خواص و فواید عقیق سلیمانی، نحوه شارژ و نگهداری، سنگ ماه تولد

خواص عقیق سلیمانی

سنگ عقیق یکی از زیر مجموعه های خانواده کوارتز به حساب می آید که در جدول سختی سنگ ها همانند سنگ رز کوارتز و کریستال کوارتز دارای درجه سختی 7 می باشد، اسم عقیق از اسم رودخانه ای به نام آگات (Agate) گرفته شده است. این رودخانه در شبه جزیره سیسیل قرار دارد و احتمال می رود در زمان های قدیم اولین مکانی که از آنجا سنگ عقیق یافت و استخراج شده است همین رودخانه باشد و نام خود را از این رودخانه گرفته است. خود سنگ عقیق دارای خانواده بزرگی است که سنگ های نیمه شفاف تا مات را تشکیل می دهد و هر کدام دارای اشکال و خواص درمانی و ماورایی متفاوتی است. در ادامه به یکی از سنگ های عقیق به نام عقیق سلیمانی اشاره می کنیم که در ایران به نام باباقوری نیز شناخته می شود. با جواهر لوکس همراه باشید.

عقیق سلیمانی (Soleymani Agae) یا سنگ باباقوری (BabaGhori Agate) نوعی از سنگ عقیق می باشد که دارای رگه های رنگی مختلفی در خود است. رگه های موجود در این سنگ طیف گسترده ای از رنگ ها را تشکیل می دهد که می توان به رنگ های سفید، آبی، قرمز، سیاه، زرد، خاکستری و صورتی اشاره کرد. این مدل سنگ به خاطر رنگبندی بسیار عالی و متفاوت خود در بین عموم افراد طرفداران بسیاری دارد. در بعضی از موارد مدلهای یافت شده به دلیل خاصیت رنگی عالی و منحصر به فرد در موزه ها نگهداری می شود.

عقیق سلیمانی Banded Agate
عقیق سلیمانی (Banded Agate) به دلیل ساختار لایه ای با رنگ های متفاوت یکی از سنگ های محبوب برای انواع تراش های هنری است.

انواع عقیق سلیمانی در ایران به نام های عقیق باباقوری یا عقیق چشمی ، عقیق یمانی ، عقیق سه پوست ، اونیکس و عقیق جزع نیز شناخته می شود که خود از انواع عقیق سلیمانی و عقیق می باشند.

برای مشاهده و خرید محصولات عقیق سلیمانی اینجا کلیک کنید.

خواص عقیق سلیمانی
خواص عقیق سلیمانی یا Banded Agate

عقیق سلیمانی و تاثیر آن بر بدن:

عقیق سلیمانی یا Layered Agate ارتباط مستقیمی با چاکرای هفتم (جمجمه سر، تاج سر) دارد. این موضوع باعث می شود این سنگ در افزایش درک و شهود درونی، وسواس های فکری و رفتاری کمک شایانی به فرد کند. همچنین از دیرباز عقیق سلیمانی را برای درمان شکستگی استخوان، دفع سموم از بدن، بهبود کارایی چشم ها، معده و رحم و تقویت رگهای خون و همچنین کمک به جذب اکسیژن بدن استفاده می کردند. افرادی که در تلاش برای ترک سیگار و اعتیاد هستند از این سنگ می توانند استفاده که انرژی عالی و تفکر مثبت در فرد به وجود می آورد و باعث ایجاد تحول در آنان می شود. این نکته را باید توجه داشت که این سنگ به عنوان نماد موفقیت شناخته می شود و یکی از بهترین سنگ ها برای دفع چشم زخم و گزند دشمنان هست.

خواص عقیق سلیمانی
خواص عقیق سلیمانی

عقیق در نگاه ائمه:

روزی جبرئیل بر پیامبر اکرم(ص) نازل شد و گفت: “یا رسول الله، پروردگارم بر تو درود می فرستد و می فرماید: انگشترت را در دست راست کن و نگین آن را هم عقیق قرار بده و به پسرعمویت علی نیز بگو انگشترش را در دست راست کند و نگین آن را عقیق قرار دهد.”

پیامبر پیام جبرئیل را به امیر مومنان علی (ع) رسانیدند. حضرت علی(ع) عرضه داشتند:” یا رسول الله عقیق چیست؟” رسول خدا (ص) فرمود:”عقیق کوهی در کشور یمن است”

امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: عقیق فقر و درویشی را برطرف می کند و در درست کردن عقیق نفاق را زایل می کند.

از امام جعفر صادق (علیه السلام) منقول است که هر کس انگشتر عقیق در دست داشته باشد، عاقبتش مقرون به خیر و نیکی است و عقیق در سفر موجب ایمنی است و هر کس انگشتر عقیق در دست بگیرد پریشان نشود.

نحوه شارژ و نگهداری عقیق سلیمانی:

نحوه شارژ و نگهداری عقیق سلیمانی به اینگونه است که آن را هفته ای یکبار در آب جاری ( در صورت دسترسی به آب چشمه بسیار عالی است ) شستشو دهید  و برای چند دقیقه در زیر نور خورشید قرار دهید با این روش این سنگ انرژی خود را دوباره باز می یابد. همچنین برای شارژ مجدد و پاکسازی عقیق سلیمانی می توان از نمک طبیعی هم استفاده کرد به این صورت که کف یک ظرف کوچک مثل نعلبکی نمک ریخته ( نمک دریا یا نمک هالیت برای این مورد بهتر است ) و سپس زیر نور خورشید قرار دهید.

انگشتر حکاکی عقیق سلیمانی
استفاده از عقیق سلیمانی برای موارد حکاکی و ساخت مهر و نشان از ایام باستان رایج بوده

سنگ ماه تولد عقیق سلیمانی

عقیق سلیمانی سنگ ماه تولد متولدین مهر ، آبان ، بهمن است. عقیق سلیمانی با نام های عقیق باباقوری و عقیق بوتسوانا ( Botswana Agate ) نیز شناخته می شود.

قیمت گذاری عقیق سلیمانی

در قیمت گذاری و تعیین ارزش انواع عقیق سلیمانی هم مانند دیگر انواع گوهر سنگ ها و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی چند مورد تاثیر گذار است که می توان به سایز، وزن، رنگ، طرح و نقش، شفافیت و جلا، نوع تراش اشاره کرد. انواع عقیق سلیمانی از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان در بازار یافت می شود که تمامی مواردی که در بالا گفته شد در آن موثر است یکی از موارد تاثیر گذار در قیمت گذاری عقیق سلیمانی نوع نوار ها یا لایه های آن از نظر طرح و نقش و رنگ می باشد.

مهره عقیق سلیمانی
مهره عقیق سلیمانی که در ساخت انواع تسبیح و دستبند و گردنبند استفاده می شود

معادن عقیق سلیمانی

از معادن و منابع شناخته شده عقیق سلیمانی می توان به چین، هند، پاکستان، یمن، آمریکا، مکزیک اشاره کرد. اکثر نمونه های موجود در بازار ایران در درجه اول از هند و سپس چین و یمن وارد ایران می شود. البته به دلیل ارزان بودن کارمزد تراش و آماده سازی گوهر سنگ ها در چین بسیاری از سنگ های نیمه قیمتی و قیمتی از سراسر دنیا به صورت راف یا خام وارد چین شده و پس از تراش و آماده شده به سراسر دنیا منجمله ایران صادر می شود و معادن اصلی آن در چین قرار ندارد.

عقیق سلیمانی یا سارد اونیکس (SardOnyx)
اونیکس و سارد اونیکس هر دو از انواع کلسدونی هستند که با نوارهای راست و موازی از رنگ های مختلف شناخته می شوند. در اونیکس، این نوارها غالباً سیاه و سفید هستند. درحالیکه در سارد اونیکس این نوارها قهوه ای تیره، نارنجی مایل به قهوه ای، یا قرمز قهوه ای یکی در میان با سیاه و سفید می باشند.

خواص و فواید همراه داشتن و استفاده از عقیق سلیمانی :

❤️ دفع چشم نظر و چشم زخم

🖤 نماد تغییر و دگرگونی

❤️ سنگی جهت ایجاد تحول در فرد و افزایش تفکر مثبت و خودباوری

🖤 زدودن غم و اندوه

❤️ افزایش درک و شهود درونی

🖤 کمک بر غلبه وسواس های فکری و رفتاری

❤️ درمان مسائل عاطفی سرکوب شده

🖤 سنگ موفقیت

❤️ درمان شکستگی استخوان

🖤 دفع سموم از بدن

❤️ ایجاد توازنی بینظیر بر روی ذهن و روان

🖤 افزایش عملکرد ذهنی مثبت

❤️ بهبود تمرکز و توانایی های تحلیلی

🖤 کاهش خشم و تنش و افزایش حس امنیت و صلح و صفا

❤️ تقویت بینایی و چشم ها

🖤 بهبود وضعیت معده و رحم

❤️ تزکیه و پاک سازی سیستم لنفاوی و لوزالمعده

🖤 بهبود وضعیت عروق در بدن

❤️ درمان اختلالات پوستی

🖤 کمک به ترک عادت غلط و ترک الکل و سیگار

❤️ افزایش جذب اکسیژن در بدن

عقیق باباقوری یا چشمی
عقیق باباقوری یا چشمی که خود از انواع عقیق سلیمانی محسوب می شود.

تفاوت عقیق سلیمانی با عقیق باباقوری

عقیق باباقوری نوعی از عقیق سلیمانی است که نوار ها یا لایه های سنگ به صورت مدور و متحد المرکز باشند و نوارها یا لایه های سنگ خیلی نازک و زیاد نبوده و دارای 2 یا 3 رنگ باشد. البته در مواردی که اشاره شد نوع تراش هم تاثیر گذار هست و هنر و خواست گوهر تراش سنگ در شکل و جلوه نهایی آن بسیار تاثیر گذار است.

در مورد عقیق باباقوری هرچه شکل نهایی آن بیشتر شبیه چشم باشد و نوع سیاه و سفید آن محبوبیت بیشتری دارد، به این نوع از عقیق خلنگ یا قلنج یا خلنج هم می گویند زیرا که خلنگ در لغت معنای سیاه‌ و سفید می دهد و این سنگ در لغت عرب و یا در متن های قدیمی تر فارسی به نام جزع نیز مشهور است. در اعتقادات و فرهنگ مردم عده ای بر این باورند که عقیق باباقوری سیاه و سفید می تواند خوش یمن یا بد یمن باشد و یا آمد و نیامد داشته باشد و از عقیق باباقوری برای دفع چشم زخم هم استفاده می کنند.

برای مشاهده و خرید محصولات عقیق سلیمانی اینجا کلیک کنید.

جواهر لوکس - بنر مشاهده محصولات

اینماد logo-samandehi