نگین سنگ هاولیت سفید که بعضا به نام فیروزه سفید معرفی می شود

فیروزه سفید چیست؟ آیا سنگ فیروزه سفید واقعیت دارد؟ 3

فیروزه سفید چیست؟ آیا سنگ فیروزه سفید واقعیت دارد؟ دلیل پیدایش سنگ فیروزه سفید در بازار چیست؟ فیروزه سنگی قیمتی و اصیل در میان سنگ های جواهری است که طرفداران بسیاری در سراسر دنیا دارد. بهترین نوع آن در دنیا سنگ فیروزه نیشابور شناخته شده، سنگی زیبا و قیمتی که رنگ آن از آبی سیر تا رنگ سبز مایل به زرد متغیر است و دلیل آن هم وجود ترکیبات مس و آهن در این کانی می باشد. بسته به برتری مقدار آهن یا مس در ترکیب این کانی رنگ آن بین سبز و آبی متغیر است.

نمونه فیروزه اصلی
نمونه نگین سنگ فیروزه اصلی

انواع فیروزه تقلبی و فیروزه سفید

جواهر لوکس: با توجه به قیمتی بودن سنگ فیروزه و خواهان زیادی که در بازار برای این سنگ وجود دارد متاسفانه امروزه شاهد فروش انواع مختلفی از فیروزه مصنوعی یا انواع سنگ های دیگر به جای فیروزه هستیم، البته فیروزه نیشابور با توجه به ویژگی های منحصر به فردی که دارد در این میان به راحتی قابل تشخیص است و تمایز داده می شود. به همین دلیل انواع صنعتی و یا غیر اصلی آن را معمولا با نام های فیروزه آمریکایی، فیروزه مصری و فیروزه چینی در بازار معرفی می کنند.

نمونه سنگ هاولیت که به نام فیروزه سفید به فروش می رسد.
نمونه سنگ هاولیت که به نام فیروزه سفید به فروش می رسد.

فروش سنگ هاولیت به جای فیروزه و فیروزه سفید

در رده سنگ های نیمه قیمتی سنگی به نام هاولیت یا هولیت به انگلیسی Howlite وجود دارد که شباهتی زیادی به فیروزه دارد اما رنگ آن سفید است. این سنگ رنگ پذیر بوده و متأسفانه برخی از هاولیت‌ های رنگ شده به جای فیروزه فروخته می‌شوند. البته خود این سنگ هم سنگی نیمه قیمتی است و از آن در ساخت جواهرات استفاده می شود و خواص خودش را دارد اما به دلیل قیمت پایین تر آن نسبت به فیروزه بعضی افراد سودجو رنگ این سنگ را به آبی تغییر داده و با توجه به شباهت آن با فیروزه، به جای فیروزه و یا با همان رنگ سفید به اسم فیروزه سفید به فروش می رسانند.

سنگ هالیت رنگ شده به شکل فیروزه که گاهی در بازار به نام فیروزه آمریکایی، چینی و... به فروش می رسد
سنگ هالیت رنگ شده به شکل فیروزه که گاهی در بازار به نام فیروزه آمریکایی، چینی و… به فروش می رسد

راه تشخیص فیروزه اصلی از هاولیت چیست؟

برای شناخت این سنگ از فیروزه اصل، اگر چنین سنگی را از وسط شکاف دهیم متوجه می شویم که داخل آن سفید رنگ است. در نهایت دقت داشته باشید که سنگ فیروزه سفید وجود ندارد و حتی اگر در موارد نادر در رگه های فیروزه رنگ سفید یا زرد وجود داشته باشد بی ارزش بوده و آن قسمت سنگ به عنوان ضایعات محسوب شده و حتی تراش داده نمی شود و قیمتی ندارد.

سنگ هاولیت رنگ شده به جای فیروزه که بعد از شکسته شدن مغز سفید رنگ ان مشخص است
سنگ هاولیت رنگ شده به جای فیروزه که بعد از شکسته شدن مغز سفید رنگ ان مشخص است
سنگ هاولیت رنگ شده به رنگ فیروزه که بعد از شکسته شدن مغز سفید رنگ ان مشخص است
سنگ هاولیت رنگ شده به رنگ فیروزه که بعد از شکسته شدن مغز سفید رنگ ان مشخص است

دقت داشته باشید اگر به اصل بودن سنگ جواهراتان شک دارید به هیچ عنوان از روش هایی مانند حرارت دادن و قرار دادن مقابل آتش، ایجاد خراش و برش با اشیاء سخت و سایر روش هایی که موجب صدمه زدن فیزیکی و خراب کردن ظاهر جواهر شما (حتی مصنوعی آن) می شود استفاده نکنید. چرا که با انجام این کار ها همان ظاهر زیبا را نیز از دست خواهید داد.

بهترین روش و پیشنهاد ما در این رابطه مراجعه به آزمایشگاه گوهر شناسی است، در آزمایشگاه به کمک وسایل مخصوص و کارشناسان این حوزه بدون آسیب رساندن به سنگ و جواهر و با روش های علمی اصل بودن آن تشخیص داده خواهد شد، در صورت در دسترس نبودن این مورد راه بعدی مراجعه به اتحادیه طلا و جواهر شهر خودتان و مشاوره با افراد کارشناس و خبره در این زمینه است.

در نهایت توصیه می کنیم سنگ های قیمتی و جواهرات را از مراکز معتبر خریداری نمایید تا بهایی که بابت کالا پرداخت می کنید با آنچه دریافت می دارید، همتراز باشد.

فیروزه سفید چیست؟

اینستاگرام جواهر لوکس

2.7/5 - (3 امتیاز)

3 دیدگاه

 1. با سلام ببخشید اگر شخصی سنگ او رنگ بزند،بنظر شما امکان داره ک با نوک سوزن بهش خراش بندازیم و بفهمیم اون سنگ تقلبی است یا خیر بخاطر اینکه در رنگ زدن از تینر،استفاده کرده ،سطخش صیقلی سخت امکانش نیست میشه بفرمایید ک چطوریه ؟؟ و خاستم بگم ک بنده از یکی از دوستان سنگی هدیه گرفتم ک شبیه فیروزه هست ولی خودش بهم گفته فیروزه هست ولی خب بنده شک‌دارم چون دور ور این سنگ مثل رگ های خیلی خیلی ریز سفید هست و حتی این سفیدی ها ب صورت نقطه ای بسیار کوچک سفید است بنظر شما طبق این توضیحات سنگ تقلبی است یا اصل و رنگ آن سبز پرنگ مایل ب آبی هست

  ابوالفضل
 2. با عرض سلام… با تشکر از مطالب مفید و آموزنده شما در رابطه با شناخت فیروزه اصل و تقلبی … و اگر ممکنه بفرمایید سنگ هاولیت اصلا در گوهرسنگها و یا سنگهای زینتی به کار برده می‌شود ویا جایگاه دیگری دارد؟ …

  1. سلام
   ممنون از لطف شما
   بله در دسته سنگ های نیمه قیمتی قرار داره و به عنوان سنگ زینتی و گوهر سنگ به صورت نگین، مهره و… استفاده میشه. سنگ هولایت (Howlite) با تلفظ‌ها و نام‌های مختلفی مانند هائولیت، هولیت، هائولایت، هولایت نیز شناخته می‌شود. حتی در برخی مناطق آن را فیروزه سفید (White Turquoise) یا White Buffalo Turquoise یا White Buffalo Stone خطاب می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

enamad