گنج گمشده تمدن آزتک

گنج گمشده تمدن آزتک 1

در این قسمت از سایت جواهر لوکس میخواهیم به یکی دیگر از بزرگترین گنج های گمشده دنیا اشاره کنیم، شاید شما نیز نامی از تمدن کهن آزتک شنیده باشید، تمدنی قدیمی که براساس رعب و وحشت ساخته شده بود. با ما همراه باشید تا کمی با تمدن و گنج گمشده آزتک ها آشنا شوید.

آزتک‌ها، یک تمدن آمریکای مرکزی را در مکزیک مرکزی شامل می‌شدند که دارای اسطوره بسیار غنی بودند. آزتکاتل به زبان خود آزتک‌ها یعنی ناهواتل، در لغت به معنی افرادی است که از آزتلان (سرزمین افسانه‌ای آزتک‌ها) می‌آمدند. آزتک‌ها خود را بیشتر مکزیکا صدا می‌کردند، که از آن امروزه نام کشور مکزیک مشتق شده است. در سال 1810، طبیعت‌شناس پروسی الکساندر فون هولمبولدت برای اولین بار لفظ مدرن آزتک را برای این تمدن و یا ملّت، ابداع کرد.

پایتخت آزتک‌ها تنوشتیتلان نام داشت و از سال 1325 تا 1521 ، دوازده نفر بر آن فرمانروایی کردند. پس از جنگ‌های خونین، در 13 اوت 1521 ، آخرین حکمران آزتک‌ها خود را تسلیم اسپانیایی‌ها کرد.

گنج گمشده تمدن آزتک
گنج گمشده تمدن آزتک

گنج گمشده تمدن آزتک

در سال 1521 میلادی اسپانیایی ها با خشنونت تمام تمدن کهن آزتک را از پای درآوردن در حالی که شهر به طور کامل توسط ارتش اسپانیا محاصره شده بود فرمانده آزتک ها (منته زوما) به نبرد ادامه می داد تا اینکه به شدت مجروح گشت به همین جهت سربازان مدافع شهر تصمیم گرفتند جواهرات را در گوشه ای گرد آورده و در یک زمان مناسب از شهر گریخته و جواهرات را نیز با خود ببرند. اما ورود اسپانیایی‌ها به شهر و قتل عام مردم باعث شد که آنها شتابزده تمامی جواهرات را به قعر دریاچه تزوکو بریزند. ظروف نقره و طلا و سنگ‌های گرانقیمت فراوانی در شهر ذخیره شده بود که همه آنها به دریاچه ریخته شدند تا اگر امکانش بود روزی به آنجا بازگشته و دوباره آنها را به دست آورند. اما کسی زنده نماند و آنهایی هم که توانستند بگریزند دیگر نتوانستند به شهر باز گردند.

امروزه این گنج عظیم پس از 5 قرن هنوز دست نخورده در میان گل و لای دریاچه پنهان شده است. در سال های اخیر تلاش زیادی برای دستیابی به این جواهرات صورت گرفته حتی یکی از رئیس جمهورهای مکزیک نیز دستور لایرویی دریاچه را داد اما اقدام انجام گرفته بی نتیجه ماند.

برای عضویت در کانال تلگرام جواهر لوکس این فروشگاه اینجا کلیک کنید

به این نوشته امتیاز دهید

1 دیدگاه

  1. پس با این حساب این فیلم دزدان دریایی کارائیب تا حدی براساس واقعیته! چون من این قضییه قوم آزتک و گنجینه و سکه‌ها و … رو از اون فیلم متوجه شدم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad