خواص سنگ حدید

خواص و فواید سنگ حدید یا هماتیت (Hematite) + سنگ ماه تولد + شارژ و پاکسازی 110

سنگ حدید یا هماتیت ( Hematite ) یکی از سنگ‌های پرطرفدار و محبوب بین علاقه مندان به جواهرات و سنگ‌های طبیعی است. در این نوشته از جواهرلوکس به مواردی مثل معرفی و بررسی انواع سنگ حدید، روش‌های تشخیص حدید اصل از تقلبی چیست؟ قیمت انواع سنگ حدید در بازار، چه دعایی را روی سنگ هماتیت حکاکی کنیم؟ خواص و فواید سنگ حدید، چطور سنگ حدید را نگهداری، شارژ و پاکسازی کنیم؟ و اینکه هماتیت سنگ کدام ماه تولد است؟

فهرست محتوا

روش سنتی برای شناسایی و تشخیص سنگ حدید

هماتیت نوعی کریستال مات است که به رنگ های سیاه، سیاه مایل به خاکستری و قهوه ای مایل به قرمز یافت می‌شود. این سنگ از اکسید آهن سیاه و فلزی شکل، تشکیل می شود که با مگنیتیت (سنگ آهن مغناطیسی) و اکسید آهن مغناطیسی متفاوت است. این سنگ به نام “سنگ خون” نیز نامیده می شود، زیرا زمان برش یا تراش این سنگ از خود اثری به رنگ قرمز به جا می‌گذارد و مایعات خنک کننده دستگاه برش، هنگام برش هماتیت خونی رنگ می شوند (گرد و پودر حدید با آب به رنگ قرمز در می آید). رنگ قرمز اکثر نقاشی‌های دوران پارینه سنگی تا عصر شکوفایی هنرو رنسانس با همین ترکیب جوهر بوده است.

کانی شناسی سنگ حدید (سنگ شناسی هماتیت)

فرمول شیمیایی: Fe2O3

نام لاتین: Hematite

نام دیگر: هماتیت، حدید (حدید صینی)

سختی موس : 5.5 – 6

خواص و فواید همراه داشتن سنگ حدید را بدانید
تصویری از جدید و اجزای تشکیل دهنده هماتیت زیر میکروسکوپ

از نظر فیزیکی هماتیت یا حدید دارای رنگ خاکه قرمز خونی و فرم شکستگی نامنظم و صدفی شکل یا رشته ای (نوک تیز) و بدون کلیواژ می باشد.

ساختار کریستالی هماتیت بصورت هگزاگونال شش وجهی بصورت بلورهای سیاه و براق صفحه ای شکل است که به آنها اسپکیولاریت (Specularite) می گویند.

خواص و فواید همراه داشتن سنگ حدید را بدانید
خواص و فواید همراه داشتن سنگ حدید را بدانید

معادن و نحوه پیدایش و استخراج حدید

سنگ هماتیت یا حدید از ترکیب آهن و اکسیژن به وجود آمده، حدود دو میلیارد سال پیش در اقیانوس های مملو از آهن با ترکیب ناچیزی ازاکسیژن، فتوسنتز سیانوباکتری ها ناشی از نور خورشید موجب شد تا اکسیژن آزاد تولید و با آهن ترکیب و طی میلیون ها سال هماتیت در کف اقیانوس ها تولید شود.

حدید در اثر تغییر حالت ماده از جامد به گاز با کسب انرژی زیاد در فرآیند های آتشفشانی تشکیل می شود و به عنوان مهمترین و فراوان ترین نوع سنگ معدن آهن در نهشته های دگرگونی مجاورتی و یا با منشا رسوبی یافت می شود. هنگامی که توده های سیلیسی مجاور نهشت های رسوبی بزرگ توسط آب فرو می نشینند هماتیت غنی تر شده و مقدار خلوص آهن آنها بالا می رود.

حدید به صورت معادن رو باز و سنگ آهن از زمین استخراج می شود. معادن استخراج حدید (هماتیت) در اکثر نقاط دنیا یافت می شود. از کشورهای اصلی منبع این سنگ میتوان به آلمان، ایتالیا، برزیل، ایالات متحده آمریکا، سوئیس، کانادا، روسیه، سوئد و ایتالیا اشاره کرد.(سنگ درمانی، شوفل برگر، ج۱، ص ۱۴۲). معادن خوبی از این سنگ در ایران هم وجود دارد.

کانسار آهن می‌تواند در نزدیکی سطح زمین (تا عمق حدود 1000 متر) یا در اعماق زمین (تا عمق حدود 2000 متر) قرار داشته باشد. عمق قرارگیری کانسار آهن به همراه شکل آن، عیار و تجهیزات موجود بر روی نحوه استخراج آهن تاثیرگذار هستند.  عیار 70 درصد معمولا به عنوان یک عیار خوب و اقتصادی برای استخراج سنگ آهن در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که مقدار این عیار کمتر از 60 درصد باشد، استخراج سنگ آهن اقتصادی نخواهد بود.

معدن استخراج سنگ آهن
معادن و نحوه پیدایش و استخراج حدید

حدید سماقی یا حدید ایرانی

از انواع دیگر حدید به حدید سماقی میتوان اشاره کرد، حدید سماقی که به حدید ایرانی هم شناخته می شود یکی از انواع سنگ حدید یا هماتیت ( Hematite ) است که انواع آن به رنگ‌های زغال سنگی مایل به قهوه‌ای و سدری تیره دیده می‌شود. به دلیل سختی پایین این سنگ یکی از انواع محبوب برای انجام حکاکی است که کشور خودمان به وفور یافت میشود.
تراش و حکاکی این سنگ بسیار راحت میباشد اما به علت باقیماندن پساب سیاه رنگ حاصل از تراش و پراکنش گرده های سیاه رنگ در فضای تراش بسیاری از استادکاران مایل به کار کردن روی این سنگ نمیباشند. به تازگی و با بکارگیری تکنولوژی لیزر و CNC انواع زیبایی از حکاکی این نگین در بازار به چشم میخورد.

sumac-hadid-stone-engraved-wa-in-yakad-401050-javaherlux.com-نگین حدید سماقی حکاکی گود دعای و ان یکاد جواهرلوکس
نگین حدید سماقی حکاکی دعای و ان یکاد جواهرلوکس

استفاده از حدید در جواهر سازی

نوعی از هماتیت که در جواهرسازی استفاده می شود، شکل تراش خورده هماتیت آبی رنگ مایل به خاکستری است که بعد از اتمام مراحل تراش به رنگ نوک مدادی در آمده و جلایی مناسب و براق فلزی پیدا می کند. به عنوان نگین، مهره ، تسبیح و…مصرف می شود و می تواند نگین انگشتری مناسبی باشد.

حدید هفت رنگ در جواهرسازی
حدید هفت رنگ در جواهرسازی

آیا حدید رنگی وجود دارد؟

حدید را با آبکاری به رنگ های مختلف مثل طلایی، نقره ای، هفت رنگ و… در می آورند که به صورت یک لایه سطحی روی سنگ را گرفته و بعد از مدتی استفاده به دلیل فرسایش حذف می گردد.

نوعی کمیاب تری از هماتیت با سایه های رنگی به عنوان جایگزین مروارید سیاه به کار می رود. اما باید بدانید که وزن آن خیلی سنگین تر از مروارید است. برخی از حدیدها بخاطر وجود منگنز خاصیت مغناطیسی و آهن ربایی دارند که بیشتر در برزیل به دست می آید. سختی آن ۵/۶ و وزن مخصوصش حدود ۵ است.

نگین حدید صینی حکاکی هفت جلاله _ کد : 400827 | حدید صینی | حکاکی هفت جلاله
حکاکی دعای هفت جلاله بر روی سنگ حدید اصل

راه تشخیص حدید اصلی از تقلبی

اصولا حدید جزو سنگ های رده ارزان قیمت قرار دارد و با توجه به فراوانی آن تولید صنعتی آن توجیحی ندارد.

یکی از راه های تشخیص حدید اصلی جذب شدن این سنگ به آهن ربا معرفی شده یا اینکه خاصیت آهن ربایی داشته باشد که این روش غلط می باشد! بعضی از هماتیت ها کمی خاصیت مغناطیسی دارند ولی در مورد همه به این صورت نیست و این روش را نمی توان مبنایی برای تشخصیص حدید اصل قرار داد.برای بررسی این موضوع ابتدا باید تفاوت میان حدید و آهن و سنگ آهن را بدانیم.

چرا سنگ حدید جذب آهن ربا نمی شود؟

فرمول شمیایی آهن Fe و فرمول شمیایی حدید Fe3O2 است. سنگ آهن به طور عمده از هماتیت Fe3O2 و مگنتیت Fe3O4 تشکیل می شود، آهن Fe که جذب آهن ربا می شود با فرایند ذوب و احیا و خالص سازی از سنگ آهن استخراج می شود، میانگین عیار سنگ آهن به طور متوسط حدود ۶۰ درصد است، یعنی ممکن است خلوص آهن موجود در یک تکه سنگ از ۴۰ تا ۸۰ درصد باشد که همین موضوع روی میزان جذب آهن ربا به سنگ تاثیر دارد.

حدید اصل از آهن خالص ( نه استیل و فولاد و تیغه چاقو و… ) سخت تر ولی شکننده تر است و در اسید کلریدریک حل می شود.

hematite-and-black-lava-stone-bracelet-401028-دستبند سنگ حدید و لاوا اصل دو رج بافت اسپرت مدل جواهر لوکس شاهزاده شب-javaherlux.com
دستبند سنگ حدید و لاوا اصل دو رج بافت اسپرت مدل جواهرلوکس شاهزاده شب

روش تشخیص حدید اصل از بدل با خراش سنگ

اگر یک تکه حدید را به قسمتی از ظروف یا کاشی هایی از جنس چینی که لعاب نداشته باشد، بکشیم، خط قرمزی ایجاد می شود ( و البته مراقب خش افتادن جواهر خود باشید و آسیب به نگین نرسانید). دراصل اگر هماتیت به عنوان عامل ساینده به کار رود، از خود اثری به رنگ قرمز روشن به جا می گذارد که در اصطلاح جواهر سازان به نام “سرخاب” شناخته می شود (عصر جواهرات، محمد عربشاهی، ص۷۳-۷۴).

آیا حدید نر و ماده وجود دارد؟

آیا سنگ حدید نر و ماده دارد؟ جنسیت دارد؟ پاسخ به این سوال قطعا منفی است، دیده می شود که برخی نوع مات  و تیره تر حدید را نر و نوع روشن تر و براق تر آن را ماده می نامند و بر همین حساب برای نوع نر قدرت و ارزش بیشتری قائل شده و گران تر هم به فروش می رسانند یا بیان می کنند که حدید اصلی که دارای خواص است حدید نر است که کلا این موارد باطل هست و فقط برای گران تر فروختن سنگ استفاده می شود و در کاربرد و اثر سنگ هیچ تاثیری ندارد.

سنگ راف حدید یا هماتیت
سنگ راف حدید یا هماتیت

آیا سنگ حدید آهن ربایی وجود دارد؟ تفاوت سنگ هماتیت با سنگ آهن ربا

سنگ آهن‌ربا به‌طور طبیعی مغناطیس بوده و جنس آن از ماده معدنی مگنتیت است. حدید که همان هماتیت است فرمول Fe2O3 است و آهن ربا یا مگنتیت Fe3O4 است. پس آهن ربا یا مگنتیت از حدید یا هماتیت جداست. ولی خود آهن یا هماتیت و برخی از سایر فلزات هم در صورتی که در معرض میدان‌های مغناطیسی قرار داشته باشند می توانند خاصیت مغناطیسی پیدا کنند.

نوع بدل سنگ حدید یا همالایک هم وجود دارد که بسیار شبیه هماتیت است از فولاد، کروم و سولفید نیکل ساخته می‌شود. این نوع هماتیت خاصیت آهن ربایی دارد در حالیکه هماتیت طبیعی چنین خاصیتی ندارد.

تاریخچه سنگ حدید

در دوران رم باستان نیز مردمان این سنگ را به عنوان نماد مریخ می شناختند و بر این اعتقاد بودند که خدای جنگ، دارنده این گوهر را از بلاها دور می سازد. همچنین در آمریکا نیز بومیان این منطقه از پودر حدید برای طراحی نقش های جنگی، بر روی صورت های خود استفاده می کردند و عقیده داشتند با این کار سپری محافظ و جادویی برای خود ایجاد می کنند.

مردمان شرق بر این باورند که استفاده از سنگ حدید باعث پیروزی در پرونده های حقوقی می شود.

کشف هماتیت بر سطح مریخ
کشف هماتیت بر سطح مریخ

دانشمندان عضو پروژه اکتشاف مریخ بیان می کنند رنگ سیاره سرخ به دلیل وجود هماتیت در سطح آن است و همین مورد در مریخ ثابت می کند که زمانی روی سطح این سیاره آب وجود داشته است و هر جا آب باشد، به طورحتم موجود زنده ای هم می زیسته است.

نوع کمیاب هماتیت به صورت هفت رنگ
نوع کمیاب هماتیت به صورت هفت رنگ

در احادیث حدید صینی تعبیر شده است که همان حدید چینی است و به دلیل نبود حرف چ در زبان عربی به ص تغییر کرده.

جواهر لوکس: از سنگ حدید معمولا به صورت مهر، تصاویر و نقوش حکاکی استفاده می شود، ضمنا این گوهر مصارف تجاری نیز دارد.حتی از قدیم در پاسخ اینکه چگونه در برابر سحر و جادو ایمن باشیم؟گفته شده سنگ حدید برای دفع سحر و جادو و ایمن بودن در برابر نیروهای منفی می باشد.

حلقه انگشتر حدید با حکاکی دعای هفت جلاله
حلقه انگشتر حدید با حکاکی دعای هفت جلاله

برای مشاهده و خرید محصولات سنگ حدید و حدید هفت جلاله اینجا کلیک کنید.

حدید در روایات + آیات و ادعیه مناسب برای حکاکی روی سنگ حدید

روایات ائمه اطهار درباره حدید:
مردی به امام صادق(ع)عرض کرد: مولای من! من از حاکم سرزمین جزیره در هراسم و می ترسم از این که او مرا به دشمنانم معرفی کند و به آن ها تحویلم دهد. امام صادق (ع) فرمود: انگشتری تهیه کن که نگین آن حدید صینی باشد و بر روی آن سه جمله در سه سطر بنویس:

حکاکی دعای هفت جلاله روی سنگ حدید + متن و معنی دعای هفت جلاله

« أعوذُ بِجَلالِ الله »

پناه میبرم به عظمت (جلال) خدا

«أعوذُ بِکَلِمات الله»

پناه میبرم به کلام خدا

«أعوذ بِرَسولِ الله»

پناه میبرم به رسول خدا

و بر پشت نگین، دو جمله در دو سطر بنویس:

«آمَنتُ بِالله و کتبه»

به خدا و کتاب های او ایمان دارم

«إنّی واثِقٌ بِالله و رُسُله»

به خدا و پیامبر های او اعتماد دارم

و بعد دور نگین بنویس:

«أشهَدُ أن لا إلهَ إلّا اللهُ مُخلِصاً»

خالصانه شهادت می دهم خدایی جز خدای یکتا نیست

و این انگشتری را در این موارد درست کن:
۱- زمانی که از اذیت و آزار یکی از مردم هراس پیدا کردی و یا جانت از شر دشمنان در خطر بود، پس از ترس تو از او از بین خواهد رفت و جانت در امان می ماند( و گزندی از او به تو نمی رسد)
۲- در جایی که در امور و نیازهایت با مشکل و سختی مواجه شدی، پس به خواست خدا بر تو آسان خواهد شد.
۳- هم چنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود.
۴- و هم چنین برطرف می کند چشم زخم را از کسی که چشم زخم خورده و اثر آن را از بین می برد.

بعد حضرت فرمود :این انگشتر را از نجاست و بوی گند و ناخوشایند حفظ کن و آن را داخل حمام و دست شویی مبر! پس هر کس بر جان خودش ایمن نیست و از هلاکت می ترسد از این انگشتری استفاده کند و آن را از دشمنانت بپوشان تا مبادا از آن استفاده کنند. و آن را به کسی نده مگر آن که او هم از شیعیان باشد و به او مطمئن باشی.

گردنبند حدید و نقره حکاکی دعای عین علی و حرز امیر المومنین علی علیه السلام _ کد : 400998
گردنبند حدید و نقره حکاکی دعای عین علی و حرز امیر المومنین علی علیه السلام _ کد : 400998

انگشتر حدید امام علی (علیه السلام) و عبارت حک شده روی انگشتر حضرت علی (ع)

در مناقب آمده است که یکی از انگشترهای حضرت علی (ع) انگشتر حدید است.

حکاکی دعای ( اعددت لکل هول ) روی حدید

در کتاب مکارم الاخلاق (ص93) به نقل از امام صادق (ع) آمده است: بر روی انگشتری امیر مومنان امام علی (ع) با سنگ حدید دعایی در ۷ خط حک شده بود:
اعددت لکل هول لا اله الا الله
و لکل کرب لا حول و لا قوه الا بالله
و لکل مصیبه نازله حسبی الله
و لک ذنب صغیره و کبیره استغفرلله
و لکن هم و غم فادح ما شاء الله
و لک نعمه متجدده الحمد لله
ما بعلی بن ابی طالب من نعم فمن الله
و این انگشتری بوده است که حضرت علی (ع) آن را در زمان مواجهه با مشکلات به خصوص در زمان جنگ و رویارویی با دشمن، در انگشتشان می نموده اند. (کتاب مکارم الخلاق صفحه ۹۳)

[توجه داشته باشید که می توان به جای « بعلی بن ابیطالب » نام خود را حک کنید] و با توجه به خواص سنگ حدید آمده است این انگشتری بوده که حضرت علی (ع) آن را در زمان مواجهه با مشکلات بدست می‌کردند.

نگین حدید صینی حکاکی دعای عین علی و حرز امیر المومنین علی علیه السلام _ کد : 400945
نگین حدید صینی حکاکی دعای عین علی و حرز امیر المومنین علی علیه السلام _ کد : 400945

حکاکی دعای رزق و روزی روی حدید

افزایش رزق و روزی از دیگر خواص سنگ حدید می‌باشد که به آن اشاره شده است. (مکارم الأخلاق:93) روایت شده اگر در اولین جمعه ماه رمضان، بر نگین حدید صینی، در دو سطر جمله زیر را بنویسید، برکت و روزی بسیار خواهيد یافت و آن جمله این است:

« کعسلهون لا اهلا الّا الاوّل بالله »

« لا الاء الّاً اَلاؤک یا الله »

در روایتی از امام صادق (علیه السلام) آمده: بد نمی دانم در دست کردن انگشتر حدید را وقتی که به دیدن کسی رود که از او ترسد از اهل شر برای آنکه شر او ساکن می شود و انگشتر حدید شیاطین را دور می کند و به درستی که هر کسی که انگشتر در در دست کند با نظر کردن به آن خداوند زیارت یا حج یا عمره در نامه عمل او بنویسد که ثوابش ثواب پیامبران و صالحان باشد .

انگشتر مردانه حدید هفت جلاله
انگشتر مردانه حدید هفت جلاله

خواص و فواید استفاده از سنگ حدید

برای مسئولین مملکتی و نیز اشخاصی که گرفتاریهای بسیار شدید دارند استفاده از آن در ایام گرفتاری توصیه می گردد.
هماتیت از انرژی حیات دارنده اش محافظت و زنده ماندنش را تضمین می کند. حرز هایی که از هماتیت ساخته شده اند، همه جا در اطراف گورستان فرعون یافت می شود که نمادی از محافظت در دنیای پس از مرگ بوده است.

برای مشاهده و خرید محصولات حدید و سنگ حدید حکاکی دعای هفت جلاله اینجا کلیک کنید.

نگین حدید صینی حکاکی ستاره سلیمان نبی _ کد : 400961
نگین حدید صینی حکاکی ستاره سلیمان نبی _ کد : 400961

خواص ماورائی حدید

جواهر لوکس: همانطور که هماتیت با نام سنگ خون شناخته شده، سنگ ذهن نیز نامیده می شود. در فرد آرامش و تمرکز ذهنی ایجاد می کند. به تفکر خلاق، تفکر منطقی و ریاضیات کمک می کند
سنگ حدید حرزی شناخته شده که بلا را دفع کرده و اثر آن را خنثی می سازد و برای محافظت و ایمنی از خطرات و همچنین جهت پیروزی بر دشمنان استفاده می شود.

سنگ محافظت در برابر طلسم و جادو به شمار می رود.

محافظت از شخص در برابر انرژی های منفی و بازتاب آن به سوی ارسال کنندگان.

ویژگی ها ، خواص و فواید همراه داشتن سنگ هماتیت

 • تعادل و تنظیم چاکرای اول
 • سنگ محافظت در برابر طلسم و جادو
 • سنگ شهامت، قدرت، استقامت و نشاط
 • هماتیت با بهره گیری از ویژگی های مغناطیسی و توازن انرژی یین و یانگ نصف النهارهای داخل بدن را متعادل می سازد
 • این سنگ انرژی های سرگردان موجود را از طریق ساختارهای نصف النهاری تا چاکرای ریشه پایین می کشد.
 • هماتیت برای متعادل نمودن ناحیه هاله و هم تراز کردن چاکراها مورد استفاده قرار می گیرد.
 • با این سنگ فرد تفاوت بین بصیرت حقیقی و خیالی را آموخته و به سمت اظهار وجود معنوی می رود.
 • تقویت تمرکز و حافظه و فکر
 • از خواص روحانی و ماوارئی سنگ حدید نیز می توان به کمک به فرد در باور کردن رویاهای خود و بیان کردن آنها اشاره کرد.
 • مانع از جذب امواج منفی از دیگران است
 • رفع بزدلی و ترسویی
 • تقویت اعتماد به نفس
 • تقویت اراده و قابلیت اطمینان
 • این سنگ گیجی و منگی را خنثی کرده و فرد را در تشخیص اظطرابهای عملکردی و حرکت رو به جلو با عملکرد کاربردی کمک می کند.
 • غلبه بر وسواس عملی و اعتیاد
 • درمان پرخوری ، مصرف سیگار و سایر اشکال افراط
 • پاکسازی کبد از انرژی های مسموم و هر نوع بیماری که مرتبط با خون و خونسازی در مغز استخوان باشد بکار می آید.
 • تقویت و تنظیم جریان خون، کمک به شرایط خون مانند کم خونی
 • تحریک جذب آهن و تشکیل سلول های قرمز خون
 • کمک به بهبود و درمان بیماری های چشمی
 • درمان گرفتگی عضلات ساق پا
 • رفع اضطراب و بی خوابی
 • مظهر تفکر منطقی و ریاضی
hematite tasbih 101 beads 500008-تسبیح حدید صینی 101 دانه جواهر لوکس-javaherlux.com
تسبیح حدید صینی 101 دانه جواهر لوکس کد: 500008 -javaherlux.com

استفاده از حدید در سنگ درمانی

مصریان باستان از هماتیت برای بند آوردن خونریزی و تقویت ساخت سلولهای خونی استفاده می کردند.

قلب را تقویت می کند و گردش خون را فعال و منظم می سازد.
از دیرباز از این سنگ برای درمان بیماری های خونی، فشار خون و ناراحتی های انسداد رگ ها استفاده می کردند. چون خون را صاف و رقیق می کند و اثر فوق العاده ای در درمان کم خونی دارد (سبب خون سازی می شود) .

در تسکین دردهای آرتروز و انقباضات ماهیچه ای کاربرد دارد.

غلبه بر وسواس عملی و اعتیاد

درمان پرخوری ، مصرف سیگار و سایر اشکال افراط

تقویت و تنظیم جریان خون

تحریک جذب آهن و تشکیل سلول های قرمز خون

درمان گرفتگی عضلات ساق پا

رفع اضطراب و بی خوابی

خواص سنگ حدید
خواص سنگ حدید

حدید سنگ کدام ماه تولد است؟

حدید یا هماتیت (Hematite) سنگ ماه تولد بهمن ، سنگ ماه تولد اسفند و سنگ ماه تولد فرودین است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ‌های ماه تولد و سنگ‌های توصیه شده برای متولدین هر ماه، نوشته سنگ ماه تولد چیست را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید.

حدید سنگ کدام چاکرا در بدن است؟

حدید چاکرای اول (Root Chakra) است، در آیین هندو این چاکرا ریشه محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. استفاده از این دستبند باعث ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول می گردد (چاکرای اول ما را به دنیای فیزیکی وصل میکند و انرژی‌های کیهانی را به بدن فیزیکی و سطح مادی بدن میفرستد).

هماتیت در فرهنگ‌ها، ادیان و تمدن‌های گوناگون به عنوان سنگ محافظ و دفع کننده انرژی‌های منفی شناخته شده است. هماتیت سنگ چاکرای ریشه است و ارتباط ما را با زمین تقویت می کند، باعث می شود احساس امنیت و اطمینان کنیم. حدید به افراد شجاعت، قدرت، استقامت و نشاط می بخشد. این سنگ نماد ذهن است و “سنگ ذهن” نامیده می‌شود، افزایش تمرکز و گردآوری افکار، تقویت حافظه و تفکر از ویژگی‌های یاد شده برای حدید است. انرژی منفی را دفع و از جذب انرژی منفی دیگران جلوگیری میکند.

نگین سنگ حدید با حکاکی دعای هفت جلاله تراش شش ضلعی _ کد : 400933
نگین سنگ حدید با حکاکی دعای هفت جلاله تراش شش ضلعی _ کد : 400933

هماتیت از ویژگی های مغناطیسی انرژی‌های یین و یانگ ما برای ایجاد تعادل در نصف النهار انرژی درون بدن و ایجاد تعادل پایدار بین سیستم عصبی اثیری و سیستم عصبی فیزیکی استفاده می کند و موجب متمرکز کردن انرژی و احساسات برای ایجاد تعادل بین جسم، ذهن و روح می شود. حدید فشار و جریان خون در بدن را تنظیم می‌کند و به بیماری های خونی مانند کم خونی کمک می کند. کلیه ها تقویت و پاکسازی می کند. همچنین فرآیند جذب آهن و تشکیل گلبول های قرمز در بدن را تحریک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثر گذاری استفاده از سنگ های طبیعی بر روی چاکراها نوشته چاکرا چیست؟ را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید.

نحوه نگهداری ، پاکسازی و شارژ مجدد سنگ حدید (Hemtite):

با توجه به اينكه مواد اصلي اين سنگ از آهن است لذا توصيه مي‌شود كه در مجاورت آب و رطوبت قرار نگیرد و يا با آب شستشو نشود. برای شارژ مجدد سنگ حدید مي‌توانيد آن را در در یک ظرف کوچک حاوی نمک خشک دريا قرار دهيد و روي آن را بپوشانيد و به مدت 15 دقیقه در زیر نور خورشید قرار دهید. به این ترتیب سنگ شما پاکسازی و شارژ می شود.

برای مشاهده و خرید محصولات حدید و سنگ حدید حکاکی دعای هفت جلاله اینجا کلیک کنید.

hematit-rosary-33-seed-code-500071 - تسبیح سنگ حدید 33 دانه جواهر لوکس - javaherlux.com
تسبیح سنگ حدید 33 دانه جواهر لوکس کد: 500071 – javaherlux.com

کاربرد حدید در طب سنتی، سنگ درمانی و طب مکمل

در تنسوخ نامه ایلخانی یکی از مشهورترین آثار در زمینه گوهر شناسی و سنگ درمانی که به زبان فارسی نگاشته شده است، تالیف محقق فرزانه خواجه نصیر الدین محمد طوسی در باب استفاده از حدید در صفحه 143 آمده است ” کسی که از کثرت شراب خوردن جگر گرم شود از آن قدری به آب بسایند و به وی دهند تا بخورد آن حرارت دفع گردد و صاحب علت یراقان را نافع باشد مزاج او سرد و سرد تر است.”

در خلاصه کتاب الحاوی محمد بن زکریای رازی – جلد سوم – بخش کانی ها – صفحه 358 آمده ” آمیخته آن با شراب برای مبتلایان به خونریزی های شدید قاعدگی. دفع مزمن اخلاط خونی از دهان و دشواری دفع پیشاب سودمند و موثر است. ”

در دانشنامه دیسقوریدوس پزشک و دارو ساز یونانی آمده : سنگ حدید دارویی لطیف کننده و از بین برنده گرمی است. اگر با عسل آمیخته شود زخم های چشم و ستبری ناهنجار پلک ها را از بین می برد و چنانچه با شیر زنان آمیخته شود برای درمان خونریزی و پرخونی چشم و سوختگی آن سودمند است.

در کتاب جواهرنامه (تلخیص تنسوخ نامه ایلخانی خواجه نصیرالدین طوسی) یوسف بیگ بابا پور آمده سنگ حدید دفع سحر کند و داشتن آن اصحاب ماخولیا را نیک بود و به نفس خود حرزی است و از آن خاتم های مختلف سازند که هریک از آن خواص بسیار بود. اگر از کودکان آویزند در خواب نترسند و حفظی و امانی بود ایشان را از موذیات.

در کتاب تهذیب الاحکام اثرِ محمدبن حسن طوسی معروف به شیخ طوسی ، دانشمند امامی قرن پنجم آمده در کتب خواص آورده اند که: “هرکه را علت لقوه باشد عادت کند که بیشتر در سنگ حدید نگاه کند شفا یابد و داشتن آن دفع جن کند. (التهذیب /6 /37)”

در کتاب مناقب نیز آمده است که یکی از انگشتر های حضرت علی (ع) از سنگ حدید است.

حلقه سنگ حدید صینی _ کد : 400621
حلقه سنگ حدید صینی _ کد : 400621

قیمت نگین حدید و سنگ هماتیت در بازار چقدر است؟

در قیمت گذاری حدید هم مانند سایر سنگ‌ها فراوانی حرف اول را می‌زند و سنگ آهن یکی از انواع کانی است که به طور فرآوان در سطح پوسته زمین استخراج می‌شود. به همین دلیل حدید جزو سنگ‌های نیمه قیمتی ارزان و مناسب قیمت قرار دارد و معمولا بخش عمده قیمت یک نگین حدید را اجرت و هزینه تراش و حکاکی آن تشکیل می‌دهد.

در باب فراوانی سنگ آهن بد نیست بدانید ایران با حدود 3 میلیارد تن ذخیره کانسار آهن در میان 10 کشور برتر از نظر ذخایر آهن در دنیا قرار دارد.  البته تمام سنگ هماتیت استخراج شده مناسب برای ساخت نگین و جواهرات نیست و در این میان سنگ‌های با خلوص بالاتر که دارای ادخال و ناخالصی و همینطور خوردگی و حفره و رگه کمتر باشند برای این مورد انتخاب می‌شود که خود این موضوع در افزایش قیمت محصول نهایی تاثیر گذار است. عیار مناسب برای ساخت و استفاده جواهری 80% به بالا است.

منابع معتبر این مطلب جهت مطالعه بیشتر:

 • سنگ درمانی، شوفل برگر
 • عصر جواهرات، محمد عربشاهی
 • خلاصه کتاب الحاوی محمد بن زکریای رازی
 • سنگ ها و خواص اعجاب انگیز – نویسنده : موحد ابطحی
 • خواص سری و درمانی جواهرات و سنگ ها – نویسنده : جمشید مبین
به این نوشته امتیاز دهید

110 دیدگاه

 1. سلام سنگ حدیدخام 615گرم وزن خریدار هستید

  امیرمعرفی
  1. سلام
   ممنون از پیشنهاد شما
   فعلا خرید نداریم

 2. سلام. من سنگ حدید دارم و هفت جلاله روش هست
  به دلیل موندن در ماشین لباسشویی تغییر رنگ داده
  ایا الان خاصیت خود رو از دست داده؟

  1. سلام
   بله اگر اکسید شده باشه قاعدتا اون سنگ الان دیگه هماتیت نیست و تغییر پیدا کرده

 3. باسلام . من عرضی خدمتتون داشتم . بنده از زمانی که انگشتر هفت جلال را بر دستانم قرار دادم در این چن روز شرایط روحی ام بشدت آسیب دیده است و حتی تا مرز خودکشی هم اقدام کرده ام و افکارم از قبل پریشان بود و در این چند روز بدتر شده است آیا امکان دارد از تاثیرات انگشتر باشد . انگشتر به جز زمان دستشویی رفتن یا حمام رفتن و شستن دستان در بقیه مواقع در دستانم میباشد . این را هم بگویم ک بدنه انگشتر از نقره نیست و فقط سنگ آیه هفت جلال دارد و به حدید بودنش شک دارم .

  1. درود
   پیشنهاد میکنم اگر نسبت به انگشترتون حس خوبی ندارید برای مدتی انگشترتون رو کنار بگذارید و مدتی رو بدون انگشتر بررسی کنید.

 4. با سلام و خسته نباشید. آیا باید دایم انگشتر هفت جلال در دست باشد حتی در زمان خواب و در خانه؟ و احتیاط نبردن آن به حمام یا دستشویی را داشته باشیم. و یا فقط زمان خروج از خانه باید استفاده کنیم. ؟ آیا این درست است ک سنگ را نباید از هرکسی تهیه کرد ؟ من سنگ را از کسی ک اعتقاد ب سنگ نداشت تهیه کردم.

  1. درود
   در نحوه و مدت زمان استفاده از انگشتر محدودیتی نیست، جز اینکه حرمت انگشتر و اسماء متبرکه حفظ شود و اینکه بهتر است در تماس با آب نباشد. در بحث تهیه سنگ اگر رعایت می شد بهتر بود ولی اگر اصل باشد با پاکسازی و انرژی و ایمان خود شما مشکلی ایجاد نمی شود. مهم ارتباط و انرژی بین خود شما و انگشتر است

 5. سلام و وقت بخیر
  آیا سنگ حدید بصورت حلقه(رینگ) که دعای هفت جلاله برروی آن نوشته شده، و سنگ حدید با رکاب انگشتری نقره یا طلا و دعای هفت جلاله هردو به یک میزان اثر دارند؟؟
  سپاس

  مروارید
  1. سلام
   وقت شما هم بخیر و نیکی
   بله اثر هر دو یکی هست منتهی نگین حدید با رکاب نقره مقاومت و عمر بالاتری در برابر ضربه و آسیب های احتمالی دارد و خود نقره هم خواص و فواید زیادی دارد و به استفاده از آن همواره توصیه شده، ولی نهایتا خواص سنگ حدید چه به صورت انگشتر یا حلقه تمام سنگ یا دستبند و تسبیح حدید یکی است و می توانید با توجه به علاقه خود انتخاب کنید.

 6. سلام.آیا تماس انگشتر با صابون یا مواد ضدعفونی کننده برای سنگ ضرر داره؟

 7. سلام.اینکه نباید کس دیگه ای انگشترمان رو دستش کنه چون انرژیش کم میشه یا انرژی منفی اون شخص بهش منتقل میشه.این مطلب درسته؟

  حسین شایگان
  1. بله بهتر هست از انگشتر به صورت شخصی استفاده کنید چون سنگ ها با شما ارتباط برقرار می کنند و اگر مدتی دست شخص دیگه ای بود بعد از اون سنگ یا انگشتر رو پاکسازی کنید. برای پاکسازی بهتر هست اول انگشتر رو با آب بشورید و بلافاصله خشک کنید (در مورد حدید تماس زیاد با آب و رطوبت برای سنگ خوب نیست) بعد داخل یک ظرف کوچک (پیاله) مقداری نمک طبیعی (ترجیحا نمک هالیت یا نمک دریا) بریزید و به مدت 15 دقیقه زیر نور خورشید قرار بدین

 8. سلام.اینکه نباید کس دیگه ای انگشترمان رو دستش کنه چون انرژیش کم میشه یا انرژی منفی اون شخص بهش منتقل میشه.خواستم بدونم حقیقت داره؟

 9. سلام.وقتتون بخیر .میخوام بدونم که اگر از این سنگهایی که دارای انرژی خواصی هستند مثل حدید،فیروزه ،یاقوت کبود،یمنی،شرف الشمس و امثالهم به عنوان گردنبند استفاده بشه باز هم اثرش رو میزاره.اگر ما بخوایم از یه مجموعه نگینه با خاصیت در غالب گردنبند که همه رو توی یه رشته نقره طراحی کنن استفاده کنیم بازم بهره ای به اندازه انگشتر داره یا نه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید..

  1. سلام
   وقت شما هم بخیر و شادی باشه
   بله در صورتی که به صورت گردنبند هم استفاده کنید یا دستبند و یا حتی همراه خودتون داخل جیبتون باشه هم تاثیر خودش رو داره ولی هرچی با سنگتون ارتباط بهتری برقرار کنید تاثیر بهتری هم خواهید گرفت. استفاده همزمان از چند سنگ مشکلی ایجاد نمیکنه، در مورد بعضی از سنگ ها مثل فیروزه یا بعضی از ادعیه توصیه شده که در معرض دید قرار داشته باشه بهتره.

 10. سلام ببخشیدمن یک انگشتر حدید دارم من بش عطر زدم تا بوی خوش بگیره

  عیبی نداره

  محمدمنصور
  1. سلام
   حدید در این باره سنگ مقاومی هست، ولی با توجه به مواد شیمیایی که در عطر و ادکلن ها استفاده می شود بهتر هست این کار را انجام ندهید. در مورد سنگ هایی مثل فیروزه، زمرد، لاجورد اصلا انجام ندهید.

 11. سلام
  وقت بخیر
  بنده دوعدد سنگ حدید که با ذکر هفت جلاله حکاکی شده دارم
  آیا با هم بودن این دوعدد سنگ و همراه داشتن مفید هست و چه تاثیری دارد؟
  و اینکه بنده در کیف دعا قرار دهم هم مفید هست یا رکاب انگشتر براش بگیرم ؟
  و اینکه گفته میشود باید در جمعه اول ماه مبارک رمضان تهیه شود چه قدر این موضوع صحت دارد؟
  و اگر در زمان دیگری تهیه شود تاثیر ندارد؟

  1. سلام
   همراه داشتن دو عدد حدید هفت جلاله مشکلی ایجاد نمیکنذ، حدید هم مثل هر سنگ دیگر می توانید هر چند عدد بخواهید به صورت دستبند، گردنبند، انگشتر و یا در کیف دعا و… همراه خود داشته باشید. نیاز نیست حتما به صورت انگشتر استفاده کنید، در مورد تهیه کردن در اولین جمعه ماه مبارک رمضان هم اطلاع داشته باشید تنها نگین و دعایی که وقت مقرر شده و محدود دارد نگین عقیق شرف الشمس است که باید در زمان مشخص حکاکی آن انجام شود و برای سایر نگین ها و سنگ ها محدودیت یا زمان معیینی نیست، با توجه به تقویم نجومی و روزها و ساعت های سعد و نحس زمان هایی مناسب تر و یا خوش یمن تر برای تهیه یا حکاکی و خرید هست ولی به این صورت نیست که اگر غیر از آن باشد تاثیری نداشته باشد در هر زمان می توانید تهیه و یا حکاکی کنید.

 12. با سلام خدمت دوستان عزیز و استاده عزیزم ، من کوچیک شمامرتضی صالحی هستم ،۱۵ساله شغل اصلیم خرید و فروش سنگ هست،وکلکسیون کوچیکی از تمام سنگ هایی که فقط حرفشو شنیدین وفکر میکنید دروغ هستش،واین سنگ وجود نداره ،و… من سنگ های خاص دارم راف و تراش خورده دارم سنگ حدید ،حجرالجن ، یاقوت ، و عقیق و … ،۸۰ کیلو ازشون دارم راف هستن،اگر خریدارید با این شماره واتساپ پیام بدید و از مدیریت محترم این سایت میخام واتساپ پیام بده بهم یه هدیه کوچیک برای مدیرت محترم و ادمین های سایت گذاشتم کنار لطف کنن، تماس بگیرن یا واتساپ پیام بدن خوشحال میشم ،

  مرتضی صالحی
 13. سلام علیکم وقت شما بخیر . ببخشید من یک انگشتر حدید هفت جلاله دارم که سهواً باخودم دستشویی بردم و هنگام ورود متوجه شدم و سریع از دستشویی خارج شدم آیا خواص این انگشتر با ورود به دستشویی و یا عدم طهارت از بین می رود ؟ و دوم اینکه حکم شرعی چیه ؟؟ با تشکر از شما

  علی ابریشم
  1. سلام
   نبردن حدید هفت جلاله به دستشویی به 2 دلیل هست. اول به خاطر دعای هفت جلاله هست که اسماء متبرکه دارد و نام خداوند است. دوم به دلیل اینکه حدید از جنس آهن است و در تماس با رطوبت و آب به مرور زمان خراب می شود.
   خواص سنگ از بین نرفته ولی حرمت آن باید حفظ شود. در مورد حکم شرعی بهتر هست به مرجع تقلید مراجعه کنید.

 14. با سلام من یک انگشتر چشم ببر دارم و این سنگ از خاصیت های زیادی برخوردار است ولی بعضی ها میگن این سنگ نر و ماده دارد خواستم بفهمم که این حرف درست است یا نه و اگر راست است از کجا تشخیص بدهیم که نر و یا ماده است و کدامش خصوصیات زیادتری داره ممنون میشم به سوالم پاسخ دهید

  1. سلام
   چشم ببر رو که دفعه اول هست از طریق شما می شنوم ولی در مورد حدید نر و ماده گفته میشه که همچین چیزی نیست، حالا برخی افراد آمدند و بر حسب تیرگی یا روشنی یا بر اساس براق یا مات بودن برای خودشون تقسیم بندی هایی انجام دادند ولی حدید نر و ماده نداره و اگر حدید اصل باشه شما از اثرات و انرژی سنگ بهرمند خواهید شد.

 15. سلام و عرض ادب ، می خواستم بدونم اگر شب تا صبح داخل نمک خشک دریا باشه مشکلی پیش میاد براش؟؟ اخه تویه نظرات ذکر کرده بودید یا نور مسقتیم خورشید یا نمک خشک دریا به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ، خواستم بدونم اگر مشکل پیش میاد برای سنگ شب تا صبح تو نمک نزارمش

  1. سلام
   برای سنگ حدید مشکلی پیش نمیاد

 16. با سلام من شنیده ام که حدید نوع نر و ماده دارد و نوع ماده آن بی ارزش است. جنسیت سنج چگونه تعیین میشود؟ و آیا نگین های شما از نوع نر هست یا ماده

 17. سلام خسته نباشید من دستبند حدید دارم میخواستم ببینم دستبندشم مثل انگشترش یا تسبیش خواص داره
  و خواصشونم مثل انگشترشه؟

  1. سلام
   بله اگر سنگ اصلی باشد تقاوتی ندارد

 18. با سلام و عرض ادب..
  من یک سنگ حدید دارم که روی آن “و ان یکاد” نوشته شده و پشت آن ذکر هفت جلاله.. خواستم بدونم که این ذکر هفت جلاله که پشت آن حک شده، تاثیرگذار هست روی انرژی بیشتر سنگ یا خیر
  با تشکر

  1. سلام
   به طور کلی روش و آداب حکاکی ذکر هفت جلاله روی سنگ حدید مشخص هست و حتما دلیلی داشته که توصیه شده به این صورت حکاکی شود ولی خارج از این موضوع همراه داشتن آیات و اذکار متبرکه قطعا تاثیر گذار هست.

 19. سلام من ی انگشتر با نگین بنفش خریدم که بهم ارامش و قدرت و انرژی میداد خواب خوش وراحت و اسان شدن امور درکارها رو بوجود میاره و خیلی قدرت ماورائی داره . نمیدونم اسمش چیه بنظرتون ممکنه چه نگینی هست?

 20. سلام من ی انگشتر با نگین بنفش خریدم که بهم ارامش و قدرت و انرژی میداد خواب خوش وراحت و اسان شدن امور درکارها رو بوجود میاره و خیلی قدرت ماورائی داره . نمیدونم اسمش چیه بنظرتون ممکنه چه نگینی هست?

 21. سلام . راه تشخیص حدید اصل چیه ؟؟

  1. سلام
   حتی اصول اولیه گوهر شناسی قابل آموزش در چند خط نیست و توضیحات چند خطی ممکن هست شما رو به اشتباه و خطا ببرد. اگر علاقه مند به گوهر شناسی هستید بهترین کار ثبت نام در دوره های آموزش گوهر شناسی هست.

 22. سلام،وقت بخیر .
  چرا من وقتی انگشتر حدیدمو چهار پنج ساعت دستم‌میکنم ، سردرد و عصبی میشم؟
  این طبیعیه آیا؟

  اریا شاه پرست
  1. سلام
   خیر، طبیعی نیست و فکر هم نمیکنم مربوط به انگشتر باشد، احتمالا چند مرتبه که انگشتر دستتون بوده حالا به هر دلیل دیگه ای حال و هوای شما به هم ریخته و همین مورد باعث شده این حس رو پیدا کنید که مشکل از انگشتر هست، البته پیشنهاد میکنم حتما انگشتر خودتون رو پاکسازی کنید، ولی به طور کلی سنگ ها سرشار از انرژی های پاک و مثبت طبیعت هستند و هیچ سنگی به ذات انرژی منفی همراه خود ندارد.

 23. سلام این سنگ ماه تولد من نیست همون اثراتی رو رو من میگذاره که رو ماه تولد خودش میزاره؟

  1. سلام
   بله اثرات و خواص یکی هست منتهی متولدین هر ماه این اثرات و خواص رو بهتر جذب می کنند.

 24. سلام انگشتر حدید را میگوید همه روز نباید دست کرد میخواستم ببینم درسته واکر درسته چه روز هایی نباید دست کرد

 25. سلام سنگ حدید خام اصل دارم برای فروشش چکار کنم 5کیلو

 26. سلام و عرض ادب.
  شما تسبیح سفارشی با سنگ حدید هم درست می کنید؟
  یعنی اندازه و شکل دونه های تسبیح رو خودم بگم.

  1. سلام
   سال نو مبارک
   نه متاسفانه فعلا سنگ خام موجود نداریم

 27. سلام. سنگ حدید طلایی هم همین خواص رو داره؟ حدود قیمتش چنده؟ مثلا یک دستبند تماما از سنگ حدید طلایی چه قیمتی داره؟ راهی برای تشخیص اصل بودن وجود داره؟

  1. سلام
   سنگ حدید طلایی همون حدید سیاه هست که آبکاری طلایی شده و در واقع رنگ طلایی شده، همون خواص حدید رو داره ولی بعد از مدتی رنگ طلاییش به مرور زمان پاک میشه بستگی به نحوه استفاده شما داره، حدید طلایی قیمتش حدود 20 هزار تومان بیشتر هست که اون هم بابت هزینه آبکاری میشه

 28. سلام سنگ حدید اصل به شرط

 29. سلام
  آیا به سنگ حدید صینی اصل آهن ربا میچسبد

 30. سلام ببخشید من تا الان ازاین سنگ بهره بردم اما برخی میگن که ممکنه بعداز یک مدت آسیب بزنه
  ایا این صحبت ها صحت داره؟؟؟

  1. سلام
   خیر هیچ سنگی انرژی منفی نداره و آسیب نمیرسونه با خیال راحت استفاده کنید…

 31. سلام من تعدادى سنگ قديمى دارم كه مادرم به گردن من انداخته بود سنگها سياه شبه -كهربا و سنگ زرد و تعدادى ديگر كه اسم هاى شان را نميدانم ايا ميشه به نوزاد پسر اويزان كنم البته در دوران كودكى من به گردنم بوده

  على اصغر وثوق
  1. سلام
   بله فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه می تونید استفاده کنید.

 32. سلام.خسته نباشید.انگشتری دارم از جنس حدید باذکر یادوالجلال والاکرام.میخاستم بدونم تاثیراین ذکر به جهت حک روی حدید بیشترمیشه؟و اینکه حدیدی ک دعای هفت جلاله نداره بی تاثیره؟سوال بعدم اینه ک شارژ سنگ ایا ازطرف ماحس میشه؟که بفهمیم بعد از شارژ شدن اثرش بیشترشده یانه.سوال دیگه هم اینکه سه انگشتری یاقوت سرخ افریقا عقیق سرخ یمنی و درنجف ک خودم ازنجف تهیه کردم رو دارم.کدوم یکی ازاینا رو بهتره باحدید دستم کنم؟تاثیرکدومشون بیشترازبقیست؟باتشکر از حوصله شما برای مطالعه پیام حقیر

  علی نیک طلب
  1. سلام
   وقت بخیر
   حدید و به طور کلی تمام سنگ ها بدون دعا و حکاکی هم تاثیر و ویژگی های خودشون رو دارند و در تمام دنیا مسلمانان و غیر مسلمانان هم استفاده می کنند.
   خوشا به سعادت شما که این ذکر زیبا رو همراه خودتون دارید و در طول روز با نگاه کردن بهش آرامش میگیرید.
   كلمه” ذُو الْجَلالِ وَ الْإِكْرامِ” نامى از اسماى حسناى خدا است، كه به مفهوم خود تمامى اسماى جلال و اسماى جمال خدا را در بر میگيرد. این ذکر باعث استجابت دعا و روا شدن حاجات میشه و بسیار ذکر خوبی هست برای پنا بردن به خدای بزرگ.
   ممکنه شما شارژ سنگ خودتون رو حس بکنید یا نکنید این بستگی به ارتباطی داره که شما با سنگ و نگین خودتون برقرار کردید و حسی که دریافت می کنید. اصولا بحث انرژی در سنگ ها جزو متافیزیک و معنوی و ماورایی جهان هست، چیزی نیست که بشه مقیاسی براش گرفت یا اندازه گرفتش و… حداقل به صورت عمومی و با ابزاری که به طور نرمال در دسترس داریم.
   در مورد انگشتر ها چون یکی از موارد شارژ سنگ نور خورشید هست و یک انگشتر به طور معمول روزانه در برابر نور خورشید قرار میگیره و در واقع همیشه شارژ هست. باز هم اگر بخواید می تونید از سایر روش ها هم برای شارژ سنگ های خودتون استفاده کنید.
   هر کدوم اثر و تاثیر خودش رو داره، شما می تونید هر چند روز انگشتر هاتون رو عوض کنید.

 33. سلام خسته نباشید من این سنگو گزاشتم داخل کیف دعام وقتی میرم دانشگاه مجبورم با خودم ببرمش داخل دستشویی چون کسی نیست بدم نگه داره العان خواندم که گفته از بوی بد و نجاست به دور باسه چیکار کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام
   بیشتر در مواردی هست که روی سنگتون حکاکی ادعیه و اسما متبرکه رو دارید که این مورد فقط برای حدید نیست و در همه موارد توصیه شده که ادعیه و اسما متبرکه از نجاست و… دور نگه داشته شوند.
   در این مورد به مراجع تقلید مراجعه کنید. ولی در بحث خود سنگ شما می تونید سنگتون رو ماهی یکبار با نمک دریا یا نور خورشید پاکسازی و شارژ کنید.

 34. با سلام و تشکر از حوصله ای که در جوابگویی سوالات دارید
  در مورد خواص سنگ حدید و بخصوص اشاره حضرت علی (ع) به این سنگ سوالی داشتم
  آیا صحبت در مورد نر و ماده بودن این سنگ صحت دارد یا بطور کلی تفاوتی بین سنگ های حدید وجود دارد بجز اصل و بدل بودن سنگ،
  چون یه مقاله ای از آقایی به نام زنجانی در دنیای اقتصاد چاپ شده بود و اشاره داشت بر تفاوت سنگ نر و ماده حدید و اینکه سنگ مورد نظر حضرت علی علیه سلام همان سنگ نر میباشد و بقیه سنگ های حدید آن خاصیت را ندارند
  با تشکر از شما

  1. سلام
   سنگ حدید نر و سنگ حدید ماده بیشتر در ایران و بازار ایران مرسوم شده و از نظر علمی و بین الملل مستندی ندارد. تمام سعی ما بر این است که مطالبی که عرضه میکنیم مستند باشد و توسط مراجع و مراکز بین المللی گوهر شناسی و سنگ شناسی تایید شده و از نظر علمی قابل ثبات و استدلال باشد.
   بحث سنگ حدید نر و سنگ حدید ماده موضوع قابل استدلالی نیست، همه جای دنیا سنگ حدید یکی هست و از نظر علمی و ساختاری هم یکی هست، حالا بعضی اعتقاد دارند که نوع تیره تر و مات سنگ حدید نر هست و نوع سبک تر و روشن و براق سنگ حدید ماده هست یا بر اساس سبک و سنگی و یا در دست گرفتن و… معیار های مختلف دیگری که برای خودشان استدلال می کنند و نر و ماده را رسم کرده اند. و سنگ نر را ده برابر گران تر می فروشند. از نظر ما رد شده و قابل قبول نیست و همچین چیزی نداریم.
   شما اگر یک سنگ یا نگین حدید را به مرکز گوهر شناسی معتبر ببرید و شناسنامه آن صادر شود، داخل شناسنامه ذکر می شود سنگ حدید طبیعی، هیچوقت نمی نویسند سنگ حدید نر طبیعی یا سنگ حدید ماده طبیعی ??? بعد شما ببینید ما در چه مواردی نر و ماده داریم در طبیعت فقط موجودات زنده مثل انسان و حیوان و گیاه و… که قابلیت تولید مثل و جفت گیری و… دارند نر و ماده هم دارند. یا در ابزار آلات که آن هم اصطلاحا مثلا میگن فیش نری یا فیش مادگی و…
   سنگ ها که تولید مثل و جفت گیری و… ندارند که بخواد نر و ماده داشته باشند. ضمن اینکه حدید هم مثل عقیق و فیروزه یاقوت و… سنگ هست، پس اگر یک سنگ نر و ماده داشته باشه باید همه سنگ های دیگه هم داشته باشند، اگر شما در سنگ یاقوت و زمرد و… نر و ماده پیدا کردین پس تو حدید هم دنبالش بگردید و بلعکس وقتی در بقیه سنگ ها همچین چیزی نیست پس در حدید هم نر و ماده ای در کار نیست.

 35. سلام وقت بخیر دوتا سوال داشتم من سنگ حدیدی دارم که روی اون ذکر علی الحق و الحق مع علی است خواستم ببینم میشه پشت این سنگ ذکر هفت جلاله هم حک کنم؟یا کلا نیازی نیست و دومین سوالم اینه که میتونم این سنگ رو بجای انگشتر دستبند چرم کنم؟

  1. سلام
   حکاکی دعای هفت جلاله روی سنگ حدید اداب خاصی دارد، توصیه شده که روی نگین، دور نگین و زیر نگین نوشته شود.
   در جواب سوال دوم، بله می شود.

 36. با سلام
  اینکه می گن سنگ حدید جادو وسحرو دفع می کنه درسته ولی بنده می خواستم بدونم که این سنگ اثر جادو را بطور قطعی دفع می کنه؟ ، یا تا وقتی که انگشتر دستمون باشه دفع میکنه؟،یا باید تا مدت معینی دستمون باشه؟ اگه مدت داره لطفا ما رو با خبر کنین ،و اینکه خوبه با این سنگ‌نماز بخونیم یا موقع نماز دربیاریم

  باتشکر از شما.

  1. سلام
   روز خوش
   سنگ باید همراهتون باشه تا اثر و انرژی مثبتی که داره روی شما هم تاثیر بزاره و همیشه همراه خودتون داشته باشید.
   در مورد نماز خواندن هم تا جایی من اطلاع دارم هیچ مشکلی نداره ولی باز هم بهتره در این مورد به مرجع تقلید مراجعه کنید.

 37. سلام سنگ حدیدمو در کیف دعا همراه چند دعا گزاشتم اشکالی نداره؟؟؟و اگر موقع عادت ماهانه باشه و فقط به خود کیف دست بزنن نه خود سنگ مشکلی ندارهه؟؟؟؟

 38. سلام خسته نباشید سنگ حدید اگر در کیف دعا همراه دعا باشید ایرادی دارد؟و اگر موقع عادت ماهانه باشه و به کیف دست بزنیم نه خود سنگ ایراد دارد ؟؟؟؟

  1. سلام
   در جواب سوال اول، خیر مشکلی نیست.
   در جواب سوال دوم، تا جایی که بنده اطلاع دارم مشکلی ندارد ولی در این مورد باید به مراجع تقلید مراجعه کنید.

 39. سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم از خدمتتون
  من ۲ نوع سنگ حدید دیدم
  یکی مشکی براق هست که نور توش بازتاب میکنه
  و یکی دیگه مشکی مات هست
  میخواستم بدونم دلیل این تفاوت چیه
  تقلبیه یا چیز دیگه ای؟

  1. سلام
   بستگی به نوع تراش و پولیش دارد، در برخی مواقع هم حدید را به رنگ های مختلف منجمله طلایی یا نقره ای یا زغال سنگی آبکاری می کنند، به هر روی رنگ یا مات و شفاف بودن نمی تواند ملاکی برای تشخیص اصل بودن یا نبودن باشد.

 40. سلام یعنی این انگشتر اصل نیست چون مال من هم آهنرباییه

  1. سلام
   وقت بخیر
   قبلا در این باره توضیح داده ایم که خاصیت آهن ربایی داشتن یا نداشتن و یا جذب آهن ربا شدن و یا نشدن در سنگ حدید نمی تواند نشانه ای دال بر اصل بودن یا نیودن آن باشد.

 41. سلام یه انگشتر با نگین حدید خریدم خاصیت آهنربایی دارد آیا این نگین اصل است؟ سپاس

 42. باسلام و خسته نباشید از پاسخگویی و مطالب خوبتون
  ۱سوال داشتم و اونم اینه که آیا سنگ حدید خاصیت آهنربایی داره یا خیر؟
  ۱مغازه انگشتر فروشی هست که سنگ های حدید با دعای هفت جلاله داره،اما سنگهاش مثل آهنربا هستن!
  میخوام بدونم آیا اوناهم حدید هستن و خاصیت حدید رو دارند یا خیر؟
  باتشکر

  1. سلام
   در بازار انواعی از حدید که حالت آهن ربایی هم دارند موجود است. اگر بخواهید خیلی در این موضوع دقیق شوید و از دید اتم و مولکول به ماجرا نگاه کنید: حدید که همان هماتیت است فرمول Fe2O3 است و آهن ربا یا مگنتیت Fe3O4 است. پس آهن ربا یا مگنتیت از حدید یا هماتیت جداست. ولی خود آهن یا هماتیت و برخی از سایر فلزات هم در صورتی که در معرض میدان‌های مغناطیسی قرار داشته باشند می توانند خاصیت مغناطیسی پیدا کنند.

 43. باسلام میخواستم بگم این مطلبی که میگم درسته؟ ازاونجایی که حدید برای دورکردن اجنه خوبه واونها موجودات نامری هستند درموردجنین زنان باردارهم همین طوره چون جنین ازکلمه جن میاد هم نامریه ودیده نمیشه بخاطرهمین درزمان بارداری برای جنین زن باردارخطرناکه وموجب سقط جنین میشه وفقط زمانی که پایان وضع حمل باشه برای راحترشدن زایمان خوبه آیا این مطلب درسته؟ م.ج.ازکاشان

  محمدجوادمعینی
  1. سلام
   این هم یک فرضیه جالب هست و بنده هم در این زمینه اطلاعی ندارم که تایید یا رد کنم. بد نیست سایر کاربران هم در این مورد نظر خودشون رو اعلام کنند.

 44. سلام وقت بخیر ایا حقیقت داره که میگن زیاد نگه داشتن انگشتر دردست به طور مداوم مکروه هست?
  و اینکه باعث خشمگینی در رفتار میشه?

  1. سلام
   مطلب یا شنیده ای در این زمینه تا به حال ندیده ام و اطلاعی ندارم اما با توجه به توصیه های مکرر در باب استفاده از انگشتر و همراه داشتن و در دست کردن آن و حتی توصیه به داشتن بیشتر از یک انگشتر بعید میدانم این موضوع صحت داشته باشد.

 45. باسلام و وقت بخیر من یک انگشتر حدیدسیاه که منقش به ایه ۲و۳ سوره طلاق قران هست میباشد خواستم بدونم خوبه که دستم کنم و دوم اینکه اگه خوبه ایافرق میکنه به کدوم دستم کنم راست یا چپ؟

  علیرضاحسابی مقدم
  1. سلام
   روز خوش
   تبریک عرض میکنم بسیار انگشتر خوب و پر برکتی دارید، همیشه توصیه شده الویت انگشتر به دست کردن را دست راست قرار دهید.
   پیشنهاد می کنم مطالب زیر را مطالعه کنید انشاالله برای شما مفید باشد:
   استحباب و فضیلت استفاده از انگشتر در دست راست
   روایت انگشتر به دست راست کردن پیامبر (ص)

   1. باسلام ممنون از پاسخ تان چون ۴انگشتر دارم و به همشون هم ارادت دارم پرسیدم کدامیک را اولویت میدانید به دست راست کنم ودر صورت ناچاری بقیه را به دست چپ؟ یک انگشتر عقیق سرخ یمن دارم یک انگشتر فیروزه دارم یک انگشتر شرف شمس که به نام خودم حرز خوانده شده و یک حدیدسیاه که منقش به ایه هست

    علیرضاحسابی مقدم
    1. در این زمینه مطالعه و تحقیق کنید
     اما پیشنهاد بنده این هست که انگشتر هایی که مزین به اسماء متبرکه و حرز و دعا هستند را دست راست و سایر را دست چپ قرار دهید.

 46. با سلام
  فرقی دارد که انگشتر حدید را در کدام انگشت دست وارد کنیم؟ یعنی اگر بجای حلقه ازدواج در دست داشته باشیم موردی ندارد؟

 47. سلام اگر سنگ حديد گردنبند كني و هميشه همراهت باشه اشكال داره

  فاطمه ژيان
  1. درود
   خیر مشکلی نیست. در مورد خانم های باردار بهتر است احتیاط کنید.

 48. سلام خواستم بدونم اگر بدن نجس باشد و با سنگ حدید با دست تماس داشته باشد سنگ نجس میشود؟
  اگر میشود چگونه ان را از نجسات پاک کنیم؟

  1. درود
   در این باره بهتر است به مرجع تقلید و کتب احکام اسلامی مراجعه کنید، اما به طور کلی در مورد سرایت نجاست آمده:
   اگر چيز پاك به چيز نجس برسد و هر دو يا يكى از آنها به طورى تر(خیس) باشد كه ترى يكى به ديگرى برسد ، چيز پاك نيز نجس مى‏شود ، و اگر ترى به قدرى كم باشد كه به ديگرى نرسد، چيزى كه پاك بوده نجس نمی ‏شود.
   و در مورد شك در نجاست اشيائى كه پاك بوده‏ اند آمده:
   تمام اشيائى كه می ‏دانيم پاك بوده‏ اند اگر شك در نجاست آن ها نمائيم، پاك می باشند.

 49. سلم ببخشید انگشتر مات یا براق حدید فرقی دارن؟بعضی ها می گن براق درجه دو یا بدل هست

  1. درود
   نمونه های موجود در فروشگاه جواهر لوکس همگی سنگ اصلی هستند، متاسفانه در مورد حدید هم مانند سایر سنگ ها نمونه های سنتاتیک در بازار وجود دارد.

 50. سلام ایا سنگ حدید بدون نوشته خواص دارد؟واینکه با حکاکی هفت جلاله نمیتوان دست زد چه راه حلی دارید

  کریم زاده
  1. درود
   بله حدید هم مانند هر گوهر سنگ دیگری خواص خود را داراست که در بالا به آن اشاره شده، درباره اسماء و اذکاری که روی نگین انگشتر حک می شود، معمولاً طوری است که با بدن تماسی ندارد. اما بهتر است در این زمینه به مرجع تقلید خود مراجعه کنید.

 51. سلام خسته نباشید، ببخشید بالاخره برای خانم های باردار ضرر داره یا مفیده و وزن حمل رو آسون میکنه؟ جفتش که نمیشه

  1. سلام
   دقت داشته باشید که ذکر شده برای وضع حمل خوب است و وضع حمل را آسان میکند! نه دوران بارداری را!
   و آمده که بیاویزید بر گردن زنی که وضع هم برای آن سخت شده است! نه دوران بارداری!

   1. البته به نظرم چون خاصیت مغناطیس دارد سنگ حدید برای خانمهای باردار در دوران بارداری مخصوصا برای جنین مضر است

 52. سلام خسته نباشید خودم و شوهرم هر دو انگشتر حدید صینی داریم ولی من زیاد دستم نمیکنم داخل صندوقچه هست ولی شوهرم هنیشه دستش هست میخاستم بدونم برای خانم باردار مشکلی نداره که دست شوهرش باشه؟چون یه جایی خوندم تماس نزدیک باهاش برای خانم باردار خطرناکه.ممنون میشم جواب بدید باتشکر

  1. سلام
   در روایات آمده برای آسان شدن وضع حمل یا وضع حمل برای خانمی که زایمان برایشان سخت شده پس بر روی خانم های باردار و جنین تاثیر گذار است و توصیه شده خانم های باردار استفاده نکنند. اما در این مورد که همسر شما استفاده کنند و تاثیرش بر روی شما در منابع چیزی نیامده، ولی نظر شخصی بنده این هست که اگر برای ایشان ممکن است فعلا استفاده نکنند یا زمانی که در منزل هستند استفاده نکنند.

 53. سلام با توجه به اینکه گفته شده سنگ حدید را نباید به حمام ودستشویی برد چون که خواص اون از بین میره میخواستم بدونم که من یه بار همراه با خودم به دستشویی بردم ولی تو جیبم بوده و هیج نجاستی به اون نرسیده آیا خواصش از بین رفته وبلا استفاده است یا خاصیت خودشو داره؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام
   سنگ حدید چون نوعی از سنگ آهن است امکان زنگ زدگی و کدر شدن و خراب شدن ان در مجاورت با آب وجود دارد. از این حیث گفته می شود به حمام و دستشویی و… نبرید.
   در مورد حدید هایی که دعای هفت جلاله روی آن نقش شده و یا دعاهای دیگر هم که دلیل آن مشخص است.
   به هر روی اگر سنگ شما خراب نشده هنوز می توانید از آن استفاده کنید. اما حتما سنگ خود را قبل از استفاده شارژ کنید.

 54. سلام خسته نباشید اطلاعات مفیدی دستگیر ما شد. فقط یک سوال ذهن بنده را مشغول کرده و آن اینکه در روایت به حدید صینی توصیه شده و نگینهایی که به صورت براق یا مات در بازار به عنوان حدید صینی معروف هستند، هیچکدام جذب آهنربا نمیشوند. علی القاعده اگر سنگ حدید و آهن هستند باید جذب آهنربا شوند. ولی سنگهایی هم به عنوان حدید معمولاً به صورت تراش نخورده در بازار هست که جذب آهنربا میشوند.
  به نظر شما جذب آنهربا نشدن دلیل بر حدید نبودن نیست؟
  اگر پاسخ را به ایمیل بنده بفرستید خیلی ممنون میشوم.

  1. سلام
   ممنون دوست عزیز
   خیر، الزامی در جذب سنگ حدید توسط آهن ربا نیست و این مورد هم نمی تواند معیاری برای اصالت یا عدم اصالت سنگ حدید باشد.
   برای بررسی این موضوع ابتدا باید تفاوت میان حدید و آهن و سنگ آهن را بدانیم.
   فرمول شمیایی آهن Fe و فرمول شمیایی حدید Fe3O2 است. سنگ آهن به طور عمده از هماتیت Fe3O2 و مگنتیت Fe3O4 تشکیل می شود، آهن Fe که جذب آهن ربا می شود با فرایند ذوب و احیا و خالص سازی از سنگ آهن استخراج می شود، میانگین عیار سنگ آهن به طور متوسط حدود 60 درصد است، یعنی ممکن است خلوص آهن موجود در یک تکه سنگ از 40 تا 80 درصد باشد که همین موضوع روی میزان جذب آهن ربا به سنگ تاثیر دارد.

 55. باسلام آیا در دست داشتن دایم انگشتری حدید مضر است؟ یعنی فقط باید در مواردی مثل ترس از جان و چشم زخم و… به دست کرد یا خیر در بعضی از منابع خواندم افرادی که غلظت خون دارند استفاده نکنند

  آرش ترکمان
  1. سلام
   مشکلی نیست می توانید استفاده کنید.

 56. سلام خسته نباشیدسنگ حدیدبرای خانم باردارضررداردیاخیر؟

  1. سلام
   استفاده از سنگ حدید برای خانم های باردار نهی شده و نباید استفاده کنند. البته بنده شخصا نتوانستم مستندی در این باره در بین کتب سنگ درمانی و سنگ شناسی پیدا کنم.
   در روایتی از امام صادق(ع) درباره ی سنگ حدید که دعای هفت جلاله بر روی آن حکاکی شده، منقول است که “هم چنین بیاویز بر گردن زنی که زایمان بر او سخت شده، پس به خواست خدا، وضع حمل او آسان می شود.” بنابر این این سنگ تاثیر مستقیم بر خانم باردار و جنین او خواهد داشت. اما همان طور که مشخص است ایشان فرمودند در زمان وضع حمل و به جهت آسان شدن زایمان. پس بهتر است قبل از آن استفاده نکنید.

 57. سلام وقت بخیر من انگشتر حدید دارم که روی ان برای امام زمان یک ذکری نوشته :روحی فداک ..میخواستم بدونم که چون ذکری که امام صادق گفتن درمورد هفت جلاله نوشته نشده ایا بازهم خاصیت دفع دشمن و سحر و… را دارد؟؟ من این انگشترو حتی به ضریح امام رضا زیارت دادم و خادمین انجا بر این انگشتر آیه خوندن و دست کشیدن

  1. سلام
   وقت شما هم بخیر
   خوشا به سعادتان ذکری زیبا و انگشتر مقدسی دارید
   سنگ حدید بدون حکاکی هم به عنوان سنگ محافظت در برابر طلسم و جادو به شمار می رود و استفاده از آن در موارد این چنینی توصیه شده حتی در سایر ادیان و فرهنگ ها.
   مزین نمودن سنگ و نگین به ادعیه و اسماء متبرکه موجب افزایش انرژی و خواص آن می شود و در واقع شما از چند جهت بهرمند می شوید
   1. همراه داشتن سنگ و استفاده از خواص و فواید آن
   2. همراه داشتن دعا و ذکر متبرکه و استفاده از خواص و فواید آن
   3. زمانی که یک ذکر روی نگین انگشتر شما هست به طور ناخودآگاه چندین مرتبه در طول روز چشم شما به آن ذکر می افتد و آن را تکرار می کنید که این مورد هم خودش خیلی مهم و تاثیر گذار است.

 58. با سلام من حدید صینی دارم دعای هفت جلاله حواهر فروشی گفت میتوتی اب بزنی من هم دیدم خیلیا اکثر انگشتا مثل عقیق و یاقوت اب میزنن برای شارژ و صلوات میدن البته منم همیشه نه بعصی اوقات با صلوات اب میزنم و وضو که میگیرم دستم میزارم ولی روایات دیدم موقع نماز نباید دستت باشه الان سایت شما میگه نمک دریا یا تابش نور باید شارز باشه الان ما نه نمک دریا میتونیم میدا کنیم نه دیگه افتابی هست جون پاییزه اب که میگید نزنید پی چجوری باید شارژ باشه میخواستم بدونم ممنون میشم میگید

  1. سلام
   وقت بخیر
   سنگ حدید از جنس آهن هست و به دلیل واکنش آب و آهن (اکسیداسیون و زنگ زدگی) جهت افزایش طول عمر و حفظ کیفیت نگین پیشنهاد شده از تماس حدید با آب جلوگیری شود.
   نمک دریا در اکثر سوپر مارکت ها و هایپر مارکت ها یافت می شود اما در صورت یافت نشدن از نمک معمولی هم می توانید استفاده کنید (دریا باشد بهتر است).
   تابش نور هم به همین صورت که به مدت 10 تا 20 دقیقه در معرض نور مستقیم باشد کافیست و احتیاجی به آفتاب ظهر تابستان ندارید.
   پایدار و شاد باشید

 59. سلام
  من این سنگ رو دارم فقط انگشتر نیست و مجبورم بزارمش توی بازو بند و به بازوی دست راستم ببندم…. اشکال نداره؟
  و این که گفتین سنگ باید شارژ بشه یعنی چی؟

  1. سلام
   خیر مشکلی نیست با بستن به بازو و همراه داشتن سنگ هم می توانید از خواص و فواید آن بهرمند شوید اما در روایات از کلمه انگشتر استفاده شده و به عنوان مثال همراه داشتن انگشتری با نگین حدید توصیه شده در این مورد تصمیم با خودتان است. اگر تمایل داشتید می توانید سنگ خودتان را برای ما ارسال کنید تا به صورت نگین برایتان تراش دهیم و انگشتر بسازیم.
   سنگ ها جواهری به واسطه نوع، خواص و ویژگی هایی که دارند بهتر است هر یک یا دوماه شارژ شوند، برای سنگ حدید می توانید آن را با استفاده از نور خورشید یا نمک دریا شارژ کنید. به این صورت که سنگ را به مدت 10 تا 20 دقیق در نمک دریا یا زیر تابش نور مستقیم خورشید قرار دهید.

 60. سلام سنگ حدید مخصوص کسایی هستند که فروردین،تیر،شهریور،دی و بهمن میباشند یا برای همه؟

  1. سلام
   سنگ حدید سنگی بسیار مفید و با خواص و فواید فراوان منجمله دفع انرژی های منفی و باطل کردن سحر و محافظت از شر جن و انس می باشد. مخصوصا اگر مزین به ادیعه و دعای هفت جلاله باشد.
   تمام سنگ ها برای تمام افراد و متولدین ماه های مختلف قابل استفاده هستند، منتهی هر سنگی برای متولدین ماه های خاصی اثر گذاری بیشتری دارد و متولدین این ماه ها می توانند بیشترین بهره را از انرژی ها و خواص سنگ ماه تولد خود داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad