ماسک خدای آتش مربوط به آزتک ها

تاریخچه سنگ فیروزه ثبت نظر شما

فیروزه به انگلیسی Turquoise سنگی زیبا به رنگ آبی روشن که آن را به آبی فیروزه ای میشناسیم دارای تاریخچه ای کهن و طولانی در تمامی دوران تاریخ و در تمدن های گوناگون است. در ادامه این مطلب با جواهر لوکس همراه باشید.

تاریخچه فیروزه در ایران

تاریخچه سنگ فیروزه به اثبات رسانده نوع اعلای آن هرگز آسان به دست نیامده است. طبق اسناد مربوط، معادن فیروزه ایران باستان از مرغوبترین معادن جهان بوده است. آبی آسمانی پر رنگ، بهترین رنگ فیروزه ایران می باشد. این فیروزه در گذشته به سراسر دنیا صادر می شده است. به عنوان مثال با اینکه کشور امریکا خود یکی از صادر کنندگان عمده فیروزه می باشد، واردات این کشور بنا به افزایش علاقه مردم آن سرزمین و جواهر سازان برای سنگ های تراشیده فیروزه ایران زیاد بوده و هست.

فیروزه سنگ آرزوهای تمام پادشاهان ممالک از زمان کورش و داریوش کبیر است که به عنوان هدیه از طرف آن‌ها به تمام سلاطین داده می‌شد. در یکی از کتبیه های یافت شده مربوط به کاخ داریوش بزرگ در شوش معلوم می‌گردد که در آن تاریخ فیروزه (احسائین) نامیده می‌شد و از خوارزم برای زینت‌آلات کاخ آورده شده بود.

تصویری تاریخی از روستای معدن شهر نیشابور ایران
تصویری تاریخی از روستای معدن شهر نیشابور ایران

تاریخچه سنگ فیروزه: در اواسط سده هفدهم، تاورنیه می نویسد: «فیروزه تنها در ایران وجود دارد و از 2 معدن به دست می آید. یکی از این 2 رگه کهن صخره نام دارد، به مسافت 3 روز از مشهد به سوی شمال غرب، نزدیک شهر بزرگی به نام نیشابور واقع است و دیگری که نو صخره خوانده می شود، 5 روز از آن مسافت دارد.

سنگهایی که از نو صخره به دست می آید،از لحاظ جنس بدتر و رنگ آن آبی مایل به سفید است و چندان مرغوب نیست و می توان بسیاری از آن را به بهای کم خرید. اما شاه ایران سالهاست استخراج فیروزه را از کهن صخره به خود محدود کرده است و کسی حق بهره برداری از آن را ندارد.» امروزه نیز چون زمان تاورنیه، مشهد و نیشابور منبع اصلی فیروزه ایران می باشد.

عکس مربوط به یک کارگاه فیروزه تراشی در مشهد سال 1353
عکس مربوط به یک کارگاه فیروزه تراشی در مشهد سال 1353

تاریخچه سنگ فیروزه در دنیا

فیروزه را در دنیا به نام ترکوئیز (Turquoise) به معنای سنگ ترکی می شناسند. علت این نامگذاری آن است که اولین بار فیروزه ایران از طریق ترکیه و توسط تاجران ترک به اروپا صادر می‌شده، در منابع تاریخ فرانسه این سنگ در قرن سیزدهم از ترکیه به این کشور وارد شده است.

ماسک خدای آتش مربوط به آزتک ها
ماسک خدای آتش مربوط به آزتک ها

کاوشهای باستان شناسی نشان داده که حاکمان مصر باستان جواهرات خود را با سنگ های فیروزه تزئین کرده اند و هنرمندان چینی آن را بیش از 3000 سال پیش در آثار خود به ثبت رسانده و استفاده کردند. مصریان فیروزه را “سنگ زندگی” نامیدند، قدیمی ترین جواهراتی که با این سنگ ساخته شده، چهار گردنبند است که در دستان جسد مومیایی ملکه “زر” یافت شده است؛ او در حدود سال ۵۵۰۰ پیش از میلاد بر مصر فرمانروایی کرده است.

ماسک فرعون مصر توت‌ آنخ‌ آمون از جنس طلا و فیروزه
ماسک فرعون مصر توت‌ آنخ‌ آمون از جنس طلا و فیروزه

فیروزه سنگ ملی تبت است و به اعتقاد تبتی ها سال هاست که سلامت، ثروت و حفاظت از شر مردم این کشور را تضمین می کند. فیروزه در تبت از احترام زیادی برخوردار بوده و در تمام دوران زندگی شخص همراهش می شد.

مجسمه اژدهای دو سر ساخته شده با فیروزه
مجسمه اژدهای دو سر ساخته شده با فیروزه

فیروزه سنگ قیمتی و یک واحد مبادله برای قبایل بومی آمریکایی در جنوب غربی ایالات متحده بوده، آنها همچنین در جواهرات و سلاح های خود از فیروزه استفاده می کردند. آپاچی ها معتقد بودند سوار کردن فیروزه بر روی کمان یا اسلحه، دقت شکارچی یا جنگجو را افزایش می دهد.

 

کمربندی از جنس نقره و فیروزه
کمربندی از جنس نقره و فیروزه

 برای مشاهده و خرید جواهرات سنگ فیروزه اصلی و فیروزه نیشابور اینجا کلیک کنید

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad