تاریخچه سنگ توپاز

تاریخچه سنگ توپاز ثبت نظر شما

سنگ توپاز که امروزه در بین سنگ های قیمتی جایگاه ویژه ای دارد و به خاطر رنگ زیبایش (زرد، آبی و صورتی) که در خود دارد بسیار مورد توجه قرار گرفته و استفاده گسترده ای در جواهرات از آن شده است. در این مطلب میخواهیم به پیدایش نام توپاز و تاریخچه آن بپردازیم، تاریخی که برای شما نیز جالب خواهد بود.

کارشناسنان زیادی روی این موضوع توافق دارند که نام این سنگ آبی رنگ از نام قدیمی جزیره ای در یونان به نام Topazios می آید. در این جزیره هیچگاه سنگ توپاز پیدا نشده است، اما در یک مقطع زمانی سنگ های زبرجد (پریدوت) از آنجا استخراج می شد و به اشتباه نام آنرا توپاز گذاشته بودند. اما در این بین بعضی از محققان نام این سنگ را برگرفته از زبان باستانی هند (سانسکریت) می داند. Topas یا Tapaz به معنی آتش می باشد.

تاریخچه سنگ توپاز
تاریخچه سنگ توپاز

جواهر لوکس: یونانیان باستان معتقد بودند که این سنگ به آنها قدرت می بخشد و در دوره ای از رنسانس (سالهای 1300 تا 1600) مردم می پنداشتند که توپاز می تواند خشم را برطرف و طلسم جادوها را بشکند. همچنین مردم هند معتقد بودند که اگر سنگ توپاز را بالای قلب خود آویزان کنید به عمری طولانی دست پیدا می کند و زیبایی و هوش تان نیز بالا می رود.

توپاز سلطنتی نیز ریشه در قرن نوزدهم روسیه دارد. در آن زمان کوه های اورال منبع عمده سنگ توپاز بودند. سنگی که از آن محل استخراج می شد رنگی صورتی داشت و به افتخار تزار روسیه نامگذاری شد. مالکیت این سنگ به خانواده سلطنتی محدود است.

برای مشاهده محصولات توپاز اینجا کلیک کنید

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad