گارنت

خواص سنگ گارنت را بدانید 21

کانی شناسی سنگ گارنت

نام دیگر سنگ گارنت، یاقوت سیلان یا حجر سیلان است.

جواهر لوکس: خانواده گارنت دارای بیش از 10 نوع سنگ به ظاهر متفاوت با ساختارهای شیمیایی مشابه است . تفاوت جزئی بین انواع گارنت در رنگ ، وزن مخصوص(چگالی) و ضریب شکست آنهاست . نام گارنت از کلمه لاتین Granatius به معنی دانه گرفته شده است. چون  این سنگ معمولاً به صورت کریستال های کوچک و گرد یافت می شود. رایج ترین شکل ساختار کریستالی برای گارنت Cubicاست.
رنگ قرمز بیشتر در گارنت دیده می شود ولی در رنگ های دیگر چون سبز،زرد کمرنگ تا زرد روشن و نارنجی آتشین یافت می شود.واقعا این رنگ ها کمیاب و زیبا هستند.
گوهرشناسان ،گارنت را به 6 دسته ی اصلی تقسیم کرده اند:

• Pyrope
• Almandine
• Spessartine
• Grossular
• Andradite
• Uvaravite

امروزه گارنت در آفریقا، هند، روسیه و آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شود.

انواع سنگ گارنت
انواع سنگ گارنت

تاریخچه گارنت

جواهر لوکس: گارنت از ۵۰۰۰سال پیش برای بشر گوهری شناخته شده و ارزشمند بوده، مصری ها از ۳۱۰۰سال قبل از میلاد از آن به عنوان گوهر استفاده می کردند. واژه گارنت ازکلمه لاتین (گراناتیوم) به معنی دانه یا هسته برداشته شده و احتمالاً شباهت گارنت های قرمز به دانه های انار ریشه این تشبیه می باشد. واژه گارنت در ابتدا برای بلورهای قرمز سری پیروپ- آلماندین مورد استفاده قرار می گرفته ولی اینک نام کل خانواده است.گارنت دارای تاریخچه غنی در اسطوره ها و باورهای مذهبی است که از اسطوره شناسی یونانی تا کتاب عهد عتیق تورات را شامل می شود.
از زمان مسیح تاکنون گارنتی که به عنوان گوهر استفاده می شود. به رنگ سرخ تیره بوده بنابراین به باور تنها رنگ کانی همین رنگ است. در حالی که گارنت به تمام رنگها غیر از آبی یافت می شود.پیروپ و آلماندین و محلول جامد های بین آنها به رنگ سرخ و بنفش با سایه های گوناگون یافت می شوند.از این گارنتها در روزگار باستان به عنوان گوهر استفاده می شد

خواص فیزیکی گارنت
سختی گارنتها ۵/۶ تا ۷ چگالی آن در حدود ۵/۳ تا ۳/۴ کیلوگرم بر متر مکعب است که بسته به نوع ترکیب تغییر می‌کند. جلای آنها شیشه‌ای تا صمغی است. رنگ گارنتها متغیر است و اساساً به ترکیب شیمیایی آنها بستگی دارد. بیشتر قرمز رنگ هستند ولی به رنگهای قهوه‌ای ، زرد ، سفید ، سبز و سیاه نیز دیده می‌شود. رنگ خاکه آنها سفید است و کانیهای شفاف تا نیمه شفاف هستند.
گسترش گارنتها در جهان بسیار زیاد می باشد و می توان گفت که تقریباً در هر نقطه ای از جهان می توان نوعی از گارنت را پیدا نمود ولی گارنهایی که ارزش جواهری دارند فقط در پاره ای از نقاط جهان دیده می شوند. آلماندین زینتی در شمال هندوستان، سریلانکا، استرالیا، ماداگاسکار، پاکستان، برزیل و آمریکا دیده می شود. در نقاط مختلفی از ایران هم گزارش شده که اغلب آنها کاربرد جواهری ندارند. در شیستهای میکادار خلج مشهد،در جاده همدان- ملایر در منطقه کوه گبری رفسنجان،در دره شاهسون ملایر گروناهایی یافت میشود که اندازه آنها به درشتی دانه های انار است.

گارنت های جواهری
کلیه انواع گارنت در صورتی که بلورهای درشت تشکیل دهند، می توانند در ساخت جواهرات مورد استفاده قرار گیرند. با ارزش ترین گارنت از نظر جواهری، دمانتوئید می باشد که دارای رنگ سبز زمردی بوده و نوعی آندرادیت می باشدو بهترین نوع آن از کوههای اورال در روسیه به دست می آید. دمانتوئید ممکن است با گروسولار، زمرد، پریدوت و تورمالین اشتباه شود. کشورهای چین، ایتالیا،کره، نامیبیا، روسیه و آمریکا صادر کننده دمانتوئید هستند.

خواص سنگ گارنت
خواص سنگ گارنت

خواص سنگ گارنت

خواص ماورائی گارنت

یک کارشناس نام گارنت را به گروهی متشکل از ده سنگ مختلف با ترکیب شیمیایی مشابه اطلاق می کند. هر چند بیشتر انواع به رنگ قرمز هستند اما گارنت هایی با رنگ سبز، بیرنگ تا زرد روشن، نارنجی آتشین و خاکی نیز وجود دارند. مایه تأسف است که با وجود زیبایی گارنت، تعداد بسیار کمی از مردم انواع و رنگهای مختلف آن را می شناسند. در اینجا تنها چند نوع گارنت و خواص ماورائی و سری آنها را معرفی می کنیم:

آویز سنگ گارنت
آویز سنگ گارنت

آلماندیت (گارنت قرمز یاقوتی): رایج ترین نوع گارنت است که در جواهرسازی به کار می رود و در افزایش بهره وری، کمک به ایجاد تمرکز و انجام کامل کارها مشهور است. اگر نزدیک چشم سوم نگه داشته شود، می تواند اطلاعات زندگی گذشته را یادآوری کند. این سنگ سبب نیروبخشی و گشایش مسیرهای بین چاکرای اول یا ریشه ای و چاکرای هفتم یا تاجی می شود.
آلماندیت سنگی فوق العاده انرژی بخشی است که قدرت و بنیه فیزیکی به فرد می بخشد. همچنین گفته شده از طریق باز کردن ذهن برتر و نیکوکاری و شفقت، متحد کردن حقیقت و وابستگی در خود برتر، شخص را به خودش نزدیکتر می کند.
آلماندیت با زمین سازی کردن انرژیهای روحانی و کانال کشی آنها به درون جسم فیزیکی، مسیر بین چاکرای اول و چاکرای هفتم را باز می کند. سپس روح را درون جسم فیزیکی تجسد می بخشد.

گردنبند سنگ گارنت
گردنبند سنگ گارنت

دمانتویید (گارنت سبز ): رنگ آن به دلیل وجود کلسیم و کروم است. با ارزش ترین نوع گارنت هاست، که طبق نامش سبز است و از سبز پریدوت تا رنگ زمرد، وجود دارد. بیشتر این سنگها قالبی قهوه ای نیز دارند. گارنتهای با رنگ سبز پر رنگ با ارزشترند اما رنگهای روشن تر آن نیز بین افراد هواخواه زیادی دارد. گارنت سبز سرزندگی می آورد و به جلوگیری از ترس، ناامنی و دیگر احساسات دلتنگی کمک می کند.

سنگ گارنت راف
سنگ گارنت راف

آندرادیت (گارنت سبز،زرد ،قهوه ای ،مشکی): حاوی تیتانیوم و منیزیوم است. بسیار پویاست، خلاقیت را برمی انگیزاند و آنچه را که در توسعه روابطتتان بیش از همه نیاز دارید به سوی شما جذب می کند. این سنگ هر نوع احساس انزوا و بیزاری را از بین برده و روابط صمیمی با دیگران ایجاد می کند. آندرادیت میدان مغناطیسی موجود در بدن را مجدداً تنظیم می کند، هاله را پاکسازی و گسترش داده و الهامات روان بینی را تقویت می کند.

انگشتر گارنت
انگشتر گارنت

ملانیت (گارنت سیاه یا قرمز تیره): پایداری و استقامت و صداقت را تقویت می کند و انسداد چاکراهای قلب و گلو را باز می کند. دارنده اش را قادر می سازد تا حقیقت را بگوید. خشم و حسد و بدگمانی را برطرف می کند. هر گونه همکاری را صرفنظر از نوع آن، یک مرحله به جلو سوق می دهد.

نگین گارنت
نگین گارنت

توپازولیت : (زرد رنگ است و فقط در کریستالهای کوچک دیده می شود) گفته می شود این گارنت زرد، محافظ کودکان و افراد شکننده و کم بنیه است. در ضمن توپازولیت آشفتگی های روحی، عاطفی و معنوی را از بین می برد.

سنگ گارنت راف یا تراش نخورده
سنگ گارنت راف یا تراش نخورده

گراسولار : گراسولار نوعی گارنت است که در خالصترین نوعش بیرنگ است. برای همراه داشتن هنگام جنگ یا داد خواهی مفید است و سنگی است که شخص را به آرامش و همراه جریان بودن ترغیب می کند. همچنین خدمت و همکاری را به شخص القا می کند.

گردنبند گارنت
گردنبند گارنت

گارنت صورتی ( رودولایت صورتی ) : به دلیل وجود آهن صورتی است و سنگ کمیابی است که در مکزیک آنرا “روزولیت” یا رز قرمز یا بنفشه صورتی کمرنگ می نامند. باعث افزایش بازدهی و رونق در کار می شود. سنگی صمیمی، قابل اعتماد و صادق است که تفکر، الهام و شهود را فعال می کند. از چاکرای اول محافظت کرده و با غلبه بر سرد مزاجی، سلامت و تمایلات جنسی را تقویت می کند.

گردنبند گارنت قرمز
گردنبند گارنت قرمز

گارنت قرمز ( رودولایت قرمز ) : گارنت قرمز همان خصوصیات گارنت صورتی را دارد علاوه اینکه سوخت و ساز را فعال می کرده و قلب، ریه ها و ران ها را درمان می کند.

خواص سنگ گارنت
خواص سنگ گارنت

ساوریت : به دلیل وجود کروم در ترکیب آن سبز رنگ است و مانند  دیگر گارنتهای سبز، به پذیرش با آرامش زندگی و یگانگی جهان، کمک می کند. سنگ کمک کننده ای هنگام گذر از چالشهای زندگی است و آرامش و گرما برای قلب هدیه می کند و از نظر فیزیکی آنرا تقویت می کند. جریان انرژی زندگی را در “مریدین” ها افزایش داده، به کلیه ها انرژی بخشیده و سیستم ایمنی، غده هیپوفیز و تیروئید را فعال می کند. ساوریت می تواند به عنوان کاستن دردی ملایم و گاهی برای درمان مشکلات چشمی استفاده شود.

نگین گارنت
نگین گارنت

هسونیت : به دلیل ترکیبات منگنز و آهن، قهوه ای مایل به نارنجی است. با از بین بردن احساس گناه و حقارت، باعث بوجود آمدن عزت نفس می شود. این سنگ با حمایت از جستجوی چالشهای جدید، بینشی وسیع به فرد می دهد. تواناییهای روان بینی را تقویت می دهد. اغلب برای سفرهای خارج از جسم استفاده می شود و شخص را به سوی هدفش سوق می دهد. گفته می شود که تولید هورمون را افزایش داده و نازایی را در زن و مرد کاهش می دهد. به سیستم بویایی کمک می کند و از بیماری ها جلوگیری می نماید.

گوشواره با نگین سنگ گارنت
گوشواره با نگین سنگ گارنت

گارنت قرمز سیر ( پیروپ ) : این سنگ به دلیل وجود آهن و کروم، قرمز رنگ است. بهره وری و خوشبختی را متعادل کرده و سرزندگی ایجاد می کند. با ارتقاء بخشیدن به کیفیت زندگی نیروهای خلاق درون شخص را برای الهامات بزرگتر، متحد می کند. از چاکراهای ریشه ای و تاجی محافظت می کند به طوریکه ویژگیهای دفع انرژی چاکرای ریشه ای را به عقلانیت چاکرای هفتم پیوند می دهد و در نتیجه دو جنبه مادی و معنوی را تقویت می کند.

اسپسارتین
اسپسارتین

اسپسارتین: در حالت خالص، نارنجی روشن است و به دلیل وجود آهن، نارنجی تیره یا قرمز است، کریستالهایی از این سنگ که کیفیت جواهر داشته باشند، نادرند. اسپسارتیس یا اسپسارتین، معمولاً برای جواهر سازی تراش داده نمی شود که به دلیل فقدان تبلیغات آن است و نه کمیابی این سنگ؛ به صورت فله ای یا مهره فروخته می شود. این سنگ بهره وری در خانه را افزایش می دهد و برای افرادی که در خانه کار می کنند بسیار مفید است. خوشبختی و قناعت را تقویت می کند. ارتعاش بسیار بالایی دارد و حس کمک به دیگران را تقویت کرده و قلب را قوت می بخشد. قدرت تحلیل و قوه منطق را بالا می برد. بعنوان داروی ضد افسردگی و از بین برنده کابوسها شناخته شده است.

اوواویت
اوواویت

اوواویت : رنگ سبز روشن آن به دلیل کروم موجود در آن است. استقلال فردی را بدون خودخواهی ناپسندی که اغلب همراه استقلال می آید، افزایش میدهد. چاکرای قلب را فعال کرده و ارتباطات معنوی را افزایش می دهد. سنگی کاملاً آرام و صلح جوست و به کار انفرادی بدون احساس تنهایی کمک می کند.

خواص سنگ گارنت

تعادل و تنظیم چاکرای اول و چاکرای چهارم

گارنت سنگ عشق رمانتیک و شور است.

به منظور افزایش تمایلات جنسی و صمیمیت توصیه می شود.

افکار مثبت را تقویت می کند.

موجب افزایش اعتماد به نفس و همچنین موفقیت در انتخاب شغل می شود.

به عنوان نمادی برای کسب و کار موفق شناخته شده است.

برای جلوگیری از خواب بد کاربرد دارد.

برای کمک به ایجاد محبوبیت در میان همسالان موثر است.

کمک به کاهش افسردگی می کند.

تداوم دوستی را بدنبال دارد.

سنگ محافظ انرژی است به خصوص موثر برای محافظت ازانرژی های منفی

همچنین اغلب برای درمان معنوی استفاده می شود

به عنوان نماد عشق و محبت است.

جهت سفر های روحی به کار می رود.

دریافت خوشی، نیرو، دارایی و ثروت، صلح، بردباری، تیز شدن ادراکات، قوی شدن بدن و بالا رفتن تحمل

کمک به کالبد عاطفی می کند.

برای قاعدگی زنان خوب است

سیستم انرژی را متعادل می کند و میلها را برمی انگیزد

اگر هنگام خواب این سنگ همراهتان باشد شما می توانید رویاهایتان را به خاطر بیاورید

اين سنگ براي استحکام ديواره هاي سرخرگ، تقويت چشم و درمان سرطان در مراحل اوليه آن کارايي دارد.

گستره رنگ انواع گارنت
گستره طیف رنگ انواع گارنت

خواص درمانی گارنت:

جواهر لوکس:به طور کلی گروه گارنت متعادل کننده سیستم های بدن و تمیز کننده خون می باشد. و ناراحتی های کبد و کلیه و بی نظمی های جنسی را سامان می بخشد. این خانواده از گوهر ها کمک قابل توجهی در درمان بیماری های ریوی و فشار خون دارند و در طیف گسترده ای مصرف می شوند.آویختن این سنگ به گردن برای بیماران قلبی، تصفیه خون و تنظیم فشار خون مفید است و مانع از لخته شدن خون در بدن می شود،

سر درد را کاهش می دهد.  در درمان ناتوانی های جنسی بسیار تاثیر دارد. اگر کسی گارنت به همراه داشته باشد به بیماریهای ویروسی و خطرناک و واگیر دار مبتلا نمی شود. گارنت با تیروئید و طحال در ارتباط است و باعث بهبود عملکرد آنها می شود.

گارنت سنگ متولدین ماه:

این سنگ سنگ متولدین ماه های فروردین ، تیر ، شهریور ،دی و مرداد می باشد.

منابع جهت مطالعه ی بیشتر:

کتاب گوهر های شگفت انگیز جهان دکتر داریوش ادیب

کتاب گوهر شناسی دکتر بهزاد حاج علیلو

برای مشاهده و خرید جواهرات سنگ گارنت اینجا کلیک کنید

2/5 - (1 امتیاز)

21 دیدگاه

 1. با سلام. گارنت دمانتویید درجه یک کرمان برای فروش دارم در اندازهای متفاوت و کبفیت عالی

 2. سلام دو تا سوال دارم آیا ممکن است نوعی از گارنت آنقدر سیاه و تیره باشد که نور را از خود عبور ندهد؟

  سوال دومم اینه که آیا گارنت از خانواده یاقوت محسوب میشه؟

  1. سلام
   بله ممکن است، همین موارد هم باعث اختلاف قیمت بین دو سنگ گارنت می شود. هرچه خوش رنگ تر، پاک تر، شفاف تر، زلال تر، بزرگتر و سنگین تر، گران تر و با ارزش تر و برعکس این موارد هم باعث کم شدن قیمت و بی ارزشی سنگ می شود. البته سنگ راف (خام) بعد از تراش و پولیش خوش رنگ تر و شفاف تر می شود و اصطلاحا رنگ و رو باز می کند. گارنت ها از خانواده یاقوت هستند. برای همین در خیلی منابع ذکر می شود یاقوت گارنت.

 3. فروشنده گارنت قرمز تیره مات هستم.
  استان فارس

 4. سلام وقتتون بخیر
  من سنگ گارنت سبز 36 قیراطی (تراشیده) دارم که بسیار درخشان است میخواستم قیمت حدودی هر قیراط ان را بدانم.

 5. باسلام سنگ گارنت به میزان 30 کیلوگرم و سنگ عقیق و جاسپر به میزان بالای 10 تن موجود دارم مکان یزد

  علی پورجنائی
 6. سلام من مقداری سنگ گارنت سبز با رگه قرمز دارم قیمت این سنگ رو میخواستم

  امیر امینی
 7. سلام ایا گارنن نقره ای رنگ داریم ؟ به من گفتند این سنگ با این رنگ استفاده کن

  1. سلام
   گارنت طیف رنگ متنوعی رو از زرد لیمویی، نارنجی، قرمز روشن و قرمز تا قهوه ای تیره و از طرف دیگه از سبز روشن تا سبز تیره، سبز آبی و بنفش رو شامل میشه، ولی نقره ای و سفید یا خاکستری نداره.
   در تصاویر نوشته طیف رنگ و انواع رنگ گارنت آمده.

 8. با سلام اقا عایرضا خریداریم ولی باید بررسی شود چند تا ازمایش ساده باید روش انجام بشه اگه دوست داشتید تماس بگیرید

  سید علی سجادی
 9. سلام وقت بخیر…قیمت هر قیراط سنگ گارنت دمانتوئید کرمان چند است…ممنون و سپاسگزارم

  1. سلام
   روز خوش
   قیمت کلیه سنگ ها بسته به عوامل مختلفی منجمله اندازه، کیفیت، تراش و… دارد، این عوامل به حدی در قیمت گذاری موثر است که در مواردی شاید یک سنگ حتی خریداری نشود یا مثلا یک سنگ زمرد (که از گران ترین سنگ هاست) به قدری بی کیفیت باشد که قیمت آن از حدید و عقیق هم ارزان تر شود و یا برعکس

 10. سلام روزتون بخیر.ممنون ازسایت خوب شما.بی زحمت قیمت سنگهارومیخواستم به قیراط یاگرم الماس زرد سیاه وسفید-یاقوت -زمرد-باشناسنامه وبدون شناسنامه وسنگ راف امیتیست خوب چندخریدارید

  1. درود
   روز خوش و ممنون از نظر لطف شما
   قیمت سنگ هایی که فرمودید بسته به کیفیت و سایر مواردی که در قیمت گذاری سنگ ها لحاظ می شود بسیار متفاوت می تواند باشد. از قیراطی چند هزار تومان تا چند ده میلیون تومان

   1. سلام مجدد استادعزيز.تصويرخودشناسنامه باسنگ بفرستم مقدوره قيمتشوبفرماييد

    1. سلام روز خوش
     متاسفانه ما قیمت گذاری روی اجناس و کالای دیگران نداریم، فقط محصولات خودمان یا کالایی که قصد خرید آن را داشته باشیم

 11. ممنون حتما

  ابوالفضل
 12. سلام با عرض خسته نباشید به شما دوست عزیز راستشو بخواین بنده یک معدن گارنت به رنگ عسلی ورنگ های جگری و قهوه ای رابه ثبت خود رسانده م هنوز معدن در مرحله ی کار های اداری میباشد رگه های گارنت خ
  قابل توجه ای در این معد قرار دارد میخواستم بدانم ایا شما شرکت یا اورگانی رامیشناسید که بتوان برای فروش گارنت معدن با انها همگاری کرد یا ن نمونه عکس از سنگ نیز موجود میباشد ممنون از سایت خوبتون

  ابوالفضل
  1. سلام
   با تشکر
   بله، ما در جواهر لوکس خریدار انواع سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به صورت عمده راف و یا تراش خورده هستیم. لطفا از طریق تلگرام و شماره 09334416110 تصویر نمونه های موجود را ارسال بفرمایید. در صورتی که کیفیت مناسب را داشته باشد خریدار هستیم.

 13. حدود قیمت سنگ گارنت در ابعاد یک سانتی متر در یک سانتی متر چه قدر است؟

  1. سلام
   خسته نباشید
   بستگی به کیفیت آن دارد و گارنت به صورت قیراطی محاسبه می شود اما از حدود 70 هزار تومان به بالا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad