جقه نادری

جقه نادری ثبت نظر شما

جقه نادری، به عنوان پیش کلاهی شناخته می شود که در دوره افشاریان مورد استفاده قرار می گرفت، این قطعه جواهر بر روی کلاه پادشاهان و سران دربار نصب می شد، نمونه مذکور مربوط به قرن دوازدهم هجری قمری می باشد و در حال حاضر در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود.

جقه نادری
جقه نادری

جواهر لوکس: این جقه آراسته به جواهرات بسیار خوشرنگ و باکیفیتی مانند الماس و زمرد بود. در وسط این جقه زمرد بسیار بزرگی قرار دارد و قسمت های دیگر این جواهر از الماس تشکیل شده است، در قسمت های بالایی و زیرین نیز شاهد زمرد های با کیفیتی هستیم که به صورت آویز به این جقه وصل شده اند. این جواهر که به صورت یک برگ طراحی و ساخته شده است در قسمت بالایی شامل 7 (شقه) می باشد که همگی از الماس های ریز و درشت بهره مند شده و در قسمت پایین و اطراف زمرد نیز همین رویه ادامه پیدا کرده است. 

لازم به ذکر است که این نوع جواهرات بعد از دوره ساسانی رواج پیدا کرد، به طوری که بعد از امپراطوری ساسانی، استفاده از تاج زیاد رواج نداشت و پادشاهان و حاکمان از جقه به عنوان نشان خود استفاده می کردند. با این حال این در زمان سلسله قاجار دوباره پادشاهان به استفاده از تاج روی آوردند و از جقه ها به عنوان یک بازوبند و یا سنجاق سینه بهره می بردند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که رضا شاه پهلوی نیز از این جقه که در عکس مشاهده می کنید گاهی استفاده میکرد. وزن این جقه 33 مثقال و 16 نخود است. 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad