سنگ یشم سبز

خواص سنگ یشم را بدانید 40

معرفی یشم (jade )

یشم از اصطلاح اسپانیایی piedra de ijada می آید – و معنای تحت اللفظی اش “سنگ درد در پهلو” است. مکتشفان اولیه اسپانیایی بعد از اینکه دیدند بومیان قطعاتی از سنگ یشم را برای درمان یا آرام کردن دردها و رنج ها روی پهلوهای خود می گذارند این نام را بر آن گذاردند. یشم سبز نماد سعادت، موفقیت و خوش شانسی نیز هست.

جواهر لوکس: یشم گوهر گرانبهاییست که تحت عنوان”سنگ بهشت” شناخته می شود، هزاران سال گرامی داشته شده و به آن میزان در بین مردم خالص و مقاوم در نظر گرفته می شد که برای استفاده کنندگانش، منبع الهام بالاترین اهداف معنوی به حساب می آمد.این سنگ به اندازه کافی زیبا، لوکس و مجلل هست که برای انجام کاروینگ (حکاکی یا کنده کاری) نیز گزینه مناسبی باشد. طرفداران آسیایی همیشه شیفته ی یشم بوده اند و امروزه، خریداران غیر آسیایی نیز استقبال بی سابقه ای از این گوهر زیبا دارند. به عبارتی همه آنها جذب تاریخچه ی غنی یشم ، زیبایی، دوام و کمیابی این سنگ فوق العاده شده اند.

سنگ یشم
سنگ یشم

کانی شناسی و تاریخچه یشم:

در نیمه‌ی اول قرن نوزدهم یک دانشمند فرانسوی کشف کرد که واژه‌ی عمومی “یشم”، “یو” در زبان چینی، در حقیقت به دو کانی متفاوت اشاره دارد: “نفریت Nephrite” و “جدیت Jadeit‌”. در چین به هر دوی این کانی‌ها “زن‌یو Zhen yu” به معنای “یشم اصل” گفته می‌شود. حقیقتا تشخیص این دو کانی از یکدیگر حتی برای کارشناسان نیز دشوار است. این دو سنگ درجه سختی، شکل ظاهری و ویژگی‌های عمل‌آوری متفاوتی دارند؛ اما آن‌ها دارای بافتی در هم پیچیده، سخت و متراکم هستند. به همین علت است که این دو کانی دارای خاصیت شکل‌پذیری بالایی هستند . نفریت در اصل دارای طیف رنگی سبز ملایم تا سبز مایل به طوسی است و در برخی مواقع در رنگ‌های سفید، زرد یا دارای ته رنگ قرمز دیده می‌شود. اما رنگ غالب در “جدیت” به دلیل وجود عنصر کروم، سبز زمردگون است.

معادن سنگ یشم:
چین، روسیه، گواتمالا و نیوزلند صاحب غنی‌ترین ذخایر نفریت با کیفیت هستند. گران‌بهاترین جدیت‌ها در “میانمار Myanmar” استخراج شده و سپس به صورت سالانه “در مرکز بزرگ بازرگانی سنگ‌های قیمتی، یشم و مروارید” واقع در “رانگون Rangoon” مبادله می‌شوند. هنگ‌کنگ یکی دیگر از مراکز مبادله این “سنگ آسمانی” به شمار می‌آید.

گردنبند سنگ یشم
گردنبند سنگ یشم

افسانه‌ی یشم:
از حدود ۷۰۰۰ سال پیش، طیف رنگی یشم بشر را افسون کرده است. افراد در این سنگ خواص درمانی و معنوی را جستجو کردند و موفق به یافتن آن شدند. در دوران ما قبل تاریخ، شکارچیان، سختی باورنکردنی این سنگ را کشف و از آن برای ساخت تبرهای سنگی، تیغ، چاقو و دیگر ابزار و اسلحه استفاده کردند. سه هزار سال پیش از میلاد مسیح و در چین، نوعی از یشم به نام “یو Yu” که برای مردم این سرزمین بسیار قابل احترام بود برای  حکاکی پیکره‌های کوچک و اشیای متفاوت تزئینی مورد استفاده قرار می‌گرفت. اهمیت یشم در فرهنگ چین به حدی بودکه فیلسوف صاحب نام این کشور ، “کنفوسیوس  چنین گفته است: “یشم به نرمی و‌ لطافت مهربانی،‌ به سختی و زیبایی ذکاوت است.” حکمت، عدالت، شفقت، تواضع و شجاعت جزء ویژگی‌های معنوی هستند که طرفداران یک “سنگ آسمانی” به آن نسبت می‌دهند و به همین دلیل امروزه هم از آن استفاده می‌کنند.
ویژگی‌های درمانی و شفابخشی که به یشم نسبت می‌دهند ریشه در نام آن دارد: نام اسپانیایی آن “پیدرا د ایجادا Piedra de ijada” به معنای “سنگ شیر” می‌باشد. مردمان آمریکای جنوبی بر این باورند که یشم توانایی درمان بیماری‌های کلیوی را دارد. مردمان “مایا Maya”، “تول‌تک Toltec‌”، “آزتک Aztec‌” و “اومک Omec‌” معتقدند که این سنگ مقدس در ارتباط با الهه‌ی آتش می‌باشد. این مردمان مانند چینی‌ها، یشم را با مرگ در ارتباط می‌دانند. قطعات کوچک این سنگ بین لب‌ها و داخل حفره‌های گوش یا بینی جسد گذاشته می‌شوند تا شیطان را شکست دهد.

یشم به عنوان اثری هنری

جواهر لوکس: چین مرکز سنتی و کنونی هنر برش یشم به شمار می‌آید. “عمل‌آوری یشم” به اشتباه “حکاکی یشم” نامیده می‌شود باید دانست که سنگ خام برش داده می‌شود، اما حکاکی نمی‌شود. یشم را در “کانتون Canton”، “پکینگ Peking‌” یا هنگ‌کنگ برش می‌دهند و به شکل پیکره‌های کوچک در می‌آورند و از صفحات کوچک برای ساخت آویز گردن و دستبند، گوی یا زنجیر استفاده می‌کنند. تلالو مات و موم مانند نفریت و درخشش شیشه گون جدیت وجه تمایز جزیی اما حائز اهمیت میان این دو نوع سنگ متفاوت است. اروپا کمتر با هنر برش یشم آشنایی دارد.جواهرساز، تاجر سنگ‌های قیمتی و تراش‌دهنده‌ی جواهرات سویسی، به نام “رولند اوهل Rolan Uhi” یکی از پیشکسوتان این هنر می‌باشد. او معتقد است: “عمل‌آوری یشم به مراتب دشوارتز از برش آن است و صیقل دادن سطح نیز کار مشکلی می‌باشد.” پس از عمل‌آوری سطحی ناهموار و دارای فرورفتگی پدید می‌آید. برای داشتن سطحی صاف با درخشش چشمگیر باید آن را با مهارت بسیار صیقل داد که مستلزم کسب سال‌ها تجربه است. بیش از ۳۰ سال است که رولند اوهل بر روی سنگ یشم کار می‌کند و می‌گوید: “طی چند سال اخیر به گونه‌ای باورنکردنی بر محبوبیت این سنگ افزوده شده است. تعداد زیادی از ستارگان از یشم در جواهرات خود استفاده می‌کنند که موج آن به اروپا نیز سرایت کرده است.”

آویز سنگ یشم
آویز سنگ یشم

درجه‌ی خلوص، شفافیت و رنگ یشم  ارزش و بهای آن را تعیین می‌کند. طیف رنگی یشم از رنگ‌های تیره و روشن با اختلاف جزیی تشکیل شده است. به طور مثال کارشناسان قادر به تشخیص هفت کیفیت  رنگ متفاوت برای یشم سبز هستند. این در حالی است که یشم در رنگ‌های قرمز،‌ قهوه‌ای و مشکی نیز یافت می‌شود. وجود لکه‌ها یا رگه‌های کوچک بر روی سطح، بر زیبایی آن می‌افزاید. معروف‌ترین و گران‌بهاترین نوع این سنگ “یشم امپریال” می‌باشد که به خاطر شفافیت و رنگ براق زمردگون آن شناسایی می‌شود.

تعجبی ندارد که حراجی کریستی در سال ۱۹۹۷ یک یشم امپریال را به بهای ۱۰ میلیون دلار به فروش رساند.
دنیای غرب هم جاذبه‌ی یشم را درک کرده است: ستاره‌های هالیوود، جواهرات زیبا مزین به یشم را در مراسم فرش قرمز به همگان معرفی می‌کنند. این در حالی است که طراحان صاحب نام همچون “دیور Dior”، “تیفانی Tiffany” یا “جی‌ای‌آر JAR” مجموعه جواهرات خود را با سنگ یشم آمیخته‌اند. در حقیقت، هنگام ارزیابی، یشم را می‌توان با الماس مقایسه کرد.
جایگاه یشم در فرهنگ مناطق آسیایی مانند ارزش الماس در فرهنگ غرب است.

تشخیص یشم تقلبی
احتمال زیادی وجود دارد که علاقه‌مندان به سنگ یشم دچار اشتباه شوند و سنگ‌های تقلبی خریداری کنند. با چشم غیرمسلح به سختی می‌توان سنگ‌های بی‌کیفیت و رنگ شده را تشخیص داد که در کمال تاسف باید گفت تعداد سنگ های تقلبی نیز بسیار زیاد است. در سیستم طبقه‌بندی این سنگ، “یشم امپریال” به عنوان “یشم A” شناخته می‌شود.

“یشم B” سنگی است که در اسید قوی به منظور از بین بردن آلودگی‌ها (به طور مثال اکسید آهن) از شیارهای موجود در آن جوشانده می‌شود، در نهایت  شکاف‌های آن با موم یا رزین مصنوعی پوشانده می‌شوند.

“یشم C”، کیفیت بسیار پایینی دارد و به طور کامل رنگ شده است. اغلب سنگ‌های شفاف‌ رنگ می‌شوند و به عنوان یشم سبز به فروش می‌رسند.

به همین دلیل است که رولند اوهل توصیه می‌کند: “تنها در صورت مشاوره با یک جواهرساز یا واسطه‌ی خوب می‌توانید در برابر خطر خرید سنگ‌های تقلبی ایمن باشید.” علاوه بر این، همانند دیگر سنگ‌های قیمتی، شناسنامه سنگ می‌تواند اعتبار آن را تایید کند.

تسبیح سنگ یشم
تسبیح سنگ یشم

خواص  ماورائی سنگ یشم ( جید ) Jade :

یشم به عنوان سنگ حامی و حرز به کار می رود. به همراه داشتن یشم و یا قرار دادن آن در محل کار یا گوشه ای از اتاق، نیروهای منفی را از محیط دور می کند و شادی و آرامش خاصی به روح می بخشد.

یشم سبز و بنفش با چاکرای قلب در تماس است و از نظر عاطفی و فیزیکی روی قلب اثر می گذارد. و در عمیق کردن تنفس موثر است. سیستم عصبی و سوخت و ساز را متعادل می کند. و حالت هیجان و پرخاشگری را به آرامش و سکون تبدیل می کند. اگر زیر بالش بگذاریم حافظه را قوی می کند. و قدرت تعبیر خواب به فرد می بخشد. یشم سنگ خرد است و به ما در تصمیم گیری‌ها ی قوی و پر اهمیت یاری می رساند.

جواهر لوکس: سنگ یشم سبز انتخاب بسیار مناسبی برای افراد حساس و هیجانی است و باعث تقویت اعتماد به نفس و کنترل احساسات در آنان می شود.
این سنگ به انسان ایمان می بخشد که در زندگی به تک تک آرزوهای خود برسد. برخی نیز بر این عقیده اند سنگ یشم خوش شانسی می آورد.
سنگ یشم سبب شادی روح و آرامش بوده و مناسب برای تمرکز می باشد .
سنگ یشم سبز به “کریستال آرامش بخش” نیز معروف است.

از دیگر خواص سنگ یشم:

ایجاد تعادل و تنظیم چاکرای چهارم

آزاد نمودن ذهن از افکار منفی

یشم نمادی از آرامش و خلوص است

جذب موفقیت و رفاه و خوشبختی

محافظ بسیار قوی و به ویژه برای کودکان در برابر بیماری

برای کمک به درک بهتر از جنس مخالف

ثبات شخصیت و افزایش خودکفایی

سنگ آرمانی برای ارتباط با ارواح و دنیای متافیزیک

محافظ و سپر در مراسم روحانی و مذهبی

برای طول عمر کاربرد فراوانی دارد

بسیار عالی برای رونق کسب و کار و برکت زندگی

خواص سنگ یشم
دستبند سنگ یشم

خواص درمانی سنگ یشم (جید)

خواص و فواید جسمانی یشم:
در درمان تشنج و بیماری های ریه و بیماری های پوستی موثر است .
سنگ یشم مناسب برای تسهیل دوران بارداری و زایمان می باشد.
برگردن آویختن یشم به طوری که در برابر معده قرار گیرد، سبب تقویت معده می گردد و ناراحتی های معده را درمان می کند، هم چنین برای درمان ضعف و امراض کلیه و سنگ کلیه موثر است و نیز سبب تنظیم سوخت و ساز بدن و تعادل بدن می شود. سنگ یشم قلب و دستگاه گردش خون را تقویت می کند و برای درمان مشکلات قلبی مناسب است .
و همچنین مفید برای یبوست و نفخ می باشد.
جهت درمان سردردهای مزمن و میگرن قطعه ای سنگ یشم را ابتدا در نور آفتاب قرار داده و سپس آن را به مدت ۱۵ دقیقه بر روی چاکرای ششم (پیشانی بین دو چشم )خود قرار دهید.

در حالات التهابی بدن، یک اثر آرام بخش دارد و به دستگاه عصبی آرامش می‌دهد

یشم یک ترمیم کننده قوی است و باعث بازسازی سلولهای عضلات، استخوانها و سایر بافتها می‌شود.

بر روی دستگاه عصبی سمپاتیک موثر است

این سنگ بر روی دستگاه عصبی انسان به عنوان یک سنگ آرام بخش اثر می‌کند و در بهبود اختلالات خواب، خستگی و تحریک پذیری موثر است

از نظر جنسی، مقوی و نیروبخش است

استفاده از این سنگ در بهبود بیماریهای قلبی، فشار خون بالا، زخمها، خستگی و سردرد موثر است.

تصفیه ارگان های بدن

برای درمان مشکلات کلیه و غدد آدرنال

کمک باروری و زایمان

گفتنی است :
امواج سنگ یشم برای افراد مبتلا به تالاسمی و هپاتیت مضر بوده و سبب جذب نیروهای منفی در این افراد می شود.

یشم برای التهاب کلیه و سنگ کلیه مفید است.

انگشتر سنگ یشم
انگشتر سنگ یشم

روش شارژ و نگهداری یشم :

سنگ یشم را ماهی دو بار در آب جاری بشویید.

سنگ ماه تولد:

یشم:سنگ ماه تولد فروردین ، اردیبهشت ، خرداد ، مهر

 

40 دیدگاه

 1. Avatar

  سلام و درود به شما.
  بسیار عالی و زیباست.من حدود ۳تن از این نوع گوهر ارزشمند موجود دارم و سورت شده بر حسب کیفیت و قیمت در ۳گروه.برای اطلاعات بیشتر یا دیدن تصاویر با
  ارتباط برقرار کنید.ممنون

  رضا منصوری
  1. Avatar

   درود وقت بخیر اگر ممکن هست عکس از سنگ تون برام بفرستید

   1. Avatar

    سنگ دارم سبز،شماره تلگرام بدین براتون عکس بفرستم،

  2. Avatar

   سلام علیکم. برای خرید چه روشی اقدام کنیم .متشکرم.

   1. انگشتر عقیق

    درود
    وقت بخیر
    برای سفارش به صورت تلفنی و یا از طریق پیام رسان ها مثل تلگرام یا واتس اپ و…
    با شماره ۰۹۳۳۴۴۱۶۱۱۰ امور مشتریان جواهرلوکس در تماس باشید.
    و یا می توانید در سایت و به صورت آنلاین با افزودن محصول یا محصولات مورد نظر به سبد خرید و تکمیل فرم سفارش (ثبت آدرس و مشخصات جهت ارسال) سفارش خود را ثبت و به صورت آنلاین یا کارت به کارت پرداخت کنید.
    در صورت هرگونه سوال و یا نیاز به راهنمایی همکاران ما با شماره های ۰۹۳۳۴۴۱۶۱۱۰ و یا ۵۵ ۲۲ ۵۹ ۳۸ – ۰۵۱ پاسخگوی شما هستند.

    1. Avatar

     قیمتش چقدر است؟

   2. Avatar

    سلام دوست عزیز.برای دریافت اطلاعات در مورد یشم و خرید در ارتباط باشید.درود به شما

    رضا منصوری
    1. Avatar

     سلام بنده همیشه شماره و لینک ارتباطی گذاشتم تا بیسوادان چشم تنگ رو بتوانم متفاعد کنم.در خصوص کامنت اقای کلاته
     اگر از نظر ادمین محترم ایراد نداشت.شماره بنده رو منتشر کنید تا مجبور نشود میلیونها برابر هزینه کند .
     تشکر از مهرتان

     رضا منصوری
  3. Avatar

   آقا این سنگ الان گرمی ۱۷۰ میلیون دلار است شما تمام ایران را هم بفروشی نمیتونی یک کیلو بگیری شما چطور ۳ تن دارید؟؟

 2. Avatar

  سلام.اگر از یشم تصویر و یا نمونه رو مشاهده نمائید
  پیام بگذارید و یا تماس بگیرید.ممنون
  رضا منصوری

  رضا منصوری
 3. Avatar

  سلام، من یه سنگ تیره رنگ دارم که خط میخی روش حک شده.از مادر بزرگم بهم رسیده .اونموقع که جوان بود موقع یلاق وقشلاق توی کوه پیداش کرده.میتونید راهنمایی کنید که این چه سنگی هست

  1. انگشتر عقیق

   سلام وقت بخیر
   باید ارسال کنید آزمایشگاه بررسی دقیق روی آن انجام شود.

   1. Avatar

    میخواین اول عکس سنگ رو براتون بفرستم؟

   2. Avatar

    عکسش رو میخواین براتون بفرستم؟

    1. انگشتر عقیق

     می تونید عکس بفرستید اما از روی عکس اطلاعات دقیق قابل تشخیص نیست

  2. Avatar

   درود.می تونید عکس سنگ سیاه …ک گفتی رو میفرستی.اینستا پیج من

  3. Avatar

   سلام عکس سنگ رو میشه به این شماره بفرستی

 4. Avatar

  قطر این سنگ پنج سانت و وزن اون ۷۵گرم هستش.

 5. Avatar

  سلام من یه سنگ یشم سبز با ابی قاطی یه سنگ کم یاب میخواستم بدونم چجوری میتونم از اصل بودن سنگ اطمینان پیدا کنم

  1. انگشتر عقیق

   سلام
   روز خوش
   پیشنهاد ما مراجعه به مرکز گوهرشناسی معتبر و تهیه شناسنامه سنگ است. البته حتما قبل از خرید اطمینان پیدا کنید و سپس اقدام به خرید بفرمایید

   1. Avatar

    سلام و درود به شما
    ممنون از اطلاعاتی که دادید .ادرسی از ازمایشگاه دارید با تشکر

    1. انگشتر عقیق

     سلام
     به اتحادیه طلا و جواهر شهرتون مراجعه کنید و آدرس آزمایشگاه معتبر در شهر خودتون رو بگیرید

 6. Avatar

  باسلام باتوجه به قیمت سه میلیون دلاری برای هرقیراط سنگ یشم سبز جادوییت یاهمون سنگ قولنج این دوست عزیزمون که فرمودن سه تن دارن احتمالا بیل گیتس روتوجیب چپشون میزارن …واقعانمیفهمم یاسایتهادروغ مینویسن یاتوهم برخی دوستانی که ادعاهای عجیب غریب میکنن ازنوع توهمات ماورای زمینی هستش .اخه مردحسابی سه تن روضرب هزارگرم کن سه میلیون گرم ضرب پنج کن پانزده میلیون قیراط بعدضرب سه میلیون دلار پنج هزاری کن میتونی کره زمینوطلافرش کنی .مبارکت باشه تاکورشودهرانکه نتواندازین خوابادید

  محمودکلاته
  1. انگشتر عقیق

   سلام
   وقت بخیر
   میشه منبعی که قیمت رو استخراج کردین اعلام بفرمایید، به نظر بنده خیلی قیمت بالایی هست.
   با تشکر

  2. Avatar

   جناب کلاته نسبتا محترم.من کاری ندارم قولنج رو قیراطی چند به شما قیمت دادند و بیل گیست قرار هست با شما وصلت داشته باشد یا خیر.
   اگر راف یشم نفریت هر مقدار خواستید فقط کیلویی از هفتاد تا سیصد هزار تومان تقدیمتون میکنم شما بفروش قیراطی یا مثقالی.
   اطلاع نداری حرف نزن
   اینستاگرام.میتونید ببینید نمونه هاش رو. فقط بلد هستید حساب ثروت دیگران رو در ماشین حساب بزنید.خودتون تلاش کنید

   رضا منصوری
   1. انگشتر عقیق

    دوستان سلام
    لطفا سعی کنید در پیام ها و نظرات رعایت حال همدیگر رو بکنیم.
    ضمنا به دلیل مشکلات قبلی که برای ما پیش آمده تمامی شماره تلفن ها و آدرس و… از نظرات حذف می شوند و سپس نظرات شما عزیزان منتشر می شود. دلیل اینکار هم این هست که یک مرتبه دو نفر از طریق ارائه اطلاعات تماس در همین قسمت نظرات با هم معامله کرده بودند و بعد کلاهبرداری شده بود و مالباخته از سایت ما هم شکایت کرده بود و ما رو هم متهم کردند و… (متاسفانه یک اخلاقی داریم که اگر برد و سود کنیم به همه میگیم خودم کردم و منم منم داریم، اگر ضرر کنیم و ببازیم دنبال مقصر هستیم). خلاصه اینکه تا ثابت کردیم این ماجرا به ما ربطی نداشته و… کلی از کار و زندگی افتادیم و به این نتیجه رسیدیم کلا ارائه اطلاعات تماس رو در قسمت نظرات حذف کنیم. البته در نظر داریم بخش جدیدی برای معاملات و خرید و فروش مستقل کاربران سایت راه اندازی کنیم.

 7. Avatar

  سلام من ۲ عدد شمایل یشم سبز دارم که عکس یه ادم چینی رو تراش دادن ۳۰ سال پیش خریدم خیلی دلم میخواد ببینم ارزشمند هستن یا نه

  1. انگشتر عقیق

   سلام
   اگر سنگ یشم طبیعی و اصل باشند حتما ارزشمند هستند، به طور کل سنگ های جواهری طوری هستند که هر چقدر قدیمی تر باشند ارزشمند تر می شوند، کیفیت سنگ در این مورد نقش بسزایی دارد. اگر حکاکی روی آن ها تراش دست باشد به ارزش سنگ اضافه می کند.

 8. Avatar

  با سلام!
  من یه پرسشی داشتم, مدتی هست به دنبال انگشتر یشمی که فقط حلقه یشم باشه و نه اینکه مثلا یشم به روی یک رکاب نقره ای باشه میگردم, در سایت های داخلی چیزی یافت نکردم و همچنین از جواهر فروشی های زیادی نیز پرسیدم ولی هیچ کدام حلقه یشم نداشتند, می خواستم بپرسم که آیا بازار داخلی یا سایتی معتبر هست که بشود حلقه های یشم با کیفیت و اصل رو خرید و فروش کرد؟
  با سپاس

  علی رضا
  1. انگشتر عقیق

   سلام
   سال نو مبارک
   ما خودمون حلقه تمام سنگ عقیق و حلقه عقیق سلیمانی تولید میکنیم برای سنگ یشم هم قبلا داشتیم ولی الان موجود نداریم، متاسفانه در حال حاضر جایی رو سراغ ندارم که معرفی کنم خدمتتون.

   1. Avatar

    با سپاس, سال نو شما هم مبارک باشه!
    بله, پس شما موجودی بعدی حلقه سنگ یشمتون چه زمانی هست؟ و اینکه سنگ ها شناسنامه دار هستند؟

    علی رضا
    1. انگشتر عقیق

     زمان موجودی مجددش مشخص نیست روی تلگرام و اینستاگرام اعلام می کنیم.
     بله امکان صدور شناسنامه هم وجود دارد، مستلزم هزینه جداگانه است.

 9. Avatar

  سلام
  آیا میشود حکاکی روی یشم را پاک کرد و دوباره حکاکی کرد ؟

  1. انگشتر عقیق

   سلام
   بله ممکن هست، باید به اندازه گود حکاکی قبلی از روی سنگ یا نگین شما برداشته شود.

 10. Avatar

  سلام
  خسته نباشید
  بنده سنگ یشم دارم حدوداا ۵۰ گرم تراش نخورده
  رنگ مشکی که نور میندازم سبز میشه

 11. Avatar

  وقتی نور میندازم دقیقا شبیه عکس اول صفحه تون هست با این تفاوت که سنگ من خیلی تیره تره مشکی مشکی قبل نور انداختن

 12. Avatar

  سلام درمورد صحبت‌های دوستان عزیزی که بابت قیمت سنگ یشم باهم اختلاف داشتند باید عرض کنم اون یشم بسیار گرانقیمتی که بصورت قیراطی و با مبالغ هنگفت فروخته میشه یشم برمه یا همون یشم امپریال (امپراطور) هست که بسیار کمیاب و با یشمهای موجود در بازار که اکثرا هندی, پاکستانی و بعضا افغانی هستند کاملا متفاوت هست

  سامان کیوانمهر
 13. Avatar

  با سلام و تشکر بابت سایت پر فیض و مفیدتون..موفق و پیروز باشین..
  بنده یه سنگ شبیه عکس بالایی اولین عکس دارم چطور میتوانم بفروشمش…
  باتشکر صالحی

  محمد جزیره قشم
  1. انگشتر

   درود
   پیشنهاد میکنم اول سنگتون رو ببرید آزمایشگاه گوهر شناسی تا اونجا کارشناسی بشه و اصالت، کیفیت و نوع سنگ مشخص بشه و بعد اقدام به فروش کنید

 14. Avatar

  سلام من یه سنگ صد گرمی یشم سبز تیره دارم چقدر ارزش داره تو کوه پیدا کردم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینماد logo-samandehi