فرشته

روایت انگشتر به دست راست کردن پیامبر (ص) 2

انگشتر به دست داشتن یکی از سنت‌های پیامبران و مردان خدا بوده و از زمان حضرت آدم(ع) تاکنون ادامه داشته است. استفاده از انگشتر در دست راست یکی از نشانه های مؤمنان بوده و این رسم و عادت از زمان پیامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار (ع) تاکنون ادامه داشته است. روایت های زیادی از انگشتر به دست راست کردن پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) وجود دارد.

خداوند به کسانی که چنین رفتار می کنند، سه پاداش و فایده عطا می کند:

انگشتر خود را در دست راست کن تا از دسته مقربان باشی

سلمان فارسی می گوید: روزی پیامبر اکرم(ص) به حضرت علی(ع) فرمود:” یا علی، انگشتری خود را در دست راست کن تا از دسته مقربان باشی.”

حضرت علی(ع) عرضه داشت: یا رسول الله ، مقربان درگاه الهی چه کسانی هستند؟ رسول خدا(ص) فرمود: “آنان جبرئیل و میکائیل هستند”

انگشتر به دست راست کردن

چرا انگشتر را به دست راست می کنید؟

شخصی از حضرت علی(ع) پرسید: که چرا انگشتری را به دست راست می کنید؟ حضرت در جواب فرمود:” همانا زمانی که خداوند توسط جبرئیل، آیه مباهله را بر پیامبرش نازل کرد، جبرئیل به پیامبر عرض کرد: ” یا رسول الله،هیچ پیامبری به رسالت مبعوث نشده مگر آن که من بر او نازل شدم و برایش پیغام آوردم، اما برای این کار به هیچ پیامبری افتخار نکردم مگر بر شما اهل بیت ( که برای آوردن وحی بر شما افتخار می کنم)

پس پیامبر فرمود: ” ای جبرئیل تو از اهل بیت ما هستی.”

جبرئیل عرض کرد: ” ای رسول خدا(ص) این مطلب را برای من توضیح دهید تا من هم برای نجات امت شما کاری کنم”

پس پیامبر انگشتریش را با دست چپ گرفت و فرمود:” من اولین از اهل بیتم، دوم علی است، سوم فاطمه، چهارمین حسن و پنجمین حسین است و ای جبرئیل! ششمین نفر تو هستی.”

آن گاه انگشتری خود را در دست راست کرد و فرمود:”تو ششمین نفر هستی”

جبرئیل عرض کرد:” یا رسول الله، هر کس انگشتری اش را در دست راست کند و به قصد احیای سنت شما و دوری از روش دشمنان شما، این کار را انجام دهد، اگر در روز قیامت او را متحیر دیدم، دست او را می گیرم و او را به شما و امیر مؤمنان علی(ع) می رسانم و نجاتش می دهم.

فرشته

به واسطه در دست راست کردن انگشتر خود به این درجه رسیده اند

امام صادق(ع) می فرمایند:”هنگامی که روز قیامت فرا می رسد، دسته ای از مردم، سوار بر مرکبی از جنس نور، به صحرای محشر پای می گذارند، در حالی که با صدای بلند می گویند:” سپاس خدایی را که به وعده اش درباره ما عمل کرد، سپاس خدایی را که ما را وارثان زمین قرار داد تا در هر کجای از بهشت که می خواهیم ساکن شویم.پس حاضران در محشر می پرسند که ای پروردگار ما، مولای ما این افراد چگونه به این درجه و مقام رسیده اند؟ از جانب خدا جواب می آید: این ها به واسطه در دست راست کردن انگشتری خود و خواندن 51 رکعت نماز در روز و اطعام فقرا، پینه پیشانی ( به جهت کثرت سجده) و بلند خواندن بسم الله در نماز، به این درجه رسیده اند.

با جمع بندی روایات فوق به سه پاداش و فایده قرار دادن انگشتر در دست راست میرسیم:

1-قرار گرفتن در گروه مقربان

2- نجات از سختی های قیامت توسط جبرئیل

3-وارد شدن در قیامت بر مرکبی از نور

منبع: کتاب سنگ ها و خواص اعجاب انگیز، نوشته: موحد ابطحی

4/5 - (1 امتیاز)

2 دیدگاه

  1. اطلاع از احجار کریمه وخواص انها

    سیدمحمدعلی موسوی
  2. اطلاع

    سیدمحمدعلی موسوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad