عقیق شجر منظره ای - جواهر لوکس

خواص عقیق شجر + تشخیص عقیق منظره شجر اصل و معرفی انواع عقیق منظره 6

خواص و فواید استفاده از عقیق شجر Scenery Agate هم یکی دیگر از نعمت‌ها و هدایای مادر طبیعت به ما انسان هاست، طبیعت پیرامون ما همیشه پر از زیبایی‌های منحصر به فرد است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می کند، طبیعتی که پر از شگفتی و لحظات فوق‌العاده است. در مطلبی که امروز برای شما آماده کرده‌ایم، نگاهی به انواع سنگ‌های عقیق شجر که به عنوان شجری یا عقیق منظره ای Dendritic Agate هم شناخته می شوند، می‌اندازیم. این نوع سنگ طبیعی عقیق به دلیل داشتن طرح‌های مختلف و زیبایی که گاها شبیه عکس و یا بازتابی از مناظر طبیعت و یا تصاویری شبیه چهره انسان و یا حیوانات را در خود جای داده‌اند به عقیق منظره شناخته می شوند. در ادامه با جواهر لوکس همراه باشید تا تصاویر برخی از انواع زیبای این سنگ را با هم مشاهده کنیم.

عقیق شجر منظره ای
عقیق شجر منظره ای

عقیق شجر منظره یا عقیق درختی

کلسدونی عقیق شجر که به نام عقیق منظره و عقیق درختی به انگلیسی Dendritic Agate و یا Scenery Agate نیز شناخته می شود یکی از انواع سنگ طبیعی گروه آگات است. عقیق یکی از متنوع ترین سنگ های طبیعی به لحاظ انواع طرح و رنگ و شکل در در طبیعت یافت می شود. نوع شجری آن عمدتا به رنگ سفید و خاکستری و بعضا رنگ های قرمز، قهوه ای، آبی کبود نیز یافت می شود نادر ترین نوع آن رنگ سبز با شجر یا نقوش سفید رنگ است.

در واقع سنگی که عموم مردم در بازار به نام های انواع عقیق شجر و منظره و… می شناسند و نام گذاری شده، حداقل سه نوع یا سه گروه سنگ اصلی مختلف است:

 1. کلسدونی بی رنگ یا شیری خاکستری رنگ دارای اینکلوژن‌های اکسید منگنز و یا آهن.
 2. انواع عقیق در رنگ های مختلف که به دلیل وجود ناخالصی ها و رگه های طبیعی که گاهی شبیه به عکس، منظره و… می شود.
 3. نوعی جاسپر یا عقیق رنگی زیبا که به عقیق بهاری، عقیق شجر دریایی، عقیق پاییزی و… معروف است.

با ما همراه باشید تا در ادامه به شرح و معرفی کامل تر هرکدام از این 3 گروه به پردازیم.

عقیق شجر منظره ای
عقیق شجر منظره از لحاظ علمی عقیق محسوب نمی شود بلکه از کلسدونی بی رنگ یا سفید–خاکستری با اشکال درخت مانند می باشد. نام این کانی از کلمه یونانی(Dndrite) به معنای شبیه درخت گرفته شده است.

نحوه تشکیل و شکل گیری عقیق شجری

نام گذاری این نوع عقیق در زبان فارسی از کلمه شجر که در عربی به معنی درخت است گرفته شده و بعضی آن را عقیق درختی یا عقیق درخت‌دار می گویند و با توجه به اینکه منطقه خراسان یکی از غنی ترین منابع و معادن این نوع سنگ است، احتمالا نمونه‌های اولیه آن از سمت کشور‌های عربی به ایران وارد شده یا به دلیل نفوذ زیاد زبان عربی در فارسی بوده.

در قدیم بر این اعتقاد بودند که شکل گیری عقیق شجر و منظره زمان طوفان و رعد و برق اتفاق می افتد و در لحظه برخورد صاعقه به زمین تصاویر درختان و حیوانات اطراف بر روی سنگ عقیق نقش بسته و به همین دلیل هم سنگ عقیق شجر را سنگ رعد برق و طوفان می دانستند.

برخی هم شباهت رگه های داخل سنگ عقیق به رعد و برق را به دلیل برخورد صاعقه با این سنگ می دانستند و اعتقاد داشتند هنگام برخورد رعد و برق با زمین تصویر صاعقه ها در این سنگ ثبت می شود.

اما در واقع علت پیدایش نقش های داخل عقیق شجر وجود عنصر دی اکسید منگنز و یا اکسید آهن در زمان تبلور بلور سیلیسیم است و به دلیل فاصله زمانی تبلور این عناصر باهم شاهد تشکیل این تصاویر زیبا داخل عقیق هستیم که اصطلاحا این نوع عقیق شجر سه بعدی نامیده می شود که رگه های داخل سنگ و از جهت های مختلف رشد پیدا کرده است.

شکل گیری نوع بعدی که به صورت تصاویر دو بعدی قابل مشاهده است به دلیل نفوذ و گیر افتادن محلول دارای اکسید منگنز یا اکسید آهن داخل کریستال عقیق و کلسدونی است که در این نوع محلول دارای اکسید منگنز یا اکسید آهن پس از نفوذ داخل رگه ها، ترک ها و منافذ متبلور شده تشکیل خطوط و اشکال را می دهد.

نوع سوم و آخر و کمیاب ترین نوع پیدایش عقیق شجر به دلیل وجود نوعی باکتری به نام باسیلوس تورنجینسیس داخل کانی کریستال است که پس از تغذیه و نفوذ این باکتری از منگنز داخل کریستال این نوع از شجر تشکیل می شود.

نحوه تشکیل و شکل گیری عقیق شجری
نحوه تشکیل و شکل گیری عقیق شجری

رشد شجر در عقیق منظره آیا عقیق شجر بزرگ می شود؟

برخی معتقد به بر رشد و تغییر نقش و نگارهای عقیق شجر در طول سالیان هستند و عقیده دارند عقیق شجر بزرگ می شود و رشد می کند. همانطور که قبلا توضیح داده شد اگر شجر از نوع باسیلوس باشد این امکان وجود دارد، از طرف دیگر امکان تغییر اشکال شجر در طول سالیان طولانی وجود دارد ولی این مورد بسیار کند و آهسته و نامحسوس است و به سختی قابل تشخیص است.

آیا سنگ عقیق شجر رشد می کند؟
آیا سنگ عقیق شجر رشد می کند؟

قیمت سنگ عقیق شجر و قیمت عقیق منظره

در سنگ شجر نحوه تراش و نمایش زیبایی هرچه بیشتر سنگ تاثیر بالایی در قیمت آن دارد، برش و تراش سنگ عقیق منظره نیاز به تجربه و مهارت در تراش این سنگ دارد، قیمت های میلیونی در سنگ عقیق منظره و عقیق شجر کاملا طبیعی است. چرا که تصاویر و شمایل خاص ماننده تابلو های نقاشی کمیاب و کلکسیونی مشتریان خاص خود را دارند، شاید از بین هزاران سنگ تراش خورده یکی به این شکل و صورت پدید بیاید. عقیق شجر مشتریان خاصی در سطح بین المللی دارد که همین موضوع باعث می شود روی نمونه های کمیاب و خاص قیمت کاملا دلخواه فروشنده و بسته به توان پرداختی مشتری است و قیمت مشخصی ندارد.

هر چه میزان تصویر به ثبت رسیده در این سنگ عقیق شجر واضح تر و دقیق تر باشد، به مراتب از قیمت بالاتری برخوردار می باشد. در واقع این طرح و نقش ها ، نمادی از قدرت پروردگار در طبیعت بوده و به واسطه‌ی طبیعی بودن این نقوش ، احتمال شباهت بین نقش سنگ ها با یکدیگر ، تقریبا در حد صفر است.

عقیق شجر منظره
درگذشته عقیق شجر منظره از طریق بندر عربی موشا به اروپا حمل می شد و به همین دلیل آن را سنگ موشا نیز می خوانند.

عقیق شجر منظره
عقیق شجر منظره

عقیق شجر منظره ای
عقیق شجر منظره ای

عقیق شجر منظره ای
عقیق شجر منظره ای

خواص و فواید عقیق شجر استفاده و همراه داشتن عقیق منظره

در گذشته از عقیق شجر به عنوان سنگ محافظ در برابر بلایا خصوصا طوفان و صاعقه استفاده می شد. در یونان باستان افراد اعتقاد داشتند با همراه داشتن این سنگ مال و جانشان از بالای طبیعی مصون خواهند ماند و برای حفظ مزارع و باغات خود در برابر طوفان و صاعقه این سنگ را در زمین دفن میکردند. بابلیان سنگ شجر را به عنوان سنگ شفا و محافظ می شناختند.

استفاده از سنگ عقیق منظره موجب تقویت بعد معنوی و فکری انسان شده و آن را از سرچشمه های شر، گناه و بلا دور نگه می دارد. همراه داشتن عقیق شجر در بهبود درد های استخوانی و افزایش رساندن اکسیژن به بدن به سبب تقویت گلبول های قرمز خون موثر است.

سنگ شجر دارای این خاصیت است که افکار و تجسم مثبت را در افراد به بالاترین سطح خود رسانده و در خودشناسی فردی و افزایش و تقویت اعتماد به نفس در افراد موثر است.

از دیگر خواص عقیق شجر به عنوان سنگ تکامل و گسترش و فراوانی در جنبه های مختلف زندگی یاد شده است.

عقیق منظره بر چاکرای ریشه و چاکرای تاجی موثر است و موجب گشایش و برقرای جریان انرژی و تعادل در این دو چاکرا می گردد.

خواص عقیق منظره:

 • ایجاد تعادل و برقراری جریان انرژی در چاکرای ریشه و چاکرای تاجی
 • سنگ محافظ در برابر حوادث و بلایا
 • سنگ شفا دهنده و پاکسازی هاله
 • افزایش معنویت و ارتباط با بعد روحانی
 • کمک به تمرکز و خودشناسی فردی
 • تقویت افکار و تجسم مثبت در انسان
 • بهبود درد های استخوانی در بدن
 • تقویت گلبول های قرمز خون
 • بالا بردن اعتماد به نفس در افراد
 • سنگ تکامل و گسترش و فراوانی
 • سنگ ماه تولد فروردین، خرداد، مهر و آبان

عقیق شجر منظره ای
عقیق منظره یا شجری

انواع سنگ عقیق منظره
خواص عقیق شجر

dendritic agate یا سنگ شجر
خواص عقیق منظره dendritic agate یا سنگ شجر

نحوه تشخیص سنگ عقیق منظره اصل:

 • از آنجا که میزان سختی عقیق فارغ از نوع آن بیش تر از شیشه است در صورتی که سنگ عقیق را بر روی شیشه بکشید بر روی شیشه ایجاد خراشی خفیف می کند و در صورتی که برعکس این قضیه اتفاق افتاد در عقیق بودن آن شک کنید.
 • از میان دو عقیق هم اندازه ، عقیق سنگین تر ، عقیق اصل است چراکه عقیق اصل چگالی بالایی دارد و در نتیجه وزن بیشتری را نسبت به نمونه های مشابه خود دارد.
 • عقیق اصل در تابستان و هوای گرم خنک بوده و در سرما حس گرمی به دست شما منتقل میکند در حالی که عقیق مصنوعی تابع دمای محیط می باشد.

تشخیص عقیق شجر اصل
تشخیص عقیق شجر اصل

قیمت عقیق منظره
قیمت عقیق منظره

 

برای مشاهده محصولات عقیق شجر اینجا کلیک کنید

به این نوشته امتیاز دهید

6 دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  من سنگ عقیق شجرومنظره معدنی اصل بی نهایت زیبا و خاص دارم .

  1. سلام وقت بخیرواقعاهمچونوع سنگی روداریداگه داریدباهام درمیون بگذاریدتشکرازشما….

   1. سلام
    نمونه های مطلب بالا موجود نیستند. داخل کادر جستجو در سایت وارد کنید عقیق شجر یا عقیق منظره نمونه های موجود برای شما نمایش داده می شود.

 2. خسته نباشید
  مطلب خیلی زیبایی بود,از این عقیق شجر منظره ای هم چیزی موجود دارین
  اگه بخواییم سفارش بدیم؟

 3. با خسته نباشید
  مطلب خیلی زیبایی بود,از این عقیق شجر منظره ای هم چیزی موجود دارین
  اگه بخواییم سفارش بدیم؟

  1. سلام
   ممنون از دیدگاه مثبت و زیبای شما، بله سنگ عقیق شجر و عقیق منظره موجود بوده که فروخته شده و در حال حاضر موجود نیست. نمونه هایی هم در حال طی مراحل برای قرار گرفتن روی سایت می باشد. به دلیل حجم زیاد و تنوع اجناس و طی مراحل قبل از عرضه روی سایت مثل بررسی اصالت و کیفی و… محصولات، متاسفانه فرایند ثبت اجناس روی سایت کمی زمان بر است.
   در صورت تمایل می توانید درخواست دهید تا برای شما ارسال گردد یا در صورت موجود شدن مجدد به شما اطلاع رسانی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad