خواص سنگ آمتیست 5

کانی شناسی سنگ آمتیست :

این کانی گونه بنفش رنگ کوارتز است.گران بهاترین سنگ در گروه کوارتزها به شمار می رود .

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

آمتیست (به انگلیسی: Amethyst) با فرمول شیمیایی SiO2 از مجموعه کانی هاست و از واژه آماتیس به معنای بنفش اخذ شده‌است. محلول در HNO۳ و مقدار Mg تحت تاثیر اسیدها کم می‌شود. MgO:۲۳٫۴۱٪ FeO:۴۱٫۷۱٪ SiO۲:۳۴٫۸۸٪ (خالص ۱/۱: Mg / Fe) (سری ایزومورف فورستریت تافایالیت) برای اولین بار در رومانی کشف شد و از نظر شکل بلور: منشوری – بی پیرامیدال – پسودوکوبیک، رنگ: سیاه – خاکستری – قهوه‌ای – بنفش – تیره – سبز- صورتی، شفافیت: شفاف – نیمه کدر، شکستگی: صدفی – تراشه ای(خشن)، جلا: شیشه‌ای – صدفی، رخ: ناقص – مطابق با سطح و در رده‌بندی اکسید است همچنین خاصیت مغناطیسی ندارد و منشأ تشکیل آن ماگمایی – هیدروترمال است.

بیشتر در آلمان غربی وشرقی، چک اسلواکی، رومانی، روسیه، برزیل، آمریکا، ماداگاسکار، مکزیک و نامبیا یافت می‌شود.
از لحاظ شیمیایی دارای ترکیب اکسید سیلیسیوم است .در قرن نوزدهم تصور بر این بوده، که رنگ آمتیست به علت وجود منگنز می‌باشد ولیکن دانشمندان دریافتند که مقدار بسیار اندکی آهن سه ظرفیتی موجب ایجاد رنگ بفش می شود.
سیستم تبلور آن تریگونال است . رنگ خط ساییدگی آن سفید است. رخ ندارد. شفاف است. رنگ آن در زیر چلسی فیلتر(نوعی دستگاه گوهر شناسی) به رنگ قرمز است. سختی این سنگ ۷ و در نتیجه برای استفاده در جواهرسازی سنگ مناسبی است.
بلورهای آمیتیست از خانواده سنگ های آذرین است که در نهشته های رسوبی و ژئودها یافت میشوند.

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

جواهر لوکس : بهترین نوع آمتیست به نام Deep Russian و یا Deep Siberian نامیده می شود که مقدار کمی رنگ قرمز دارد و قیمت آن افزون بر قیراطی ۵۰ هزار دلار است. ارزش سنگ آمتیست با میزان افزایش رنگ آن نسبت مستقیم دارد.
گونه ای از آمتیست به نام رز فرانسوی Rose De France نامیده می شود که در حقیقت آمتیست بنفش مایل به صورتی است.
سنگ آمتیست چنانچه حرارت داده شود(تحت شرایط آزمایشگاهی) به رنگهای زرد، نارنجی، زرد، قهوه ای و یا قهوه ای تیره در می آید. آمتیست با حرارت ۵۷۲ درجه فارنهایت بی رنگ شده و در حرارت ۹۳۲ درجه فارنهایت رنگ آن زرد می شود .
آمتیست می تواند در اثر بهسازی از نوع پرتوافکنی ایجاد شود به طوریکه کوارتز بی رنگ را تحت پرتوافکنی اشعه گاما و اشعه ایکس قرار می دهند و چنانچه این نوع از آمتیست در معرض حرارت واقع شود رنگ آن به زرد و با حتی سبز تبدیل می شود و رنگ آن شبیه کوارتز نوع کرینگرم Cairngorm (کوارتزی دودی با رنگ زرد – قهوه ای) می شود که در جواهرسازی آمتیست سوخته نیز نامیده می شود.
نوع مصنوعی این سنگ به روش هیدروترمال۱ ساخته می شود و اغلب فاقد ناخالصی می باشد روش شناخت نوع مصنوعی از طبیعی آن شناخت ناخالصی های نوع طبیعی و یا مصنوعی آن است .
به طوریکه آمتیست مصنوعی می تواند داری ناخالصی های ویژه ساخت هیدروترمال مانند ناخالصی خرده نانی ۲ Breadcrumd باشد. به طور کل نمی توان نوع مصنوعی وطبیعی آنرا به راحتی تشخیص داد ونیاز به آزمایشگاه های بسیار مجهز گوهرشناسی دارد.
برخی از ناخالصی ها می تواند نمایانگر نوع منشا و معدن سنگ باشد به گونه ای که ناخالصی کانی کاکوکسنایت cacoxenite که عبارت است از ناخالصی سوزنی شکل به رنگ طلایی، زرد و قهوه ای و قرمز و ترکیب شیمیایی آن فسفات آلومینیوم آهن است متعلق به آمتیست های معدن برزیل می باشد.

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

تاریخچه :

نام این کانی از واژه ای لاتین به معنای هوشیار ” مست نبودن”برگرفته شده است و ریشه در باور یونانیان باستان دارد که معتقد بودند این سنگ تاثیرات الکل را بی اثر می کند.
یونانیان معتقد بودند که هرگاه آمتیست را به هنگام نوشیدن شراب زیر زبان بگذارند مانع از مستی می‌شود. گفته می‌شود این سنگ بسیار مورد توجه سنت ولنتاین بوده و سنگ آمتیستی با چهره حکاکی شده “کوپید” (خدای عشق که به‌صورت کودکی برهنه مجسم شده است) بر گردن می‌آویخته اند. شاید از این روست که امروزه نیز جشن ولنتاین (روز عشق) در این ماه برگزار می‌شود (چهاردهم فوریه -بیست و پنجم بهمن).
آمتیست به عنوان جواهر توسط مصریان باستان به کار گرفته می شده و بر روی آن حکاکی انجام می شده است. مهره هایی از آمتیست از قبرهای آنگلوساکسون ها در انگلستان یافت شده است.سربازان یونان باستان اعتقاد داشتند سنگ آمتیست باعث حفظ خونسردی انها شده و از آنها درجنگ محافظت می کند.

تا قرن ۱۸ به دلیل کمیابی سنگ آمتیست این سنگ فقط به اشراف و کاردینال ها تعلق داشت واز نظر قیمت با الماس و یاقوت و زمرد برابری می کرد ولی با کشف معادن بزرگ آن از جمله در کشور برزیل قیمت آن کاهش پیدا کرد.

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

خواص سنگ آمتیست :

خواص ماورائی آمتیست :

استفاده از این سنگ سبب برکت در کسب و کار می شود.

آمتیست سبب تقویت اراده می شود لذا از آن در ترک اعتیاد و عادات ناپسند استفاده می گردد.

به دلیل ارتباط این سنگ با چاکرای پیشانی و سر، استفاده از آن سبب بهبود سردردهای عصبی، میگرن و حمله های صرع می شود.

استفاده از این سنگ در بهبود کابوس های شبانه و بی خوابی نیز سفارش شده است.

آمتیست به سبب داشتن رنگ بنفش در زمینه رنگ درمانی، سبب از بین بردن انرژی های بد و منفی شده و آن ها را به انرژی مثبت تبدیل می کند.

قرار دادن یک تکه از سنگ آمتیست در محیط کار و با منزل هر شخص می تواند از لحاظ روحی و ذهنی به وی آرامش ببخشد و اضطراب، هراس و تشویش را از افراد به دور سازد.

آمتیست سنگی برجسته و قابل توجه در تمرکز حواس به شمار می رود. این سنگ افراد را در ارتباطات روحی و معنوی حمایت می کند. ارتباطات و دوستیها را سهولت می بخشد و باعث انصاف و منطق در فرد می شود و نیز به اشخاص تسلی، قدرت، شادی و شجاعت می دهد. آمتیست بهترین مداوا برای مشکلات روانی و استرس ها است.
آمتیست ترس و تنش عصبی را کاهش می‌دهد و افکار منفی و تردید را از ذهن پاک می‌کند. موجب افزایش قدرت ذهنی و بدنی می‌شود. گفته می‌شود آمتیست باعث به حقیقت پیوستن رویاها شده و عشقی راستین را به ارمغان می‌آور‌د.
آمتیست سمبل صمیمیت, صلح و آرامش است.
این سنگ زیبا, سنگ مخصوص چهارمین و ششمین سالگرد ازدواج می‌باشد.
این گوهر, سنگ ماه متولدین فوریه میلادی (دوازدهم بهمن تا نهم اسفند) است.

همانطور که گفته شد ، سنگ آمتیست خشم، طغیان، ترس، تشویق، نگرانى و اضطراب را در ما از بین میبرد. احساسات فوق موانعى هستند که نمیگذارند روح ما نا محدود را تجربه کند. سنگ آمتیست رویاهاى ما را تصفیه میکند. سنگ آمتیست بدلیل نور بنفشى که از خود بیرون مى دهد ارزش فوق العاده اى را در شفا بخشى خصوصاُ در زمینه درمان با رنگ ها ارائه مى دهد.

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

دیگر خواص معنوی سنگ آمتیست Amethyst :

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای ششم و هفتم

نماد خوشبختی

ضد جادو و امواج منفی

استفاده جهت مدیتیشن

متعادل کننده جسم و روح

آرام بخش

روشن نمودن چهره

الهام بخش

کمک به کنترل افکار منفی

برای کمک به بهبود تمرکز

تقویت سیستم ایمنی

متعادل کردن و شفای همه چاکراها

افزایش فعالیت مغز در سمت راست و کاهش توهم

کمک به افزایش توانایی های روانی

تقویت و توسعه شهود ، الهام ، شفا

بالا بردن افکار و آرمان های معنوی

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

سنگ درمانی آمتیست :

جواهر لوکس : این سنگ مخصوص دردهای ناحیه سر، میگرن و فشارهای عصبی است و سیستم کلی بدن را بهبود می دهد همچنین برای بیماری دیابت موثر است. ما را در برابر بی خوابی، اضطراب ها و کابوس ها محافظت می کند. این سنگ عملی کاهنده بر روی فشارهای شریانی دارد و برای کم خونی و سایر بیماریها ی خونی موثر است. استفاده از آن می تواند کمک به کودکانی باشد که دستخوش حمله های عصبی و خشم می شوند. همچنین کمک بزرگی به بیماران هیستری، روان رنجور، صرع و سایر بیماری های روانی غیر عادی می کند. آمتیست سر گیجه  مربوط به حالت روانی، اختلالات چشمی و نا هماهنگی های آن را تسکین می دهد.
برای استفاده بهتر از خواص مختلف آن می توانید تکه ای از سنگ آمتیست  را در گوشه ای از اتاق یا محل کار خود قرار دهید تا علاوه بر پراکنده شدن انرژی های مثبت در فضا و ذهن و روح شما، به تعادل و آرامش دست یابید و از تشویش، اضطراب و هراس، دور گردید.

همچنین آمتیست براى بیمارى دیابت موثر است و فرد را در برابر بى خوابى ،اضطرابها و کابوس ها محافظت میکند.

سنگ آمتیست غدد و هورمونها ی شخص را تقویت میکند و سوخت و ساز سلولى بدن را افزایش میدهد.

از دیگر خواص این سنگ:

تصفیه خون

تسکین سردرد

درمان بی خوابی

درمان اگزما و جوش و لک و پیس

تقویت مجراهای تنفسی و مغز و موها و سیستم ایمنی

کاهش مشکلات ناشی از مصرف الکل

از بین برنده خشم و اضطراب و اندو

دارای اثر تسکین دهنده

اثر پاک کنندگی پوست

گفتنی است که:

اعتقاد علما بر این است که این سنگ برای رفع عادات ناپسند بسیار مفید است.

نکته جالب در این است که نام این سنگ هم از این ویژگی گرفته شده است که به معنی ترک شرابخواری است. بنابراین کسی که قصد ترک عادات ناپسند خود را دارد میتواند از ویژگی بسیار مفید این سنگ کمک بگیرد.

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

سنگ ماه تولد:

سنگ مخصوص برای متولدین آذر و بهمن و اسفند ،آمتیست می باشد.

نگهداری و شارژ:

لازم است آنرا یک بار در هفته در زیر آب روان بشویید و تخلیه کنید. سپس در مقابل نور ملایم خورشید حدود دو ساعت شارژ نمایید.

بهترین روش برای تمیز کردن آن آب ولرم و صابون است ، اسید موجب آسیب دیدن آن می شود و همینطور حرارت و نور آنرا بی رنگ می کند.

شکنندگی، از دیگر ویژگی های این سنگ است .بنابرین باید با دقت بسیار آن را نگاه داشت .

خواص سنگ آمتیست
خواص سنگ آمتیست

منابع معتبر این مطلب جهت مطالعه ی بیشتر:

سنگ درمانی ۱ و ۲ – نویسنده شوفل برگر – لاندهر
تغییر سرنوشت و درمان با سنگ های قیمتی و جواهرات – نویسنده دایا ساری چکرن
سنگ ها و خواص اعجاب انگیز – نویسنده : موحد ابطحی
خواص سری و درمانی جواهرات و سنگ ها – نویسنده : جمشید مبین
معجزه نگین – نویسنده : علیرضا اسداللهی فرد
حلیه المتقین، چاپ هفتم/۱۳۹۰، صفحه ۳۳
ویکی‌پدیای انگلیسی

برای مشاهده تمامی محصولات آمتیست اینجا کلیک کنید

5 دیدگاه

 1. Avatar

  شفا با خداست ، سنگ ها وسیله میتوانند باشند اگر خدا بخواهد
  عنوان خدایی فقط لایق خدای یکتاست و بس
  و اگر خدا بخواهد سنگها خاصیت بر انسانها میگذارند.

  1. انگشتر عقیق

   درود بر شما
   واقعا زیبا فرمودید
   خداوند هرگونه بخواهد از نعمت‌های خود می‌بخشد (مائده/۶۴)
   شفاعت برای هر کس که خدا بخواهد سود می‌بخشد (نجم/۲۶)

 2. Avatar

  مطلبتون واقعا ارزشمند بود ممنون
  کارتون واقعا حرف نداره مقالات خیلی خوبی دارین

  بدلیجات ارزان
 3. Avatar

  مطالبی راکه ذکرنمودیدبسیارارزشمند است وازشماسپاسگذارم

  وحیدتبریزنیا
 4. Avatar

  تشکر از مطالب خوب شما، امتس به زبان مردم عامیانه افغانستان لال میگن که همان لعل هست، در بدخشان، غور به وفور معادن آن استـ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi