خواص و فواید عقیق سلیمانی، نحوه شارژ و نگهداری، سنگ ماه تولد

خاستگاه و انواع عقیق سلیمانی

سنگ عقیق سلیمانی (Soleimani Agate) یکی از زیر مجموعه‌های خانواده عقیق و کوارتز به حساب می‌آید که در جدول سختی سنگ‌ها همانند سنگ رز کوارتز و کریستال کوارتز دارای درجه سختی 7 می باشد، عقیق سلیمانی در ایران به انواعی از سنگ عقیق عقیق گفته می شود که دارای ساختاری لایه لایه و نواری باشد. این نوع عقیق در نقاط مختلف دنیا یافت می شود و اسامی و بسته به محل استخراج و ویژگی های ساختاری و جزئیات ظاهری اسامی متفاوتی دارد.

از انواع بین المللی عقیق سلیمانی و اسامی آن می توان به عقیق بوتسوانا (Botswana Agate) و یا عقیق ماداگاسکار (Madagascar Agate) اشاره کرد. با توجه به توصیفات گفته شده بهترین معادل برای عقیق سلیمانی (Banded Agate) است که به انواع عقیق نواری و لایه ای اشاره دارد. کلمه عقیق از اسم رودخانه‌ای به نام آگات (Agate) گرفته شده است. این رودخانه در شبه جزیره سیسیل قرار دارد و احتمال می‌رود در زمان‌های قدیم اولین مکانی که از آنجا سنگ عقیق یافت و استخراج شده است همین رودخانه باشد و این سنگ نام خود را از این رودخانه گرفته است.

حلقه سنگی عقیق بنفش سلیمانی مدل چکاوک _ کد : 400846 - جواهر لوکس - javaherlux.com
حلقه سنگی عقیق بنفش سلیمانی مدل چکاوک _ کد : 400846 – جواهر لوکس – javaherlux.com

خود سنگ عقیق دارای خانواده بزرگی است که انواع سنگ‌های نیمه شفاف تا مات را تشکیل می دهد و هر کدام دارای اشکال و خواص درمانی و ماورایی متفاوتی است. در ادامه به یکی از سنگ‌های عقیق به نام عقیق سلیمانی (Soleymani Agate) اشاره می‌کنیم که در ایران به نام سنگ باباقوری نیز شناخته می شود. با جواهر لوکس همراه باشید.

تسبیح عقیق سلیمانی 101 دانه ای مدل مهبد _ کد : 500013
تسبیح عقیق سلیمانی 101 دانه‌ای مدل مهبد _ کد : 500013

نام گذاری سنگ سلیمانی یا نواری

عقیق سلیمانی (Soleimani Agate) یا سنگ باباقوری (BabaGhori Agate) نوعی از سنگ عقیق می‌باشد که دارای رگه‌های رنگی مختلفی در خود است. لایه‌های موجود در این سنگ طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها را تشکیل می‌دهد که می توان به رنگ‌های سفید، آبی، قرمز، سیاه، زرد، خاکستری، سبز، بنفش، قهوه‌ای و صورتی اشاره کرد.

گونه های عقیق سلیمانی در ایران به نام‌های عقیق باباقوری یا عقیق چشمی ، عقیق یمانی ، عقیق سه پوست ، اونیکس و عقیق جزع نیز شناخته می شود که خود از انواع عقیق سلیمانی و زیر مجموعه خانواده عقیق می باشند.

عقیق سلیمانی Banded Agate
عقیق سلیمانی (Banded Agate) به دلیل ساختار لایه لایه خود با رنگ‌های متفاوت یکی از سنگ‌های محبوب برای انواع تراش‌های هنری و مجسمه سازی است.

این نوع از سنگ به خاطر رنگ‌بندی بسیار عالی و متفاوت خود در بین عموم افراد طرفداران بسیاری دارد. در بعضی از موارد مدل‌های یافت شده به دلیل خاصیت رنگی عالی و منحصر به فرد در موزه‌ها و کلکسیون‌های معروف دنیا نگهداری می شود.

تراش کاروینگ سنگ سلیمانی به شکل پر
تراش کاروینگ سنگ سلیمانی به شکل پر

سنگ سلیمانی به دلیل ساختار لایه لایه و رنگ بندی متنوعی که دارد یکی از محبوب ترین سنگ‌ها در میان هنرمندان مجسمه سازی و تراش کاروینگ است که به آن تراش فرونقش و تراش برجسته‌آذین هم می گویند. واژه کاروینگ (Carving)  به معنای حکاکی و کنده‌کاری است.

تراش و ساخت مجسمه با استفاده از سنگ عقیق بوتسوانا
تراش و ساخت مجسمه با استفاده از سنگ عقیق بوتسوانا

در این سبک از گوهر تراشی اشکالی چون گل، پروانه، ماهی، مجسمه‌های کوچک هنری به صورت سه بعدی با متریال سنگ‌های نیمه قیمتی ساخته می شود. عقیق سلیمانی سنگی ایده‌آل برای این سبک تراش محسوب می‌شود. در صورتیکه فرآیند تراش و حکاکی در کاروینگ سنگ سلیمانی به درستی و با دقت بالا انجام گیرد، ارزش افزوده چشم گیری برای محصول نهایی ایجاد‌ می کند.

تراش هنری و مجسمه سازی ماهی و مرجان فوق العاده زیبا با استفاده از سنگ عقیق
تراش هنری و مجسمه سازی ماهی و مرجان فوق العاده زیبا با استفاده از سنگ عقیق باندی

برای مشاهده و خرید انواع حلقه سنگی عقیق سلیمانی اینجا کلیک کنید.

خواص عقیق سلیمانی
خواص عقیق سلیمانی یا Banded Agate 

خصوصیات و ویژگی‌های عقیق سلیمانی در سنگ درمانی

عقیق سلیمانی یا Layer Agate ارتباط مستقیمی با چاکرای هفتم (جمجمه سر، تاج سر) دارد. این موضوع باعث می شود این سنگ در افزایش درک و شهود درونی و معنوی و همچنین ترک وسواس‌های فکری و رفتاری غلط کمک شایانی به افرد داشته باشد. همچنین از دیرباز عقیق سلیمانی را برای درمان شکستگی استخوان، دفع سموم از بدن، بهبود کارایی چشم‌ها، معده و رحم و تقویت رگ‌های خون و همچنین کمک به جذب اکسیژن بدن استفاده می کردند.

گردنبند سنگ عقیق سلیمانی _ کد : 400742
گردنبند سنگ عقیق سلیمانی _ کد : 400742

افرادی که در تلاش برای ترک سیگار و اعتیاد هستند می‌توانند از ویژگی‌های همراه داشتن این سنگ استفاده کنند. عقیق سلیمانی انرژی عالی و تفکر مثبت در فرد به وجود می آورد و باعث ایجاد تحول در آنان می شود. این نکته را باید توجه داشت که این سنگ به عنوان نماد موفقیت شناخته می شود و یکی از بهترین سنگ‌ها برای دفع چشم زخم، رفع بلایا و گزند دشمنان هست.

خواص عقیق سلیمانی
خواص عقیق سلیمانی

عقیق در اسلام و نگاه ائمه به این سنگ:

آورده‌اند که روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد و گفت: “یا رسول الله، پروردگارم بر تو درود می‌فرستد و می‌فرماید: انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسر عمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.”

پیامبر پیام جبرئیل را به امیر مومنان علی (ع) رسانیدند. حضرت علی(ع) عرضه داشتند:” یا رسول الله عقیق چیست؟” رسول خدا (ص) فرمود:”عقیق کوهی در کشور یمن است”.

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: عقیق فقر و درویشی را برطرف می کند و در درست کردن عقیق نفاق را زایل می کند.

از امام جعفر صادق (علیه السلام) منقول است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، عاقبتش مقرون به خیر و نیکی است و عقیق در سفر موجب ایمنی است و هر کس انگشتر عقیق در دست بگیرد پریشان نشود.

گردنبند نقره عقیق سلیمانی حکاکی قل هو الله _ کد 400948
گردنبند نقره عقیق سلیمانی حکاکی قل هو الله _ کد 400948

نحوه شارژ، نگهداری و پاکسازی عقیق سلیمانی:

نحوه شارژ و نگهداری عقیق سلیمانی به این صورت است که آن را هفته ای یکبار در آب جاری (در صورت دسترسی به آب چشمه و قنات بسیار عالی است) شستشو دهید و برای چند دقیقه در زیر نور خورشید قرار دهید با این روش این سنگ انرژی خود را دوباره باز می‌یابد. همچنین برای شارژ مجدد و پاکسازی عقیق سلیمانی می‌توان از نمک طبیعی هم استفاده کرد به این صورت که کف یک ظرف کوچک مثل نعلبکی مقداری نمک ریخته (نمک دریا یا نمک هالیت برای این مورد بهتر است) و سپس برای چند دقیقه زیر نور خورشید قرار دهید. همیشه دقت کنید که نور شدید خورشید می تواند به جواهرات شما آسیب وارد کند.

انگشتر حکاکی عقیق سلیمانی
استفاده از عقیق سلیمانی برای موارد حکاکی و ساخت مهر و نشان از ایام باستان رایج بوده

سنگ ماه تولد عقیق سلیمانی

عقیق سلیمانی سنگ ماه تولد سنگ متولدین اردیبهشت ، سنگ متولدین خرداد ، سنگ متولدین تیر ، سنگ متولدین مرداد ، سنگ متولدین شهریور است. عقیق سلیمانی با نام‌های عقیق باباقوری و عقیق بوتسوانا ( Botswana Agate ) نیز شناخته می شود. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سنگ‌های ماه تولد و سنگ‌های توصیه شده برای متولدین هر ماه، نوشته سنگ ماه تولد چیست را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید.

برای مشاهده و خرید محصولات عقیق سلیمانی اینجا کلیک کنید.

قیمت گذاری عقیق سلیمانی و نحوه خرید و فروش این سنگ در بازار

در قیمت گذاری و تعیین ارزش انواع عقیق سلیمانی هم مانند دیگر انواع گوهر سنگ‌ها و سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی چند مورد تاثیر گذار است که می توان به سایز، وزن، رنگ، طرح و نقش، شفافیت و جلا، نوع تراش اشاره کرد. انواع عقیق سلیمانی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان در بازار یافت می شود که تمامی مواردی که در بالا گفته شد در آن موثر است یکی از موارد تاثیر گذار در قیمت گذاری عقیق سلیمانی نوع نوار‌ها یا لایه‌های آن از نظر طرح و نقش و رنگ می باشد.

اکثر نمونه‌های عقیق سلیمانی موجود در بازار ایران تراش هند و چین هستند و در بازار به صورت نگین یا مهره آماده به فروش میرسد. البته نمونه‌های ایرانی این سنگ هم در بازار موجود است. قیمت متوسط یک نگین عقیق سلیمانی در زمان نگارش این متن بین 30 تا 60 هزار تومان است.

مهره عقیق سلیمانی
مهره عقیق سلیمانی که در ساخت انواع تسبیح و دستبند و گردنبند استفاده می شود

معادن سنگ سلیمانی در ایران و جهان

از معادن و منابع شناخته شده عقیق سلیمانی می‌توان به چین، هند، پاکستان، یمن، آمریکا، مکزیک اشاره کرد. اکثر نمونه‌های موجود در بازار ایران در درجه اول از هند و سپس چین و یمن وارد ایران می شود. البته به دلیل ارزان بودن کارمزد تراش و آماده‌سازی گوهر سنگ‌ها در چین بسیاری از سنگ‌های نیمه قیمتی و قیمتی از سراسر دنیا به صورت راف یا خام وارد چین شده و پس از تراش و آماده شدن مجدد به سراسر دنیا منجمله ایران صادر می شود و معادن اصلی آن در چین قرار ندارد.

agate-stone-ring-400843-حلقه سنگی جواهر لوکس-javaherlux.com
agate-stone-ring-400843-حلقه سنگی جواهر لوکس-javaherlux.com

متاسفانه همین مورد هزینه و اجرت پایین گوهرتراشی در چین آسیب جدی به تولید‌ کننده‌گان و فعالین این هنر و صنعت دیرنه و ارزشمند در داخل کشور وارد کرد، به طوری که بسیاری از کارگاه‌های کوچک و بزرگ در این ایام به تعطیلی کشیده شده، البته یک دلیل دیگر هم عقب بودن صنعت و ابزار آلات گوهر تراشی در ایران و ادامه روش‌های سنتی است که موجب صرف هزینه مالی و زمانی بیشتر و در نتیجه مقرون به صرفه نبودن و خارج شدن از رقابت می‌شود.

البته در سال‌های اخیر به لطف تحریم‌های بین المللی، افزایش نرخ دلار، ممنوعیت واردات و… مجددا تولید داخل رونق گرفته ولی بهتر است این زمان به چشم یک فرصت برای کسب متد‌های روز و سبک‌های جدید در کنار رشد و ارتقا روش و ابزار صنعتی در این زمینه شود.

عقیق سلیمانی یا سارد اونیکس (SardOnyx)
اونیکس و سارد اونیکس هر دو از انواع کلسدونی هستند که با نوارهای راست و موازی از رنگ های مختلف شناخته می شوند. در اونیکس، این نوارها غالباً سیاه و سفید هستند. درحالیکه در سارد اونیکس این نوارها قهوه ای تیره، نارنجی مایل به قهوه ای، یا قرمز قهوه ای یکی در میان با سیاه و سفید می باشند.

 

مهره سنگ عقیق سلیمانی
مهره سنگ عقیق سلیمانی

خواص و فواید همراه داشتن و استفاده از عقیق سلیمانی :

❤️ دفع چشم نظر و چشم زخم

🖤 نماد تغییر و دگرگونی

❤️ سنگی جهت ایجاد تحول در فرد و افزایش تفکر مثبت و خودباوری

🖤 زدودن غم و اندوه

❤️ افزایش درک و شهود درونی

🖤 کمک بر غلبه وسواس های فکری و رفتاری

❤️ درمان مسائل عاطفی سرکوب شده

🖤 سنگ موفقیت

❤️ درمان شکستگی استخوان

🖤 دفع سموم از بدن

❤️ ایجاد توازنی بینظیر بر روی ذهن و روان

🖤 افزایش عملکرد ذهنی مثبت

❤️ بهبود تمرکز و توانایی های تحلیلی

🖤 کاهش خشم و تنش و افزایش حس امنیت و صلح و صفا

❤️ تقویت بینایی و چشم ها

🖤 بهبود وضعیت معده و رحم

❤️ تزکیه و پاک سازی سیستم لنفاوی و لوزالمعده

🖤 بهبود وضعیت عروق در بدن

❤️ درمان اختلالات پوستی

🖤 کمک به ترک عادت غلط و ترک الکل و سیگار

❤️ افزایش جذب اکسیژن در بدن

عقیق باباقوری یا چشمی
عقیق باباقوری یا چشمی که خود از انواع عقیق سلیمانی محسوب می شود.

تفاوت سنگ عقیق سلیمانی با عقیق باباقوری

عقیق باباقوری نوعی از عقیق سلیمانی است که نوار‌ها یا لایه‌های سنگ به صورت مدور و متحد المرکز باشند و نوارها یا لایه‌های سنگ خیلی نازک و زیاد نبوده و دارای 2 یا 3 رنگ و لایه باشد. البته در مواردی که اشاره شد نوع و زاویه تراش هم تاثیر گذار هست و هنر و خواست گوهر تراش سنگ در شکل و جلوه نهایی آن بسیار تاثیر گذار است.

حلقه سنگی عقیق بنفش سلیمانی مدل چکاوک _ کد : 400846 - جواهر لوکس - javaherlux.com
حلقه سنگی عقیق بنفش سلیمانی مدل چکاوک _ کد : 400846 – جواهر لوکس – javaherlux.com

در مورد عقیق باباقوری هرچه شکل نهایی آن بیشتر شبیه چشم باشد و نوع سیاه و سفید آن محبوبیت بیشتری دارد، به این نوع از عقیق خلنگ یا قلنج یا خلنج هم می گویند زیرا که خلنگ در لغت معنای سیاه‌ و سفید می دهد و این سنگ در لغت عرب و یا در متن های قدیمی تر فارسی به نام جزع نیز مشهور است. در اعتقادات و فرهنگ مردم بر این باورند که عقیق باباقوری سیاه و سفید می‌تواند خوش یمن یا بد یُمن باشد و یا آمد و نیامد داشته باشد و از عقیق باباقوری برای دفع چشم زخم هم استفاده می کنند.

برای مشاهده و خرید محصولات عقیق سلیمانی اینجا کلیک کنید.

سنگ چاکرا و چاکرا درمانی با سنگ عقیق سلیمانی

چاکرای اصلی مرتبط با عقیق سلیمانی چاکرای هفت یا چاکرا تاج سر است که در آیین هندو به آن ساهاسرارا (Crown chakra – Sahasrara chakra) می گویند. چاکرای هفت چاکرای دانش و آگاهی هستی و مانترا آن من آگاه هستم است. چاکرای فرعی که برای سنگ سلیمانی در نظر گرفته می‌شود می‌تواند با توجه به رنگ سنگ متفاوت بوده و هرکدام از چاکرا‌های یک تا شش باشد.

پیشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اثر گذاری و استفاده از سنگ عقیق سلیمانی بر روی چاکرا‌ها نوشته چاکرا چیست؟ را در مجله جواهر لوکس مطالعه کنید.

جواهر لوکس - بنر مشاهده محصولات

این سنگ به صورت بین‌ المللی به نام‌های عقیق لایه‌ای (Layer Agate) و عقیق باندی (Banded Agate) به معنی سنگ عقیق راه راه با رنگ‌های مختلف یا عقیق بوتسوانا (Botswana Agate) یا عقیق ماداگاسکار (Madagascar Agate) هم شناخته می‌شود. 

آیا شما تجربه‌‌ای در ارتباط با استفاده از سنگ سلیمانی داشتید یا این سنگ را در لیست سنگ‌های مورد علاقه خودتون قرار می دهید؟ از معادن و منابع عقیق سلیمانی و بازار این سنگ در ایران اطلاع دارید؟ مشتاقانه منتظر نظرات، سوال‌ها و اطلاعات شما در رابطه با این سنگ بی‌نظیر و خاص هستیم، این نوشته با نظرات شما کامل‌تر و زیبا‌تر خواهد شد.

17 دیدگاه

 1. سلام برای عقد سنگ های سلیمانی باید چه کنیم

  1. درود
   در این مورد اطلاعی ندارم

 2. سلام.میشه از عکس هاتون استفاده کنم؟ اگه میشه عکس های بیشتری از تسبیح های عقیق تون بگذارید یا یک گالری در سایت تون بارگذاری کنید.

  1. سلام
   بله با حفظ واتر مارک سایت جواهرلوکس مشکلی نیست
   موفق باشید

 3. سلام درود خسته نباشید. من سنگ عقیق سلیمانی چشم دار دارم. ومتولد ماه آبان هستم میخواهم بدونم خواص این سنگ عقیق چیست و آیا با ماه تولد من همخوانی دارد ویا اینکه میخواستم مضراتسو بدونم خیلی از همکاری شما سپاسگذارم

  حمیرا نجفقلی زاده
  1. درود
   خواص سنگ عقیق سلیمانی رو به صورت کامل گفتیم که می‌تونید داخل لینک زیر مطالعه کنید:
   https://javaherlux.com/botswana-agate-properties
   عقیق سلیمانی یکی از سنگ‌های ماه تولد آبان هست و برای شما خوبه که این سنگ رو همراه خودتون داشته باشید.
   استفاده از سنگ عقیق سلیمانی هیچ مضراتی نداره

 4. پنج ستاره هم کمه براتون دمتون گرم ،،، فقط اینایی ناموجوده رو سریع شار کنین ممنون میشم

  مرتضی رحیمی
  1. چشم به زودی سری جدید محصولات شارژ میشه

 5. آیاعقیق سلیمانی سفید بارگه های بصورت هفت یا هشت فارسی با تعداد تکرار هفت عدد هفت برای ماه تیر مناسب است لطف کنید خواص درمانی یا مضراتی اگر دارد توضیح دهید 🙏🛐💐من الله
  التوفیق🙏🛐💐

  1. سلام
   وقت بخیر
   نوع و جنس سنگ در سنگ ماه تولد مطرح هست، شکل و طرح در اینکه سنگ چه ماه تولدی باشه یا خواص و فواید سنگ تاثیر نداره.

 6. باسلام درشهرستان ساوه عقیق سلیمانی یافت می شود وبنده با جستجو وکاوش های مکرر دومنطقه که غنی می باشد سراغ دارم و در صورت نیاز نمونه هایی هم برای فروش دارم

 7. سلام با سنگ حدید هم میشه نماز خوند

  1. سلام
   در بعضی روایات امده که خواندن نماز با انگشتر حدید کراهت دارد و درست نیست. در این موارد بهتره به مرجع تقلید خودتون مراجعه کنید. همچنین می توانید درباره سوال استفاده از انواع انگشتر هنگام نماز خواندن و برای دانستن خاصیت و فضیلت و یا کراهت انواع انگشتر به کتاب حلیة المتقین مرحوم علامه مجلسی مراجعه کنید.

  2. خیر نمیشود

   محمودرضا
 8. سلام باسنگ حدید میشه نمازخوند

 9. سلام ببخشید باسنگ حدید هم میشه نماز خوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad