کوارتز توت فرنگی

کوارتز توت فرنگی ثبت نظر شما

سنگ کوارتز یکی از انبوه ترین مواد معدنی بر روی کره زمین می باشد که می توان به راحتی گفت 12 درصد پوسته زمین را در بر میگیرد. با اینکه این ماده معدنی شایع و متداول بوده به هیچ عنوان ساختار یک شکلی ندارند و در اقصی نقاط جهان شاهد کوارتز های رنگی متفاوت و منحصر به فردی هستیم.

گوهرشناسان برای اشاره به کوارتز بی رنگ شفاف حاوی ذرات ریز بلوری روتایل، گوتیت و تورمالین یا دیگر مواد معدنی از اصطلاح کوارتز ساژنتیک استفاده می کنند. این مثال برای روتایل کوارتز از همه شناخته تر است که حاوی اجزایی از روتایل طلایی یا تیتانیوم می باشد.

کوارتز توت فرنگی
کوارتز توت فرنگی

جواهر لوکس: این مدل کوارتز با ادخال های قرمز اکسید آهن خیلی کمیاب بوده و تحت عنوان کوارتز توت فرنگی یا کوارتز آتشین قرمز به فروش می رسد. در بعضی از موارد یافت شده از کوارتز توت فرنگی ادخال ها به راحتی دیده می شود و به وضوح ذرات ریز، تکه های کوچک یا پولک های مایل به قرمز در این مدل سنگ به چشم می خورد و اما مدلهایی دیگر نیز هستند که تنها با ذره بین قابل رویت هستند و شکل کوارتز را کم و بیش مانند رنگ توت فرنگی می سازند.

کوارتز توت فرنگی رنگ خودش را از اشکال مختلف اکسید آهن می گیرد. 4 گونه متفاوت اکسید آهن اما با ترکیب شیمیایی یکسان در کوارتز توت فرنگی وجود دارد. آنها عبارتند از : لپیدوکروسیت ( FeO OH)، گوتیت (مجددا FeO OH) اما با یک ساختار بلوری متفاوت)، لیمونیت (FeO (OH) nH2O ) و هماتیت ( Fe2O3 ).

اما باید این نکته را توجه داشت که به دلیل کمیابی این سنگ کوارتز توت فرنگی که به فروش می رسد مصنوعی و آزمایشگاهی بوده و بیشتر آنها شیشه معمولی می باشند که توسط افراد سودجو به شکل کوارتز توت فرنگی درآمده و با قیمت های بالایی به فروش می رسد. باید قبل از خرید از صحت و سقم اصل بودن سنگ اطمینان حاصل نمایید. کوراتز گیلاسی، کوارتز تمشکی، کوارتز کیوی، کوارتز آناناسی و توت فرنگی نام های تجاری است که بر روی گروه کوارتز های رنگارنگ و شفاف گذاشته اند و اصطلاحا آنها را کوارتز میوه ای می نامند. این گروه از خانواده کوارتز بیشتر در جواهرسازی به عنوان مهره و آویز به کار می روند و در بعضی موارد به منظور اشیاء تزئینی استفاده می شود.

کوارتز توت فرنگی اغلب در روسیه و در مناطق مجاور مانند قزاقستان یافت می شود. البته در برزیل این نوع سنگ نیز دیده شده است.

برای مشاهده محصولات کوارتز روی عکس زیر کلیک کنید…

جواهر لوکس - بنر مشاهده محصولات

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad