Cloud Agate : این سنگ نیز دارای رنگ خاکستری و همراه با لکه های مه مانند و تار می باشد.

عقیق بوتسوانا Botswana Agate
عقیق بوتسوانا Botswana Agate

عقیق بوتسوانا Botswana Agate : نوع بوتسوانا دارای خطوط موازی سفید و بنفش یا قهوه ای است و در بیشتر در آفریقا دیده می شود.

عقیق خرد شده Brecciated Agate
عقیق خرد شده Brecciated Agate

عقیق خرد شده Brecciated Agate : که از بهم چسباندن قطعات خرد شده توسط خمیر کوارتز تشکیل می شود.

عقیق آبدار Enhydro Agate
عقیق آبدار Enhydro Agate
عقیق آبدار Enhydro Agate
عقیق آبدار Enhydro Agate

عقیق آبدار Enhydro Agate : درون بلوردان این سنگ مقداری از آب مایعات اولیه باقی می ماند که در تراش های نازک می توان آن را مشاهده.

عقیق آبی نواری Blue Lace Agate
عقیق آبی نواری Blue Lace Agate

عقیق آبی نواری Blue Lace Agate : نوع آبی نواری دارای الگوی ساختاری پیچیده و نواری آبی روشن و سفید است بخش اعظم سنگ های با کیفیت آن از جنوب آفریقا استخراج می شوند.

عقیق آبی النسبرگ Ellensburg Blue Agate
عقیق آبی النسبرگ Ellensburg Blue Agate

عقیق آبی النسبرگ Ellensburg Blue Agate : نوع آبی النسبرگ یک عقیق بادامی عقده ای شکل نادر است که در بخش کیتیتاس نزدیک النسبرگ واشنگتون یافت می شود رنگ آن از سفید تا آبی گل ذرتی متغیر می باشد.

عقیق آبی هلی Holly Blue Agate
عقیق آبی هلی Holly Blue Agate

عقیق آبی هلی Holly Blue Agate : نوع آبی هلی سنگی آبی بنفش است که در نزدیکی هلی در ارگون یافت می شود این سنگ یکی از کمیاب ترین انواع عقیق است و به خاطر رنگ غنی اش قیمت بالایی داشته و بسیار محبوب می باشد.

عقیق بنفش سلوی Purple Sage Agate
عقیق بنفش سلوی Purple Sage Agate

عقیق بنفش سلوی Purple Sage Agate : این نوع تنها در منطقه ارگون یافت می شود طیف رنگ آن بنفش کمرنگ همرنگ اسطخودوس تا بنفش مایل به سیاه متغیر است و گاهی اوقات رگاه های سیاه و یا اشکال درخت نیز در آن نمایان می شود.

عقیق دریاچه سوپریور Lake Superior Agate
عقیق دریاچه سوپریور Lake Superior Agate

عقیق دریاچه سوپریور Lake Superior Agate : این نوع عقیق در منطقه دریاچه سوپریور میان کانادا و ایالات متحده یافت شده است این سنگ سرشار از آهن و بصورت باندی وجود دارد.

عقیق چند وجهی Polyhedroid Agate
عقیق چند وجهی Polyhedroid Agate

عقیق چند وجهی Polyhedroid Agate : این گوهرسنگ با این شکل هندسی بصورت یک یا چند مثلث چسبیده رشد می کند این سنگ برای اولین بار در سال 1970 در پارایبای برزیل یافت شد و فقط هم در این منطقه در جهان یافت می شود به همین دلیل بسیار کمیاب است.

عقیق فایر بورن Fairburn Agate
عقیق فایر بورن Fairburn Agate
عقیق فایر بورن Fairburn Agate
عقیق فایر بورن Fairburn Agate

عقیق فایر بورن Fairburn Agate : این نوع عقیق در جنوب دوکاتای ایالات متحده یافت می شود و دارای رنگ بندی های متنوع با باندهای باریک شامل آبی خاکستری، زرد قهوه ای، سفید شیری صورتی و سیاه می باشد.

Thunder egg Agate عقیق
Thunder egg Agate عقیق
Thunder egg Agate عقیق
Thunder egg Agate عقیق

Thunder egg Agate : این سنگ کروی که مانند یک نودول یا ژئود بوده شامل ترکیبات عقیق های باندی و کالسدونی، جاسپر و یا مواد سیلیسی اوپالی است که گاهی ترک هایی در آن مشاهده می شود که شامل کوارتز یا سنگ گچ نیز می باشند. به نوعی تاندر اگ ژئودی است که تمام فضای خالی و حفره های آن پر شده، دلیل نام گذاری این سنگ هم از همین شباهت آن از نظر ظاهر و پوسته و داخل به تخم مرغ طوفان زده است.

عقیق سوزنی Sagenite Agate
عقیق سوزنی Sagenite Agate

عقیق سوزنی Sagenite Agate : این سنگ شامل اینکلوژنهای سوزنی شکلی است که زیبایی خاصی را به آن می دهد.

Crazy Lace Agate عقیق
Crazy Lace Agate عقیق

Crazy Lace Agate : این نوع عقیق که از دیگر هم خانواده های خود جوان تر است در حدود شصت تا هفتاد سال پیش در ایالت چیهواهوا مکزیک یافت شده است و فقط در این منطقه نیز یافت می شود طرح های درهم با رنگ های سفید، نارنجی و قهوه ای از ویژگی های خاص این گونه می باشد.

Coyamito Agate عقیق
Coyamito Agate عقیق

Coyamito Agate : این نوع عقیق نیز مانند Crazy Lace در شمال مکزیک یافت می شود و دارای رنگهای باندی شکل صورتی، قهوه ای، زرد، نارنجی و قرمز می باشد.

عقیق برگی Plume Agate
عقیق برگی Plume Agate

عقیق برگی Plume Agate : این نوع عقیق شجر نسبتا شفاف که در ترک های سنگهای بازالت تشکیل می شود با برگهای زرد زیبای خود در زمینه آبی ما را به یاد عقیق های دریایی روستای سه قلعه خراسان می اندازد، این برگ ها درواقع اینکلوژنها یا ناخالصی های شیمیایی هستند که بصورت برگ هایی زیبا خود را به نمایش گذاشته اند. این نوع در کوه های شرق ارگان ایالات متحده نیز یافت میشود طرح های زیبای آن را در تصویر مشاهده می کنید.

البته انوع سنگ عقیق بصورت جزئی تر و بیشتر وجود دارند ولی سعی شد مهم ترین آن ها را به شما گفته شود، از سایر انواع می توان به ساردونیکس یا کارنلین، عقیق سبز کریزوپرایز اشارده کرد که در مطالب بعدی به آن ها خواهیم پرداخت، زیرا همانطور که ذکر شد آنها در اصل گروه کالسدونی ( یمانی ) هستند.

عقیق شجر Dendritic Agate
عقیق شجر Dendritic Agate

عقیق شجر Dendritic Agate : نوع شجر نیز همانند خزه ای در واقع از لحاظ علمی عقیق محسوب نمی شود بلکه نوعی کالسدونی بی رنگ یا سفید خاکستری است که به دلیل حضور اکسید آهن یا منگنز، الگوی حاصل شبیه شاخه های قهوه ای تیره یا سیاه درختان است. نام آن درواقع از واژه Dendrit در زبان یونانی به معنی “شبیه درخت” برداشت شده است. به عقیق های شجر که رنگ شاخه های آن زرد و نارجی باشد به آن عقیق شجر پاییزی می گویند.

این اشکال که بی شباهت به فرم بلورهای یخ تشکیل شده بر روی شیشه های پنجره هنگام زمستان نمی باشد، منشا آلب نداشته و از نفوذ مایع حامل اکسیدهای آهن و منگنز، که از تخریب شیمیایی کانی های تیره رنگ و سنگهای اطراف حاصل می شود، در شکاف های نازک موجود در توده های فشرده عقیق بوجود می آید در گذشته، این سنگ از طریق بندر عربی موشا به اروپا حمل می شد و بهمین دلیل آن را سنگ موشا Mocha Stone نیز می خوانند.

سنگ عقیق خزه ای Moss Agate
سنگ عقیق خزه ای Moss Agate

سنگ عقیق خزه ای Moss Agate : درواقع این سنگ از نظر علمی عقیق بحساب نمی آید زیرا نوعی از کالسدونی نیمه شفاف و بی رنگ است حضور ناخالصی هایی به رنگ سیاه، قرمز یا بلور سبز در آن اشکال گیاهان را تداعی نمایند این کانی شکاف های موجود در سنگ میزبان را پر کرده یا بطور قلوه سنگ یافت می شودبهترین نوع سنگ عقیق خزه ای در هندوستان استخراج می شود و در کشورهای چین و آمریکا نیز موجود است

از این سنگ برای ساخت بشقاب، نگین انگشتری، گردنبند و دیگر زیور آلات استفده می کنند و تراش نگین آن کابوشن بوده و اکثرا بصورت ورقه های نازک برش داده و صیقل می دهند تا اشکال خزه ای مانند آن بخوبی نمایان شود همچنین نوع خزه ای بصورت مصنوعی از طریق قرار دادن ورقه های نازک و نیمه شفاف کالسدونی خاکستری رنگ روی همدیگر و اضافه کردن اکسید آهن و منگنز برای ایجاد حالت خزه مانند بعد از تبلور ساخته می شود.

عقیق رنگین کمانی کمیاب iris agate
عقیق رنگین کمانی کمیاب iris agate

عقیق رنگین کمانی کمیاب iris agate : این نوع عقیق رنگین کمانی کمیاب و نسبتا با ارزش رو احتمالا خیلی کم به چشمتون خورده   در حالت عادی به رنگ شیری دیده میشه اما در نور پدیده ی نوری رنگین کمانی خاصی را نشان می ده این نوع عقیق در معادنی از جمله مناطق مونتانا و برزیل دیده شده ولی تا به حال گزارشی مبنی بر کشف این نوع خاص در ایران وجود نداشته.

در زبان یونانی iris به معنی رنگین کمان است و بدان معناست که همانطور طیف رنگی رنگین کمان از تجزیه نور سفید ایجاد می شود در بعضی سنگها به دلیل شکستگی و یا وجود بعضی ادخال ها و زوایای بلورشناسی و تراش احتمال تجزیه نور و ایجاد این پدیده وجود دارد.

تقسیم بندی انواع عقیق در بازار ایران و اسامی رایج انواع عقیق در ایران

عقیق ها به دلیل ساختار لایه ای و شکل آنها در دسته بندی های مختلفی قرار میگیرند.

عقیق خزه‌ای
عقیق خزه‌ای

1- عقیق خزه‌ای:
دارای محتویاتی از بلورهای سبزرنگ میهمان به شکل خزه است. این نوع عقیق بسیار خاص و زیبا است که بهترین نوع آن را در هندوستان می توانید یافت کنید به این خاطر که یکی معادن مهم این نوع عقیق در هندوستان وجود دارد.

عقیق شجری
عقیق شجری

2- عقیق شجری:
عقیق شجری که در ایران بسیار معروف است و طرفداران بسیاری دارد در کشورهای خارجی به عنوان سنگ موشا نامیده می شود. این نوع عقیق به خاطر رنگ خاکستری و در اکثر موارد بی رنگ، نیمه شفاف و ساختار لایه مانند خود که بر روی سطح آن می توان اشکال مختلفی همچون درخت پیدا کرد بسیار متفاوت و زیبا هستند.

عقیق سه پوست یا عقیق باباقوری یا چشمی
عقیق سه پوست یا عقیق باباقوری یا چشمی

3- عقیق سه پوست یا عقیق باباقوری یا چشمی :

این نوع عقیق نیز همچون عقیق شجری بسیار معروف است، این نوع عقیق به خاطر لایه های دایره وار موازی و پوسته بودنشان بیشتر به یک چشم شبیه هستند. سنگ باباقوری یا عقیق سه پوست که سنگ خلنگ یا قلنج هم نامیده می‌شود، خلنگ در فارسی به معنی سیاه ‌و سفید است. دلیل این‌که این سنگ را باباغوری نام نهاده‌اند به خاطر طرح شکل چشم درون این نوع سنگ است که هاله هایی اطراف آن را گرفته‌است.

عقیق سه پوست یا باباقوری حالت لایه لایه با رنگ های متفاوت روی هم داشته و از بالا مثل دایره های مدور رنگی به دور هم است که طرح چشم را نشان می دهد. هرچه شکل و طرح این نوع عقیق به چشم نزدیک تر باشد، 3 لایه یا رنگ داشته باشه (سه پوست) و دایره های آن یک شکل و موازی و اصطلاحا مرتب تر باشد و تفکیک رنگ واضح تر باشد این نوع عقیق گران تر و قیمتی تر است.

نوع سیاه و سفید عقیق چشمی را به جزع هم می شناسند.

در بازار نوع اصطلاحا رنگ شده این عقیق هم موجود هست که طبیعی نیست و به آن عقیق سه پوست هندی هم می گویند، طرح های این سنگ مصنوعی ایجاد شده و معمولا به مرور زمان رنگ و طرح و کیفیت خود را از دست می دهد.

در فرهنگ عامیانه باوری وجود دارد که عقیق سلیمانی برای صاحب خود خوش شانسی و یا بدشانسی می‌آورد. در واقع یا به دست شما می افتد و خوش شانسی می آورد و یا برعکس.

عقیق آبدار Enhydro Agate
عقیق آبدار

4- عقیق آبدار:
عقیق آبدار را باید زیباترین نوع عقیق دانست که شفافیت و زیبایی خیره کننده ای دارد. خاصیت آبدار بودن این سنگ به خاطر مقدار آبی است که در هنگام پیدایش این سنگ در آن وجود دارد و به راحتی در تراش های نازک دیده می شوند.

5- عقیق مجوف:
عقیقی که حفره‌های متعدد و توخالی زیادی دارد.

عقیق سلیمانی
عقیق سلیمانی

عقیق سلیمانی:

عقیق سلیمانی به انواع سنگ عقیق که دارای خطوط موازی با هم بود و طرح مواج داشته باشد عقیق سلیمانی گفته می شود. عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری یا خلنگ نوع رگه‌دار سنگ یمنی (chalcedony) است. سنگ یمنی خود گونه‌ای از در کوهی (کوارتز) است.رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش به‌جای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمنی (Sardonyx) می‌گویند.
عقیق یمنی را معمولاً به صورت گنبدی یا به صورت تیله می‌تراشند. برخی از عقیق‌های سلیمانی طبیعی هستند ولی بسیار از آن‌ها را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق تولید می‌کنند.

عقیق سرخ یا عقیق احمر
عقیق سرخ یا عقیق احمر

عقیق سرخ یا عقیق احمر که به عقیق خونی هم شناخته می شود:

نوعی عقیق که دارای رنگ سرخ آتشی است و در جواهرسازی مصرف می شود. عقیق سرخ در نزد بسیاری به “عقیق  خونی” نیز شناخته می شود، در روم باستان برای حفاظت در برابر نیش حشرات و بهبود گردش خون و همچنین افزایش آرامش استفاده می شده است. نقل است که سنگ عقیق سرخ عنکبوتها را نیز دور می کند.

عقیق اونیکس
عقیق اونیکس

عقیق اونیکس:

در بازار معمولا انواع عقیق سیاه به رنگ سیاه شفاف و گاها  با رگه هایی به رنگ سفید را اونیکس می نامند.

عقیق شجر دریایی یا عقیق شجر بهاری که از منطقه خراسان استخراج می شود.
عقیق شجر دریایی یا عقیق شجر بهاری که از منطقه خراسان استخراج می شود.

Iran Seh Qaleh Agate 02-javaherlux.com-جواهرلوکسعقیق شجر یا عقیق منظره:

انواع عقیق که دارای رگه ها، ناخالصی هایی اغلب به رنگ قهوه ای یا مشکی داشته به صورتی که شبیه به شکل درخت، بوته، حیوانات، اسامی و… باشد عقیق شجر یا منظره نامیده می شود. این نوع عقیق طرفداران خاص خود را داشته و بسته به زیبایی و وضوح شکل و طرح قیمت گذاری می شود و در مواردی قیمت های بالای چند میلیونی در بین طرفداران و کارشناسان خود دارد.

مجسمه عقیق اسب آبی
مجسمه عقیق اسب آبی

قیمت گذاری عقیق

جواهرات و سنگ های قیمتی جزو کالاهای لوکس و تفریحی به حساب می آیند به همین دلیل اصولا نمی توان قیمت خاصی روی آن ها گذاشت، در اصطلاح کوچه و بازار به این دست هزینه پول عشق می گویند. به معنی اینکه خریدار به خاطر شادی و دل خود هزینه را پرداخت می کند و ممکن است این نوع خرید و یا هزینه دارای توجیه منطقی نباشد.

از این رو قیمت گذاری نهایی عقیق و یا سایر سنگ های جواهری کاملا به طرفین معامله بستگی دارد و البته قیمت عمومی و عرف بازار هم هست ولی قیمت نهایی توافق طرفین معامله است.

نمونه عقیق سلیمانی
نمونه عقیق سلیمانی

قیمت عقیق در بازار

در زمان نوشتن این مطلب قیمت یک نگین عقیق قرمز انگشتری مردانه با کیفیت متوسط رو به بالا با ابعاد و تراش معمول و رایج می تواند بین 60 تا 120 هزار تومان باشد.

در ادامه نکته دیگر در مورد سنگ های قیمتی این است که کمی تغییر درجه رنگ و شفافیت و پاکی یا طرح و شکل های طبیعی می تواند باعث تغییر قیمت چشم گیر و چند برابری شود، و این مورد هرچه به سمت بالا می رود حساسیت بیشتر شده و تاثیر در قیمت هم بیشتر می شود.

انگشتر طلا با نگین عقیق حکاکی شده که استفاده به جهت مهر داشته است
انگشتر طلا با نگین عقیق حکاکی شده که استفاده به جهت مهر داشته است

منابع و معادن سنگ عقیق

بطور کلی منابع این گوهر روی کره زمین فراوان است ولی یکی از کشورهایی که بالاترین مقدار منابع این گوهر در رنگ ها و طراح های مختلف در آن وجود دارد ایران است، تا جایی هم در سواحل دریای خزر و هم سواحل خلیج فارس و یا بر بستر اکثر رودخانه های ایران سنگ عقیق یافت می شود شهرستان نمین در اردبیل می باشد که از جمله بزرگترین معادن این کانی در جهان هست.

این گوهر در اوروگوئه، برزیل، ایتالیا، هند، چین، مکزیک، ماداگاسکار، مصر، اسکاتلند، آمریکا، کانادا و آلمان وجود داشته و تولید می شود در آمریکا ایالت اورگن Oregon نوعی از این گوهر وجود دارد که به بذر طوفان مشهور است و سطوح خارجی شیار دار و گاهی شکل درونی ستاره ای دارد گونه های برزیلی نیز برای حکاکی کردن عالی هستند.

نمای بیرونی و پوسته سنگ عقیق
نمای بیرونی و پوسته سنگ عقیق

خواص و فواید سنگ عقیق

این سنگها بسته به رنگ و یا نوع نوشته حکاکی روی آنها در انواع مختلف سحر و جادو کاربرد دارند آنها دارای انرژی های دیرینه و باستانی هستند در ابتدا به خواص مهم ترین انواع آن و بعد به خواص جادویی این کانی می پردازیم.

خواص سنگ عقیق آبی نواری

انواع سنگ عقیق آبی نواری برای کسانی که در انتقال پیام گفتاری خود به دیگران دچار مشکل اند یا کسانی که به دنبال ماهرانه سخن گفتن هستند سودمند است این سنگ فرد را در بدست آوردن لغات مناسب برای اشتراک گذاشتن و گفتن حقیقت والای فردی یاری می رساند.

این گوهر برای افرادی که با اثبات کردن و مسائل چالشی سروکار دارند مانند وکلا ، می تواند ابزار بی نظیری باشد زیرا چاکرای گلو را تقویت و قدرت آن را چند برابر می کند.

تاثیرات جسمانی نوع آبی نواری در درمان گلو درد، لارنژیت، بیماری های تیروئید و مشکلات گفتاری بسیار موثر است

تاثیرات احساسی آرامش بخشیدن به حوزه احساسی، ارتقای اعتماد به نفس در ارتباطات، مفید برای رها شدن از عادت های منفرد در ارتباطات و سخن گفتن می باشد

تاثیرات روحانی گونه آبی نواری در کمک به فرد در ارتباط برقرار کردن با حقیقت وجودی خود، افزایش ارتباط با قوای ادراک درونی دل و اتصال به خرد درونی فرد مفید است

خواص سنگ عقیق شجر

انواع سنگ عقیق شجری ابزارهای مطلوبی برای استحکام بخشیدن به رشته های وجودی فرد بواسطه عملکرد درونی هستند

کسانی که سروکارشان با درمان، تمرینات مراقبه و یا هر روش جدی دیگر برای عملکرد درونی است، نوع شجری را به منزله طلسمی برای اعمال خود خواهند یافت از طریق برخورد انرژی این سنگ با حقیقت موجود در درون فرد، میتواند به وی در غلبه بر سرچشمه های گناه، انتقام، شرم و دیگر احساسات خود کمک کند

تاثیرات جسمانی نوع شجر این گوهر در حمایت از درمان کمردرد، بیماری های گردن، پایین بودن تعداد سلول های خونی، مسائل مرتبط با استرس، رفتارهای اعتیاد آور، کمبود عزت نفس سودمند می باشد

تاثیرات احساسی عقیق شجر در یاری کردن فرد با زدودن و رهایی دادن از تفکرات منفی نفس اماره و الگوهای مخرب زندگی، افزایش عزت نفس و پروردن نفسی قوی تر موثر می باشد

تاثیرات روحانی نوع شجری باعث کمک به فرد در صادقانه نگریستن به خویشتن، ترغیب فرد در گسترش خویشتن مثبت و تجسم کردن بالاترین سطح ظرفیت و توانایی فردی می شود این سنگ همه چاکراهای بدن را تاثیر می گذارد

خواص سنگ عقیق خزه ای

سنگ عقیق خزه ای   انواع سنگ عقیق خزه ای نیز از جمله سنگ هایی می باشد که برای همه مفید است انرژی این سنگ معتدل، سالم و بی خطر است این سنگ ارتعاشات تعادل و ثبات را در سرتاسر بدن به جریان می گذارد این گوهر چاکرای ریشه اول و قلب چهارم را تحت تاثیر قرار می دهد و در مدیتیشن با این سنگ، فرد می تواند تصویری از هدف را درون سنگ مجسم کند و اراده رسیدن به آن را نیز تقویت کند

تاثیرات جسمانی کمک به تنظیم و تثبیت عملکرد همه دستگاه های بدن، ارتقای ظرفیت های احساسی، یاری دادن دست دستگاه گردش خون، گوارش و فعالیت های عصبی

تاثیرات احساسی پرورش فطرت صلح جو، کاهش تغییرات خلق و خو، کمک به گسترش نیروی اراده قدرتمندتر

تاثیرات روحانی گشودن دروازه های وجودی فرد برای ارتباط با طبیعت، کمک به فرد در یافتن و وفادار ماند به والاترین هدف زندگی، رها شدن از اتفاقات و انرژیهای منفی و مخرب تاثیر گذار وجود فرد

خواص متافیزیکی سنگ عقیق

این گوهر یکی از قدیمی ترین سنگ های باستانی شفا بخش و بخت آور است بوسیله این سنگ فرد توانایی انتخاب بین دوستان واقعی و دروغین را پیدا کند این سنگ حافظه، تمرکز و استقامت فرد را افزایش می دهد سنگ عقیق به “سنگ حقیقت گویی” نیز مشهور است و چنانچه کسی در حظور این سنگ قرار داشته باشد زبانش به حقیقت می گشاید این گوهر شجاعت را افزایش می دهد

همچنین این گوهر جادویی تاثیری آرامش بخش در جلوگیری از بی خوابی و استفاده از آن برای داشتن رویاهایی دلپذیر از دیگر خواص سنگ عقیق می باشد از نظر فیزیکی جهت بهبود گردش خون، درمان اختلالات پانکراس، پاکسازی و ترمیم پل بین قلب و ذهن فرد مفید است عقیق های آتشین با سرزندگی جهان مادی به ارتعاش درمی آیند و ابزار های بی نظیری برای کسانی که به تجربه ای درونی – بدنی نیازمنداند می باشد نوع آتشین سنگ جوانی جاودانگی است و احساسی از سرزندگی را برای سلامتی عمومی فرد به ارمغان می آورد

عقیق سنگی محافظ در بلای طبیعی

در عهد قدیم جهت جلوگیری از طوفان و رعد و برق، محافظت کودکان از خطر به ویژه در جلوگیری از زمین افتادن هنگام بازی استفاده می شد حتی داستان هایی هم وجود دارد که به ما می گوید جادوگران ایرانی از خواص سنگ عقیق برای انحراف طوفان های ناخواسته استفاده می کنند

در عهد باستان از خواص سنگ عقیق خزه ای به عنوان طلسمی برای باغبان و کشاورزان جهت رشد گیاهان، برای عامه به عنوان افزایش ثروت، خوش اقبالی و طول عمر نیز استفاده می شد همچنین گفته می شد چنانچه کسی در مکانی این گوهر را بگذارد هیچ جادوگری نمی تواند در آن مکان وارد شود

عقیق سنگی برای چشم زخم

در متون باستانی گفته شده که انواع سنگ عقیق به عنوان یک طلسم یا جادوی رفع طلسم به شدت ارزشمند بوده و قادر به فرونشاندن عطش و نیز محافظت از تب می باشد در اواسط دهه  میلادی در آلمان، بسیاری از طلسم های عقیق چشمی مذکور ساخته می شد و بین مردم محبوب بود اعتقاد بر این بود این چشم از صاحبش در مقابل شر محافظت می کند این امر البته در ایران نیز بسیار رواج دارد البته از کریستال نمک نیزجهت چشم زخم استفاده می شود

سنگ ماه تولد عقیق

این گوهر تقریبا برای همه متولدین ماه های شمسی کاربرد دارد البته بیشتری تاثیر خود را از نظر نجومی روی سنگ ماه تولد مهر ، سنگ ماه تولد مرداد، سنگ ماه تولد بهمن،  سنگ ماه تولد دی و  سنگ ماه تولد شهریور را دارد و متولدین این ماه ها می توانند از انرژی جادوئی سنگ عقیق سود ببرند.

 جواهر لوکس را در تلگرام دنبال کنید، برای عضویت در کانال تلگرام جواهر لوکس اینجا کلیک کنید.

خواص عقیق
خواص و فواید همراه داشتن عقیق

خواص درمانی سنگ عقیق:

اعصاب، دستگاه گوارش، ريه، استخوان، كمر، شنوايي، چشم ها
عقيق براي بيماري ها و ناتواني هاي چشمي بسيار مؤثر است و همچنين دارويي تقويتي براي دستگاه توليد مثل مي باشد.

مي توانيم از اين سنگ براي درمان سر دردها، گرفتگي هاي عضلاني و دردهاي كمر و ستون فقرات استفاده كنيم.

عقیق برای جلوگیری از خونریزی های شدید، به ویژه برای زنان، بسیار فایده دارد.

براي معالجه بيماري هاي صرع، كليه، روده، پرستات، احتقاق و ورمها نيز مي توانيم از آن كمك بگيريم. سنگ عقيق ريه ها، معده، كبد و مغز را تقويت مي كند و محركي براي دستگاه گوارش است و بيان سخنوري را تسهيل مي كند.

انرژيهاي موجود در سنگ عقيق قرمز داراي اثرات شفابخش زير ميباشد:
درمان بيماري هاي کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنين دردهاي ماهيچه اي
درمان استرس ، اضطراب ، ميگرن ، انواع سر درد و بيماري هاي عصبي
درمان بيماري هاي کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنين دردهاي ماهيچه اي

دارويي تقويتي براي دستگاه توليد مثل مي باشد.

محركي براي دستگاه گوارش است.

اين سنگ همچنين براي بيماريهاي پوستي از جمله آكنه بكار مي رود. براي اين كار بايد سنگ را در بالاي پوست نگه داشته و براي مدت چند دقيقه بصورت دايره وار حركت دهيد.

به طور کلي سنگ عقيق جهت درمان بيماري هاي کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنين دردهاي ماهيچه اي مناسب و مفيد است . چرا که حرکت فوق العاده ي آن باعث گرديده است که مدارات و ذرات شفابخش را به سوي خويش جذب نموده و تشکيل يک انرژي شفابخش قوي دهد . شما مي توانيد با کمي تمرکز ، امواج ساطع شده از اين سنگ را به رنگ سبز مشاهده کنيد . اين انرژي در عقيق قرمز هميشه به رنگ سبز است .

طريقه استفاده :
يک قطعه سنگ عقيق قرمز را به مدت ده دقيقه داخل مقداري آب نمک قرار داده و پس از آن عقيق را خارج نموده و به مدت پنج دقيقه در آفتاب بگذاريد. سپس آن را به مدت ده الي پانزده دقيقه بر روي محل درد قرار دهيد . اين عمل را روزي يک الي دو بار تکرار کنيد . چنانچه سه بار محل درد داغ شد، نشانه ي بهبودي مي باشد و ديگر نياز به انجام اين روش نيست . بهتر است در اين مدت استراحت نموده و محل درد تکان نخورد ؛ چرا که منجر به خارج شدن انرژي هاي درماني مي شود .( داغ شدن محل درد گوياي انجام عمل شفا درماني مي باشد .)
درمان استرس ، اضطراب ، ميگرن ، انواع سر درد و بيماري هاي عصبي

خواص ماورائی عقیق:

از بين برنده ترس، ايجاد خوش شانسي، بركت در رزق روزي، اعتماد به نفس، آرامش، تعادل، شادي و سلامتي، شجاعت، چشم زخم، محافظت در برابر حوادث
از دیرباز، قبایل و ملل کهن جهان، عقیق را سنگ مقدسی می دانسته اند و آن را از خود دور نمی کرده اند، عقیق سنگی است که آن را حرز و حامی انسان در مقابل بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها می شمارند و برای افزایش درآمد و رونق کسب و کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است.
هم چنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آن ها بسیار مفید است. عقیق اثری فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط، سبب پاکسازی هاله ای از انرژی های منفی می شود.
هم چنین عقیق برای تعالی روحی و شادابی و آرامش آن و بر طرف شدن غم و غصه و ناراحتی های روحی بسیار موثر است.

ارتعاشات اين سنگ انسداد و موانع دروني را از بين مي برد و انرژي منفي را از ما دور مي كند. توصيه مي شود آن را در آپارتمان ها بكار بريد تا از نيروهاي منفي به دور باشيد.

جواهر لوکس : سنگ عقيق ،« سنگ عزت نفس » نیز نامیده میشود و براي تقويت حس احترام به نفس و ارزش قائل شدن براي خويشتن به كار مي رود. رنگ هاي نارنجي تيره اين سنگ به خوبي بيانگر نيروي تقويت كننده چاكراهاي اول و دوم و سوم در اين سنگ است و باعث حس امنيت و عشق به خويشتن مي شود.رگه هاي صورتي رنگ موجود در اين سنگ، عشق و علاقه را در بين والدين و فرزند تقويت مي كند.
سنگ شهامت، حفاظت، و قدرت است.

ترس ها را کاهش می دهد.

به پیشرفت معنوی شخص کمک کند.

برای مراقبه و مراسم مذهبی کاربرد وسیعی دارد.

قدرت بيان و سخنوري را تسهيل مي كند.

ارتعاشات اين سنگ انسداد و موانع دروني را از بين مي برد و انرژي منفي را از ما دور مي كند.

خواص و فواید همراه داشتن سنگ عقیق :

 • ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول (چاکرا ریشه – Muladhara Chakra) و چاکرای دوم (چاکرای خاجی – SwadHisthana Chakra)
 • درمان اعتیاد و اختلالات رفتاری
 • بهبود کارکرد معده
 • ایجاد پایداری سیستم عصبی
 • تنظیم غدد درون ریز
 • براي تقويت حس احترام به نفس و ارزش قائل شدن برای خويشتن به كار می رود
 • باعث حس امنيت و عشق به خويشتن
 • اين سنگ همچنين برای بيماريهای پوستی از جمله آكنه بكار می رود
 • درمان بيماری های کمر درد ، پا درد ، استخوان درد و همچنين دردهای ماهيچه ای
 • درمان استرس ، اضطراب ، ميگرن ، انواع سر درد و بيماری های عصبی
 • سنگ شهامت، حفاظت، و قدرت است
 • ترس ها را کاهش می دهد
 • به پیشرفت معنوی شخص کمک کند
 • برای مراقبه و مراسم مذهبی کاربرد وسیعی دارد
 • دارويی تقويتی برای دستگاه توليد مثل می باشد
 • محركی برای دستگاه گوارش است
 • قدرت بيان و سخنوری را تسهيل می كند
 • ارتعاشات اين سنگ انسداد و موانع درونی را از بين می برد و انرژی منفی را از ما دور می كند
خواص درمانی عقیق
خواص درمانی عقیق

نحوه ی نگهداری ، شارژ مجدد و پاکسازی عقیق:

نگهداری از عقیق بسیار ساده است چون عقیق سنگی مقاوم است، فیروزه اگر در برابر مواد شوینده و مواد چرب مانند کرم قرار بگیرد، کیفیت خود را از دست می‌‌دهد و به مرور سبز لجنی بد رنگ می‌شود و به‌ اصطلاح می‌‌میرد. در واقع این سنگ زنده خواص گذشته را نخواهد داشت اما خوشبختانه عقیق به ‌دلیل بافت کوارتزی خود به اندازه سنگ ‌فیروزه حساس نیست؛ یعنی موقع شتشوی معمول ظرف یا استحمام و موارد روز مره می‌تواند همراه شما باشد. با این حال بهتر است سنگ عقیق را کمتر در معرض مواد شوینده، تغییرات دمایی و ضربه قرار دهید.

پاکسازی و شارژ مجدد عقیق می توانید آن را در هفته یک بار در آب جاری بشویید و یا معرض در نور خورشید قرار دهید. قرار دادن روی سنگ نمک و زیر نور خورشید هم مناسب است. از روش های دیگر هم برای شارژ و پاکسازی عقیق مثل قرار دادن زیر خاک، استفاده از نور مهتاب هم آورده شده است.

برای شارژ و تقویت خواص سنگ هم کافی است به مدت 2ساعت آن را در آب زلال قرار دهید و بعد به اندازه 3تا5 دقیقه و نه بیشتر زیرتابش مستقیم نور آفتاب بگذارید. اگر از عقیق به ‌خوبی محافظت کنید می‌توانید مطمئن باشید که موقع فروش ارزش آن کم نمی‌شود.

خواص سنگ عقیق
خواص سنگ عقیق

انگشتر عقیق و استجابت دعا:
در ارشاد القلوب آمده است: سزاوار است از براى كسى كه دعا مي كند پاك و رو به قبله باشد و يكى از آداب دعا اين است كه در مكان هاى شريفه و در اوقات شريفه و بعد از نماز باشد و در دستش انگشتر عقيق باشد. روايت شده دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد دعايش رد نمي شود و فرمود: دستى بسوى آسمان بلند نمي شود كه دوست‏تر باشد در نزد خدا از دستى كه در آن عقيق است و آن عقيق امان است در سفر

و حضرت رسول فرمود: دو ركعت نماز با انگشتر عقيق بهتر است از هفتاد ركعت بدون انگشتر عقيق و فرمود: عقيق اولين گوهرى است كه اقرار به يگانگى خدا و نبوت حضرت محمد صلی الله علیه و آله و ولايت على عليه السلام كرد و خدا مقدر فرمود: هر دستى كه در آن انگشتر عقيق باشد و به دعا بلند شود آن را رد نكند و آن را عذاب نكند.

انگشتر عقیق و دور شدن از فقر
امام صادق عليه السلام می فرمایند: «هر كس انگشترى داشته باشد كه نگين آن عقيق باشد فقير نخواهد شد و مقدر او جز بهترين تقديرات خواهد بود».

انگشتر عقیق و ایمنی در سفر
در کتاب “آداب سفر در فرهنگ نيايش‏” به نقل از كتاب «فضل العقيق والتّختّم به» نوشته‏ ى سيد قريش سبيع ابن مهنّاى علوى مدنى به سند متّصل از امام صادق عليه السلام آمده است: «انگشترى عقيق مايه‏ ى ايمنى در سفر است».

انگشتر عقیق و دوری از گزند و بلا
سيّد قريش سبيع ابن مهنّا از غيداق و به اسناد او از ابوهاشم داود جعفرى رحمه اللَّه نقل مى‏كند كه او گفت: اسماعيل بن جعفر گفت: حضرت ابوجعفر محمّد بن على، امام باقر عليهماالسّلام، به من فرمود: «پسرم، هر كس صبح كند در حالى كه انگشترى عقيق در دست راست خود كرده باشد و پيش از آن كه كسى را ببيند، نگين انگشترى را به طرف كف دست بگرداند و سوره‏ى «إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ » را تا آخر بخواند، سپس بگويد: آمنت باللَّه وحده لاشريك له و كفرت بالجبت والطّاغوت و آمنت بسرّ آل محمّد و علانيتهم و ظاهرهم و باطنهم و أوّلهم و آخرهم، (يعنى: به خدايى كه يگانه و بى‏همتاست، ايمان آوردم و از جبت و طاغوت بيزارى جستم و به امور نهان و آشكار و ظاهر و باطن و اوّل و آخر آل محمّد صلوات اللَّه عليهم اجمعين معتقد گرديدم)، خداوند در آن روز او را از گزند بلاهايى كه از آسمان فرود مى‏آيد و يا به آسمان بالا مى‏رود و زيان‏هاى روى زمين و آنچه از درون آن برآيد، آسوده نگاه مى‏دارد و آن روز را تا شب در حفظ خدا و در پناه ولىّ او خواهد بود.

و همو در حدیث دیگری از امام باقر عليه السّلام نقل كرده است كه آن حضرت پس از نام بردن از عقيق و بيان انواع مختلف آن، در پايان گفتار مفصّلى، چنين فرمود: هر كس يكى از انواع آن عقيق‏ها را به انگشت نمايد و از پيروان آل محمّد صلوات اللَّه عليهم اجمعين نيز باشد، جز نيكى نبيند و خوبى و گشايش روزى و بى‏نيازى از مردم و ايمنى از تمام بلاها نصيبش گردد و همچنين مايه‏ ى آسودگى از شرّ زمام‏دار بيدادگر و نیز هر كسى است كه انسان از او مى‏ترسد.

انگشتر عقیق و امان از نار
زياد قندى از حضرت موسى بن جعفر، از پدران بزرگوارش عليهم السّلام از حسين بن على عليه السّلام روايت كرده است كه فرمود: هنگامى كه خداوند، موسى بن عمران را آفريد و در طور سينا با او سخن گفت، بر زمين نظرى افكند و از نور روى خود عقيق را آفريد، آنگاه فرمود: بحقّ خودم بر خود لازم كردم كه كسى را كه (انگشترى) عقيق دست كند، به آتش عذاب نكنم به شرط آن كه على عليه السّلام را دوست داشته باشد.

در نزهةالقلوب نیز همین مطلب آمده است: بر چند نوع است و سرخ آن که صفای لون بیشتر دارد بهتر بود و آن در ملک یمن بیشتر است.

منابع معتبر این مطلب جهت مطالعه ی بیشتر:

کتاب سنگ ها و خواص اعجاب انگیز – نوشته: موحد ابطحی

سنگ درمانی 1 و 2 / نویسنده شوفل برگر / لاندهر

تغییر سرنوشت و درمان با سنگ های قیمتی و جواهرات / نویسنده دایا ساری چکرن

سنگ ها و خواص اعجاب انگیز / نویسنده : موحد ابطحی

خواص سری و درمانی جواهرات و سنگ ها /  نویسنده : جمشید مبین

معجزه نگین / نویسنده : علیرضا اسداللهی فرد

در انتهای مطلب و بخش های مختلف از شما دعوت می کنیم تا اگر نظر و یا تجربه ای در مورد سنگ عقیق دارید دیدگاه ها خود را با ما و سایر خوانندگان در مطرح کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. با سلام.
  ممنون از توضیحات خوبتون. من یک سوال دارم ممنون میشم راهنماییم کنید.
  اگه آب روان در نزدیکی ما نباشه چکار باید کرد؟چطور بایدسنگ را شارژ کنیم؟

  فرزادخاکسار
  1. سلام
   می تونید از سایر روش ها مثل نمک و نور خورشید استفاده کنید

 2. ممنون از توضیح عمق و کاملتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دارای
نماد اعتماد
الکترونیک