سنگ سیترین

خواص سنگ سیترین و وِیژگی های آن ثبت نظر شما

کوارتز شامل زیر مجموعه ای بسیار بزرگ و متنوع از سنگ های بینظیر است که سنگ سیترین یکی از مشهورترین سنگ های زیر مجموعه این خانواده است. این سنگ در طیف رنگی زرد تا طلایی و نارنجی قرار دارد که در بین سنگ های نیمه قیمتی جایگاه ویژه ای دارد. نام این سنگ از زبان فرانسوی گرفته شده است که به عنوان (لیمویی – Citron) تلفظ می شود. گرچه سیترین مقداری طلایی رنگ می باشد و از رنگ زرد لیمویی فاصله گرفته اما این نام بر روی این سنگ گذاشته شده است. رنگ متمایز سیترین از قرار گیری در کنار فلز آهن می باشد.

این سنگ تشابه بسیار زیادی به آمتیست دارد، این سنگ نیز از گونه میکروکریستالی خانواده کوارتز است. میتوان گفت تنها تفاوت آمتیست و سیترین در سطح اکسیده شدن یون آهن در این دو سنگ می باشد که رنگ های متفاوتی به این دو گوهر داده و آنها را متمایز کرده است. سختی این سنگ در مقیاس موس 7 قرار دارد و ضربه پذیری خوبی دارد. البته این نکته را باید در نظر داشت که این سنگ در برابر حرارت حساب بوده و باعث رنگ پریدگی و گاها شکستی در آن می گردد. یکی از نکات جالب در مورد این سنگ اشتباه گرفتن آن با توپاز زرد بود این موضوع به خاطر داشتن رنگ مشابه آن است اما امروزه به دلیل توسعه ی گوهر شناسی دیگر این اتفاق رخ نمی دهد.

این سنگ برای اولین بار از زیمباوه استخراج شد و امروزه از کشورهای برزیل و ماداگاسکار، برمه، آمریکا و نامیبیا استخراج می شود.

خواص سنگ سیترین: 

⚜ تقویت دستگاه گوارش
⚜ تقویت روده ها
⚜ درمان چاقی مفرط
⚜ بسیار مفید برای افراد دارای دیابت
⚜ تقویت کننده کبد، قلب، کلیه، روده و معده
⚜ کمک به شفافیت پوست در فرد
⚜ سیترین متابولیسم بدن را تقویت می کند
⚜ برای درمان یبوست مفید است
⚜ دفع سموم بدن
⚜ آرام بخش در فرد
⚜ از بین بردن نیروهای منفی و اختلال گر
⚜ باعث محبوبیت شما می شود
⚜ از بین بردن استرس، اضطراب و ترس
⚜ بالا بردن اعتماد بنفس
⚜ تقویت اراده
⚜ کمک به درمان افراد دچار بیماری افسردگی
⚜ رشد عواطف و احساسات
⚜ مفید برای سیستم گردش خون، دستگاه ادراری و سیستم ایمنی بدن

مناسب برای بانوان

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad