نگهداری و شارژ چشم ببر

خواص و فواید سنگ چشم ببر سنگ ماه تولد + شارژ و نگهداری سنگ تایگر ای 2

سنگ چشم ببر چیست؟ چطور به وجود می آید؟

سنگ چشم ببر (Tiger’s Eye) یکی از سنگ‌های نیمه قیمتی، خاص و چشم‌نواز است که در بازار ایران به نام چشم ببری یا چشم شاهین و چشم عقاب نیز شناخته می شود. این سنگ به ‌صورت لایه ‌ای از رسوبات آهن و اکسید آهن به همراه انباشت کوارتز قهوه‌ای تیره و طلایی ایجاد می شود. در واقع چشم ببر شبه کانی کوارتز است. شبه کانی اشاره به هر ماده معدنی دارد که به ماده معدنی دیگر تبدیل می شود.

در مورد چشم ببر باید گفت که به عنوان کروسیدولیت شروع شده اما بعدها به کوارتز تبدیل شده است. کوارتز رشته ای به رنگ قرمز – قهوه ای تا زرد طلایی و مات حین تشکیل این سنگ و فرآیند جایگزینی، اکسید آهن و هیدروکسیدهای همراه با کروسیدولیت که عامل رنگ سنگ چشم ببر می باشند سبب متلاشی کردن و لکه هایی رو کوارتز شده که رنگ های زرد طلایی تا قهوه ای (اکسید آهن) چشم ببر را برای ما فراهم می کند.

سنگ چشم ببر چیست؟ چطور به وجود می آید؟
سنگ چشم ببر چیست؟ چطور به وجود می آید؟

جایگزینی آزبست کروسیدولیت با رنگ آبی – خاکستری با کوارتز موجب پیدایش ریخت واره کوارتز چشم ببری می شود، آسبستوز (آزبست) یا همان پنه نسوز(پنبه کوهی) ماده معدنی رشته ای آبی رنگ و متعلق به خانواده سیلیکات آمفیبول بوده و کروسیدولیت یکی از انواع آزبست است.

تبدیل چشم ببر زمانی آغاز می شود که کوارتز به آرامی میان رشته های کروسیدولیت جای می گیرد و در نهایت کوارتز کاملا جایگزین کروسیدولیت می شود در حالیکه شکل رشته ای اصلی باقی مانده است.

خواص و فواید سنگ چشم ببر سنگ ماه تولد + شارژ و نگهداری سنگ تایگر ای
خواص و فواید سنگ چشم ببر سنگ ماه تولد + شارژ و نگهداری سنگ تایگر ای

پدیده انعکاس و بازی نور (چاتویانسی) در سنگ چشم ببر

کلمه چاتویانسی یا شاتویانسی که به اثر چشم گربه هم معروف است از ریشه فرانسه آن “oeil de chat” آمده که به همان حالت بازتاب و انعکاس نور در چشم گربه سانان اطلاق می شود. اما علت پیدایش این حالت در سنگ وجود ساختار فیبری پنبه کوهی در چشم ببر است که در فرآیند تکمیل ساختار سنگ با موقعیت موجی شکل خود و انعکاس نور روی این فیبرها سبب به وجود آمدن پدید بازی نور می شود.

پدیده انعکاس و بازی نور (چاتویانسی) در سنگ چشم ببر
پدیده انعکاس و بازی نور (چاتویانسی) در سنگ چشم ببر

کانی‌های چاتویانت، دارای رشته‌هایی هستند که نور را عمود بر جهت‌گیری خود منعکس می‌کنند. به همین خاطر در معرض تابش نور، یک نوار باریک و روشن را به نمایش می‌گذارند. این رشته های فیبر مانند باریک می توانند تا 2 اینچ نیز باشند. اغلب دارای ضخامت 0.001 میلیمتر تا 0.000039 اینچ هستند و گاهی آنقدر سر راست نیستند که بتوان از آنها یک تراش خوب برای نشان دادن چاتویانسی آن داشت.

رنگ های مختلف سنگ چشم ببر

عامل رنگ در چشم ببر وجود آهن، اکسید آهن و هیدروکسیدهای همراه با کروسیدولیت در این شبه کانی است، در طی فرآیند تبدیل شبه کانی موادی که اکسید آهن بیشتری دارند چشم ببر را قهوه ای می کنند، آنهایی که کمتر اکسید شده و آهن کمتری دارند رنگ آبی اصلی کروسیدولیت را می سازند. در مجموع چشم ببر به رنگ های قهوه ای، قرمز، زرد طلایی، آبی و آبی خاکستری و سبز آبی یافت می شود.

رنگ های مختلف سنگ چشم ببر
رنگ های مختلف سنگ چشم ببر

منابع و معادن سنگ چشم ببر

افسانه های زیادی درباره محل کشف سنگ چشم ببر وجود دارند. برخی معتقدند زادگاه سنگ چشم ببر برای اولین بار در تایلند بوه و راف های چشم ببر در آن جا یافت شده اما اکثر سنگ شناسان آفریقا را زادگاه اصلی این سنگ میدانند. دو منبع مهم در حال حاضر تایلند و دماغه شمالی آفریقای جنوبی هستند.

منابع و معادن سنگ چشم ببر
منابع و معادن سنگ چشم ببر

با این حال چشم ببر را می توان در مکان های مختلفی از جهان پیدا کرد. اگرچه مهمترین منابع آن تایلند و آفریقای جنوبی است زیرا کیفیت آنها بسیار استثنایی است. علاوه بر آنها هند، استرالیا، نامبیا، کانادا، برزیل، برمه، چین و اسپانیا از دیگر ذخایر این سنگ در جهان می باشند.

استخراج چشم ببر در استرالیا
استخراج چشم ببر در استرالیا

چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba) و سنگ آهن ببری (Tiger iron)

با کیفیت ترین و بهترین نوع چشم ببر از معادن غرب استرالیا در منطقه Pilbara استخراج می شود.  سنگ های این ناحیه که به نام چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba) مشهور است با کیفیت ترین و کمیاب ترین نوع این گوهر سنگ محسوب می شود که اکثر کلکسیونر ها به دنبال آن هستند. دلیل محبوبیت چشم ببر مارامامبا تنوع رنگ و پدیده چاتویانسی بی نظیر این گونه می باشد.

سنگ راف چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba)
سنگ راف چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba)

مارا مامبا نوع فشرده شده سنگ آهن ببریست که ناشی از فرآیندهای زمین شناختی در 200 میلیون سال پیش است. این سنگ چندین سال از این منطقه (فقط دو معدن) استخراج می شد و امروزه مارامامباهای اصل بسیار اندکی وجود دارد. در برخی ذخایر جدید مارامامبا برداشت می شود ولی مانند ذخایر اولیه کیفیت لازم و پدیده چاتویانسی و تنوع رنگ را ندارند.

نگین تراش و پولیش شده سنگ راف چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba)
نگین تراش و پولیش شده سنگ راف چشم ببر مارا مامبا (Marra Mamba)

برای مشاهده و خرید محصولات چشم ببر در جواهر لوکس اینجا کیلیک کنید.

سنگ آهن ببری (Tiger iron) یا چشم ببر ماتریکسی که به نام ماگل استون (Mugglestone) هم شناخته می شود،  نوعی کوارتز – زغال سنگ قهوه ای با فرمول شیمیایی SiO2 + Fe2O3 است بنابراین اکسید آهن در آن وجود دارد. این سنگ از ترکیب لایه های طلایی چشم ببر، جاسپر سرخ و سرشار از آهن که خطوط خاکستری فلزی هماتیت هستند در ته نشست های رسوبی زمین شکل گرفته است.

نمونه راف سنگ آهن ببری (Tiger iron)
نمونه راف سنگ آهن ببری (Tiger iron)

برخی از زمین شناسان فکر می کنند این سنگ یک استروماتولیت است که از لایه های رسوبی فسیل جلبک های اقیانوسی تشکیل شده. یک تئوری جایگزین این است که آهن ببری یک فرم آهن لایه ای (BIF) است، که در دورانی که زمین بسیار غنی از اکسیژن بوده شکل گرفته است.

نگین تراش خورده نمونه راف سنگ آهن ببری (Tiger iron)
نگین تراش خورده نمونه راف سنگ آهن ببری (Tiger iron)

سنگ آهن ببری در جواهرات و و میان کلکسیونر ها و طرفداران سنگ های قیمتی از محبوبیت بالایی برخوردار است. استرالیا، برزیل، انگلیس، مکزیک و اطراف دریاچه سوپریور از مناطق مهم استخراج تایگر آیرون می باشند.

گردنبند سنگ چشم ببر مدل منشور _ کد : 400218
گردنبند سنگ چشم ببر مدل منشور _ کد : 400218

برای مشاهده و خرید محصولات چشم ببر در جواهر لوکس اینجا کیلیک کنید.

گوهرشناسی و کانی شناسی چشم ببر

فرمول شیمیایی: SiO2، سیلیکون دی اکسید
ساختار بلورین: سه آسه / شش ضلعی، توده رشته ای / فرم شکستگی رشته ای با سیستم کریستالی هگزاگونال (تری گونال)
رنگ: زرد طلایی، قهوه ای قرمز طلایی، آبی خاکستری، سبز آبی
سختی: 6.5 تا 7 بر مقیاس Mohs
شاخص انکسار: 1.534 تا 1.540
چگالی: 2.6 تا 2.7
شکاف پذیری: ندارد
درخشندگی: مات
انکسار دوگانه یا شکست نور دوسویه: ندارد
شفافیت: ابریشمی و مات
شب نمایی: ندارد

قیمت سنگ چشم ببر

چشم ببر در رده سنگ های نیمه قیمتی قرار دارد البته با توجه به اینکه تقریبا تمام نمونه های موجود در بازار ایران وارداتی است قیمت این سنگ به دلار و وضعیت واردات و فرآوانی آن در بازار بستگی دارد. بعد از این مورد مانند سایر سنگ ها قیمت چشم ببر هم بسته مواردی مثل اندازه، وزن، نوع تراش، جلا و کیفیت سنگ متغییر است. از جمله موارد موثر در قیمت سنگ چشم ببر میزان پدیده چاتوانسی یا همان بازی و انعکاس نور و رنگ آن است. در زمان نوشتار این مطلب به طور میانگین قیمت یک نگین متوسط برای انگشتر مردانه حدود 50 هزار تومان و زنانه حدود 25 تا 30 هزار تومان است.

قیمت سنگ چشم ببر در بازار
قیمت سنگ چشم ببر در بازار

راه های تشخیص سنگ چشم ببر اصلی از نوع تقلبی و بدلی

در حال حاضر سنگ چشم ببر به دلیل قیمت پایین و فراوانی آن نمونه آزمایشگاهی و صنعتی دقیق و با کیفیت نداشته و نمونه های رزینی و پلاستیکی آن به راحتی از نمونه های اصلی قابل تشخیص است. چشم ببر به دلیل وجود پدیده طبیعی انعکاس و بازی نور و همچنین ترکیب رنگ خاص و منحصر به فرد در آن به راحتی از انواع مصنوعی قابل شناسایی است.

تشخیص سنگ چشم ببر اصلی از نوع تقلبی و بدلی
تشخیص سنگ چشم ببر اصلی از نوع تقلبی و بدلی

چشم ببر هم مانند تمام کوارتزها، سختی و مقاومت نسبتا خوبی دارد (6.5 تا 7 روی مقیاس Mohs) بنابراین می تواند روی شیشه خش بیندازد، البته این روش را توصیه نمی کنیم چون ممکن است به سنگ و نگین و جلای آن آسیب وارد شود.

تعیین و اندازه گیری وزن مخصوص هم یکی از راه های اصولی تر برای تشخیص سنگ چشم ببر اصلی از نوع تقلبی و بدلی آن است.

تسبیح سنگ چشم ببر 33 دانه _ کد : 500057
تسبیح سنگ چشم ببر 33 دانه _ کد : 500057

برای مشاهده و خرید محصولات چشم ببر در جواهر لوکس اینجا کیلیک کنید.

خواص و فواید استفاده از سنگ چشم ببر

شم ببر به عنوان سنگ قدرت و شجاعت شناخته شده است، هیجان جنسی و قوای جسمانی را تقویت کرده و اجازه می دهد که این ویژگیها با ذهنی روشن و دیدگاهی مثبت متعادل شود.
بعنوان سنگ قدرت در جذب پول، ثروت و شانس شهرت فراوانی دارد اما قدرتهای معنوی نیز دارد. حرکت نور در سطح آن باعث شده سنگ فوق العاده ای برای رؤیت پنداره و پیشگویی باشد و بخصوص برای مقابله با جادوی سیاه مفید است. همچنین برای درک حقیقت در هر موقعیتی استفاده می شود.

خواص و فواید استفاده از سنگ چشم ببر
خواص و فواید استفاده از سنگ چشم ببر

تایگرز آی (Tiger’s eye) از روزگاران قدیم به عنوان محافظ محسوب شده و سربازان رومی هنگام جنگ آنرا به همراه خود داشتند و معتقد بودند همراه داشتند چشم ببر باعث افزایش قدرت و محافظت آنان در برابر دشمن خواهد شد. در مصر باستان از این سنگ برای ساخت هدیه و پیش کش برای خدایان زمین و خورشید استفاده میشد، در باور چینی ها این سنگ نماد احیا و تولدی دوباره میباشد. که از آن برای بازسازی انرژی یین و یانگ استفاده میکردند.

نیم ست چشم ببر _ کد : 400465
نیم ست چشم ببر _ کد : 400465

درمان اختلالات چشمی یکی از کاربردهای رایج چشم ببر است. چشم ببر سرعت فعالیت چاکرای سوم را کاسته و از هدر رفت انرژی جلوگیری می کند. به طور کلی چشم ببر متعادل کننده عواطف است که لجاجت را نرم کرده و دیدی روشن به فرد می دهد. با تخلیه انرژی و ایجاد تمرکز، ارتباط با اراده و قدرت شخصی را تقویت می کند. به دلیل تسلط خورشید بر این سنگ و دارا بودن برقی از نور طلایی برای تقویت اعتقادات و ایجاد شجاعت و اعتماد بنفس استفاده می شود.

 • ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای دوم “کلیه” و چاکرای سوم “مقابل ناف، پشت شکم”
 • افزایش قدرت و تمرکز ذهن
 • مفید برای درمان بیمارهای روانی، ترس و اضطراب
 • بهبود کارایی چشم ها، گلو و ارگانهای تولید مثل
 • کاهش درد، بهبود سوخت و ساز بدن
 • افزایش میل جنسی
 • جذب ثروت و کمک به پیشرفت مسائل مالی
 • افزایش عشق و شور
 • شفای اختلالات چشم
 • ایجاد تعادل احساسات و عواطف
 • نماد پول “حفاظت” “شجاعت” “انرژی” “شانس” و “پیشگویی”
 • تقویت شجاعت
 • هیجان جنسی و قوای جسمانی به همراه دارد
 • سنگ قدرت در جذب پول، ثروت و شانس شهرت
 • درمان اختلالات چشمی
 • متعادل کننده عواطف که لجاجت را نرم و دیدی روشن به فرد می دهد
 • سنگ گرمی است و برای افراد ضعیت و بیمار بسیار مفید است
 • توازن یین و یانگ
 • کمک به دفع مواد سمی
 • ترمیم شکستگی استخوان و ستون فقرات
 • سپر در برابر جادوی سیاه
 • کمک به دفع مواد سمی
 • به دلیل تسلط خورشید بر این سنگ و دارا بودن برقی از نور طلایی برای تقویت اعتقادات و ایجاد شجاعت و اعتماد بنفس استفاده می شود.

خواص و فواید استفاده از سنگ آهن ببری

آهن ببری یا (Tiger iron) سنگ تاثیر گذار بر چاکرای تکیه گاه ( چاکرا مولادهارا ) و چاکرای خاجی ( سواد هیستانا ) است.
چاکرای اول در آیین هندو این چاکرا ریشه محل ورود پرانا یا انرژی حیاتی است. استفاده از این دستبند باعث ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای اول می گردد (چاکرای اول ما را به دنیای فیزیکی وصل میکند و انرژی های کیهانی را به بدن فیزیکی و سطح مادی بدن میفرستد).
چاکرای دوم که به خاجی یا مرکز کلیه معروف است و در آیین هندو به آن سواد هیستانا می گویند. وظیفه اصلی این چاکرا تولید میل جنسی بوده و عضو وابسته چاکرای دوم کلیه ها و اعضای تناسلی می باشد. ارتباط این چاکرا با درون است و اینکه جسم به چه چیزی نیاز دارد و چه چیزی او را خشنود می‌سازد. توانایی شخص برای داشتن بچه نیز در ارتباط با این چاکرا است.

خواص و فواید استفاده از سنگ آهن ببری
خواص و فواید استفاده از سنگ آهن ببری

این سنگ از نظر خواص جسمانی موجب افزایش نیروی خیات، حمایت از کلیه ها، شش ها، روده ها و لوزالمعده و به طور کلی با تقویت جسم موجب بیماری های مزمن شده و از نظر احساسی نیز سبب افزایش اعتماد به نفس، کمک کردن در غلبه بر خود تخریبی میشود. این سنگ در حفظ قدرت اراده مفید بوده و ترغیب کننده اظهار خلاقیت به ویژه در حوزه های احرایی از قبیل موسیقی و بازیگری می باشد.

گردنبند سنگ چشم ببر و حدید تایگر آیرون تراش قلب _ کد : 400213
گردنبند سنگ چشم ببر و حدید تایگر آیرون تراش قلب _ کد : 400213

برای مشاهده و خرید محصولات چشم ببر در جواهر لوکس اینجا کیلیک کنید.

آهن ببری از جاسپر سرخ و هماتیت تشکیل شده. جاسپر سرخ سرزندگی و پایداری را افزایش و هماتیت برای زمینی گرداندن بسیار موثر است. ترکیب این دو کانی در آهن ببری باعث میشود فعالترین نیروی محرکه را بین تمامی سنگهای زمینی گرداننده خلق کنند. گفته می شود چنانچه با سنگ آهن ببری به مراقبه بپردازید باعث ارتقای قدرت شخصی، تمرکز، وضوح ذهنی و زمینی نمودن می شود.

کلیپ بازی نور و تلالو رنگ در سنگ چشم ببر
کلیپ بازی نور و تلالو رنگ در سنگ چشم ببر

سنگ ماه تولد چشم ببر (tiger’s eye birthstone)

چشم ببر سنگ ماه تولد خرداد ، سنگ ماه تولد مرداد ، سنگ ماه تولد دی ، سنگ ماه تولد بهمن است.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ های ماه تولد و سنگ های توصیه شده برای متولدین هر ماه، نوشته سنگ ماه تولد چیست را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید.

سنگ ماه تولد چشم ببر (tiger’s eye birthstone)
سنگ ماه تولد چشم ببر (tiger’s eye birthstone)

نگهداری و شارژ چشم ببر :

شارژ و پاکسازی

جواهر لوکس: برای شارژ و پاکسازی سنگ چشم ببر Tigers eye کافیست سنگ خود را با آب بشویید یا اگر برایتان مقدور است آن را برای مدتی در آب جاری رودخانه یا چشمه قرار دهید و پس از آن به مدت حداقل 20 دقیقه در معرض تابش نور خورشید باشد. در هر دو مورد آب و آفتاب جنس سایر متعلقات جواهر خود را در نظر داشته باشید. بهتر است این سنگ را ماهی 2 بار پاکسازی و شارژ کنید. البته در کتاب سنگ درمانی شوفل برگر زمان بیشتری برای این مورد توصیه شده است:

“بهتر است که سنگ چشم ببر را دو تا سه بار در ماه زیر آب بشویید و حدوداً دو الی سه ساعت در برابر تابش نور خورشید قرار دهید تا شارژ شود.” (سنگ درمانی، شوفل برگر، ج1، ص 56).

مهم ترین ترکیب رنگ این سنگ (Tiger’s Eye)، طلایی تا قهوه ای شکلاتی و تیره است که به علت ترکیبات سیلیکن دی اکسید می باشد. با تغییر زاویه تابش نور به این سنگ طیف رنگی آن تغییر می کند.

شارژ و نگهداری سنگ چشم ببر
شارژ و نگهداری سنگ چشم ببر

نگهداری چشم ببر

چشم ببر سنگی مقاوم است با این حال این سنگ نسبت به بعضی اسیدها که در محلول های شوینده خانگی وجود دارند آسیب پذیر است.
تمیز کردن با آب ولرم و کمی صابون انجام شود و صابون به مدت زیاد روی جواهر قرار نگیرد.
عطر و اسپری میتواند تاثیر مخرب روی جواهرات داشته باشد و موجب کدر شدن و یا تغییر رنگ سنگ های جواهری گردد.
شوینده های فراصوتی و بخارشو را می توان برای انواع کوارتز استفاده کرد اما باید با احتیاط اینکار انجام شود.
توصیه میشه قبل از انجام فعالیت های سنگین بدنی یا فیزیکی مثل ورزش یا جکوزی و… همینطور کار با مواد شوینده و بهداشتی مثل استحمام یا شستن ظروف جواهرات خود را در آورید، آن ها را جدا از سایر جواهرات درون یک پارچه نرم پیچانده و داخل جعبه جواهرات نگهداری کنید.

نگهداری و شارژ چشم ببر
نگهداری و شارژ چشم ببر
برای مشاهده محصولات چشم ببر روی عکس کلیک کنید
برای مشاهده محصولات چشم ببر روی عکس کلیک کنید
3.5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه

 1. سنگ چشم ببر در برابر حرارت بالا مقاوم هست؟

  1. سلام
   بله مقاوم است. البته بستگی به میزان حرارت و نحوه حرارت دهی داره، به هر حال هر ماده ای یک نقطه ذوب و سوختن داره. اگر حرارت به صورت ناگهانی افزایش داده بشه ممکنه دچار شک حرارتی بشه و ترک برداره یا کامل بشکنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad