تاریخچه برند رولکس

تاریخچه برند رولکس ثبت نظر شما

رولکس به عنوان یکی از بزرگترین و معتربرترین شرکت های طراحی و ساخت ساعت شناخته می شود که بیش از یک قرن از فعالیت اش می گذرد. این برند جهانی به دلیل ساخت ساعت های فوق العاده ای همچون White Gold Rolex Yacht-Master II ، Day Date President ، Cosmograph Daytona ، شناخته می شود، ساعتهایی که برند رولکس را به فراز قله های موفقیت رساند. در ادامه با جواهر لوکس همراه باشید تا نگاهی به تاریخچه برند رولکس بیندازیم.

تاریخچه برند رولکس

رولکس (Rolex SA) یک شرکت ساعت‌سازی سوئیسی است. ساعت‌های رولکس از اعتبار و شهرت زیادی نزد مردم جهان برخوردارند.

رولکس با فاصله‌ای زیاد نسبت به دیگر شرکت‌ها، بزرگ‌ترین برند ساعت‌های تک لوکس به‌شمار می‌رود. میزان تولید این شرکت در حدود ۲٬۰۰۰ ساعت در روز و درآمد آن در حدود ۳ میلیارد دلار در سال (۲۰۰۳) است. در رتبه بندی قدرتمندترین برندهای دنیا در سال ۲۰۱۲ که توسط فوربس انجام شده، کمپانی رولکس در رتبه ۵۷ قرار دارد.

تاریخ رولکس به طرزی جدایی ناپذیر، با روح بنیانگذار آن، هانس ویلسدورف، در ارتباط است.وی در سال 1905 در سن 24 سالگی ،شرکتی تخصصی در امر توزیع ساعت را در لندن تاسیس کرد. او رویای یک ساعت مچی را در سر می پروراند. ساعتهای مچی ، در محاسبه زمان دقت زیادی نداشتند اما هانس اینگونه می پنداشت  که قادرند زیبا و قابل اعتماد باشند. با این هدف که اعتماد مشتریان را به ساعت های خلاقانه و جدیدش جلب نماید ، آن هار را به دقیق ترین و ظریف ترین قطعات که توسط یک شرکت سوییسی ساخته میشد، مجهز نمود.

تاریخچه برند رولکس
تاریخچه برند رولکس

جواهر لوکسهانس ویلسدورف قصد داشت تا ساعت‌هایی مقرون به صرفه تولید کند، اما مالیات‌ها و عوارض صادرات بر قاب‌های فلزی ساعت (طلا و نقره)، هزینه‌های این شرکت را در انگلیس به شدت افزایش می داد. از آن زمان تاکنون، مقر اصلی رولکس در شهر ژنو بوده، اگرچه در شهرها و قاره‌های دیگر نیز شعبه دارد.

نام رولکس به صورت رسمی در پانزدهم نوامبر 1915 برای این شرکت انتخاب شد. این اقدام با هدف محبوبیت هرچه بیشتر و عامه پسند کردن ساعت‌های مچی انجام شد زیرا در آن زمان استفاده از ساعت‌های جیبی به ویژه برای بانوان همچنان رایج‌تر بود. همچنین، ویلسدورف قصد داشت نام تجاری شرکتش در هر زبانی به راحتی تلفظ شود.

حدود سال 1919 بود که رولکس به ژنو نقل مکان کرد و خود را به عنوان یک شرکت پیشرو در زمینه ساعت سازی پیش از پیش نشان داد.  در سال 1926 ، تولید اولین ساعت مچی ضدآب و ضد گردو غبار رولکس ، گامی بزرگ به جلو محسوب می شد. نام این ساعت OYSTER است که دارای یک قاب مهر و موم شده می باشد که از صفحه ی به خوبی محافظت می نماید.

ادعای ضدآب بودن یک ساعت ، یک موضوع و اثبات این ادعا ، موضوعی دیگر است. در سال 1927 ، ساعت OYSTER رولکس ، که یک شناگر جوان اانگلیسی  به نام Mercedes Gleitze آنرا در دست داشت ، از یک کانال انگلیسی عبور کرد.این شنا بیش از 10 ساعت به طول انجامید و ساعت نیز تا انتهای کار به خوبی کار می کرد.

نخستین ساعت خود کوک رولکس که با نام “پرپچوال” (Perpetual) شناخته می شود در سال 1931 به بازار عرضه شد. این ساعت نیروی خود را از طریق مکانیزمی داخلی و حرکت دست فردی که ساعت را می بست، تامین می کرد. از این رو، نه تنها دیگر نیازی به کوک کردن ساعت نبود، بلکه مشکل کوک بیش از حد و آسیب رساندن به قطعات ساعت نیز برطرف شد.

تاریخچه برند رولکس
تاریخچه برند رولکس

همچنین، رولکس نخستین شرکتی بود که ساعت ضد آب واقعی را تولید کرد که نقطه عطف دیگری در صنعت ساعت سازی جهان محسوب می شد. مدل‌های ورزشی مانند “اویستر پرپچوال سی دولر 2000” (Perpetual Sea Dewller 2000 )  در سال 1971 تولید شد که تا عمق 610 متری یا دو هزار فوتی ضد آب بود. این ساعت از دریچه انتشار هلیوم بهره می برد که به هنگام صعود در آب و کاسته شدن فشار، هلیوم توزیع می کرد. این ساعت با همکاری شرکت ساعت سازی سوئیسی  “Doxa”ساخته شده بود. در سال 1980 نیز “سی دولر 4000” معرفی شد که آزادی بیشتری را به غواصان برای رفتن به عمق 220 متری یا چهار هزار فوتی می داد.

رولکس یک مدل ابتکاری جدید را با نام آسمان نشین دائمی oyseter معرفی می کند که شاهکاری تکنولوژیکی برای مقاصد جهانی است.با قابی 42 میلیمتری چشمگیر که زمانی 2 منطقه ای قابل خواندن را به خوبی تقویم سالیانه ساروس ، به نمایش می گذارد که این کار برای ادای دین به پدیده ی نجومی است که از آن الهام  گرفته و فقط یکبار در سال نیاز به تنظیم تاریخ دارد. برای اینکه به  آسانی و به سرعت قابل تنظیم  باشد ، به بزل حلقه ای قابل گردش به عنوان یک رابط جدید، مجهز شده است.

 در 26 مارس 2012 ، یک فیلمساز جستجوگر جغرافیا ، به نام جیمز کامرون ، به درازگودال ماریانا رفت و اولین شیرجه ی تکی به عمیق ترین نقطه بر روی زمین بعد از سفر 2 نفره ی Trieste در سال 1960 را انجام داد.تنها یک مسافر در هر دو سفر همراه آنها بود : ساعت رولکس

تاریخچه برند رولکس
تاریخچه برند رولکس

جواهر لوکسساعت رولکسی که مخصوص اعماق دریاست ، یک ساعت شیرجه ای آزمایشی بود که تا عمق 12000 متری ضدآب بود و توسط رولکس برای مقاومت در سخت ترین فشارها در عمیق ترین نقاط اقیانوس طراحی شده بود و رکورد ساعت شیرجه ای دنیا را زد.

ویلسدورف پس از مرگ همسرش در سال 1944 و از دست دادن “هرمان آئگلر”، شریک تجاری و دوست قدیمی خود، تنها مالک رولکس شد. از این رو، وی “بنیاد هانس ویلسدورف” را تاسیس کرد تا اطمینان حاصل کند که بخش اعظم درآمدهای این شرکت صرف امور خیریه شده و همچنین با هیچ شرکت دیگری ادغام نخواهد شد. هانس ویلسدورف نیز در ششم ژوییه 1960 درگذشت.

رولکس همچنان توسط موسسه خیریه خصوصی خود اداره می شود که پشتیبانی از سازمان‌های خیریه مختلفی را بر عهده دارد. سهام این شرکت نیز در بازارهای عمومی معامله نمی شود. بی شک، نام رولکس مترادف با اعتبار و کیفیت است و یکی از برترین نشان‌های تجاری جهان محسوب می شود.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad