انگشتر در کدام انگشت کدام دست

استحباب و فضیلت استفاده از انگشتر در دست راست 1

در دین اسلام مکررا به استفاده از انگشتر و در دست راست قرار دادن انگشتر توصیه شده، به طوری که برای این عمل فضیلت و فواید بسیاری ذکر شده است و ائمه اطهار نیز شیعیان خود را به این کار سفارش می کردند.

آنچه از مجموع روایات به دست می آید، آن است که نزد خداوند متعال و فرشتگان و هم چنین نزد پیامبران خصوصا پیامبر اکرم صل الله عليه وسلم و ائمه اطهار علیه السلام دست راست کردن انگشتری اهمیت ویژه ای دارد.

فضیلت استفاده از انگشتر در دست راست

از حضرت صادق منقول است که انگشتر در دست راست کردن از سنت پیغمبران است.

angoshtar behjat-javaherlux.com-جواهرلوکس

حضرت علی انگشتر را در کدام دست قرار می دادند؟

به گذاشتن انگشتر در انگشتان دست راست بسیار توصیه شده و در روایات یکی از نشانه های شیعه بودن شمرده شده است. در روایاتی به نقل از امام موسی کاظم (علیه السلام) آمده: “حضرت علی(علیه السلام) انگشتر در دست راست قرار می داد، چون او بعد از رسول الله(صل الله عليه وسلم) امام اصحاب یمین بوده… و این علامت شیعیان ما است”. وسائل الشیعه، جلد ۵

یعنی در دست راست کردن انگشتر به تبعیت از امیر المومنین (علیه السلام) و پیامبر (صل الله عليه وسلم) است. به این ترتیب که پیامبر (ص) و حضرت علی (علیه السلام) امام اصحاب یمین هستند و در دست راست کردن انگشتر ایشان نماد و نشان دهنده این مطلب است و توصیه شده شیعیان برای اتحاد و تمسک به روش امامان خود از این روش تبعیت کنند.

انگشتر حاج قاسم سلیمانی در دست راست
انگشتر حاج قاسم سلیمانی در دست راست

پیامبر اسلام انگشتر خود را در دست راست قرار می دادند

از حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام منقول است که حضرت جبرئیل به حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم گفت هر که انگشتر در دست راست کند و غرضش سنت و متابعت تو باشد و ببینم او را که در قیامت متحیر مانده است دستش بگیرم و به تو و به حضرت امیرالمؤمنین برسانم.

توصیه پیامبر به اصحاب برای استفاده از انگشتر در دست راست

از سلمان فارسى رضى اللّه عنه مرویست که حضرت رسول صلّى اللّه علیه وآله وسلّم به حضرت امیرالمؤ منین علیه السلام فرمود که یا على انگشتر در دست راست بکن تا از مقربان باشى.

عرض کرد که یا رسول اللّه کدامند مقربان؟

فرمود که جبرئیل و میکائیل.

پرسیدند که چه انگشتر در دست کنم؟

فرمود که عقیق سرخ بدرستی که آن اقرار کرده است. براى خدا به یگانگى و براى من پیغمبرى و براى تو یا على به آنکه وصى منى و براى فرزندان تو به امامت و براى دوستان تو به بهشت و براى شیعیان فرزندان تو به جنت الفردوس.

به این نوشته امتیاز دهید

1 دیدگاه

  1. باسلام من ۴انگشتر دارم چون دوست دارم هر۴تا رو دستم کنم ممنون میشم راهنماییم کنید به همه این ۴تا هم ارادت دارم خواستم بدونم چطوری و کدامیک را در دست راست و در صورت ناچاری کدامیک را در دست چپ؟ یک عقیق یمن دارم یک فیروزه دارم یک شرف شمس که حرز خوانده شده دارم ویک حدید سیاه

    علیرضاحسابی مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad