جواهرات سلطنتی : یاقوت سرخ کاترین کبیر

جواهرات سلطنتی : یاقوت سرخ کاترین کبیر ثبت نظر شما

تمامی جواهرات و سنگ های قیمتی معروف راه طولانی را طی کرده اند تا به امروز رسیده اند، در این بین سنگ های یاقوت به دلیل زیبایی خیره کننده و رنگ فوق العاده شان در بین ثروتمندان و پادشاهان از جایگاه ویژه ای برخوردار بودند و داستانهای گوناگونی دارند. در ادامه و در این مقاله به یاقوت سرخ کاترین کبیر می پردازیم، یاقوتی که از کشور روسیه سردرآورد و به عنوان جواهر سلطنتی این کشور در خزانه آن نگهداری می شود.

جواهر لوکس: یاقوت سرخ کاترین کبیر به مدت 250 سال در اختیار امپراطوران چینی بود، در سال 1675 روسیه برای مشخص کردن مرز های کشورش با چین که در مداجله بسر می برد، شخصی را با نام نیکولا میلسکو به سفارت روسیه در امپراطوری چین فرستاد تا اوضاع نابسامان روابط این دو کشور را بهبود بخشد.

در زمانی که این شخص در چین حضور داشت تکه سنگ یاقوتی را مشاهده کرد که متعلق به کن خان بود، کن خان بسیار تمایل داشت تا این گوهر گرانقیمت را تقدیم امپراطور روسیه کند و تا حدودی روابط بین دو کشور را سامان دهد، نیکولا میلسکو در کمترین زمان این پیام را به امپراطور رساند و وی را از وجود این یاقوت سرخ مطلع ساخت، امپراطور وقت روسیه شخصی به نام الکسیس میخایلوویچ دومین سزار سلسله رومانوف بود. امپراطور روسیه علاقه خود را به یاقوت سرخ نشان داد و میلسکو این سنگ قیمتی را در سریع ترین زمان ممکن به پادشاه روسیه رساند. امپراطور دستور داد تا این سنگ بر روی تاج سلطنتی نصب شود و بعد از آن این تاج سلطنتی وارد خزانه روسیه شد.

جواهرات سلطنتی : یاقوت سرخ کاترین کبیر
جواهرات سلطنتی : یاقوت سرخ کاترین کبیر

اما این پایان ماجرا برای این سنگ نبود، در سال 1719 صندوق الماس روسیه با دستور پطر کبیر، شروع به جداسازی ثروت خاندان رومانوف از بیت المال این کشور کرد. به همین خاطر پطر کبیر اتاقی از الماس در قصر زمستانی خود واقع در سنت پطرزبورگ ساخت. یاقوت سرخ کاترین کبیر تا سال 1762 در این اتاق نگهداری می شد تا اینکه این گوهر بر تخت سلطنتی روسیه نصب گردید. کاترین کبیر دستور داد تا تاج سلطنتی جدیدی برای تاجگذاری وی به عنوان امپراطوریس طراحی و بسازند. برای این منظور دو تن از جواهر سازان سلطنتی به نام های جرمیا پاوزی و اکارت مأمور ساخت تاج سلطنتی روسیه شدند.

به این نوشته امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad