سنگ اسپسارتیت

سنگ اسپسارتیت ثبت نظر شما

سنگ اسپسارتیت

گارنت به انگلیسی Garnet از زیر مجموعه کانی ها بوده و از واژه گراناتوم گرفته شده است. این کانی سختی بسیار بالایی دارد و در مقابل اسیدها به سختی واکنش می دهد  و به ندرت ذوب و انحلال می شوند.این سنگ باری اولین بار در کشور آلمان کشف شد. مقدمه بالا پیش زمینه ای برای معرفی یکی از گارنت های روشن به نام اسپسارتیت است، سنگی که جلوه بسیار زیبایی دارد و کسانی که بدنبال رنگ روشن و نارنجی گارنت می گردند، گزینه ایده آلی می باشد.

جواهر لوکس: این سنگ در دسته سنگ های کمیاب قرار دارد ولی به راحتی می توانید اندازه هایی در حدود 10 قیراط را در بازارهای جهانی پیدا کنید. البته با کمی جستجو بیشتر و صرف زمان زیاد می توان سنگ های بزرگتر در اشکال مختلف نیز پیدا کرد. قیمت اسپسارتیت به دلیل روشن بودن و رنگ نارنجی درخشانش کمی بیشتر از گوهرهای قرمز رنگ همچون آلماندیت و پایروب هستش.

سنگ اسپسارتیت - جواهر لوکس
سنگ اسپسارتیت – جواهر لوکس

مهمترین محل های استخراج این سنگ کشورهایی همچون برزیل، ماداگاسکار، میانمار، نامیبیا، سریلانکا و ایالات متحده می باشد، اما تا چندی پیش آلمان مهمترین و اصلی ترین منبع استخراج این گوهر درخشان بوده است. به همین دلیل نام آن از کلمه Spessart مشتق شده است که کلمه ای از ایالت باواریا در آلمان می باشد. سختی این سنگ در مقیاس موس 7 تا 7.5 قرار دارد و از مقاومت بسیار خوبی بهره مند می باشد. البته این نکته را باید در نظر داشت کمه تغییر دمای ناگهانی سبب شکستگی در سنگ می شود اما در برابر نور بسیار پایدار و مقاوم می باشد.

کاربرد نوع شفاف گارنت به دلیل زیبایی و چشم نوازی آن در تولید سنگ های قیمتی است. ولی انواع مات آن به علت استحکام و زبری، در تولید سمباته و همچنین تولید فیلتر تصفیه آب استفاده می شود.

برای مطالعه خواص درمانی و ماورایی گارنت اینجا کلیک کنید

2.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad